Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2024 р. № 400/12784/23 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, до відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр "Металург", вул. Набережна, 64, с. Галицинове, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 57286, простягнення 2 571 846,81 грн,ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр "Металург" (далі - відповідач) з позовними вимогами про стягнення із товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр "Металург" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2 за період з 01.06.2023 року по 30.09.2023 року у сумі 2 571 846, 81 грн.
Ухвалою від 23.10.2023 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/12784/23 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не сплачує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, чим порушує вимоги п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Так, за період 01.06.2023 року по 30.09.2023 року відповідачем не відшкодовано суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, в результаті чого відповідач має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за на пільгових умовах у сумі 2 571 846, 81 грн. В добровільному порядку заборгованість відповідачем погашена не була, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду.
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому визнав позов.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр "Металург" перебуває на обліку, як платник внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах регулюються ч. 2 та ч. 13 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року, розділом 6 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 року (далі - Закон), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003 року № 36, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Для запровадження пенсійного забезпечення особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються відповідно до пунктів "а" та "б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". В разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", розміри пенсій визначаються відповідне до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 6.8. «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п. 6.4. розділу 6 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з абзацом 4 ч. 1 ст. 2 Закону "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 цього Закону, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "а" та "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" на обов`язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 цього Закону: 100% від об`єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.
Згідно п.6, п. 6.2. Інструкції, якщо пенсія призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено, у розмірах, передбачених частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. Частка плати підприємства розраховується згідно застрахованого пільгового стажу при призначенні пенсії.
Пунктом «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином, ТОВ "Сервісний центр "Металург" повинно відшкодовувати виплачені пенсії з урахуванням поштового збору на кожного пенсіонера до досягнення ним пенсійного віку.
Відповідно до п. 6.5 Інструкції, повідомлення складається на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються за попередній рік до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Згідно п. 6 пп. 10. Інструкції, про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 р. за №64/8663 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними в пункті 6.4. Інструкції №21-1 для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що працівникам відповідача, робота яких була пов`язана на цьому підприємстві зі шкідливими та важкими умовами праці, призначена та виплачується пенсія на підставі виданих вказаним підприємством довідок, що уточнюють особливий характер роботи.
Згідно отриманих повідомлень про суму відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених за на пільгових умовах, виплачених пенсіонерам, які працювали у ТОВ "Сервісний центр "Металург", а саме, останній повинен відшкодувати заборгованість на загальну суму 2 571 846, 81 грн. за період 01 червня 2023 - 30 вересня 2023 року.
Прикінцеві Положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачають будь-яких норм щодо звільнення від сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у вигляді покриття витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах.
На теперішній час заборгованість в розмірі 2 571 846, 81 грн. відповідачем не сплачено.
Несвоєчасне погашення боргу до Пенсійного фонду призводить до порушення Конституційних прав громадян, несвоєчасної виплати пенсії та завдає суттєву шкоду інтересам держави.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з того, що відповідач не надав підтверджень сплати суми боргу та підстав які звільняють його від обов`язку щодо компенсації фактично понесених позивачем витрат, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі та стягнення з відповідача на користь позивача суми боргу по витратах на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах в розмірі 2 571 846, 81 грн.
У відзиві на позовну заяву відповідач заявив клопотання, в якому просить відстрочити виконання рішення строком на шість місяців.
На обґрунтування клопотання відповідач зазначає, що має намір виконати свої зобов`язання з погашення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 та Списком №2, за період з 01.06.2023 до 30.09.2023 у сумі 2 571 846, 81 грн, але не має такої можливості з огляду на такі обставини: - відсутність коштів на поточному рахунку підприємства; - неможливість здійснювати господарську діяльність в повному обсязі та отримувати дохід для погашення заборгованості; - зупинення виконання робіт за основним договором підряду на 2023 рік, укладеним з контрагентом - ТОВ «МГЗ»; - наявність дебіторської заборгованості ТОВ «МГЗ» перед ТОВ «СЦ «Металург» в сумі 137 505 327,28 грн; - виникнення у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 43 688 034,52 грн; - накладення арешту на банківській рахунок відповідача на суму 6 223 827,91 грн.
Обґрунтовуючи можливість виконання рішення суду у разі його відстрочення, відповідач зазначає, що рішенням Вищого антикорупційного суду України від 16.02.2023 у справі № 991/265/23 стягнуто в дохід держави 100% статутного капіталу ТОВ «СЦ «Металург». Відповідно до пункту 6 рішення ВАКС України від 16.02.2023, після визначення Кабінетом Міністрів України суб`єкта, порядку та способу його виконання, рахунки ТОВ «МГЗ» та ТОВ «СЦ «Металург» не будуть підпадати під вимоги пункт 15 Постанови НБУ № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», на підставі чого ТОВ «МГЗ» зможе виконати свої грошові зобов`язання перед ТОВ «СЦ «Металург», яке, в свою чергу, зможе розрахуватися з виплати заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2, за період з 01.10.2023 до 30.11.2023 у сумі 1 296 715,15 грн.
Позивач не висловив своєї позиції щодо клопотання.
Розглядаючи наявність підстав для відстрочення виконання рішення суду відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246, статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з такого.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
У постанові від 06.12.2019 у справі № 2а/0570/6531/2011 Верховний Суд дійшов висновку, що відстрочення є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 30.01.2020 № 819/150/17, при розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування залежать від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання відстрочення не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників. Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися наміри боржника, що свідчать про його бажання виконати рішення.
Суд виходить з того, що інститут відстрочення виконання рішення суду має на меті створити умови для належного і повного виконання рішення суду.
Відповідач не подав до суду достатніх доказів, які б надали можливість оцінити його майновий стан і дійти висновку про те, що у разі надання відстрочення виконання рішення суду на пів року воно буде виконане в цей строк.
Зокрема, за повідомленням відповідача, він має значну кредиторську заборгованість, зокрема із сплати податків у сумі 43 688 034,52 грн, і його рахунки арештовані. У справі відсутні докази того, що за пів року відповідач, у разі отримання можливості розпоряджатися коштами на рахунку, зможе сплатити першочергово саме витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, а не податковий борг або інші борги.
Зокрема, відсутні відомості про співвідношення розміру кредиторської заборгованості позивача з наявними у нього коштами або коштами, які гарантовано надійдуть відповідачу за пів року.
Ураховуючи вищенаведене в сукупності, у суду відсутні підстави вважати, що у разі відстрочення виконання рішення суду на шість місяців таке рішення буде виконане.
На підставі зазначеного клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення не підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Матеріали справи не містять доказів понесення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 77, 78, 139, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) до товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр "Металург" (вул. Набережна, 64, с. Галицинове, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 57286, ідентифікаційний код 32654880) про стягнення заборгованості у сумі 2 571 846, 81 грн - задовольнити.
2. Стягнути з із товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр "Металург" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2 за період з 01.06.2023 року по 30.09.2023 року у сумі 2 571 846, 81 грн.
3. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко