Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 346/4121/24
Провадження № 3/346/2122/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2024 року м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Третьякова І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч. 1 КУпАП, яка надійшла від Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, складену відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,українця,громадянина України,військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ,у військовомузванні «старшийсолдат»,майстра відділеннятехнічного ремонту,проживаючого заадресою: АДРЕСА_1 ,
у с т а н о в и л а :
17.07.2024 року о 15:00 год. в с-щі. Гвіздець по вул. Франка, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Forte» без д.н.з., в стані алкогольного сп`яніння, що було встановлено з використанням спеціального технічного засобу «Алкофор» на місці, згідно якого кількість проміле становить 2,99‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушивп. 2.9 «а» ПДРУкраїни, за що передбачена відповідальність за ст. 130 ч.1 КУпАП.
В судовомузасіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні даного правопорушення визнав повністю та підтвердив обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснив, що дійсно вживав алкогольні напої (близько 150 гр. горілки та пиво) після чого, хвилин через 15-20, сів за кермо мотоциклу марки «Forte». У вчиненому кається. Також додав, що посвідчення водія в нього відсутнє, оскільки його за рішенням суду було вилучено близько 3-4 років назад.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності дослідивши матеріали справи, оцінивши представлені докази, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно зіст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно достатті 245 КУпАПзавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Водночас,стаття 280 КУпАПзакріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 інкримінується порушенняп. 2.9 «а» ПДРУкраїни, який передбачає заборону водієві керувати транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція, затверджена спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р.
Відповідно до п.2 Інструкції, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 6 Розділу І Інструкції).
Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року № 1103 та п. 7 Розділу І. Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я,якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266КУпАП.
Відповідно до ч.1, 2, 5ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним..
Норма ч.1ст. 130 КУпАПпередбачає адміністративну відповідальність зокрема за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно достатті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
В якості доказів вчинення адміністративного правопорушення працівником поліції надано:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 102526 в якому вказано дату та час вчинення правопорушення 17 липня 2024р. о 15:00 год., місце вчинення с-ще. Гвіздець по вул. Франка, та суть порушення керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння;
- акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначені виявлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, тремтіння пальців рук, а також вказано, що результат проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння позитивний 2,99 проміле;
- направлення на огляд водія транспортного засобу до КНП «Коломийська ЦРЛ» в якому також вказані ознаки алкогольного сп`яніння та зазначено, що огляд в медичному закладі не проводився;
- роздруківка зі спеціального технічного засобу «Алкофор 507», згідно якої результат тесту 2,99‰. Дата тесту 17 липня 2024р., час 15:33 год.;
- копія свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки газоаналізатора «Алкофор 507» чинного до 22.11.2024р.;
- рапорт поліцейського про отримання повідомлення на службу 102 від ОСОБА_2 про те, що в с. Остапківці біля церкви відбулось ДТП з потерпілими між автомобілем марки «Нісан» та мотоциклом. Виїздом ГРПП та СОГ на місце події було встановлено, що 17.07.2024р. близько 15:00 год. в с-щі Гвіздець водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем «Nissan Primastar» д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування даним транспортним засобом, рухаючись прямою ділянкою автомобільної дороги виїхала на смугу зістрічного руху де допустила зіткнення із мотоциклом марки «Forte» без д.н.з. під керуванням військовослужбовця ОСОБА_1 , який на задньому сидінні перевозив свого малолітнього онука ОСОБА_3 . В результаті ДТП малолітній ОСОБА_3 був доставлений до КНП «Коломийська ЦРЛ» структурного підрозділу «Дитяча лікарня». Водіям було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою приладу «Алкофор 507». Встановлено, що водій мотоциклу ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп`яніння. Водій автомобіля ОСОБА_2 в стані алкогольного сп`яніння не перебуває. Відносно водія ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ст.. 130 ч.1 КУпАП та винесено постанову за ст.. 126 ч.2 КУпАП. Водія ОСОБА_1 госпіталізовано до КНП «Коломийська ЦРЛ» із діагнозом: ЗЧМТ, струс головного мозку. Транспортні засоби поміщено на майданчик для тимчасового затриманих т/з в м. Коломия;
- матеріали відеозапису на яких зафіксовано прибуття працівників поліції на місце дорожньо-транспортної пригоди, з`ясування обставин події, встановлення осіб водіїв, прибуття карети швидкої та надання медичної допомоги ОСОБА_1 , проходження ним на місці огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу, який фіксує 2,99 проміле. Водій результат тестування не оспорює, після чого огляд проходить інший водій - ОСОБА_2 , а ОСОБА_1 госпіталізують до медичного закладу. Працівники поліції оформляють адміністративні матеріали. Вже в медичному закладі ОСОБА_1 оголошуються складені відносно нього протокол про адміністративне правопорушення та винесена відносно нього постанова за ст.. 126 КУпАП, а також роз`яснюються особі права передбачені ст.. 63 Коснтитуції України та ст.. 268 КУпАП.
Згідно ст.. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши та оцінивши вищевказані докази, суд прийшов до висновку про підтвердження ними факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, що являє собою порушення п.2.9 «а» ПДР України.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.130 ч.1 КУпАП, а саме керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує конкретні обставини правопорушення, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності раніше притягувався, є військовослужбовцем.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність порушника згідно ст.34 КУпАП, суд визнав щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника згідно ст.35 КУпАПсудом не встановлено.
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11.11.2021р. ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.. 130 ч.1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами та строк один рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що після позбавлення його права керування транспортними засобами за вищевказаним рішенням суду, він своє посвідчення водія не забирав.
Пунктом 28Постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 року(зі змінамивід 19.12.2008 року) «Про практикузастосування судамиУкраїни законодавствау справах продеякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатаціїтранспорту, а також про адміністративні правопорушенняна транспорті», передбачено, що суди не вправі застосовувати адміністративне стягненняу вигляді позбавлення права керування транспортними засобами тоді, коли винна особавже позбавлена такого права або його взагалі не мала.
Однак, в постанові ОП ККС від 04.09.2023р. по справі №702/301/20 вказано, що підхід щодонеможливості призначеннядодаткового покаранняу видіпозбавлення правакерувати транспортнимизасобами особі,яка неотримувала посвідченняводія направо керуваннятранспортними засобами,не відповідаєзасаді справедливостіта принципурівності всіхперед законом,а такожнівелює попереджувальнумету покарання. Враховуючи зазначене, виходячи із аналізу положень статей1,50,55,65,286,286-1 КК, особі, яку визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною статей286,286-1 КК, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію "Про захист прав людини і основоположних свобод", а також Протоколи 1, 7, 11, які є невід`ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов`язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа "Надточій проти України" від 15 травня 2008 року). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер правопорушення.
У рішенні «Шмауцер проти Австрії» від 23.10.1995 року ЄСПЛ зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у вигляді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами підпадають під визначення «кримінального обвинувачення».
Таким чином, виходячи з приписів постанови ОП ККС від 04.09.2023р. по справі №702/301/20 та висновків, викладених в рішеннях ЄСПЛ, суд вважає можливим застосування до ОСОБА_1 додаткового адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
З урахуванням наведеного, вважаю, що стягнення повинно бути обрано у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно дост. 40-1 КУпАПу разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом. Відповідно дост. 4 ч.2 п. 5 ЗУ «Про судовий збір»у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40-1,130ч.1,283,284 КУпАП,
п о с т а н о в и л а :
Притягнути до адміністративної відповідальності заст.130 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ,наклавши нанього адміністративнестягнення увиді штрафув розміріоднієї тисячінеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян(сімнадцятьтисяч гривень00коп.)з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі ч. 2ст. 308 КУпАПу разі несплати штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієїпостановиорганами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 , судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя: Третьякова І. В.