Ухвала суду № 121414155, 05.09.2024, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2024
Номер справи
320/39088/24
Номер документу
121414155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

05 вересня 2024 року м.Київ № 320/39088/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Донець В.А., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Києві, Департаменту патрульної поліції про визнання протиправним та скасування наказу в частині, стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:

визнати протиправним та скасувати пункту 2 резолютивної частини Наказу начальника управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції №69дс від 04.04.2024 «Про застосування до працівників управління [ і патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції дисциплінарних стягнень»:

«За вчинення дисциплінарного проступку, що виразився у порушенні вимог | | пунктів 1 та 2 частини першої статті 18 Закону України від 02 липня 2015 року № 5 80-VIII «Про Національну поліцію», пунктів 1 та 2 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту, абзацу 1 пункту 8 розділу IV Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376, відповідно до пункту 1 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту, до поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону тактико-оперативного реагування УПП у м. Києві ДПП сержанта поліції ОСОБА_2 (0147375) застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження.»;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в місті Київ Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп., частину суми ненарахованої заробітної плати / грошового забезпечення у розмірі 1000 грн., витрати на правову допомогу в сумі 30000 грн.

Відповідно до частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається: ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).

Як убачається зі змісту позовної заяви, позивачем наведених вимог не дотримано, оскільки в позовній заяві вказано ідентифікаційного коду відповідачів.

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно зі статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України): для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга); для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина п`ята).

На думку суду, за загальним правилом, строк звернення до суду становить шість місяців, який обчислюється з дня коли особа могла чи повинна була дізнатись про порушення своїх прав чи інтересів. При цьому КАС України чи іншими законами України можу бути встановлений інший строк звернення до суду. Зокрема частиною п`ятою статті 122 КАС України встановлено спеціальний строк звернення до суду спорах щодо поновлення на публічній службі.

Одна суд зауважує, що правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (у редакції, чинній станом на час вчинення відповідачем заходів зі встановлення наявності підстав для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та прийняття наказу про притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності).

Відповідно до статті 19 цього Закону:

у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону (частина перша);

підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом (частина друга).

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан з 05:30 год. 24.02.2022 строком на 30 діб.

Станом на 05.09.2024 строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Законом України "Про внесення змін до законів України "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану" від 15.03.2022 №2123-IX (набрав чинності з 01.05.2022) передбачено особливості проведення службового розслідування, оскарження наказів про притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності під час дії воєнного стану.

Відповідно до частини четвертої статті 31 розділу V "Дисциплінарного статуту Національної поліції України" поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Суд вважає, що в спірному випадку "Дисциплінарним статутом Національної поліції України" встановлено спеціальний строк звернення до суду, який застосовується під час дії воєнного стану.

За посиланням позивача, з оскаржуваним наказом його ознайомлено 17.04.2024, однак позов направлено до суду 16.05.2024, тобто з пропуском п`ятнадцятиденного строку звернення до суду.

В заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду вказано, що позивачем було використане альтернативне право на оскарження шляхом подання рапорту щодо перегляду оскаржуваного наказу.

Суд вважає наведене обґрунтування очевидно безпідставним, позаяк як вже було зазначено судом, в спірному випадку "Дисциплінарним статутом Національної поліції України" встановлено спеціальний строк звернення до суду, який застосовується під час дії воєнного стану.

Дисциплінарним статутом Національної поліції України не визначено можливості досудового врегулювання спору.

Крім того, судом установлено, що позивач був обізнаний про проведення відносно нього службового розслідування, оскільки надавав пояснення, що зазначено в позовній заяві, відповідно повинен був цікавитись результати службового розслідування.

Відповідно до статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

У зв`язку з викладеним, позивачу необхідно подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку або обґрунтовану заяву з доданням відповідних доказів на підтвердження обставин дотримання 15-тиденного строку звернення до суду.

Згідно з частиною третьою статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем до позовної заяви додано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 605,60 грн.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі: 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 № 3460-IX встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028,00 грн.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру (скасування наказу в частині) та одну вимогу майнового характеру (стягнення ненарахованої заробітної плати).

Заявлена позивачем майнова вимога звільняється від сплати судового збору відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" (від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі).

За вимогу немайнового характеру судовий збір становить 1211,20 грн.

Отже, позивачу необхідно доплатити судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.

Для усунення недоліків позовної заяви позивачеві потрібно подати до суду заяву на усунення недоліків із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити:

позовну заяву, яка повинна відповідати вимогам статті 160 КАС України в частині: зазначення ідентифікаційного коду відповідачів;

заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин та наданням відповідних доказів або обґрунтовану заяву про дотримання строків звернення до суду з наданням відповідних доказів;

документ про сплату судового збору в розмірі 605,60 грн., на рахунок Київського окружного адміністративного суду за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, код отримувача (код 37955989), банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО 899998), рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "Судовий збір, за позовом (назва позивача, в адміністративній справі №320/39088/24), Київський окружний адміністративний суд.

Недоліки позовної заяви позивачу слід усунути протягом десяти днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.

Надати позивачу десять днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

Попередити позивача про наслідки невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено оскарження ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Суддя Донець В.А.