Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2024 року № 640/15205/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДФС у м.Києві, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у м.Києві щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 04.04.2019 №0030988-1310-2658;
- скасувати повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м.Києві від 04.04.2019 №0030988-1310-2658.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням йому визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 25000,00 грн, у той час як транспортний засіб, який є об`єктом оподаткування, був відчужений іншій особі в червні 2019 року, внаслідок чого відповідно до Податкового кодексу України податок має сплачуватися лише за шість місяців 2019 року, а не за весь рік.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.08.2019 (суддя Патратій О.В.) відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2020 залишено без задоволення клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві від 23.07.2020 про залучення третьої особи - Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2020 замінено відповідача у справі його правонаступником, а саме: Головне управління Державної фіскальної служби України у м.Києві (04116, м.Київ, вул. Шолуденка 33/19; код ЄДРПОУ 39439980) замінено на Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19 код ЄДРПОУ 43141267).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.03.2021 адміністративну справу було прийнято до провадження судді Шрамко Т.О.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2021 замінено відповідача - Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ: 43141267) на правонаступника - Головне управління ДПС у м.Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код: ЄДРПОУ 44116011), як відокремлений підрозділ ДПС України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ: 43005393).
13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
23.05.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С. О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Дудіна С.О. та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У своєму відзиві відповідач зазначає, що у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема, документів, які підтверджують право власності на об`єкт оподаткування, перехід права власності на об`єкт оподаткування), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надає/вручає йому нове податкове повідомлення-рішення, при цьому попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим/відкликаним. Однак, відповідач стверджує, що позивачем не було надано до контролюючого органу жодного підтверджуючого документа щодо продажу транспортного засобу, що є об`єктом оподаткування, у зв`язку з чим відповідач вказує на відсутність факту порушення прав платника податку з боку відповідача.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 від 01.11.2001.
Позивач був власником транспортного засобу марки Мercedes-Вenz AMG GT S, сірого кольору, 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , який був зареєстрований 25.07.2018 за ОСОБА_1 відповідно до договору купівлі-продажу від 25.07.2018 №8047/2018/1039075.
04.04.2019 Головним управлінням ДФС у м.Києві було винесено податкове повідомлення-рішення №0030988-1310-2658, яким позивачу було визначено суму податкового зобов`язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб, податковий період 2019 рік, в сумі 25000,00 грн.
Не погоджуючись з правомірністю цього податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.
Підпунктом 267.1.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України (надалі ПК України, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Відповідно до абз.1 та абз.2 п.п.267.2.1 п.267.1 ст.267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального".
Згідно з п.267.4 ст.267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п.267.5.1 п.267.5 ст.267 ПК України).
Відповідно до п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об`єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об`єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Абзацом другим п.п.267.6.3 п.167.6 ст.267 ПК України визначено, що з 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов`язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об`єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Підпунктом 267.6.5 п.267.5 ст.267 ПК України встановлено, що у разі переходу права власності на об`єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об`єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об`єкт.
Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Відповідно до п.п.267.6.6 п.267.6 ст.267 ПК України за об`єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
З аналізу наведених вище положень статті 267 ПК України випливає, що у разі переходу права власності на автомобіль від одного власника до іншого протягом звітного року транспортний податок має сплачуватися попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об`єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об`єкт.
Отже, зареєструвавши на себе 25.07.2018 право власності на автомобіль, що є об`єктом оподаткування, позивач зобов`язаний сплачувати транспортний податок з 01.07.2018.
При цьому у наявній у справі довідці Територіального сервісного центру МВС №8047 від 09.09.2020 №31/8047134вх міститься інформація про те, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру транспортних засобів транспортний засіб марки Мercedes-Вenz AMG GT S, сірого кольору, 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , який зареєстрований 25.07.2018 за ОСОБА_1 згідно договору купівлі-продажу від 25.07.2018 №8047/2018/1039075, був перереєстрований 05.10.2018 на нового власника згідно договору купівлі-продажу від 05.10.2018 №8047/2018/1135665.
Таким чином, наявні в матеріалах справи письмові докази підтверджують факт відчуження транспортного засобу марки Мercedes-Вenz AMG GT S, сірого кольору, 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , на користь іншої особи 05.10.2018, що свідчить про те, що починаючи з 01.10.2018 у нового власника виник обов`язок зі сплати транспортного податку за цей засіб.
Наведене, у свою чергу, підтверджує факт відсутності у позивача обов`язку по сплаті транспортного податку за цей транспортний засіб за 2019 рік.
Суд вважає непереконливими твердження відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, про відсутність у контролюючого органу відомостей щодо зміни власника транспортного засобу, який є об`єктом оподаткування, оскільки згідно процитованих вище положень абзацу другого п.п.267.6.3 п.167.6 ст.267 ПК України з 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов`язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об`єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Таким чином, обов`язок по наданню контролюючим органам відомостей, необхідних для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, покладено на органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, а не на позивача.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Під час судового розгляду відповідач не надав доказів правомірності визначення позивачу спірним податковим повідомленням-рішення податкового зобов`язання з транспортного податку за період, в якому об`єкт оподаткування належав іншій особі, що є підставою для визнання протиправним та скасування спірного ППР та, відповідно, задоволення позову в цій частині.
Водночас, стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління ДФС у м.Києві щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 04.04.2019 №0030988-1310-2658, суд вважає за необхідне зазначити, що дії суб`єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, в той час коли протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Відтак, за наявності рішення суб`єкта владних повноважень, яке визнане судом протиправним, суд зазначає, що оскаржувані дії поглинаються скасуванням прийнятого рішення, оскільки суб`єктом владних повноважень проявлено активну поведінку - прийнято рішення, у даному випадку: податкове повідомлення-рішення від 04.04.2019 №0030988-1310-2658.
У зв`язку з цим окреме визнання протиправними дій контролюючого органу по прийняттю такого рішення не призводить до поновлення порушеного права та не є ефективним способом захисту, враховуючи, що кінцевий результат таких дій суб`єкта владних повноважень у вигляді прийнятих ним рішення скасовується у судовому порядку.
Отже, в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується копією платіжної інструкції.
Вказаний розмір судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у м. Києві.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 04.04.2019 №0030988-1310-2658.
3. В іншій частині в позові відмовити.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код 44116011, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19,) судовий збір у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.