Постанова № 12135613, 05.11.2010, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
05.11.2010
Номер справи
2-а-3404-2010
Номер документу
12135613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-3404-2010

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2010 р. Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гусинського М.О.,

при секретарі Моїсеєвої О.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Словянську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Словянську про визнання дій УПФУ в місті Словянську Донецької області протиправними, зобовязати УПФУ в місті Словянську Донецької області нарахувати на її користь і виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по 09.07.2007 року, з 31.12.2007 року по 19.10.2010 року, зобовязати УПФУ в місті Словянську Донецької області призначити та виплачувати в подальшому підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 19.10.2010 року, -

В С Т А Н О В И В:

25.10.2010 року у Словянський міськрайонний суд Донецької області звернулась ОСОБА_1 з зазначеним позовом до УПФУ у м. Словянську Донецької області, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона відповідно до Закону України № 2195-1У від 18.11.2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни. Відповідно до ст. 6 зазначеного закону їй з 01.01.2006 року повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, але у 2006, 2007 роках їй така допомога не виплачувалась. Законом № 3235-1V від 20.12.2005 року «Про державний бюджет України на 2006 рік» дію даної статті було зупинено. Ст. 71 Закону України № 489-У від 19.12.2006 року «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена і на 2007 рік. Однак рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року визнано таким, що не відповідає Конституції України і є неконституційним положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» п. 12 ст. 71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дійте війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.08.2008 року № 10-рп\2008 р. було визнано неконституційними положення п.п.2 п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», отже з 22.05.2008 р. відновлена дія ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в редакції 01.01.2008 р., відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, невиплата їй соціальної допомоги, передбаченої ст. 3 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” є протиправною і такою, що суперечить Конституції України та Законам України.

Всупереч рішенням Конституційного суду і ст. 6 ,,Про соціальний захист дітей війни” відповідач з 01.01.2006 року по 01.04.2010 року не виплачує надбавку згідно ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», тобто 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Просила визнати дії УПФУ в м. Слов'янську Донецької області протиправними та зобовязати відповідача нарахувати на її користь та виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни з 01.01.2006 року по 09.07.2007 року, з 31.12.2007 року по 19.10.2010 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, зобовязати УПФУ в місті Словянську Донецької області призначити та виплачувати в подальшому підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 19.10.2010 року.

Позивач ОСОБА_1 до суду не зявилась, надав заяву, в якій на задоволені позовних вимог наполягала та просила справу розглянути за її відсутністю.

Представник відповідача УПФУ в м. Словянську Донецької області до суду не зявився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, заяв про відкладення розгляду справи або без участі їх представника до суду не надали.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в м. Словянську Донецької області підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:

Як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 та згідно до статті 1 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни, так, як йому на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Виходячи з того, що позивач ОСОБА_1 є дитиною війни в розумінні Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни”, суд вважає, що на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України ,,Про соціальний захист дітей війни”, в тому числі й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону.

Пунктом 17 статті 77 Закону України від 20 грудня 2005 року № 3235-1V «Про Державний бюджет України на 2006 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2006 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Законом України від 19 січня 2006 року № 3367-1V «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», який набрав чинності з 2 квітня 2006 року, пункт 17 статті 77 Закону «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було виключено, а статтю 110 цього Закону викладено в наступній редакції: «Установити, що пільги дітям війни, передбачені статтею шостою, запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету».

Таким чином, право позивача на отримання підвищенні до пенсії як дитині війни з січня 2006 року було повязане з виконанням Закону «Про Державний бюджет України на 2006 рік». Разом з тим відповідно до вимог зазначеного Закону Порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у 2006 році Кабінетом Міністрів України розроблено не було.

Положення статті 110 Закону «Про Державний бюджет України на 2006 рік» до теперішнього часу не визнані неконституційними.

Статтею 71 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2007 рік” дія статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” зупинена.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2007 рік”, якими була зупинена дія статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни”, визнані такими, що не відповідають Конституції.

Тобто положення статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком набрало чинності з 9 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України).

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни зо Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст. 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп\2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році та у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону «Про соціальний захист дітей війни»

Таким чином, вимоги позивача щодо зобовязання УПФУ в м. Слов'янську Донецької області здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитині війни» з 01.01.2006 року по 09.07.2007, з 31.12.2007 року по 19.10.2010 року підлягають частковому задоволенню, так, як відповідно до вимог чинного законодавства відповідач повинен був здійснити позивачеві перерахунок підвищення «дитині війни» за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 19.10.2010 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, щомісяця, а за період з 01.01.2006 року по 09.07.2007, з 31.12.2007 року по 21.05.2008 відсутні підстави для здійснення такого перерахунку.

Позовні вимоги стосовно зобовязання відповідача здійснити перерахунок за період з 09.07.2007 року по 30.12.2007 року позивачем не заявлялися.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з обєктивних причин це створює протиріччя у законодавстві і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини та громадянина.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Стосовно строку звернення до суду з адміністративним позовом суд зазначає, що він не є пропущеним з урахуванням того, що виплата підвищення до пенсії є однією зі складових пенсії в цілому, а відповідно до ст. 87 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Стосовно зобовязання УПФУ в місті Словянську Донецької області призначити та виплачувати в подальшому підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 19.10.2010 року, суд приходить до переконання, що в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як судом не можуть розглядатись позовні вимоги про зобовязання вчиняти дії на майбутнє.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності часткового задоволення позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11,12,76,79,158,159-161,163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Словянську про визнання дій УПФУ в місті Словянську Донецької області протиправними, зобовязати УПФУ в місті Словянську Донецької області нарахувати на її користь і виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по 09.07.2007 року, з 31.12.2007 року по 19.10.2010 року, зобовязати УПФУ в місті Словянську Донецької області призначити та виплачувати в подальшому підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 19.10.2010 року задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом до Управління пенсійного Фонду України в місті Словянську Донецької області про визнання дій УПФУ в місті Словянську Донецької області протиправними, зобовязати УПФУ в місті Словянську Донецької області нарахувати на її користь і виплатити щомісячну державну допомогу як дитині війни.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області щодо відмови у здійсненні нарахування та виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у відповідності зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за періоди з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 19.10.2010 року неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську здійснити ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 19 жовтня 2010 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням фактично виплачених сум підвищення.

Повернути ОСОБА_1 з Місцевого бюджету м. Словянська витрати по сплаті судового збору у сумі 54 грн. 40 коп., які сплачені нею 13.07.2010 року на р/р 31417537700075 у ГУДКУ в Донецької області, МФО 834016, код 22090100, ЗКПО 34686605.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Звільнити Управління Пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Словянський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Суддя Словянського міськрайонного суду М.О.Гусинський