Ухвала суду № 121244743, 22.08.2024, Іванівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
22.08.2024
Номер справи
511/2622/21
Номер документу
121244743
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 511/2622/21

Провадження № 1-кп/499/9/24

У Х В А Л А

про відмову в задоволенні клопотання

22 серпня 2024 року смт Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 (далі також прокурор), обвинуваченого, заявника ОСОБА_4 (далі також ОСОБА_4 ) та його представника адвоката ОСОБА_5 (далі також представник), розглянув у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в режимі відеоконференції, клопотання ОСОБА_6 про повернення транспортного засобу в кримінальному провадженні № 62020150000000137 за обвинуваченням ОСОБА_7 (далі також обвинувачений), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Сутиски, Тиврівського району, Вінницької області, зареєстрованого в АДРЕСА_1 та фактично проживаючого в будинку АДРЕСА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України (далі КК),

В С Т А Н О В И В:

1.Суть питання, що вирішується ухвалою таке.

Іванівський районнийсуд Одеськоїобласті розглядає обвинувальний акт кримінального провадження №62020150000000137 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого частиною 2 статті 364 КК (далі також кримінальне провадження, справа).

04 травня 2023 року ОСОБА_4 подав до суду клопотання про повернення транспортного засобу та 30 травня 2024 року представник заяву про розгляд клопотання від 04 травня 2023 року (далі також клопотання від 04 травня 2023 року), в яких зазначає таке: транспортний засіб марки RangeRoverEvoque,реєстраційний номер НОМЕР_1 ,2013року виписку(далітакож автомобіль),який 14травня 2021року вилученийдля зберіганняна штрафмайданчику,що належить йому на праві власності; слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ухвалою від 26 травня 2021 року відмовив у задоволенні клопотання про накладення арешту на автомобіль; просить повернути належний йому автомобіль (далі також клопотання).

Суд вирішує питання за клопотанням.

2. Учасники судового провадження висловили таке.

Представник у судовому засіданні зазначив таке: ОСОБА_4 належить є власником автомобіля, який натепер не оголошений в міжнародний розшук; арешт на автомобіль не накладений, тому тимчасово вилучене майно необхідно повернути особі, в якої воно вилучене; ОСОБА_4 не оскаржував дії слідчого щодо неповернення автомобіля.

ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначив таке: потерпілий не мав підстав для оголошення автомобіля в розшук; натепер всі розбіжності з потерпілим вирішено, що підтверджується листом; точно не пам`ятає коли придбав автомобіль; автомобіль зберігається на відкритій площадці, умови безпечного зберігання автомобіля не дотримані; як власник автомобіля має можливість і бажання забезпечити подальше зберігання автомобіля в належних умовах; не вчиняв дії щодо здійснення державної реєстрації автомобіля в установленому порядку.

Прокурор у судовому засіданні зазначив таке: ОСОБА_4 подав клопотання передчасно, оскільки розгляд кримінального провадження не завершено; повідомлення відділу міжнародного поліцейського співробітництва Головного управління національної поліції в Одеській області від 04 березня 2024 року не містить відомостей щодо підстав зняття автомобіля з розшуку; неможливо підтвердити автентичність перекладу листа, який потерпілий направив ОСОБА_4 ..

Обвинувачений у судовому засіданні зазначив, що не заперечує проти задоволення клопотання та повернення автомобіля ОСОБА_4 ..

Представник потерпілого адвокат ОСОБА_8 (далі представник потерпілого) подав до суду заяву в якій зазначив, що не заперечує проти повернення ОСОБА_4 автомобіля.

3. Суд встановив такі обставини.

За актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 14 травня 2021 року автомобіль затриманий на АДРЕСА_3 (том 2, а.с. 230).

Повідомлення Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України від 29 квітня 2019 року свідчить, що автомобіль значиться в обліках Генерального секретаріату МОКП-Інтерпол, як викрадений 01 березня 2018 року, країна-ініціатор розшуку Великобританія (том 3, а.с. 24).

