Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2024 рокуСправа №160/16948/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, будинок 26 ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у прийнятті рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 , за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без зарахування періодів роботи до пільгового стажу за Списком №1 (підземні робота) та не застосування норм ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та скасувати дане рішення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 (підземний) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до трудової книжки серії серія НОМЕР_2 від 09.12.1991:
- з 09.12.1991 по 29.12.1994 - робота підземним гірничим робітником та машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею на Шахті «Хрустальська» ВО «Донбасантрацит»;
- з 30.12.1994 по 15.08.1995 робота підземним прохідником четвертого розряду з повним робочим днем під землею; на Шахті «Хрустальська» ВО «Данбасантрацит»;
- з 31.08.1995 по 11.04.1998 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта Княгинівська ДХК «Данбасантрацит»;
- з 02.06.1998 02.04.2001 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта «Княгинівська» ДХК «Данбасантрацит»;
Також періоди роботи з книжки з 30.12.1994 по 15.08.1995, з 31.08.1995 по 11.04.1998, з 02.06.1998 по 02.04.2001 та з 10.03.2004 по 30.11.2014 на посаді прохідника , зарахувати до пільгового стажу в провідних професіях не менше 20 років та зробити відповідний перерахунок, відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8, зарахувавши 1 повний рік роботи, як 1 рік і 3 місяці на підземних роботах (25 років);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дати призначення, а саме 11.10.2022, з урахуванням норм ст. 8 ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач неправомірно не зарахував до пільгового стажу періоди роботи з 09.12.1991 по 29.12.1994 - робота підземним гірничим робітником та машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею на Шахті «Хрустальська» ВО «Донбасантрацит»; з 30.12.1994 по 15.08.1995 робота підземним прохідником четвертого розряду з повним робочим днем під землею; на Шахті «Хрустальська» ВО «Данбасантрацит»; з 31.08.1995 по 11.04.1998 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта Княгинівська ДХК «Данбасантрацит»;з 02.06.1998 02.04.2001 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта «Княгинівська» ДХК «Данбасантрацит»; відповідач неправомірно провів обрахунок пільгового стажу, а саме без урахуванням кратності відповідно до роз`яснень Міністерства Соцполітики населення України від 20.01.1992 № 8. Відтак, як наслідок, позивач вказує на неправомірність відмови пенсійного органу у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Також, позивач вважає, що у нього є всі правові підстави для того, щоб пенсійним органом було проведено перерахунок його пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI, оскільки він має більше 15 років, як працівник (особа) яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Тобто, пенсія повинна згідно вимог чинного законодавства України встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
19.08.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 відпрацював на підземних роботах за Списком № 1 менше 15 років, а саме: 10 років 8 місяців 22 дні, право на обчислення пенсії у розмірі, передбаченому Законом № 345, відсутнє.
Не зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 09.12.1991 по 29.12.1994 - робота підземним гірничим робітником та машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею на Шахті «Хрустальська» ВО «Донбасантрацит»; з 30.12.1994 по 15.08.1995 робота підземним прохідником четвертого розряду з повним робочим днем під землею; на Шахті «Хрустальська» ВО «Данбасантрацит»; з 31.08.1995 по 11.04.1998 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта Княгинівська ДХК «Данбасантрацит»;з 02.06.1998 02.04.2001 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта «Княгинівська» ДХК «Данбасантрацит» відбулось з підстав того, що довідки від 20.10.2014 № 861, № 862, № 863 та № 865, які видані Відокремленим підрозділом Шахта Хрустальська та Шахта Княгинівська державного підприємства Донбасантрацит та надані позивачем на підтвердження пільгового стажу, неможливо перевірити на предмет достовірності відомостей, з огляду на те, що вказані підприємства, якими видано довідки, знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 11.10.2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком по Списку№ 1 призначену відповідно до ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
29.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою щодо перерахунку пенсії та надав додаткові документи, зокрема, довідки про пільговий характер роботи за Списком №1: № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014 за період роботи з 09.12.1991 по 29.12.1991, з 11.03.1992 по 02.10.1994 та з 30.12.1994 по 15.08.1995, які видані ВП "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит" та ВП "Шахта "Княгинівська" ДП "Донбасантрацит".
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №46895-39808/Ц-01/8-0400/23 від 27.09.2023 року повідомлено наступне, а саме, що до пенсійного органу звернувся ОСОБА_1 із заявою від 29.08.2023 №13646 на допризначення пенсії з наданням довідок від 20.10.2014 № 861, № 862, № 863 та № 865, які видані Відокремленим підрозділом "Шахта Хрустальська" та "Шахта Княгинівська" державного підприємства "Донбасантрацит", які в свою чергу мають необхідність перевірки.
Листом від 14.09.2023 №1200-1102-9/18185 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомлено, що архіви відокремлених підрозділів "Шахта Хрустальська" та "Шахта Княгинівська" державного підприємства "Донбасантрацит" розташовані на тимчасово окупованій території України та проведення перевірки на сьогоднішній день не є можливим.
Представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області із адвокатським запитом від 19.06.2024 року щодо обставин призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , відповідно до статті 114 Закону України №1058 та причин не застосування при призначенні пенсії положення статті 8 Закону України №1058.
Листом Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області від 24.06.2024 року за №0400-010304-8/130272 надано відповідь на адвокатський запит представника позивача від 19.06.2024 року та зазначено наступне.
Відповідно до наданих позивачем документів про стаж (трудова книжка) та даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 29 років 10 місяців 18 днів (зарахований по 25.01.2019), з них пільговий стаж за Списком № 1 - 10 років.
Згідно із статтею 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі - Закон № 345), та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - Список № 1), встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, пенсійний орган вказав, що оскільки ОСОБА_1 відпрацював на підземних роботах за Списком №1 менше 15 років, а саме: 10 років 8 місяців 22 дні, право на обчислення пенсії у розмірі, передбаченому Законом №345, відсутнє.
Крім того, пенсійний орган зазначив, що 29.08.2023 ОСОБА_1 надав заяву щодо допризначення пенсії у зв?язку з наданими додатковими документами, зокрема, довідки про пільговий характер роботи за Списком №1: № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014 за період роботи з 09.12.1991 по 29.12.1991, з 11.03.1992 по 02.10.1994 та з 30.12.1994 по 15.08.1995, які видані ВП "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит" та ВП "Шахта "Княгинівська" ДП "Донбасантрацит".
Враховуючи вказане, пенсійний орган також зазначив, що від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист №1200-1102-9/18185 від 14.09.2023, у якому повідомляється, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", та тимчасовою окупацією території Луганської області, провести перевірки довідок наразі немає можливості.
Враховуючи викладене, на думку відповідача, для вирішення питання проведення перерахунку пенсії згідно зазначених вище пільгових довідок, ОСОБА_1 необхідно надати підтверджуючі первинні документи, на підставі яких вони були видані.
Отже, суд вказує, що підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії, слугувало те, що довідки ОСОБА_1 про пільговий характер роботи за Списком №1: № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014 за період роботи з 09.12.1991 по 29.12.1991, з 11.03.1992 по 02.10.1994 та з 30.12.1994 по 15.08.1995, які видані ВП "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит" та ВП "Шахта "Княгинівська" ДП "Донбасантрацит" не можливо врахувати. оскільки архіви відокремлених підрозділів "Шахта Хрустальська" та "Шахта Княгинівська" державного підприємства "Донбасантрацит" розташовані на тимчасово окупованій території України та проведення перевірки таких довідок не є можливим.
Не погоджуючись із такими діями пенсійного органу, позивач і звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку наведеному вище, суд виходить з наступного.
Щодо вказаних вище доводів пенсійного органу, суд зазначає про таке.
Згідно ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
За п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Суд зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії, що узгоджується з правовою позицією Верховного суду в постанові від 19 червня 2020 року у справі № 376/848/17-а.
