Рішення № 121108586, 19.08.2024, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2024
Номер справи
280/5802/24
Номер документу
121108586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2024 року Справа № 280/5802/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької обласної ради (69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе 10, код ЄДРПОУ 02006716),

про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької обласної ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня" від 18.12.23 №10509 в частині встановлення ступеня тяжкості отриманого бойового поранення (травми) як травми легкого ступеня;

зобов`язати військово-лікарську комісію КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня" привести зміст довідки від 18.12.23 №10509 у відповідність із ступенем тяжкості травми, отриманої мною у зв`язку із захистом Батьківщини, згідно п.3.1. Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості згідно Наказу МОЗ від 04.07.2007 №370, згідно Висновку ВЛК №810 від 10.04.24 з приводу придатності до військової служби, на підставі Довідки МСЕК серії 12 ААГ №461889 від 12.06.2024 року про встановлення ІІІ групи інвалідності.

В обґрунтування позову зазначено наступне. Позивачем під час проходження військової служби отримано бойове поранення. Після отриманого поранення був госпіталізований до Запорізької обласної клінічної лікарні, де йому було проведено операцію на лівому колінному суглобі, у зв`язку з розривом хрестоподібної зв`язки, вставлений імплант. Згідно Довідки ВЛК КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» від 18.12.2023 №10509 зазначено про потребу у відпустці на лікування на 30 днів у зв`язку з отриманою травмою. Окремо вказано про травму легкого ступеня. Дана Довідка видана станом на сьомий день після отримання бойової травми, після огляду, на підставі медичної документації - Виписки з медичної картки стаціонарного хворого №25882 від 18.12.2023. Вважає, що відповідачем під час видачі довідки було перевищено повноваження в частині визначення ступіню тяжкості травми та зазначає, що такими повноваженнями наділені лікарсько експертні комісії (ЛЕК) лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала. Довідкою ВЛК №810 від 10.04.2024 з приводу придатності до військової служби після бойового поранення позивача визнано обмежено придатним з огляду на тяжку травму згідно з Наказом МОЗ від 04.07.2007 №370. Також зазначає, що згідно довідки МСЕК серії 12 ААГ №461889 від 12.06.2024 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності. Вважає, що видана відповідачем довідка є протиправною та такою, що підглядає скасуванню. Просить суд зобов`язати відповідача видати оновлену довідку позивачу з урахуванням вищезазначених обставин.

Відповідач позов не визнав. У письмовому відзиві від 30.07.2024 вх. № 35540 вказує, що станом на 18.12.2023 травма, отримана громадянином ОСОБА_1 (Розрив передньої хрестоподібної зв`язки лівого колінного суглоба, Больовий синдром) - відносилася до легких згідно вимог «Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості» з Наказу МОЗ України від 04.07.2007 №370. На час проведення засідання позаштатної ВЛК КНП «ЗОКЛ» ЗОР (18.12.2023) питання визначення ступеня придатності до військової служби військовослужбовця ОСОБА_1 не вирішувалося, бо на той час лікування, призначене артрологом тільки розпочалося, тобто визначеного лікарсько-експертного наслідку (результату) захворювання - ще не було (П. 6.11. Розділу 6 «Положення»), також не було незаперечних даних, що здатність до проходження військової служби за станом здоров`я не відновиться (П. 6.11. Розділу 6 «Положення»). З огляду на викладене, вважає, що відсутні підстави для для внесення змін до Довідки позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 18.12.2023 №6756.

09.08.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він заперечує проти доводів відповідача. Зазначає, що Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 не передбачає повноваження відповідача під час прийняття постанови ВЛК визначати ступінь тяжкості травми. Наказом МОЗ України від 04.07.2007 №370 «Про затвердження Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості», на який посилається відповідач, наділено повноваженнями визначити ступінь тяжкості травми лікарсько експертні комісії (ЛЕК) лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала, в строк до 1 доби з дати надходження запиту.

Ухвалою суду від 25.06.2024 позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 01.07.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/5802/24 без виклику сторін.

Ухвалою суду від 16.07.2024 розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання на 31.07.2024.

31.07.2024 протокольною ухвалою суду було оголошено перерву у судовому засіданні до 14.08.2024.

Сторони у судове засідання 14.08.2024 не прибули, про розгляд справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин, суд розглядає справу письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 проходив військову службу у Військової частини НОМЕР_2 .

