Постанова № 12100503, 15.10.2010, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2010
Номер справи
2-а-2036/09/0770
Номер документу
12100503
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2-а-2036/09/0770

Ряд стат. звіту № 2.11.3

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2010 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Рибак Т.В.

за участю представників

позивача: Корінь А.В. юрисконсульт Батьовської селищної ради (довіреність від 14.10.2010 року № 400)

відповідача: Майор І.В. старший державний податковий інспектор юридичного управління ДПА в Закарпатській області (довіреність від 13.01.2010 року № 4)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Батьовської селищної ради Берегівського району Закарпатської області до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 жовтня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 29 жовтня 2010 року.

Батьовська селищна рада Берегівського району Закарпатської області (далі позивач, Батьовська селищна рада) звернулася до суду з позовною заявою (а.с.3-7) до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області (далі відповідач, Берегівська ОДПІ), якою просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Берегівської ОДПІ від 18 грудня 2008 року № 0000892340/0 (яким Батьовській селищній раді визначено податкове зобовязання по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у сумі 461223,00 грн. (в тому числі, основний платіж 419294,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 41929,00 грн.).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач є органом місцевого самоврядування, яка здійснює повноваження щодо розпорядження від імені та в інтересах територіальної громади землями, що належать на праві комунальної власності територіальній громаді селища Батьово. Батьовською селищною радою здійснено продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення територіальної громади селища Батьово (розміром 4,7166 га) за ціною 1863528,60 грн., кошти від продажу землі у сумі 1677175,00 грн. (90 відсотків) зараховані до спеціального фонду фонду розвитку місцевого бюджету селища Батьово, та отримана сума не підлягає оподаткуванню податком на прибуток, відповідно до положень Бюджетного кодексу України та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Позивачем, у відповідності до положень ч. 1 ст. 137 КАС України, надано суду письмову заяву про зміну підстав адміністративного позову (лист Батьовської селищної ради від 07.04.2009 року № 02-9/148, а.с.31-36), згідно якої зазначає про відсутність підстав для оподаткування в зв'язку з тим, що кошти від продажу земельної ділянки включено до місцевого бюджету селища Батьово шляхом збільшення спеціального фонду, відповідно, такі доходи не є доходами Батьовської селищної ради, а є власністю територіальної громади та не підлягають оподаткуванню податком на прибуток, оскільки бюджети територіальних громад не є суб'єктами оподаткування.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та заяві про зміну підстав позову, просить позов задовольнити, визнавши протиправним та скасувавши податкове повідомлення рішення Берегівської ОДПІ від 18 грудня 2008 року.

Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист Берегівської ОДПІ від 06.04.2009 року за № 2490/10/10-0, а.с.24-26), згідно якого позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні, посилаючись на ту обставину, що Батьовська селищна рада є неприбутковою організацією з ознакою неприбутковості 003, та нею отримано дохід, який не підходить до жодного з наведених у абзаці "а" пп. 7.11.1, пп. 7.11.2, абзаці "а" пп. 7.11.8, пп.7.11.9 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а тому отриманий дохід від продажу земель несільськогосподарського призначення підлягає оподаткуванню згідно п.10.1 ст. 10 цього Закону за ставкою 25 відсотків.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав та просить суд відмовити в його задоволенні з мотивів, наведених у поданому запереченні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, проведеною Берегівською ОДПІ позаплановою документальною перевіркою дотримання вимог податкового законодавства з нарахування податку на прибуток Батьовською селищною радою за період з 01.01.2008 року по 30.09.2009 року виявлено порушення пп. 7.11.9 п. 7.11. ст. 7, пп.8.9.1 п.8.9. ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток за III квартал 2008 року на суму 419294,00 грн. (акт Берегівської ОДПІ від 17.12.2008 року № 239-23/010/22093410, а.с.9-13).

На підставі вищевказаного акту, 18 грудня 2008 року Берегівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення рішення за № 0000892340/0 ( яким визначено Батьовській селищній раді податкове зобовязання по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у сумі 461223,00 грн. (в тому числі, основний платіж 419294,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 41929,00 грн.).

Податкове повідомлення рішення Берегівської ОДПІ від 18.12.2008 року оскаржено в адміністративному порядку до Берегівської ОДПІ, та рішенням Берегівської ОДПІ про результати розгляду скарги від 30.12.2008 року за № 11962/10/10-0 (а.с.16-17) оскаржуване податкове повідомлення рішення залишено без змін. Податкове повідомлення рішення Берегівської ОДПІ від 18.12.2008 року оскаржено в адміністративному порядку до ДПА у Закарпатській області, та рішенням ДПА у Закарпатській області про результати розгляду скарги від 13.03.2009 року за № 537/10/25-055 (а.с.20-21) оскаржуване податкове повідомлення рішення Берегівської ОДПІ від 18.12.2008 року - залишено без змін. В подальшому в адміністративному порядку (до ДПА України) податкове повідомлення - рішення Берегівської ОДПІ не оскаржувалось, та Берегівська селищна рада звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом про визнання податкового повідомлення рішення протиправним та скасування.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, договором купівлі продажу від 23.07.2008 року (а.с.39), Батьовська селищна рада продала, а ТОВ "Карпати Газ Транс" купила, земельну ділянку площею 47166 кв.м., що знаходиться в межах населеного пункту селища Батьово, вказана земля віднесена до земель несільськогосподарського призначення, продаж вчинено за ціною 1863528,66 грн., яка затверджена рішенням 14 сесії 5 скликання Батьовської селищної ради.

Відповідно до листа управління Державного казначейства у Берегівському районі від 07.04.2009 року за № 169/03-10 (а.с.40), УДК у Берегівському районі надано дані про надходження коштів від ТОВ "Карпати Газ Транс" на протязі 2008 року по коду 33010100 "Надходження від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення до розмежування земель державної та комунальної власності (крім земельних ділянок, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації, та земельних ділянок, які знаходяться на території АР Крим)" до Державного бюджету та місцевого бюджету, та згідно вказаного листа: до місцевого бюджету смт. Батьово (90 відсотків) 1677175,74 грн., до Державного бюджету Берегівського району (10 відсотків) 186352,86 грн.

Рішенням Батьовської селищної ради "Про внесення змін до бюджету селищної ради на 2008 рік" від 15 серпня 2008 року (а.с.37), за рахунок надходження авансового платежу від продажу земель несільськогосподарського призначення збільшено доходи спец. фонду розвитку по коду 33010100 в сумі 240976,36 грн. Рішенням Батьовської селищної ради "Про внесення змін до спецфонду бюджету Батьовської селищної ради на 2008 рік" від 17 жовтня 2008 року (а.с.38), за рахунок надходжень від продажу земель несільськогосподарського призначення збільшено доходи спецфонду фонду розвитку по коду 33010100 в сумі 1425599,38 грн.

Відповідно до ст. 1 Бюджетного кодексу України (далі БК України) відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів регулюються Бюджетним кодексом України.

Згідно з пунктом 19 частини першої ст. 2 зазначеного Кодексу доходи бюджету - усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).

Пунктом 26 ч. 1 ст. 2 БК України встановлено, місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування. Бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань (п.2 ч.1цієї статті).

Згідно п. 8 ст. 69 БК України, кошти від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності, в тому числі від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебуває у комунальній власності відносяться до доходів місцевого бюджету.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 71 БК України, кошти від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності, в тому числі від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення Надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів включаються до бюджету розвитку місцевого бюджету.

Згідно ч. 1 ст. 13 БК України, бюджет може складатися із загального та спеціального фондів, та відповідно до ч. 4 цієї статті - розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди визначається законом про Державний бюджет України. Джерела формування спеціального фонду визначаються виключно законами України.

Зі змісту п. 3 ч. 1 ст. 4 БК України випливає, що нормативно - правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, Закон про Державний бюджет України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року за № 107-VI, джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів, які включають 90 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної і комунальної власності (крім земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, 10 відсотків від продажу яких зараховується до відповідних бюджетів місцевого самоврядування, а також земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим, кошти від продажу яких зараховуються у розмірі 35 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та 55 відсотків - до бюджетів місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим); 100 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності (після розмежування земель державної та комунальної власності);

Доходи місцевих бюджетів належать територіальним громадам на правах комунальної власності, згідно ч. 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Виходячи з наведеного, кошти відпродажу земель несільськогосподарського призначення комунальної власності територіальної громади є доходом місцевого бюджету, який є власністю територіальної громади і не належить раді як органу місцевого самоврядування юридичній особі.

Згідно ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування", платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), та законодавством про оподаткування не передбачено оподаткування доходів бюджетів (Державного бюджету України чи місцевих бюджетів) взагалі.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем надано заперечення проти позову, при цьому ним не доведено правомірності оподаткування доходу з продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення територіальної громади, яка згідно положень діючого законодавства являється доходом місцевого бюджету, тобто, відповідачем не доведено правомірності оскаржуваного податкового повідомлення рішення та, відповідно, не спростовано доводів позивача щодо його протиправності.

За наведених обставин, позовні вимоги заявлені відповідно вимог діючого законодавства, є обґрунтованими та підтвердженими належними та допустимими доказами, відповідачами не спростовані, та позов Батьовської селищної ради слід задовольнити в повному обсязі.

Судом не приймаються доводи відповідача щодо правомірності оподаткування операцій з продажу земельної ділянки податком на прибуток (в зв'язку з тим, що вказаний дохід Батьовської селищної ради не підпадає до жодної з підстав звільнення від оподаткування, визначених пп.7.11.1 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств") оскільки кошти від продажу земель несільськогосподарського призначення комунальної власності територіальної громади є доходом місцевого бюджету, який є власністю територіальної громади і не належить органу місцевого самоврядування юридичній особі Батьовській селищній раді, та доходи бюджету не підлягають оподаткуванню. Згідно ст. 1 БК України, бюджетні відносини регулюються виключно Бюджетним кодексом України, та відповідно до пункту 2 БК України - з набранням чинності цим Кодексом інші нормативно - правові акти застосовуються в частині, що не суперечить йому.

Судом відхиляються доводи відповідача щодо правомірності проведеного оподаткування податком на прибуток з посиланням на роз'яснення ДПА України з цього питання, оскільки згідно наявного в матеріалах справи роз'яснення ДПА України "Про окремі питання оподаткування" від 09.07.2009 року за № 14430/7/15-0517 (а.с.44-46), кошти від продажу селищною радою земельної ділянки несільськогосподарського призначення не підлягають оподаткуванню податком на прибуток, також вказано, що письмові роз'яснення органів державної податкової служби України, які суперечать цьому податковому роз'ясненню, не застосовуються.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного (місцевого) бюджету, такими є витрати позивача зі сплати судового збору (державного мита) у розмірі 3,40 грн. (згідно квитанції від 23.03.2009 року за № 295 (а.с.2), та дана сума підлягає стягненню з держбюджету на користь позивача (згідно даної квитанції сплачено судовий збір (державне мито) у сумі 85,00 грн., та у відповідності до ч. 2 ст. 89 КАС України судовий збір, сплачений у більшому розмірі, може бути повернутий ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила).

Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Батьовської селищної ради Берегівського району Закарпатської області до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення рішення Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції від 18 грудня 2008 року № 0000892340/0 про визначення Батьовській селищній раді податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у сумі 461223,00 грн. (в тому числі, основний платіж 419294,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 41929,00 грн.).

3. Стягнути з державного (місцевого) бюджету на користь Батьовської селищної ради (Закарпатська область, Берегівський район, смт. Батьово, вул. Кошута, 128 код 22093410) сплачений судовий збір (державне мито) у сумі 3,40 грн. (три гривни сорок копійок).

4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С. І. Рейті