Суд наголошує, що проведення перевірки відомостей, зазначених у довідці, є забезпеченим правом відповідача та перекладення на особу тягара доведення правдивості чи достовірності даних у первинних документах, та неможливості підтвердження даних довідки первинними документами з огляду на введення воєнного стану та окупації території на якій знаходиться архівна установа, якою видано таку довідку, не може спричиняти негативні наслідки для пенсіонера та позбавляти його конституційного права на належне соціальне забезпечення.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Позивач, як громадянин України, наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі №423/3544/16-а та від 31 січня 2019 року у справі №233/1181/17.
Крім того, Верховним Судом у постанові від 31.01.2019 у справі № 233/1181/17 зазначено, що залишення архівних документів на окупованій території та неможливість пенсійного органу здійснити їх перевірку, не може бути підставою для позбавлення права позивача на призначення пенсії
Суд наголошує, що подані позивачем довідки щодо пільгового стажу містять конкретні відомості щодо періодів роботи позивача та характер робіт, а також містять відомості про посаду позивача в цей період та віднесення такої посади до Списку №1, посилання на підстави видачі довідок, виконані уповноваженими особами та засвідчені їх підписами та відповідною печаткою підприємств.
У зв`язку з викладеним, суд дійшов висновку, що неможливість позивача та органу пенсійного фонду підтвердити під час дії в Україні воєнного стану відомості, що зазначені в довідці про пільговий стаж роботи первинними документами, на підставі яких вона видана, не може бути підставою для неврахування вказаних довідок та відмови у здійсненні перерахунку пенсії.
Також, суд враховує, що в оскаржуваному листі відсутнє посилання на невідповідність довідок про пільговий стаж роботи вимогам чинного законодавства, а судом встановлено належність та допустимість таких довідок.
Більш того, суд зазначає, що пенсійний орган також не заперечує щодо змісту відповідних довідок, а саме щодо віднесення посади позивача до Списку № 1.
Таким чином, суд доходить висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повинно зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 наступні період роботи, а саме:
- з 09.12.1991 по 29.12.1991 - робота підземним гірничим робітником та машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею на Шахті «Хрустальська» ВО «Донбасантрацит»;
- з 30.12.1991 по 10.03.1992, з 11.03.1992 по 02.10.1994, з 03.10.1994 по 29.12.1994, з 30.12.1994 по 15.08.1995 робота підземним прохідником четвертого розряду з повним робочим днем під землею; на Шахті «Хрустальська» ВО «Данбасантрацит»;
- з 31.08.1995 по 11.04.1998 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта Княгинівська ДХК «Данбасантрацит»;
- з 02.06.1998 02.04.2001 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта «Княгинівська» ДХК «Данбасантрацит», згідно довідок № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014, які видані ВП "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит" та ВП "Шахта "Княгинівська" ДП "Донбасантрацит".
Судом встановлено, що вказані довідки стосуються підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У вказаних довідках зазначено, що позивач протягом вищевказаних періодів роботи займав посади передбачені підрозділом 1010100а розділу І Списку №1.
Отже, суд звертає увагу, що вказані періоди роботи підлягають зарахування до пільгового стажу позивача саме за Списком №1, а не за Списком №202 (ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»), з огляду на характер та зміст довідок № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014, які видані ВП "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит" та ВП "Шахта "Княгинівська" ДП "Донбасантрацит".
А тому, враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне звернути увагу і на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.01.2020 р. у справі №640/4469/17.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що пільговий стаж позивача за Списком №1 становив 10 років 8 місяців 22 дні.
А, з урахуванням період його роботи, а саме:
- з 09.12.1991 по 29.12.1991 - робота підземним гірничим робітником та машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею на Шахті «Хрустальська» ВО «Донбасантрацит»;
- з 30.12.1991 по 10.03.1992, з 11.03.1992 по 02.10.1994, з 03.10.1994 по 29.12.1994, з 30.12.1994 по 15.08.1995 робота підземним прохідником четвертого розряду з повним робочим днем під землею; на Шахті «Хрустальська» ВО «Данбасантрацит»;
- з 31.08.1995 по 11.04.1998 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта Княгинівська ДХК «Данбасантрацит»;
- з 02.06.1998 02.04.2001 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта «Княгинівська» ДХК «Данбасантрацит», згідно довідок № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014, які видані ВП "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит" та ВП "Шахта "Княгинівська" ДП "Донбасантрацит", які повинні бути зараховані до пільгового стажу позивача на підземних роботах за Списком №1, пільговий стаж позивача за Списком №1 складає не менше 15 років.