Слідчий другого слідчого відділу з дислокацією у м. Одесі територіального управління Державного буро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві постановою від 15 травня 2021 року визнав автомобіль речовим доказом у кримінальному провадженні (том 2, а.с. 202-203).

Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ухвалою від 26 травня 2021 відмовив у задоволенні клопотання про накладення про накладення арешту на автомобіль (том 3, а.с. 187-189).

13 червня 2022 року представник потерпілого подав цивільний позов за яким просить стягнути з обвинуваченого на користь потерпілого матеріальну шкоду в розмірі 58958,94 гривень та моральну шкоду в розмірі 50000 гривень (далі цивільний позов, том 1, а.с. 95-99).

Повідомлення потерпілоговід 07березня 2023року, в перекладі на українську мову, свідчить, що був скасований ідентифікатор «викрадений», зареєстрований за номером кримінального провадження 604722/19 столичною поліцією м. Лондона. Транспортний засіб більше не вважається викраденим, законними власниками транспортного засобу є ОСОБА_9 , ОСОБА_10 (том 9, а.с. 22).

Свідоцтво про реєстрацію автомобіля, яке в перекладі на українську мову, свідчить, що ОСОБА_11 придбав автомобіль 18 лютого 2019 року. Цей документ не є підтвердженням права власності, він показує, хто відповідальний за реєстрацію та оподаткування транспортного засобу (далі також Свідоцтво, том 9, а.с.24-28).

Повідомлення відділу міжнародного поліцейського співробітництва Головного управління національної поліції в Одеській області від 04 березня 2024 року №50/358 свідчить, що відомості про розшук автомобіля в базах даних Інтерполу відсутні. До Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва НПУ для подальшого скерування компетентним органам Великобританії направлено запит щодо власника автомобіля та надання (за можливості) відомостей про дату та підстави припинення розшуку автомобіля. По надходженню відповіді буде повідомлено додатково (далі також Повідомлення, том 9, а.с. 29).

4. Мотиви і положення закону якими суд керувався такі.

4.1. Сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом (частина 1 статті 26 КПК).

Речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення (частина 1 статті 98 КПК).

Тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення, або його спеціальну конфіскацію в порядку, встановленому законом (частина 1 статті 167 КПК).

Тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна (пункт 2 частини 1 статті 169 КПК).

Відмова у задоволенні або часткове задоволення клопотання про арешт майна тягне за собою негайне повернення особі відповідно всього або частини тимчасово вилученого майна (частина 3 статті 173 КПК).

4.2. Закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об`єднань) (стаття 1 Закону України «Про дорожній рух»).

До участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов`язковому технічному контролю, пройшов такий контроль (частина 1 статті 29 Закону України «Про дорожній рух»).

Транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність обов`язковим вимогам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів (частина 1 статті 31 Закону України «Про дорожній рух»).

Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб (частина 3 статті 31 Закону України «Про дорожній рух»).

Транспортні засоби, зареєстровані відповідними органами іноземних держав, які ввезені на територію України та перебувають під митним контролем, підлягають вивезенню або поміщенню в інший митний режим у строки, визначені законодавством з питань державної митної справи (частина 5 статті 31 Закону України «Про дорожній рух»).

Державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, присвоєнням буквено-числової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформленням і видачею реєстраційних документів та/або їх формуванням в електронному вигляді (частина 1 статті 34 Закону України «Про дорожній рух»).

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників (частина 2 статті 34 Закону України «Про дорожній рух»).

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення (частина 3 статті 34 Закону України «Про дорожній рух»).

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України (частина 4 статті 34 Закону України «Про дорожній рух»).

Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення без зміни реєстраційних документів та національних номерних знаків країни їх реєстрації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 34 Закону України «Про дорожній рух»).

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом (частина 11 статті 34 Закону України «Про дорожній рух»).

На зареєстровані транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та/або електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, таким транспортним засобам присвоюються номерні знаки (їх буквено-цифрова комбінація). Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби здійснюється відповідно до вимог законодавства органами, на які покладено обов`язок з їх реєстрації. Номерні знаки повинні відповідати встановленим зразкам та вимогам (частина 11 статті 34 Закону України «Про дорожній рух»).

4.3. Транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію України для особистого користування більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації в сервісних центрах МВС на строк, визначений відповідним митним органом. Тимчасово ввезені транспортні засоби не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам (абзац третій пункту 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388, далі Порядок № 1388).

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків (пункт 8 Порядку № 1388).

Державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов`язкових платежів), за винятком транспортних засобів, операції з безоплатної передачі яких відповідно до Податкового кодексуУкраїни звільнені від оподаткування податком на додану вартість та акцизним податком або визначені такими, що не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість, та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію (абзац шостий пункту 11 Порядку № 1388).

Державна реєстрація тимчасово ввезених на митну територію України транспортних засобів проводиться виключно за наявності документа, що підтверджує їх реєстрацію за межами України (крім транспортних засобів, що належать дипломатичним представництвам та консульським установам, представництвам міжнародних організацій в Україні, їх персоналу та членам сімей персоналу, акредитованих в установленому порядку в МЗС, а також міжурядовим організаціям та їх співробітникам, які не є резидентами України) (абзац перший пункту 31 Порядку № 1388).

На транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України більш як на 30 діб, видаються тимчасові реєстраційні талони із зазначенням строку тимчасового ввезення, встановленого митним органом відповідно до митного законодавства, про що зазначається в документах про митне оформлення таких засобів (абзац четвертий пункт 31 Порядку 1388).

4.4. Системний аналіз норм Закону України «Про дорожній рух», Порядку № 1388 зазначених у підпунктах 4.2, 4.3 пункті 4 мотивувальної частини цієї ухвали свідчить, що особи, які використовують автомобілі на законних підставах, зобов`язані вчиняти діїщодо здійсненнядержавної реєстраціїтранспортних засобів,зокрема йтимчасово ввезенихна митнутериторію України,яка можепроводиться виключноза наявностідокумента,що підтверджуєїх реєстраціюза межамиУкраїни,після сплатиподатків ізборів (обов`язковихплатежів),які передбаченізаконодавством підчас імпортутаких засобів. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом.

Суд не впевнений в тому, що Свідоцтво може підтверджувати факт того, що автомобіль належить ОСОБА_4 на праві власності, оскільки в його тексті зазначено: « Цей документ не є підтвердженням права власності, він показує, хто відповідальний за реєстрацію та оподаткування транспортного засобу».

Відтак, за відсутності документів проведення державної реєстраціїавтомобіля,з оглядуна приписивстановлені Законом України «Про дорожній рух», Порядком № 1388, Свідоцтво не може бути належним підтвердженням, що ОСОБА_4 є власником автомобіля, тому не може бути підставою для повернення тимчасово вилученого майна.

Суд зауважує, що ОСОБА_4 , представник не подали до суду інших доказів, які б підтверджували право власності на автомобіль та документів проведення в установленомупорядку державноїреєстрації автомобіля, який ним був придбаний ще 18 лютого 2019 року.

Натомість суд наголошує, що натепер: представник потерпілого подав до суду цивільний позов, який стосується автомобіля та не заявив про відмову від позовних вимог; зважаючи на Повідомлення, компетентний орган Великобританії не надав відповіді щодо власника автомобіля, відомостей про дату та підстави припинення розшуку автомобіля.

Тож, за наявності такого протиріччя, суд позбавлений можливості вирішити питання стосовно передачі автомобіля жодній особі.

Заразом суд констатує, що судовий розгляд справи натепер не завершений, під час якого мають бути встановлені дійсні обставини щодо: власника автомобіля, придбання автомобіля, переходу права власності, ввезення його на митну територію України, зокрема й вирішення питання про долю автомобіля, як речового доказу, під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження.

5. Висновок суду такий.

За таких обставин, суд доходить висновку щодо відмови в задоволенні клопотання.

Керуючись статтями 167, 169, 372, 392 КПК, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у задоволенні клопотання від 03 травня 2024 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлений 27 серпня 2024 року.

СуддяОСОБА_12