ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2010 року м. Запоріжжя
Справа № 2а-7269/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Cкачковій Т.В.
за участю представника позивача:Афанасьєва О.Ю., Кущика А.А.,
представника відповідач: Крючек К.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Техпостачресурс»
до: Державної податкової інспекції у
Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
про: визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
20 вересня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Техпостачресурс» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дії відповідача незаконними та зобовязання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 22.09.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-7269/10/0870, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 12.10.2010. В судовому засіданні 12.10.2010 було оголошено перерву до 14.10.2010, 22.10.2010.
В позовній заяві вказано, що дії Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо неприйняття та невизнання податковою звітністю Декларацій з податку на додану вартість за березень 2010 року, квітень 2010 року, травень 2010 року є протиправними, мотивуючи це тим, що контролюючий орган зобовязаний прийняти податкову декларацію, яка приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію та відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування відємного значення обєктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобовязань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
В судових засіданнях позивач та представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Просять позов задовольнити та визнати дії відповідача протиправними.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення від 09.10.2010 № 26099/10-14. Крім того, зазначив, що ДПІ у Орджонікідзевському районі діяла у межах, встановлених п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі Закон - № 2181-ІІІ).
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
ТОВ «Техпостачресурс» (ідентифікаційний код 36534520) зареєстровано виконавчим комітетом Запорізької міської ради 27.05.2009. Відповідач як платник податку на додану вартість зареєстрований в ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 09.06.2009, про що свідчить свідоцтво № 100229838 серії НБ № 162258.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Техпостачресурс» 10.03.2010 направлено поштою податкову декларацію з податку на додану вартість за другий місяць першого кварталу, що підтверджується поштовим повідомленням. 30.04.2010 податкову декларацію з податку на додану вартість за третій місяць першого кварталу, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення. 08.05.2010 податкову декларацію з податку а додану вартість за четверний місяць, що підтверджується повідомленням про вручення, та 16.06.2010 за допомогою курєрської служби податкову декларацію за пятий місяць, про свідчить відмітка про вручення. Крім того, 18.06.2010 відповідачу було направлено уточнений розрахунок до податкової декларації.
Листом № 10096/10128-21312 від 13.05.2010 ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя не визнала декларацію з податку на прибуток підприємства за І квартал 2000 року, як податкову звітність та не прийняла до обліку з урахуванням строків давності, передбачених п. 15.1 ст. 15 Закону № 2181-ІІІ.
Листом від 07.07.2010 № 07-07/3 ТОВ «Техпостачресурс» повідомило відповідача про те, що ніколи підприємство податкову декларацію з податку на додану вартість за I квартал 2000 рік не подавало, оскільки був зареєстрований у 2009 році.
ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя листом від 13.05.2010 №10098/10128-21312 не визнана декларація з податку на додану вартість за березень 2010 року, як податкову звітність у звязку з тим, що вона не підписана відповідною особою головним бухгалтером підприємства.
Податкова декларація з податку на додану вартість за квітень та травень 2010 року 21.05.2010 та 23.06.2010 ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя не визнана, як податкова звітність, оскільки в них вказано невідповідний або недійсний номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Крім того, листом від 23.06.2010 відповідач повідомив ТОВ «Техпостачресурс», що уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2010 року не визнаний, як податкова звітність, з причини відсутності звітної податкової декларації за вказаний звітний (податковий) період.
Відповідно до пункту 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Форма податкової декларації (розрахунку) встановлюється центральним (керівним) органом контролюючого органу за узгодженням з Комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики (підпункт "ї" підпункту 4.4.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Згідно п.п. 4.1.2. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення обєктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобовязань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 5 п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Таким чином, з вищенаведеної правової норми вбачається, що можливою підставою невизнання податкової декларації податковою звітністю є заповнення декларації всупереч встановленим правилам не у будь-якому випадку порушення цих правил, а лише за умови: не зазначення у декларації обов'язкових реквізитів, не підписання її відповідними посадовими особами, не скріплення печаткою підприємства.
Судом встановлено, що згідно штатного розпису затвердженого 26.05.2009, нотаріально посвідченої картки із зразками підписів і відбитків печатки позивача в штаті ТОВ «Техпостачресурс» головний бухгалтер не значиться. Це факт також підтверджується і заявою форми № 1-ОПП, яка була витребувана у відповідача судом.
Виходячи з того, що в штаті позивача відсутній головний бухгалтер, а декларація за березень 2010 року підписана керівником підприємства, що не заборонено законодавством, ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя не мало правових підстав для невизнання податкової декларації ТОВ «Техпостачресурс» податковою звітністю, а зобовязаний був прийняти її до обліку.
