Ухвала суду № 121205535, 22.08.2024, Берестинський районний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Красноградський районний суд Харківської області)

Дата ухвалення
22.08.2024
Номер справи
626/3021/24
Номер документу
121205535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

22 серпня 2024 року

Справа № 626/3021/24

Провадження № 2-а/626/15/2024

У Х В А Л А

про передачу справи до іншого адміністративного суду

22 серпня 2024 року м.Красноград

Суддя Красноградського районного суду Харківської області Дудченко В.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Красноградської міської ради в особі відділу Центру надання адміністративних послуг про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

21 серпня 2024 року до Красноградського районного суду Харківської області звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Красноградської міської ради в особі відділу ЦНАП про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в якому просить:

-визнати протиправними дії ЦНАП Красноградської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у знятті з місця реєстрації та відмови у реєстрації місця проживання з підстав: ст. 6, абз. 3 ст. 9 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»; абз. 2 п. 11, п. 18 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до ЄДДР №207 від 02.03.2016 року, а саме: оскільки відсутня згода одного з представників дитини батька;

-визнати протиправними дії ЦНАП Красноградської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 у знятті з місця реєстрації та відмови у реєстрації місця проживання з підстав: ст. 6, абз. 3 ст. 9 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»; абз. 2 п. 11, п. 18 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до ЄДДР №207 від 02.03.2016 року, а саме: оскільки відсутня згода одного з представників дитини батька;

-зобов`язати ЦНАП Красноградської міської ради зняти ОСОБА_2 з попереднього місця реєстрації: АДРЕСА_1 та зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 ;

-зобов`язати ЦНАП Красноградської міської ради зняти ОСОБА_3 з попереднього місця реєстрації: АДРЕСА_1 та зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 .

Щодо передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду, суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Згідно ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності суб`єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб`єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";

6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

З огляду на вищевикладене, зазначений позов не є підсудним Красноградському районному суду Харківської області (місцевому загальному суду як адміністративному суду) за предметною юрисдикцією, оскільки фактично позивачем оскаржується бездіяльність відповідача у правовідносинах щодо дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо відмови зняття з зареєстрованого місця проживання малолітніх дітей та реєстрації їх за іншою адресою.

Згідно з положеннями статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже, вирішення справи за даним позовом місцевим загальним судом як адміністративним призведе до порушення правил юрисдикції (підсудності), а також до зволікання у вирішенні спору.

Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Відповідно до Витягу з реєстру територіальних громад від 16.04.2024 року місцем проживання позивача зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , в позовній заяві адресу проживання зазначає: АДРЕСА_2 .

Місцезнаходження відповідача за адресою: АДРЕСА_3 .

За таких обставин справа за вказаним позовом, згідно ч. 2 ст. 26 КАС України повинна вирішуватись Харківським окружним адміністративним судом, оскільки позивач в позовній заяві не зазначає про вирішення даного позову адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Матеріали адміністративної справи ОСОБА_1 до Красноградської міської ради в особі відділу Центру надання адміністративних послуг про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії у справі №626/3021/24 - передати на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду (майдан Свободи, 6, м. Харків, поштовий індекс 61022).

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття судового рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя