Рішення № 120919120, 06.08.2024, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2024
Номер справи
400/3796/24
Номер документу
120919120
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2024 р. № 400/3796/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О., з секретарем судового засідання Швачкою І.В., за участю представників сторін:

від позивача - Астахова О.С., за довіреністю,

від відповідача - Семещенко М.О., за довіреністю,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54005,

до відповідачаДержавного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря" -" Машпроект", просп. Богоявленський, 42А, м. Миколаїв, 54018,

простягнення 3252553,10 грн,

ВСТАНОВИВ:

Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря" -" Машпроект" про стягнення 3252553,10 грн. адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році.

Із заявленої до стягнення суми санкцій адміністративно-господарські санкції становлять 3250927,64 грн, 1624,46 грн - пеня.

Суд ухвалою від 29.04.2024 відкрив провадження по справі та призначив розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 10.07.2024 суд закрив підготове провадження та призначив розгляд справи по суті на 06.08.2024.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. Проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав того, що відповідачем було допущено технічну помилку при внесенні даних до податкових розрахунків, про що повідомляв позивача листом. У зв`язку з цим розрахунок адміністративно-господарських санкцій позивачем було здійснено на підставі частково помилкової інформації, що була зазначена у звітності ДП НВКГ "Зоря-Машпроект" з ЄСВ у 2023 році.

Так, реальні показники середньооблікової кількості штатних працівників Товариства,

які повинні бути застосовані при встановлені факту виконання ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект» в 2023 році нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за 2023 рік, визначені у таблиці 2 (додана до відзиву).

Зазначені дані середньооблікової кількості штатних працівників, осіб Товариства за

кожний місяць 2023 року підтверджуються звітами «Звіт з праці» форма № 1-ПВ (місячна) за січень грудень 2023 року, які Товариство подало до Державної служби статистики України через електронний кабінет. Реальна кількість працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, підтверджується довідкою відділу кадрів відповідача. Зазначає, що коригування чисельності працівників за 2023 рік, що зазначена у формі Податкового розрахунку є неможливим.

Позивач надав до суду відповідь на відзив. Зазначає, що звіти з праці, які відповідач додав до відзиву, не можуть свідчити про реальну середньооблікову кількість штатних працівників. Єдиним встановленим чинним законодавством джерелом визначення середньооблікової кількості штатних працівників для розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю є дані, що визначаються роботодавцем самостійно в податкових розрахунках.

В засіданні суду представники сторін підтримали вимоги та заперечення, викладені в заявах по суті спору.

В судовому засіданні 06.08.2024 були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштувння осіб з інвалідністю за 2023 рік, сформованого та надісланого відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача за 2023 рік склала 7301 особа, тому середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, визначеного ч. 1 ст. 19 Закону "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-ХІІ, має становити 292 особи.

За відповідачем визначено середньооблікову чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, - 245 осіб.

Відповідно позивачем було здійснено розрахунок розміру адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Заявлена до стягнення сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціям підтверджується розрахунком, що міститься в матеріалах справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до абз. 2 статті 1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі Закон 875-XII), центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації (незалежно від форми власності і господарювання, виду діяльності і галузевої належності), їх філії, відділення, представництва, що ведуть окремий облік результатів фінансової та господарської діяльності, банки та інші фінансові установи, а також представництва іноземних юридичних осіб (у тому числі міжнародних організацій), які використовують працю найманих працівників - громадян України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - підприємства, установи та організації), фізичні особи, які використовують найману працю, залучають представників громадських об`єднань осіб з інвалідністю до підготовки рішень, що стосуються прав та інтересів осіб з інвалідністю.

Частиною 1 ст. 19 Закону 875-XII передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч. 6 ст. 19 вказаного Закону Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

-про працевлаштованих осіб з інвалідністю;

-про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

-необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Надання даних, на підставі яких проводиться нарахування адміністративно - господарських санкцій, здійснюється відповідно до Порядку надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та у формі, затверджених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 10.03.2023 №14-2.

Надсилання розрахунку сум адміністративно - господарських санкцій здійснюється відповідно до п. 2 Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно - господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженого наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 №17, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2023 №456/39512.

Таким чином, позивачем правомірно було нараховано та надіслано для сплати відповідачу розрахунок адміністративно - господарських санкцій.

Позивач довів правомірність оскаржуваного рішення, оскільки діяв на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Щодо посилання відповідача на допущені ним технічні помилки при заповненні звітності, то жодних належних доказів на підтвердження вказаних обставин до суду не надано.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ст. 77 ч. 1, 2 КАС України).

Інші доводи і аргументи сторін, викладені ними в заявах по суті спору, не впливають на оцінку спірних правовідносин судом.

Судові витрати розподіляються на підставі ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 20917114) до Державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря" -" Машпроект" (просп. Богоявленський, 42А, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 31821381) задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря" -" Машпроект" (просп. Богоявленський, 42А, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 31821381) на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 20917114) адміністративно- господарські санкції та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році у розмірі 3 252 553,10 (три мільйони двісті п`ятдесят дві тисячі п`ятсот п`ятдесят три грн десять коп) гривень.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Повне рішення складено та підписано 09.08.2024.

Суддя Н.О. Бульба