Щодо, не визнання податкових декларацій ТОВ «Техпостачресурс» за квітень травень 2010 року, у звязку із невідповідним або недійсним номером свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, суд вважає зазначити наступне.
В судовому засіданні відповідачем подані декларації з податку на додану вартість ТОВ «Техпостачресурс», в яких номер платника податку відрізняється від номеру вказану в декларації поданої позивачем до матеріалів справи. В зазначених деклараціях вказаний номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 10022983, а в додатку до декларації в розрізі контрагентів та податкових накладних зазначений номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 100229839.
Ведення бухгалтерського обліку, також підготування обовязкової фінансової та податкової звітності на підприємстві здійснюється за допомогою програмного продукту «1С Бухгалтерія» серійний продукт № 1246132491.
Згідно, висновку спеціаліста Артемченко С.С., який згідно договору від 10.12.2009 №10, здійснює обслуговування програмного продукту « 1С Бухгалтерія» на ТОВ «Техпостачресурс», при роздрукуванні податкової декларації з податку на додану вартість та її додатків існуючі параметри заносяться в сталі параметри та використовуються в таблицях Декларації з податку на додану вартість та її додатків з одного сховища цих даних. Тобто є неможливим друкування номеру платника податку на додану вартість у основній декларації та додатків до неї з відмінними (різним) номерами.
Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 № 166 (Порядок № 166).
Пунктом 1.1 Порядку № 166 визначено, що подання податкової декларації з податку на додану вартість (далі - декларація) передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону № 2181-III. Пунктом 1.2 визначено, що декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість».
Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 166 декларація складається із вступної частини, службових полів та чотирьох розділів, з них платником заповнюються перші три розділи, службові поля та вступна частина, четвертий розділ заповнюється працівниками податкової інспекції (адміністрації) лише на оригіналі декларації, який залишається в податковій інспекції (адміністрації). Порядок заповнення декларації окремо за кожним розділом наводиться в розділі 5 цього Порядку.
Згідно пп. 3.1 декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями.
Згідно п.4.3 Порядку №166 податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому разі, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією (письмове звернення надсилається поштою з повідомленням про його вручення) надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Крім того, п.п 7.1 п. 7 Порядку № 166 встановлює, що податкові декларації приймаються без попередньої перевірки зазначених у них показників.
Аналізуючи зміст ч. 3 п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону N 2181-III суд зауважує на тому, що відповідач має право, а не обов'язок не визнавати податкову декларацію. При цьому зазначене обумовлює обґрунтоване безстороннє, добросовісне та розсудливе рішення. Як випливає з зазначеного підпункту закону підставою для не визнання податкової декларації є наступні критерії: не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. Оцінюючи ряд зазначених підстав, перелік яких є вичерпним, суд вважає, що зміст цих підстав визначає умови за яких здійснити належне оброблення декларації податковій службі є неможливим. При цьому така неможливість фактично має об'єктивний характер як по суті (відсутність чисел, рядків та іншого, що унеможливлює фактичну обробку декларації по суті) так і за правосуб'єктним аспектом (юридичних наслідків) оформлення і подання платником податків відповідної декларації.
Суд враховуючи, що відповідач зобов'язаний діяти лише у відповідності до вимог статті 19 Конституції України та з дотриманням принципів, визначених статтею 2 КАС України, вважає за необхідне вказати на непослідовність та упередженість дій відповідача.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності та наявність законних підстав для невизнання декларацій з податку на додану вартість за березень травень 2010 року.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що дії ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо невизнання декларацій з податку на додану вартість за березень травень 2010 року є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам податкового законодавства. Таким чином, позовні вимоги про визнання дій щодо відмови у прийнятті вищевказаної податкової декларації з податку на додану вартість є такими, що підлягають задоволенню.
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Техпостачресурс» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо визнання дій службових осіб податкової інспекції щодо відмови у прийнятті податкової звітності з податку на додану вартість за березень-квітень 2010 року незаконними та зобовязання прийняти податкову декларацію та визнати податковою звітністю декларацію з податку на додану вартість за березень-травень 2010 року - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії службових осіб Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо відмови у прийнятті податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Техпостачресурс» з податку на додану вартість за березень-травень 2010 року.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийняти та визнати податковою звітністю декларацію з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Техпостачресурс» (ідентифікаційний код № 36534520) за березень 2010 року, реєстраційний номер 42896 від 07.05.2010, за квітень 2010 року, реєстраційний номер 45754 від 20.05.2010, за травень 2010 року, реєстраційний номер 58693 від 21.06.2010.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 27 жовтня 2010 року.
Суддя /підпис/О.О. Артоуз