Враховуючи, що позивач має стаж на підземних роботах не менше 15 років, тобто він набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, які виразились у незастосуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком на пільгових умовах порядку, встановленого ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими.
При цьому, як видно зі змісту позовних вимог, також спірним питанням у цій справі є також обрахування спірного трудового стажу позивача, з урахуванням кратності відповідно до роз`яснень Міністерства Соцполітики населення України від 20.01.1992 року №8.
Враховуюче вказане, суд вважає за необхідне зазначити про таке.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого проказу за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Тобто, відповідно до роз`яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 року № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.
Між тим, зміст положень статті 14 та частини шостої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» засвідчує, що така умова як наявність десятирічного стажу роботи на провідних професіях не визначена диспозиціями цих правових норм як обов`язкова підстава для їх застосування.
Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові 18 липня 2019 року справа №826/2426/16 листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб`єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
Таким чином, роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно - правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер, й до того ж, в цьому роз`ясненні були довільно і помилково розтлумачені норми всупереч правового регулювання, запровадженого статтями 14 та частиною шостою статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічний правовий висновок щодо застування роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 викладено Верховним Судом в постанові від 08 липня 2021 року у справі №212/1743/17-а.
Враховуючи, що роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 не є нормативно-правовими актами і не можуть підміняти і доповнювати положення статті 114 Закону України №1058, оскільки носить лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер, суд приходить висновку що відповідач правомірно не прийняв до уваги зазначене роз`яснення при розрахунку пільгового стажу позивача.
Отже, позовні вимоги про застосування кратності при обчисленні пільгового стажу задоволенню не підлягають.
Проте, суд звертає увагу, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у прийнятті рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без зарахування періодів роботи до пільгового стажу за Списком №1 (підземні робота) та не застосування норм ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не підлягають задоволенню, оскільки в матеріалах справи відсутні відомості, що станом на 11.10.2022 року (день призначення пенсії позивачу) позивачем надавалися відповідні документи, а саме: довідки про пільговий характер роботи за Списком №1: № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014, врахування яких надавало б право позивачу на застосування норм ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
А тому, суд доходить висновку, що саме бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 періодів роботи до пільгового стажу за Списком №1 та не застосування норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є протиправною.
При цьому, враховуючи викладене, суд зазначає, що із довідками про пільговий характер роботи за Списком №1: № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014, врахування яких надає право позивачу на застосування норм ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», останній звернувся до пенсійного органу саме 29.08.2023 року, а тому саме з цієї дати необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судові витрати, підлягають розподілу між сторонами пропорційно до розміру задоволених позивних вимог.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, будинок 26 ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 періодів роботи до пільгового стажу за Списком №1 та не застосування норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 (підземний) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 , наступні періоди роботи, а саме:
- з 09.12.1991 по 29.12.1991 - робота підземним гірничим робітником та машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею на Шахті «Хрустальська» ВО «Донбасантрацит»;
- з 30.12.1991 по 10.03.1992, з 11.03.1992 по 02.10.1994, з 03.10.1994 по 29.12.1994, з 30.12.1994 по 15.08.1995 робота підземним прохідником четвертого розряду з повним робочим днем під землею; на Шахті «Хрустальська» ВО «Данбасантрацит»;
- з 31.08.1995 по 11.04.1998 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта Княгинівська ДХК «Данбасантрацит»;
- з 02.06.1998 02.04.2001 робота прохідником підземним з повним робочим днем під землею на Шахта «Княгинівська» ДХК «Данбасантрацит», згідно довідок № 861, № 862, № 863 та № 865 від 20.10.2014, які видані ВП "Шахта "Хрустальська" ДП "Донбасантрацит" та ВП "Шахта "Княгинівська" ДП "Донбасантрацит".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 , з 29.08.2023 перерахунок пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням норм ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У задоволенні інших позовних вимог відмовити
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, будинок 26 ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський