Рішення № 120901859, 01.08.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2024
Номер справи
160/13204/24
Номер документу
120901859
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2024 рокуСправа №160/13204/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему Електронний суд надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області, щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.03.2023, із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії 1,197, та з 01.03.2024, із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії 1,0796;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, провести індексацію пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн., з 01.03.2023 року на коефіцієнта збільшення 1,197 відповідно до постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 року - на коефіцієнта збільшення 1,0796 відповідно до постанови КМУ від 23 лютого 2024 р. №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788), з 30.11.2022 року. Посилається на те, що йому не була проіндексована пенсія на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» у розмірі 1,0796 відповідно, у зв`язку із чим, позивач звернувся до відповідача, та на особистому прийомі просив провести індексацію його пенсії належним чином. Однак, відповідач в усній формі повідомив, що призначені пенсії у 2020-2023 роках з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року, та з 1 березня 2024 не підвищуються, оскільки їх обчислення відбувалося з урахуванням показників середньої заробітної плати відповідно - 7763,17 грн., 9118,81 грн., 10846,37 грн., 12236,71 грн., які перевищують розмір показника середньої заробітної плати у розмірі 7994,47 грн., що склався під час цьогорічної індексації. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації у належному розмірі, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 27 травня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Згідно з довідкою Дніпропетровського окружного адміністративного суду «Про доставку електронного листа», документ в електронному вигляді «ст. 262 ч.5 «Ухвала про відкриття спрощеного провадження (без повідомлення сторін)» від 27.05.2024 по справі №160/13204/24 надіслано одержувачу Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в його електронний кабінет і доставлено до цього кабінету 27.05.2024.

Правом подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Частиною першою статті 261 КАС України визначені особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

01.08.2024 року на адресу суду через підсистему Електронний суд від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи протоколів про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», з 30.11.2022 року.

При обчисленні розміру пенсії позивача, під час її призначення, було враховано заробітну плату з 01.07.2000 року по 31.10.2022 року та застосовано середній заробіток (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 10 846,34 грн. (2019-2021 роки).

Як вбачається з розрахунків про перерахунок пенсії, позивачу було встановлено надбавку 100 грн. в порядку індексації з 01.03.2023 року та надбавку 100 грн. в порядку індексації з 01.03.2024 року відповідно.

Позивач не погодився із вказаними виплатами та особисто звернувся до відповідача з проханням провести нарахування та виплату індексації пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2023 року та від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» у розмірі 1,0796, з 01.03.2024 року відповідно, однак йому було відмовлено у нарахуванні вказаних виплат.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії у належному розмірі, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно із ст.2 Закону №1788-XII за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01 січня 2004 року здійснюється на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, який був прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, за формулою, що встановлена для пенсії за віком.

Статтею 42 Закону №1058-ІV передбачені індексація та перерахунок призначених пенсій.

Згідно абз.1, 2, 4 ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі показник середньої заробітної плати).

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до п. 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 (далі Порядок №124).

Згідно з п. 1 Порядку №124, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з п. 2 Порядку №124, перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.

Відповідно до п. 3 Порядку №124, перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

- по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

- в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 4 Порядку №124 передбачено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому, в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Згідно з п. 5 Порядку №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п. 7 Порядку №124, збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується:

- під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону);

- під час обчислення пенсії відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Індексація пенсій в 2023 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року №168 (далі - Постанова №168).

За п. 1 Постанови №168 встановлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Відповідно до п. 6 Постанови №168 встановлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Індексація пенсій в 2024 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 року №185 (далі Постанова №185).

За п. 1 Постанови №185 встановлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови №185 встановлено, що з 1 березня 2024 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679), пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.

Зміст нормативного правила, передбаченого в абз.1 ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV зводиться до того, що визначено періодичність та спосіб проведення перерахунків пенсії, який забезпечує проведення індексації 01 березня шляхом збільшення однієї з розрахункових величин, які використані у формулі розрахунку розміру пенсії (ст. 27, 40 Закону №1058-IV). Тобто, перерахунок здійснюється не шляхом збільшення добутку в такій формулі (коли на коефіцієнт підвищення множиться розмір пенсії), а шляхом збільшення одного з множників в такій формулі, що в свою чергу тягне за собою і збільшення кінцевого розміру пенсії в цілому.

В свою чергу, абзац 3 цієї статті визначає спосіб здійснення вищевказаного збільшення та використовується коефіцієнт, розмір якого визначається відповідним чином (далі - коефіцієнт збільшення).

Абзац 4 цієї статті є бланкетною нормою, якою делеговано уряду право визначати розмір та порядок збільшення показника середньої заробітної плати.

На виконання цієї норми прийнято Порядок №124, положення якого і зумовили існування цього спору.

За змістом п. 3 Порядку №124, в аспекті цієї справи, пенсія позивача підлягає перерахунку в 2023 році та в 2024 році, оскільки призначена в 2022 році (що відповідає умові «по 31 грудня включно року, що передує перерахунку»).

Пункт 4 Порядку №124 відображає зміст п. 2 ст. 42 Закону №1058-IV, а також визначає порядок визначення коефіцієнту підвищення.

Пункт 5 Порядку №124 є одним з визначальних нормативних положень в цій справі. Попри те, що вказаний Порядок є нормативно-правовим актом, який визначає порядок проведення перерахунку пенсій, яким забезпечується їх індексація в цілому, тобто спрямований на періодичне застосування, він також створює індивідуальне правило поведінки для перерахунку пенсій саме в 2019 році (перший рік застосування оновленого способу проведення індексації). Так, передбачено, що в 2019 році коефіцієнт збільшення застосовується до визначеного показника середньої заробітної плати - станом на 01.10.2017 року. Також встановлено, що наступні перерахунки проводяться шляхом застосування кожного нового коефіцієнта збільшення до вже збільшеного (завдяки попереднім коефіцієнтам збільшення) показника середньої заробітної плати.

Слід підкреслити, що як ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV, так і Порядок №124 у п. 5 передбачають правило, за яким збільшується «показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», а не показник «середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії».

Тобто, законодавець свідомо в рамках одного закону, а також послідовно (відображено як в ст. 42 Закону №1058-IV, так і в Порядку №124 та постановах про індексацію (Постанова №168, Постанова №185) розрізняє середню заробітну плату для цілей призначення пенсії (обчислюється за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії) та показник середньої заробітної плати для цілей індексації такої пенсії (обчислюється наростаючим підсумком з 01.10.2017 року шляхом множення на коефіцієнти збільшення). При цьому перша величина має разове застосування лише під час призначення пенсії, а друга величина використовується неодноразово та у формулі розміру пенсії позивача згодом замінює першу.

Абзац третій пункту 5 Порядку є не менш важливою нормою права, що регулює спірні правовідносини, адже прямо передбачає існування ситуацій, коли в результаті перерахунку за п. 4 Порядку пенсія не збільшиться, в зв`язку з чим встановлює порядок дій для такого випадку. Саме це загальне правило втілено у п. 6 Постанови №168 та пп. 6 п. 2 Постанови №185, про що судом буде вказано далі.

Пункт 7 Порядку №124 повторює зміст абзацу другого п. 5 Порядку із конкретизацією випадків застосування відповідного правила.

У п. 1 Постанови №168 визначено коефіцієнт збільшення для 2023 року, а у п. 4 визначено розмір доплати для випадків, коли пенсія не підвищується згідно з Порядком. Тотожні за змістом положення містяться у п. 1, пп. 6 п. 2 Постанови №185 для 2024 року.

В аспекті доводів позовної заяви суд, з урахуванням вищевказаного, зазначає наступне.

Суд констатує, що нічого з вищевикладеного змісту положень Порядку по-перше, не виходить за межі врегулювання «порядку збільшення показника середньої заробітної плати» (визначення якого делеговано уряду абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV та прямо втілено в нормах Порядку), а по-друге не суперечить абз. 1-3 ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV.

