ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
27.11.07 Справа№ 4/897-23/128
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань Маїк С.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора м. Львова в інтересах держави в особі Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал” (надалі –ЛМКП “Львівводоканал”), м. Львів,
до відповідача Відкритого акціонерного товариства (надалі –ВАТ) “Укртелеком” в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії ВАТ “Укртелеком”, м.Львів,
про стягнення 4248,5 грн.
За участю представників:
від прокуратури –Дзьоба Н.С.,
від позивача –Гуковський П.В.,
від відповідача – не з”явився
Суть спору: Прокурор м. Львова звернувся до господарського суду Львівської області з позовом в інтересах держави в особі ЛМКП “Львівводоканал” про стягнення з ВАТ “Укртелеком” в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії ВАТ “Укртелеком” 4248,5 грн. додаткової плати водоканалу за водовідведення. Позовні вимоги мотивовані, зокрема нормами ст.ст. 509, 526, 614 ЦК України, п.п. є, ж Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, п.п. 2.4. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, п.п. 4.2.2.4., 4.3.1, 4.4.1, 4.4.1.1., 4.4.12., 4.5.2., 4.5.2.3., 4.5.2.3.1., 8.4.3., 9 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Львова, п. 4.2.Інструкції про втсановлення та стягнення плати за скид примислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить у позові відмовити, посилаючись, зокрема на те, що позивач встановив допустимі норми скиду забруднювальних речовин згідно додатку 10.2. Правил приймання стічних вод у стічну каналізацію м. Львова як при умові скидання стіних вод безпосередньо у природні водойми, тоді як відповідач скидає стічні води у каналізацію. Крім цього у відзиві на позовну заяву та у судовому засіданні 05.06.2007 р. представник відповідача зазначив, що у доведеному йому Тимчасовому Ліміті № 80 неправомірно занижені допустимі концентрації забруднювальних речовин, що можуть міститись у його стічних водах. На підприємстві відповідача відсутнє шкідливе виробництво, а проведений аналіз є одноразовим. У судових засіданнях представник відповідача заперечив факт доведення йому позивачем Тимчасового ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації № 80.
У судових засіданнях, призначених на 05.06.2007 р., 05.07.2007 р., 31.07.2007 р. оголошувались перерви Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах суду від 13.09.2007 р. та 12.10.2007 р.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню. Роблячи такий висновок, господарський суд виходив з наступного.
Між сторонами у справі 18.02.2003 р. укладено Договір на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі від № 200618. Згідно з п.п. 1.1. Договору позивач (Львівводоканал) надає відповідачу послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а відповідач користується послугами: здійснює забір води з водопроводу та скид стічних вод у каналізацію і сплачує за надані послуги на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України “Про питну воду і питне водопостачання”, “Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України”, “Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення”, „Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України" (надалі Державні правила), „Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова" (надалі Правила місцеві).
Відповідно до п. 2.1 Державних правил, п.п. 3.1.4, 3.1.5, 3.2.3, 3.2.4 Місцевих правил, п.п. 2.1.3, 3.6 Договору водоканалу надано право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод свого абонента; здійснювати відбір проб для контролю за їх якістю, пред’являти абоненту рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, тощо. Згідно з п. 4.3.1 Місцевих правил уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації. У відповідності до п.п. 4.4.1, 4.4.1.1 Місцевих правил відповідач внесений у Перелік підприємств для яких встановлюється ліміт скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію. Обов”язок відповідача погоджувати Проект ліміту передбачено Договором (п.2.2.1) та Місцевими правилами (п.п. 4.3.3). На підставі Проекту ліміту до вилучення підприємства з вищезгаданого Переліку воно зобов”язано отримувати Дозвіл на скид стічних вод. Відповідач не подав доказів виконання наведених вимог. Для підприємств які не виконують зазначені вище вимоги, водоканал зобов’язаний встановити Ліміт скиду забруднювальних речовин в гранично допустимих концентраціях (ГДК). Суд прийшов до висновку про правомірність встановлення позивачем відповідачу Тимчасового Ліміту №80 в допустимих концентраціях забруднень на рівні затверджених величин ГДК (як при скиді у водойми), оскільки наведене передбачено п.п. 4.4.12, 4.5.2, 4.5.2.3, 4.5.2.3.1 Місцевих правил. При цьому Дозвіл на скид стічних вод відповідачу правомірно не надано.
27.07.2004р. МКП “Львівводоканал” здійснило відбір контрольної вибіркової проби стічних вод відповідача в його присутності, що вбачається з акту № 1339. Проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-12) та передано відповідачу. Контрольний аналіз не проводився. Пробу для проведення головного аналізу передано в хімбаклабораторію ЛМКП “Львівводоканал”. На підставі результату вимірювань № 1 вибіркової проби, відібраної по акту № 1339 від 27.07.2004 р., позивач зробив висновок про скид відповідачем використаної води з перевищенням допустимих концентрацій (Тимчасовий Ліміт №80) забруднювальних речовин (БСК5, завислі речовини). Вказане перевищення допустимих концентрації забруднювальних речовин є порушенням вимог ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” За виявлені таким чином перевищення допустимих забруднень, ЛМКП “Львівводоканал”, відповідно до п.п. 3.1.5, 4.2.2.4., 8.4.3., 9 Місцевих правил та п. 3.6 Договору нарахував відповідачу додаткову плату у розмірі 4248,56 грн. Розрахунок додаткової плати № 1506/36 від 19.08.2004 р. відповідає вимогам Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (надалі –Інструкція) та розділу 8 Місцевих правил. На достатність разового виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин вказують: п. 7.8 Державних правил, п. 3. 6 Інструкції та п.7.2.2. Місцевих правил.
Щодо судових рішень у справі №4/3076-11/330, на які вказує відповідач, Суд вважає що у них не міститься преюдиційних для даної справи фактів які б звільняли відповідача від доказування. У справі № 4/3076-11/330 розглядались результати іншого аналізу іншої проби, досліджувалася підставність доведення іншого документу (Тимчасового Ліміту №78). Крім того у жодному з судових рішень прийнятих у цій справі правова кваліфікація відносин сторін не містить висновків судів щодо правових норм якими позивач обґрунтував даний позов, зокрема щодо п.п. 4.4.12, 4.5.2, 4.5.2.3, 4.5.2.3.1 Місцевих правил.
Що стосуєть заперечень відповідача стосовно доведення йому Тимчасового ліміту № 80, який направлявся разом з листом № 36-3877/27 від 27.03.2003 р., то надіслання відповідачу згаданого листа підтверджується реєстром відправленої 04.04.2003 р. кореспонденції, відповідними поштовими квитанціями. У листі № 36-3877/27 від 27.03.2003 р. зазначається, що ліміт відповідачу доводиться в концентраціях, наведених велечин ГДК. Вказані величини, як вбачається з п.п. 4.5.2.3. Місцевих правил, є сталими, нормативно встановленими величинами (додаток 10.2., 10.7 Місцевих правил). Крім цього, факт доведення відповідачу Тимчасового ліміту на скид стічних вод № 80 встановлено у постанові Львівського апеляційного господарського суду від 21.11.2007 р. у справі № 4/42-17/6.
Згідно з п. 4.2 Інструкції 20% плати за скид понаднормативних забруднень (732,5 грн.) перераховуються до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Виходячи із вищенаведеного. керуючись ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" „Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та „Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" „Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова", ст.ст. 22, 33, 34, 35, 36, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком" в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком” (м.Львів, вул.Генерала Чупринки, 70, код ЄДРПОУ 01186030) на користь Львівського міського комунального підприємства „Львівводоканал” (м.Львів, вул.Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) -3516 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням норм якісних показників стічних вод.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком" в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком” (м.Львів, вул.Генерала Чупринки, 70, код ЄДРПОУ 01186030) в доход міського бюджету м. Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища Франківського району м. Львова, Львів пл Ринок, 1, р/р № 31511903800005 в УДК у Львівській обл. , МФО 825014, ЄДРПОУ 22406168) нарахування у розмірі 732 грн. 50 коп. за скид понаднормативних забруднень (код бюджетного доходу 24061600).
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком" в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком” (м.Львів, вул.Генерала Чупринки, 70, код ЄДРПОУ 01186030) в доход державного бюджету 102 грн. державного мита.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком" в особі Центру телекомунікаційних послуг Львівської філії Відкритого акціонерного товариства „Укртелеком” (м.Львів, вул.Генерала Чупринки, 70, код ЄДРПОУ 01186030) на користь ВДК Личаківського району м. Львова (банк одержувача ГУДКУ у Львівській області) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
2. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному та касаційному порядку.
Суддя