Рішення № 12135327, 08.07.2010, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.07.2010
Номер справи
2-4937-2010
Номер документу
12135327
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-4937-2010

РІШЕННЯ

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

08 липня 2010 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого Ламєкіна М.І.

при секретарі Коломійці В.А.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Словянська справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Словянському районі Донецької області за участі третьої особи: Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання дій протиправними, та зобовязання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

У Слов'янський міськрайонний суд звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Словянському районі Донецької області, про визнання дій відповідача протиправними, та зобовязання провести нарахування т виплату щомісячної допомоги як дитині війни з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.05.2010 року.

Позивач обґрунтовує заявлені позовні вимоги тим, що вона відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», віднесена до категорії «дітей війни» і має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Законами України «Про Державний бюджет України» вносились зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і щомісячна державна допомога їй у 2007 році не виплачувалась, а у 2008-2009 роках виплачувалась не в повному обсягу. Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року і від 22 травня 2008 року, зазначені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими що не відповідають Конституції України. У звязку з чим вона просить визнати бездіяльність відповідача щодо нарахування їй державної допомоги як «дитині війни» за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.05.2010 року протиправною, та зобовязати відповідача провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсії за вказаний періоди часу.

Позивач у судове засідання не зявилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, проте надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, в якій вона підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути справу без участі його представника. На адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач посилається на те, що у 2007 році п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ст. 6 Закону №2195-IV і передбачено підвищення до пенсії «дітям війни» в розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни і тому підвищення до пенсії виплачувалось з 1 січня 2007 року, у розмірі 19 гривень, з 1 квітня 2007 року 19,35 гривень, з 1 жовтня 2007 року 19,75 гривень. З прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» втратила чинність редакція ст.6 Закону №2195-IV і викладена в новій редакції. На підставі Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року «дітям війни», до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 гривень, з 1 липня 48,20 гривень з 1 жовтня - 49,8 гривень, з 1 січня 2009 року 49,80 гривень. Ст. 54 ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік» № 835-VI від 26.12.2008 року встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних і соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються незалежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Зупинення дії нормативного акту не дає права на його застосування, а тому у позивача не було права на отримання зазначеної в позові доплати до пенсії за вказаний період 2009 року та 2010 рік. Вважає, що допомога позивачу виплачується відповідно до чинного на певний час законодавства. Тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Представник третьої особи у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином, проте надав до суду пояснення разом з заявою про розгляд справи за його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Словянському районі Донецької області, підлягає частковому задоволенню.

Так у ході судового засідання достовірно було встановлено, що:

Позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1.

Крім того, під час судового розгляду справи було з достовірністю встановлено, позивач вже зверталась до Словянського міськрайонного суду з адміністративним позовом до УПФУ в Словянському, в якому просила визнати протиправними дії про відмову щодо призначення їй та сплати щомісячної державної допомоги та стягнути на її користь суму недоплаченої щомісячної державної допомоги «Дітям війни». Дані позовні вимоги були задоволені частково, та дії УПФУ в м. Словянську були визнані протиправними стосовно несплати в повному обсязі в періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року підвищення до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, тим же рішенням УПФУ в Словянському районі було зобовязано провести нарахування та виплату підвищення до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком за вказані вище періоди часу. На дане рішення УПФУ в Словянському районі було подано апеляційну скаргу, в якій відповідач просив скасувати постанову Словянського міськрайонного суду, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Ухвалою Донецького Апеляційного адміністративного суду, апеляційна скарга УПФУ в Словянському районі була залишена без задоволення, а постанова Словянського міськрайонного суду - без змін, у касаційній інстанції справа не розглядалась, а отже рішення в ній набуло законної чинності.

З цих підстав, ухвалою суду від 25.06.2010 року провадження у даній справі в частині вищевказаних вимог було закрито.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році «дітям війни» підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону «Про соціальний захист дітей війни».

Таким чином, вимоги позивача щодо зобовязання УПФУ в м. Слов'янську Донецької області здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитині війни» з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, щомісяця, підлягають задоволенню.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з обєктивних причин це створює протиріччя у законодавстві і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини та громадянина.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Законом України «Про державний бюджет України на 2010 року» зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст. 6 вказаного Закону не вносились, тому дія даної норми та Закону взагалі не зупинялась і продовжує діяти, тому позивачу належить нараховувати та сплачувати доплату до пенсії у розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до діючого законодавства.

При вирішенні даного спору суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що органи Пенсійного фонду України не повинні виплачувати зазначене підвищення, оскільки це спростовується їх функціями та повноваженнями, а також тим, що виплата підвищення здійснюється саме до пенсії позивача, а не є окремим видом виплат.

За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню за період з 1 січня 2009 року по 31 травня 2010 року.

Заявлені позивачем вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та виплати йому доплати до пенсії за період з 01.01.2009 року по 31.05.2010 року не ґрунтуються на законі, оскільки ст. 15 ЦПК України не встановлено, що до компетенції судів входить розгляд справ щодо визнання дій протиправними, а тому не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, отже з відповідача належить стягнути витрати по оплаті інформаційно-технічного забезпечення, однак відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито» Управління Пенсійного фонду України звільнено від сплати державного мита, отже дане стягнення необхідно проводити з місцевого бюджету м. Словянська.

На підставі викладеного керуючись ст. ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9 липня 2007року, Рішення Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22 травня 2008 року, ст.ст. 10, 11, 60, 212 214 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»: за період: з 1 січня 2009 року по 31 травня 2010 року з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з місцевого бюджету м. Словянська на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 51 (пятдесят одна) грн. 00 коп.

Звільнити Управління Пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області від сплати судового збору.

Стягнути з державного бюджету Ворошиловського району м. Донецька р/р 31216259700004 у банку ГУ ДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016 на користь ОСОБА_1 витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 120 (сто двадцять) гривень 00 копійок.

В іншій частині позивних вимог ОСОБА_1 відмовити у звязку з безпідставністю.

Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Донецької області, через Словянський міськрайонний суд, протягом десяти днів з дня проголошення рішення, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення. Апеляційна скарга на рішення суду, подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, одночасною з подачею копії скарги до апеляційного суду Донецької області.

Рішення складене в одному екземплярі в нарадчий кімнаті.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду М.І. Ламєкін