11.12.2023 позивачем отримано пошкодження зв`язок лівого колінного суглобу, застаріле пошкодження лівого медіального меніску лівого колінного суглобу при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з захистом Батьківщини в районі виконання бойового завдання, під час евакуації, в районі населеного пункту Вербове, Пологівського району, Запорізької області.

13.12.2023 позивач буд госпіталізований в Запорізькій обласній клінічній лікарні, де йому було виконано оперативне втручання - Артроскопія лівого колінного суглоба, ревізія, ауто-пластика передньої хрестоподібної зв`язки Semi-трансплантатом (Semitendinosus. gracilis), фіксація системою Endobutton.

18.12.2023 військово-лікарською комісією КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня" видано довідку № 10509, в якій зазначено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва, виконане оперативне втручання. Враховуючи орієнтовний термін лікування патології, наявність первинних швів, вирішено надати військовослужбовцю відпустку для лікування після травми на 30 (тридцять) календарних днів на підставі Статті 81 графи II Розкладу хвороб.

Також в вищезгаданій довідці зазначено, що згідно Класифікатору розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370), даний вид травми відноситься до легких.

Згідно Виписки з медичної картки стаціонарного хворого № 25882 від 18.12.2023: орієнтовний термін лікування при даній патології (більше 60 днів), ходьба з милицями не менше 4 тижнів, потім з тростиною не менше 4 тижні, медикаментозне лікування, вправи.

Згідно Довідки ВЛК Військової частини НОМЕР_3 від 19.01.2024 №837 відпустка для лікування була продовжена ще на 30 днів. Дана Довідка видана станом на 39-тий день з дати отримання травми. Окремо вказано про травму легкого ступеня.

Довідкою ВЛК Військової частини НОМЕР_3 від 27.02.2024 №1828 продовжено відпустку на лікування ще на 30 днів, фактично до 28.03.2024, вказано тяжкий ступень травми.

Довідкою ВЛК №810 від 10.04.24 з приводу придатності до військової служби після бойового поранення позивача визнано обмежено придатним з огляду на тяжку травму згідно з Наказом МОЗ від 04.07.2007 №370.

Згідно Витягу з протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, протокол №1514 від 15.04.2024, на підставі Довідки про обставини травми від 19.01.2024 №33 20 Регіональною ВЛК постанова про причинний зв`язок травми у довідках ВЛК від 18.12.2023 №10509, від 19.01.2023 № 837 відмінено, визначено, що ТРАВМА,ТАК, ПОВЯЗАНА ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.

Обласним МСЕК №3 згідно Довідки МСЕК серії 12 ААГ №461889 від 12.06.2024 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв`язку з захистом Батьківщини.

Позивач, не погодившись з висновком військово-лікарської комісії КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня", зазначеного в довідці № від 18.12.2023 № 10509, що згідно Класифікатору розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370), отриманий позивачем вид травми відноситься до легких, звернувся із вказаною позовною заявою до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов`язок" (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з частиною десятою статті 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пунктів 1.1.-1.2. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Главою 3 розділу ІІ Положення №402 встановлено порядок проведення медичного огляду військовозобов`язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Згідно із пунктом 20.3 глави 20 розділу II Положення № 402, при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) "Придатний": б) "Непридатний": в) "Потребує": - звільнення від виконання службових обов`язків на ___календарних днів з перебуванням у лазареті медичного пункту частини (постанова приймається щодо військовослужбовців строкової військової служби у мирний час); -звільнення від виконання службових обов`язків на ___ календарних днів; - відпустки для лікування у зв`язку з хворобою на ____ календарних днів; - відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) на ___календарних днів; - лікування (реабілітації) у __(вказати заклад охорони здоров`я (установу) та орієнтовний термін лікування (реабілітації); г) "Тимчасово непридатний", ґ) У зв`язку з нетранспортабельністю переїзд до (вказати місцевість) __ протипоказаний (постанова приймається тільки щодо членів сімей військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), д) Протипоказань до виходу в море на підводному човні (надводному кораблі) немає, е) "На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ ТДВ "____" вихід у море на підводному човні (надводному кораблі) протипоказаний. Відповідно до п.20.5.

Положення №402 постанови, які приймає ВЛК із встановлення причинного зв`язку захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва), наведені у главі 21 розділу II цього Положення.

Додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено форму довідки військово-лікарської комісії. За такою формою відповідачем видано довідку від 18.12.2023 № 10509. Серед інших відомостей зазначено, що згідно Класифікатору розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370), вид травми позивача відноситься до легких.

Згідно Додатку 4 до Положення №402 у довідці ВЛК вказується виключно діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025), постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва), та постанова комісії, перелік який вказано п.20.3 Розділу ІІ Положення №402.

Отже, системний аналіз як самих норм Положення №402 так і форми Довідки (Додатку 4) дає підстави для висновку про те, що до компетенції відповідача не відноситься визначення ступеню тяжкості травми.

Вказане, опосередковано підтверджується нормами Наказу МОЗ України від 04.07.2007 №370 «Про затвердження Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості».

Так, пунктом 6 Класифікатору розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370) визначено, що медичний висновок про ступінь тяжкості виробничої травми дають на запит роботодавця та/або голови комісії з розслідування нещасного випадку на виробництві лікарсько-експертні комісії (ЛЕК) лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала, в строк до 1 доби з моменту надходження запиту.

Визначення ступеню тяжкості травми за Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370) постановою (довідкою) ВЛК Положення № 402 не передбачає.

Згідно Листа 20 Регіональної військово-лікарської комісії №1854/5283 від 16.07.2024р. у відповідь на звернення позивача, 20 Регіональною комісією також зазначено, що встановлення ступеня тяжкості травми не належить до повноважень регіонального ВЛК, а відноситься до повноважень лікарсько-експертної комісії закладу охорони здоров`я, де проходило лікування, як передбачено п.6 Наказу МОЗ №370 від 04.07.2007 року.

Відтак, суд висновує, що у відповідача відсутні повноваження щодо визначення ступеню тяжкості травми та відповідно зазначення таких відмостей в довідці військово-лікарської комісії, форма яких визначена Додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.

З огляду на викладене, довідка військово-лікарської комісії КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня" від 18.12.2023 №10509 є протиправною та підглягає скасуванню в частині зазначення ступеню тяжкості травми за Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370)

Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання відповідача привести зміст довідки від 18.12.2023 №10509 у відповідність із ступенем тяжкості травми, отриманої позивачем у зв`язку із захистом Батьківщини, згідно п.3.1. Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості згідно Наказу МОЗ від 04.07.2007 №370, згідно Висновку ВЛК №810 від 10.04.2024 з приводу придатності до військової служби, на підставі Довідки МСЕК серії 12 ААГ №461889 від 12.06.2024 про встановлення ІІІ групи інвалідності, суд зазначає наступне.

Розглядаючи вказаний спір по суті суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні повноваження визначати ступінь тяжкості травми згідно Класифікатору розподілу травм за ступенем тяжкості згідно Наказу МОЗ від 04.07.2007 №370. Положенням № 402 від 14.08.2024 під час прийняття постанови ВЛК такого порядку не передбачено.

Відтак, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача привести зміст довідки від 18.12.2023 №10509 у відповідність із ступенем тяжкості травми, отриманої позивачем у зв`язку із захистом Батьківщини, згідно п.3.1. Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості згідно Наказу МОЗ від 04.07.2007 №370, згідно Висновку ВЛК №810 від 10.04.2024 з приводу придатності до військової служби, на підставі Довідки МСЕК серії 12 ААГ №461889 від 12.06.2024 про встановлення ІІІ групи інвалідності, задоволенню не підглягають.

Щодо способу захисту прав позивача, суд зазначає, що частиною четвертою статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Під час судового розгляду встановлено, що довідка від 18.12.2023 №10509 не відповідає формі, яка визначена Додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, зокрема В ЧАСТИНІ наявності висновку про ступінь тяжкості травми.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За таких обставин, суд для ефективного захисту порушених прав позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати військово-лікарську комісію КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня" привести зміст довідки від 18.12.2023 №10509 у відповідність до форми, визначеної Додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У зв`язку із викладеним, судові витрати у розмірі 908,40 грн. на оплату судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької обласної ради.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької обласної ради (69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе 10, код ЄДРПОУ 02006716) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати довідку військово-лікарської комісії КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня" від 18.12.2023 №10509 в частині зазначення ступеню тяжкості травми за Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370).

Зобов`язати військово-лікарську комісію КНП "Запорізька обласна клінічна лікарня" привести зміст довідки від 18.12.2023 №10509 у відповідність до форми, визначеної Додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.

В іншій частині вимог,- відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Запорізька обласна клінічна лікарня" Запорізької обласної ради судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 19.08.2024.

Суддя Л.Я. Максименко