Так, Порядок прямо визначає процедуру збільшення показника середньої заробітної плати, а Постанови №168 та Постанови №185 (у відповідних частинах) безпосередньо втілюють такі процедури.

Суд звертає увагу, що абзац четвертий цієї статті дозволяє уряду визначати порядок перерахунку, а питання вихідної величини для обчислень очевидно стосується саме порядку проведення перерахунку. Окремо слід враховувати, що Порядок, Постанова №168 та Постанова №185 у відповідних частинах наразі є чинними правовими актами, а тому підлягають застосуванню в силу принципу законності (ст. 19 Конституції України).

Відповідно відсутня суперечність Порядку та ст. 42 Закону №1058-IV, оскільки нормативні положення першого нормативно-правового акту видано не всупереч, а на виконання та для реалізації нормативних положень другого нормативно-правового акту.

Матеріалами справи підтверджено, що при виході на пенсію позивачу визначено показник середньої заробітної плати у розмірі - 10846,37 грн.

Також, судом встановлено, що показник середньої заробітної плати, обчислений згідно Порядку №124, починаючи з 01.10.2017 року (3764,40 грн) та помножений на коефіцієнти збільшення згідно Порядку (2019 рік - 1,17), постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року (2020 рік - 1,11), постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року №127 (2021 рік - 1,11), Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 (2022 рік - 1,14), Постанови №168 (2023 рік 1,197) складав 7405,03 грн, тобто був менший ніж такий показник при призначенні пенсії позивачу (10846,37 грн).

Більш детально вказані розрахунки мають наступний вигляд:

1) з 1 березня 2019 року 4404,35 грн. (3764,40 грн*1,17 = 4405,35 грн);

2) з березня 2020 року 4888,83 грн. (3764,40 грн*1,17*1,11 = 4888,83 грн);

3) з 1 березня 2021 року 5426,60 грн. (3764,40 грн*1,17*1,11* 1,11 = 5426,60 грн);

4) з 1 березня 2022 року 6186,32 грн. (3764,40 грн*1,17*1,11*1,11*1,14 = 6186,32 грн);

5) з 1 березня 2023 року 7405,03 грн. (3764,40 грн*1,17*1,11*1,11*1,14*1,197 = 7405,03 грн) ;

6) з 1 березня 2024 року 7994,47 грн. (3764,40 грн*1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796 = 7994,47 грн);

Відповідно, пенсія позивача дійсно підлягала перерахунку, однак отримана величина, за рахунок якої мала змінитися (в сторону збільшення) формула визначення розміру пенсії позивача, була меншою, ніж відповідна величина (показник середньої заробітної плати), яка вже використана у формулі розміру пенсії позивача. При цьому перерахунок фактично проведено, що підтверджується розрахунками пенсії.

За таких обставин відповідач, згідно з п. 4 розділу XV Закону №1058-IV, обґрунтовано не зменшив розмір пенсії позивача, а залишив її у незмінному розмірі (саме в аспекті індексаційних перерахунків), адже показник середньої заробітної плати для цілей індексації був меншим, ніж наявний наразі показник середньої заробітної плати (визначений при призначенні пенсії). При цьому відповідач також вірно встановив позивачу щомісячні доплати в сталому розмірі.

Суд зауважує, що подібне правозастосування здійснено і Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 21.05.2024 року у справі №160/30309/23, від 14.05.2024 року у справі 160/28752/23, від 29.02.2024 року у справі №280/6340/23, Другим апеляційним адміністративним судом у постановах від 30.04.2024 року у справі №440/18252/23, від 27.03.2024 року у справі №440/15105/23, Першим апеляційним адміністративним судом у постанові від 04.04.2024 року у справі №200/5908/23, від 21.03.2024 року у справі №200/5515/23, Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 22.01.2024 року у справі №120/16176/23.

Відповідно, пенсія позивача проіндексована згідно положень законодавства.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовної заяви відсутні.

В зв`язку з відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат, відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська обл., м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева