Рішення № 121448104, 06.09.2024, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2024
Номер справи
440/5529/24
Номер документу
121448104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5529/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 (далі позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач/ ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , датованої 26.03.2024, про оформлення відстрочки від призову на військову службу;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації ОСОБА_1 до Збройних Сил України на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняти рішення, яким оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в редакції чинній на час виникнення спірних відносин, та п.12.ч.1 ст.23 даного Закону в новій редакції із змінами, внесеними згідно із Законом №3633-ІХ від 11.04.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.03.2024 ОСОБА_1 з`явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних та у цей же день пройшов військово-лікарську комісію, за результатами якої був визнаний придатним до військової служби, при цьому ОСОБА_1 повідомив працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 про те, що має право на відстрочку, оскільки має дружину з інвалідністю, у зв`язку з чим йому повідомлено про необхідність повторно з`явитися 25.03.2024 для оформлення відстрочки від призову. Однак замість оформлення відстрочки 25.03.2024 йому вручено повістку на відправку б/н, якою наказано о 21.00 год. 27.03.2024 за адресою: АДРЕСА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Представником позивача 25.03.2024 направлено письмову заяву до ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій повідомлено, що ОСОБА_1 не зможе з`явитися 27.03.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв`язку з тим, що відповідно до абзацу 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Також 26.03.2024 ОСОБА_1 особисто звернувся з письмовою заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв`язку з тим, що має дружину із числа осіб з інвалідністю, яку направив разом з додатками поштою цінним листом. 27.03.2024 ОСОБА_1 надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_4 додаткові документи. 25.04.2024 ОСОБА_1 знову особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з письмовою заявою, якою у доповнення до раніше поданої заяви про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 26.03.2024, надав підтверджуючі медичні документи щодо наявності в його дружини інвалідності 3 групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання та наявності у його дружини з інвалідністю 3 групи онкологічного захворювання, що також надає йому право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у новій редакції цього Закону. Разом з тим, жодної відповіді на вищевказані заяви позивач не отримав, у зв`язку з чим вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність стосовно неприйняття рішення про оформлення позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а також протиправні дії щодо мобілізації позивача до Збройних Сил України без його згоди та без належного розгляду документів, які дають йому право на відстрочку від призову на військову службу.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не скористався.

Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі із копією позовної заяви з додатками відповідач отримав 24.05.2024, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 74/.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 позовну заяву залишено без руху /а.с. 67/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 440/5529/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази у відповідача /а.с.71/.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту НОМЕР_1 /а.с. 13 18/.

25.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 вручено ОСОБА_1 , як військовозобов`язаному (ВОС 902977А) повістку на відправку 27.03.2024 на 21.00 /а.с. 20-21/.

Адвокатом Крекотнем О.А. в інтересах позивача складено заяву від 25.03.2024 на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій повідомлено, що ОСОБА_1 не зможе з`явитися о 21.00 год. 27.03.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для подальшої відправки на військову службу в ЗСУ по мобілізації у зв`язку з тим, що відповідно до абзацу 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації як військовозобов`язаний, який має дружину із числа осіб з інвалідністю, у зв`язку з чим має право на надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації /а.с. 22/. Вказану заяву надіслано засобами поштового зв`язку 25.03.2024 цінним листом з описом вкладення (реєстраційний номер поштового відправлення 3602308009034) /а.с. 23 25/, однак не вручено під час доставки та повернуто за зворотною адресою за закінченням терміну зберігання, про що свідчить інформація на сайті Укрпошти щодо відстеження пересилання.

26.03.2024 ОСОБА_1 складено заяву на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій викладено прохання надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв`язку з наявністю дружини із числа осіб з інвалідністю /а.с. 26/.

До заяви додано нотаріально завірені копії паспорта ОСОБА_1 , паспорта ОСОБА_1 /а.с 29 32/, витягу з реєстру територіальної громади на ОСОБА_2 /а.с. 33/, свідоцтва про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 /а.с. 35/, довідки до акта огляду МСЕК про встановлення 3 групи інвалідності ОСОБА_2 /а.с. 34/, свідоцтва про народження дитини ОСОБА_4 /а.с. 36/, свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5 /а.с. 37/.

Зазначену заяву надіслано засобами поштового зв`язку 26.03.2024 цінним листом з описом вкладення (реєстраційний номер поштового відправлення 3600009025675) /а.с. 27 - 28/ та вручено ІНФОРМАЦІЯ_6 28.03.2024, про що свідчить інформація на сайті Укрпошти щодо відстеження пересилання.

27.03.2024 ОСОБА_1 складено заяву на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій викладено прохання долучити додаткові документи, підтверджуючі факт, що дружина з інвалідністю не має інших працездатних осіб, зобов`язаних відповідно до закону її утримувати, а саме: нотаріально завірені копії свідоцтва про народження дружини ОСОБА_6 , свідоцтва про смерть батька дружини ОСОБА_7 , свідоцтва про смерть матері дружини ОСОБА_8 , довідки про склад сім`ї ЖБК «Котельник», витягів з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про народження ОСОБА_4 та ОСОБА_5 /а.с. 38, 41 52/.

Вказану заяву надіслано засобами поштового зв`язку 27.03.2024 цінним листом з описом вкладення (реєстраційний номер поштового відправлення 3600009026221) /а.с. 39 - 40/, проте з інформації на сайті Укрпошти щодо відстеження пересилання слідує, що відправлення прийнято 27.03.2024, будь-які інші відомості, в тому числі, щодо вручення адресату, відсутні.

У зв`язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX, яким, зокрема, внесено зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивачем складено на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву від 25.04.2024, якою на підтвердження наявності у нього підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за законом у новій редакції у доповнення до раніше поданої заяви про оформлення відстрочки від 26.03.2024 надано підтверджуючі документи щодо наявності у його дружини інвалідності 3 групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання та наявності у дружини з інвалідністю 3 групи онкологічного захворювання, що також надає право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в новій редакції /а.с. 53/. Так, до заяви додано нотаріально завірені копії консультативного висновку спеціаліста відносно хворої ОСОБА_2 , виданої 25.01.2023 Полтавським обласним відділом охорони здоров`я, облонкодиспансер, амбулаторної карти пацієнта Мамологічного центру ОСОБА_2 (консультація мамолога) № 24777 від 03.03.2020, виписки з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_2 від 16.03.2020, форма 027/О, виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_2 від 01.06.2020 № 3988, виписки з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_2 від 04.02.2024 № 3867 /а.с. 56 63/.

Зазначену заяву надіслано засобами поштового зв`язку 25.04.2024 цінним листом з описом вкладення (реєстраційний номер поштового відправлення 3600009070689) /а.с. 54 - 55/ та вручено ІНФОРМАЦІЯ_6 29.04.2024, про що свідчить інформація на сайті Укрпошти щодо відстеження пересилання.

Вважаючи протиправними бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , датованої 26.03.2024, про оформлення відстрочки від призову на військову службу та дії відповідача щодо мобілізації ОСОБА_1 до Збройних Сил України на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу вимог статті 65 Основного Закону України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 25.03.1992 №2232-XII Про військовий обов`язок і військову службу (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

За змістом частини першої статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частина шоста статті 2 Закону № 2232-XII містить перелік видів військової служби, а саме: базова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено на території України воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі дія воєнного стану неодноразово продовжувалася та була чинною на час спірних правовідносин .

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 Про загальну мобілізацію оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон № 3543-XII).

За визначенням, що міститься в абзаці 4 статті 1 Закону № 3543-XII, мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно з частиною 3 статті 22 Закону № 3543-XII під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до частини 5 статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статтею 23 Закону № 3543-XII.

Відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII (у редакції, яка діяла на час подання заяви позивача від 26.03.2024) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов`язаних відповідно до закону їх утримувати.

Частиною 2 статті 23 Закону № 3543-XII визначено, що особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 11 квітня 2024 року № 3633-IX, який набрав чинності 18.05.2024, статтю 23 Закону № 3543-XII викладено у новій редакції.

Пунктом 12 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII (у редакції Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

Згідно з положеннями частин 7 9 статті 23 Закону № 3543-XII (у редакції Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX) перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов`язаному з підстав, зазначених у пунктах 9-14 частини першої цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, яка набрала чинності 18.05.2024, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 564, (у редакції, чинній на час надання спірної відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 )).

За змістом пунктів 56 58 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Згідно з пунктом 60 Порядку № 560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до положень п.9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема :

ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Аналіз наведених положень законодавства свідчить, що під час мобілізації здійснюється призов громадян на військову службу. Перелік підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є вичерпним та визначений статтею 23 Закону № 3543-XII. Оформлення військовозобов`язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час належить до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить.

Абзацом 11 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII (у редакції, яка діяла на час подання заяви позивача від 26.03.2024) була передбачена така підстава відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації як наявність у військовозобов`язаного дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов`язаних відповідно до закону їх утримувати.

Суд звертає увагу на те, що вказана норма не ставила звільнення від призову на військову служби у залежність від наявності певної групи інвалідності у дружини (чоловіка), а передбачала таку можливість в силу того, що один із подружжя є особою з інвалідністю, без конкретизації якої саме групи є інвалідність.

Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 11 квітня 2024 року № 3633-IX, який набрав чинності 18.05.2024, статтю 23 Закону № 3543-XII викладено у новій редакції, яка не передбачає підстави, визначеної абзацом 11 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII у попередній редакції.

Водночас пункт 12 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII (у редакції Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX) встановив, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

В ході розгляду справи судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач особисто засобами поштового зв`язку надіслав заяву від 26.03.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв`язку з наявністю дружини із числа осіб з інвалідністю /а.с. 26/, додавши до заяви нотаріально завірені копії паспорта ОСОБА_1 , паспорта ОСОБА_1 /а.с 29 32/, витягу з реєстру територіальної громади на ОСОБА_2 /а.с. 33/, свідоцтва про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 /а.с. 35/, довідки до акта огляду МСЕК про встановлення 3 групи інвалідності ОСОБА_2 /а.с. 34/, свідоцтва про народження дитини ОСОБА_4 /а.с. 36/, свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5 /а.с. 37/.

Зазначену заяву отримано ІНФОРМАЦІЯ_2 28.03.2024, про що свідчить інформація на сайті Укрпошти щодо відстеження пересилання.

У зв`язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX, яким, зокрема, внесено зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивачем складено на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву від 25.04.2024, якою на підтвердження наявності у нього підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за законом у новій редакції у доповнення до раніше поданої заяви про оформлення відстрочки від 26.03.2024 надано підтверджуючі документи щодо наявності у його дружини інвалідності 3 групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання та наявності у дружини з інвалідністю 3 групи онкологічного захворювання, що також надає право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в новій редакції /а.с. 53/.

Вказану заяву вручено ІНФОРМАЦІЯ_6 29.04.2024, про що свідчить інформація на сайті Укрпошти щодо відстеження пересилання.

Суд зазначає, що відповіді на жодну з цих заяв позивач не отримав. Доказів розгляду вказаних заяв у встановленому законодавством порядку із прийняттям рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або вмотивованої відмови відповідач до суду також не надав.

В силу вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Суд наголошує, що у даних правовідносинах суб`єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Зазначена вище бездіяльність є порушенням права позивача на розгляд суб`єктом владних повноважень його заяви у встановленому законодавством порядку, що потребує судового захисту.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Зважаючи на вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , датованої 26.03.2024, про оформлення відстрочки від призову на військову службу та задовольнити відповідні позовні вимоги.

З приводу вимоги про зобов`язання прийняти рішення, яким оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в редакції чинній на час виникнення спірних відносин, та п.12.ч.1 ст.23 даного Закону в новій редакції із змінами, внесеними згідно із Законом №3633-ІХ від 11.04.2024, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно із частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

При цьому адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

Зважаючи на те, що відповідачем не здійснено взагалі розгляд заяви позивача від 26.03.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з урахуванням додатково поданих документів після зміни законодавства, не надано аналіз достатності таких документів для підтвердження підстав для відстрочки, суд не може перебирати повноваження відповідача та надавати оцінку таким документам. Завданням адміністративного суду є не здійснення повноважень суб`єкта владних повноважень, а перевірка дотримання таким суб`єктом норм законодавства під час виконання ним повноважень.

З урахуванням наведеного та беручи до уваги допущену відповідачем бездіяльність, суд доходить висновку, що належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.03.2024 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з урахуванням усіх додатково поданих документів із прийняттям передбаченого законодавством рішення.

Отже, позовні вимоги про зобов`язання відповідача прийняти рішення, яким оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в редакції чинній на час виникнення спірних відносин, та п.12.ч.1 ст.23 даного Закону в новій редакції із змінами, внесеними згідно із Законом №3633-ІХ від 11.04.2024, є передчасними та не підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації ОСОБА_1 до Збройних Сил України на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, суд виходить з такого.

Позивачем визнається, що 25.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 вручено ОСОБА_1 , як військовозобов`язаному (ВОС 902977А) повістку на відправку на 27.03.2024 на 21.00 /а.с. 20-21/.

Отже, вручення повістки мало місце до подання заяви від 26.03.2024 про оформлення відстрочки від призову на військову службу із документами, що підтверджують наявність у позивача підстав для відстрочки.

Також суд зазначає, що повістка являється лише засобом оповіщення військовозобов`язаної особи для її прибуття на вказану дату до територіального центру комплектування.

Повноваження ІНФОРМАЦІЯ_7 здійснювати заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов`язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку) передбачене пунктом 9 Положення № 154.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо мобілізації ОСОБА_1 до Збройних Сил України на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та задоволення відповідних позовних вимог.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 1211,20 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , датованої 26.03.2024, про оформлення відстрочки від призову на військову службу.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.03.2024 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з урахуванням усіх додатково поданих документів із прийняттям передбаченого законодавством рішення.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.В. Довгопол