ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.12.2007 Справа № 16/351-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Горголь О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства " Видавництво "Наддніпрянська правда"
до Виконавчого комітету Херсонської міської ради
про стягнення 36038 грн. 27 коп.
за участю:
представників сторін:
від позивача: Яковенко П. А. паспорт МО429891 виданий Суворовським РВУМВС України в Херсонській області 22.10.1997р. - директор видавництва, Кандиба А. В. дов. № 365 від 04.12.07, ю/к.
від відповідача: Мороз А. І. (доручення у матеріалах справи);
ВАТ "Видавництво "Наддніпрянська правда" (позивач) звернувся до суду про стягнення з виконавчого комітету Херсонської міської ради (відповідач) суми боргу 360308 грн.27 коп., а також витрати по сплаті держмита, та. витрат на інформаційно- технічне забезпечення судового процесу.
Відповідач позовні вимоги не визнав, пояснивши, що виконком Херсонської міської ради не був стороною за договором. Механізм фінансування видатків на вибори передбачений постановою КМ України від 27.12.05 № 1290, якою затверджено "Порядок фінансового забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад і сільських селищних, міських голів за рахунок коштів місцевих бюджетів" . Згідно зазначеного Порядку визначено механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Відповідно до цього Порядку територіальна виборча комісія у десятиденний термін з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів складає та подає до відповідної ради фінансовий звіт про надходження та використання коштів субвенцій, дані про бюджетну кредиторську заборгованість та документи, що її підтверджують.
Із огляду на надані докази суд дійшов до висновку, що належним відповідачем у справі є Херсонська міська рада, в зв'язку з чим, на підставі ст. 24 ГПК України проводить заміну відповідача–виконкому Херсонської міської ради на належного відповідача - Херсонську міську Раду.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
За договором по наданню послуг по виготовленню друкованих матеріалів з виробничого процесу від 20.03.06 Херсонська міська рада виступила "Замовником", Херсонська міська територіальна виборча комісія по виборах депутатів Херсонської міської ради 5 скликання та міського голови виступила "Платником", ВАТ "Видавництво "Наддніпрянська правда" виступила "Виконавцем". Сторони домовились, що Платник доручає, а Виконавець (позивач у справі) приймає на себе зобов'язання щодо надання послуг по виготовленню друкованих матеріалів, пов'язаних з виборчим процесом.
Зазначений договір підписаний сторонами, скріплений печаткою без зауважень.
Із огляду на зазначений договір суд дійшов висновку, що він за своєю природою є договором підряду, правовідносини за якими урегульовані в гл.61 ЦК України.
Згідно ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядчик) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням іншої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконувались належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивачем виконувались договірні зобов'язання за договором від 20.03.06, що підтверджено видатковими накладними № РН-0000095, РН-0000096 від 23.03.06 та довіреністю № 026267 від 23.03.06. За накладними позивач виготовив виборчі бюлетені у кількості 141721 грн.
Платник за договором частково виконав свої зобов'язання.
Відповідно до ст.82 ЗУ "Про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів" витрати на проведення чергових, позачергових та перших місцевих виборів здійснюється виключно за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України. Відповідно до ст.83 цього Закону територіальна виборча комісія є розпорядником цих коштів відповідно до затвердженого нею кошторису доходів та видатків
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.05 №1290 якою затверджено "Порядок фінансового забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів за рахунок коштів місцевих бюджетів", визначено механізм перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (далі - субвенція) для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори), а також повернення територіальними виборчими комісіями не використаних на підготовку та проведення місцевих виборів коштів відповідного місцевого бюджету, що отримані як субвенція, після закінчення виборчого процесу, погашення бюджетної кредиторської заборгованості територіальних виборчих комісій після закінчення строку дії їх повноважень.
При цьому, згідно до част.3 цього Порядку, субвенція перераховується бюджету Автономної Республіки Крим, обласним, міським (мм. Києва та Севастополя) бюджетам відповідно до Порядку перерахування дотації вирівнювання, додаткової дотації на зменшення фактичних диспропорцій між місцевими бюджетами через нерівномірність мережі бюджетних установ та субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів, а також між бюджетних трансфертів між місцевими бюджетами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. N 490.
Відповідно до ч.10 Порядку територіальна виборча комісія у десятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів складає та подає до відповідної ради (виконавчого органу ради) фінансовий звіт про надходження та використання коштів субвенції, дані про бюджетну кредиторську заборгованість та документи, що її підтверджують».
Відповідно до ч.9 Порядку за наявності бюджетної кредиторської заборгованості після припинення повноважень територіальної виборчої комісії розпорядником коштів, що отримані як субвенція для підготовки та проведення місцевих виборів і спрямовуються на погашення зазначеної заборгованості, є відповідна рада (виконавчий орган ради), яка провадить погашення заборгованості на підставі документів територіальної виборчої комісії, що підтверджують таку заборгованість .
Із зазначеного витікає, що лише за наявності перерахованих на це з державного бюджету коштів отриманих міською радою або її виконавчим органом (фінансовим управлінням ради) відповідно погашається кредиторська заборгованість на підставі документів територіальної виборчої комісії.
Також, згідно до п.10 постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. N1713 "Про затвердження Порядку оплати або відшкодування вартості послуг, наданих окружним і дільничним виборчим комісіям під час підготовки та проведення виборів народних депутатів України" після закінчення терміну повноважень виборчих комісій Центральна виборча комісія на підставі даних окружних виборчих комісій відшкодовує їх кредиторську заборгованість у межах коштів, виділених для організації підготовки та проведення виборів згідно з кошторисом видатків відповідної виборчої комісії, затвердженим у встановленому порядку».
Судом встановлено, що після оприлюднення результатів виборів до місцевих рад територіальна виборча комісія передала Херсонській міській раді кредиторську заборгованість на підставі акту приймання-передачі кредиторської заборгованості 03.05.06.
Із грошових цільових коштів, які були виділенні місцевим бюджетом, в порядку визначеному постановою КМУ № 1290 від 27.12.05, Херсонська міська рада перерахувала позивачу в рахунок погашення кредиторської заборгованості 6469 грн.79 коп., що підтверджено витягом із руху коштів на банківськім рахунку від 29.06.07.
Після цього перерахування заборгованість за виготовлені бюлетені складає суму 36038 грн. 27 коп., що підтверджено актом звірки між позивачем Херсонською міською радою.
Відповідач в судове засідання на день розгляду справи не надав доказів добровільної сплати суми боргу.
Із встановленого, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та стягненню з відповідача-Херсонської міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету у випадку надходження до нього субвенцій із Держбюджету для погашення заборгованості, яка склалася за рахунок недофінансування виборів до місцевих рад у 2006 році.
Керуючись ст.ст.49,82,83,84 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Визнати належним відповідачем у справі - Херсонську міську раду.
2. Позовні вимоги задовольнити.
3. Стягнути з Херсонської міської ради (м. Херсон пр.Ушакова,37 р/р 35416022001503, в ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 04059958) при умові надходження коштів з Державного бюджету:
- на користь ВАТ "Видавництво "Наддніпрянська правда" (м. Херсон, Миколаївське шосе,5-й км., р/р 26005129830301, МФО 352372 в ХФ АБ "Брокбізнесбанк", код 05905734 ) заборгованість в сумі 36038 грн.27 коп., в рахунок відшкодування витрат зі сплати держмита в сумі 102 грн. та 118 грн. 00 коп. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу;
- на рахунок (р/р 31119095700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу код 22090200 символ звітності банку 095) на користь держбюджету до стягнути держмито 258 грн.38 коп.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.М. Немченко