Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 серпня 2024 року о/об 11 год. 10 хв.Справа № 280/5997/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.06.2024 за №103650012017 щодо відмови в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 , також щодо відмови у зарахуванні стажу його роботи; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення за її призначенням, а саме з 07.06.2024, зарахувавши до стажу його роботи для визначення розміру пенсії періоди з 12.06.1986 по 16.09.1986, з 03.04.1986 по 27.06.2000 та з 28.06.2000 по 31.12.2003.
У позовній заяві зазначено: «… ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся за призначенням йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». … Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) від 14.06.2024 №103650012017 в призначенні пенсії йому відмовлено у зв`язку з тим, що на думку відповідача позивач не має достатнього стажу для призначення йому пенсії. При цьому відповідач не зарахував частину стажу позивача. Вважаємо рішення протиправни і таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав. Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років Єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. … Позивач є володільцем посвідчення серії НОМЕР_2 постраждалого внаслідок аваріїна ЧАЕС. Крім того, позивач відповідачу надавав довідку про період проживання в зоні посиленого радіологічного контролю у період з травня 1967 по 23.101.1989 та з 23.01.1989 по дату видачі довідки (09.01.2024). Отже позивач проживав в зоні посиленого радіологічного контролю більше 3о років, в тому числі з 26.04.1986 (дата аварії на ЧАЕС) по 01.01.1993 6 років, 9 місяців (більше 4 років) і має право на зниження пенсійного віку та стажу на 5 років. Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено що починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років. з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років. Позивачу 60 років виповнюється в 2027 році. Зниження пенсійного віку на 5 років вказує на його пенсійний вік в 2022 році (2027 5). Необхідний страховий стаж на 2022 рік становив 29 років. Зниження цензу стажу на 5 років вказує, що мінімальний необхідний правовстановлюючий стаж для позивача 24 роки (29 - 5). Отже позивач мав право на пенсію відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2022 році за наявності стажу 24 роки. Звернувся позивач за призначенням пенсії у 57 років. Водночас, з рішення відповідача і розрахунку стажу, проведеного ним вбачається, що до стажу позивача не зараховано 2 періоди, а саме з позивача з 12.06.1986 по 16.09.1986 та з 03.04.1986 по 31.12.2003. Вважаємо, що це зроблено протиправно виходячи з наступного. … Таким чином, законодавцем покладено обов`язок ведення трудових книжок на адміністрацію підприємств, тому її неналежне ведення не може позбавити позивача права на включення періодів роботи до його страхового стажу і на отримання пенсії з його врахуванням. Отже, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права. … Записи у трудовій книжці позивача не містять недопустимих (таких, що внесені всупереч Інструкції) перекреслень, виправлень, які змінювали б суть записів або перекручували б їх зміст, містять печатки та підписи посадових осіб, а натомість внесені у відповідності із встановленими правилами. Тому відсутні підстави для їх неврахування при визначенні періоду страхового стажу позивача. Таким чином, трудова книжка позивача містить всі необхідні записи про роботу, ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження його трудового стажу. У період з 12.06.1986 по 16.09.1986 позивач працював водієм третього класу; 03.04.1986 позивача прийнято на роботу рибаком, 27.06.2000 його переведено на роботу рибалкою. Запис про звільнення відсутній, водночас трудовою книжкою достеменно підтверджено, що позивач станом на 27.06.2000 ще працював, що підтверджується також його індивідуальними відомостями про застраховану особу. На цій роботі позивач пропрацював до 31.12.2003, а починаючи з січня 2004 провадив діяльність як фізична особа-підприємець. Відтак, періоди стажу позивача з 12.06.1986 по 16.09.1986 та з 03.04.1986 по 31.12.2003 підтверджені ним в повному обсязі, однак вони не були зараховані відповідачем, що вбачається з відповідного розрахунку стажу. Варто зауважити, що при вирішенні питання зарахування стажу позивача у період з 03.04.1986 по 27.06.2000 відповідачем помилково встановлено, що позивач був членом колгоспу, для яких визначення стажу є відмінним. Так, абзацом 2 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано питання обчислення стажу членів колгоспу, а саме якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. Водночас, по-перше позивач не був членом колгоспу, а виконував трудові відносини як найманий працівників, відповідно до запису трудової книжки був прийнятий на роботу на підставі відповідного наказу, а не у члени колгоспу. Крім того, 27.06.2000 був переведений до юридичної особи приватного права товариство з обмеженою відповідальністю і при цьому з членів колгоспу теж не виключався (оскільки і не примався). Висновки відповідача що позивач був членом колгоспу є припущенням і не ґрунтуються на будь-яких доказах. По-друге, якщо взяти до уваги припущення відповідача (рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях) що позивач був членом колгоспу, то в матеріалах пенсійної справи також відсутні будь-які відомості що позивач не виконував (без поважних причин чи з ними) будь-які норми праці, за що був би притягнутий до дисциплінарної відповідальності. Відтак, відмова відповідача у зарахуванні стажу позивача є необґрунтованою. Варто зауважити, що повний стаж позивача (із врахуванням всіх періодів його роботи) складає 28 років, 11 місяців і 15 днів (розрахунок стажу додається), що дає йому право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС». Відтак, рішення відповідача щодо відмови в призначенні пенсії позивачу є протиправним і підлягає скасуванню, а його право має бути відновлене таким чином, щоб гарантувало виконання рішення суду без необхідності повторних звернень до суду. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Позивач проживає на території, що обслуговується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області. 07.06.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон №796). Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.06.2024 №103650012017, що винесене за принципом екстериторіальності позивачу було відмовлено у призначенні пенсії з огляду на наступне. Пенсійне забезпечення громадян реалізується відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058). Статтею 26 Закону 1058 визначено умови призначення пенсії за віком. Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058 за наявності необхідного страхового, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку. Згідно ст.55 Закону №796 передбачено, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи працювали або постійно працюють у зоні гарантованого, добровільного відселення за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку. При цьому застосовується зменшення пенсійного віку на 2 роки з урахуванням початкової величини (зниження пенсійного віку особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з 26 квітня 1986 року по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Відповідно до ст.26 Закону №1058 при призначенні пенсії за віком однією з обов`язкових умов є наявність страхового стажу. Для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку у відповідності до норм ст.55 Закону необхідна позивачу наявність 24 років страхового стажу. Відповідно до підпункту 7 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження; - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; потерпілим від Чорнобильської катастрофи: - документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями. - посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи - за наявності) (при призначенні пенсії згідно зі статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Отже обов`язковими умовами для призначення вищезазначеного виду пенсії є: - вік особи; - наявності відповідного страхового стажу; - факт роботи або проживання особи на територіях радіоактивного забруднення (підтверджений необхідними документами). … До страхового стажу позивача відповідачем не було зараховано періоди його роботи з 03.04.1989 по 31.12.1997 у Рибколгоспі ім. 40 років жовтня, так як позивачем не було надано жодних даних (довідки) про відпрацьовані трудодні та встановлений мінімум. Окрім того, позивачем не було надано документів про реорганізацію та перейменування Рибколгоспу ім. 40 років жовтня у ТОВ Ошитки. В подальшому, починаючи з 01.01.1998 страховий стаж позивача був обрахований відповідачем відповідно до даних Індивідуальних відомостей про застраховану особу (довідка форми ОК-5) (копія додається), про що свідчить розрахунок стажу позивача (копія додається). Страховий стаж позивача відповідачем був обчислений з урахуванням даних трудової книжки та Індивідуальних відомостей про застраховану особу та склав 18 років 02 місяці 03 дні, що є не достатнім для призначення пенсії у відповідності до норм ст.55 Закону №796. Позивачем підтверджено період його проживання в зоні радіологічного контролю станом на 01.01.1993 у кількості 04 роки 07 місяці 14 дні. Звертаю увагу суду, що період роботи позивача з 12.06.1986 по 16.09.1986 відповідачем до страхового стажу зарахований, про що свідчить розрахунок стажу!! Тому вимога позивача щодо зарахування зазначеного періоду є безпідставна. А зазначений позивачем період - 03.04.1986 - зазначений з опискою, адже у відповідності до запису трудової книжки №6 позивач прийнятий на роботу рибаком до Рибколгоспу - 03.04.1989. З урахуванням викладеного, відповідачем було встановлено, що вік позивача складає 57 років 00 місяців 27 днів, його страховий стаж - 18 років 02 місяці 03 дні та прийнято рішення від 14.06.2024 №103650012017 про відмову у призначенні пенсії за віком у відповідності до норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внаслідок недостатньої кількості страхового стажу, який має становити не менше 24 років. … Отже, згідно чинного законодавства функції по призначенню, перерахунку і виплаті пенсій покладені саме на Пенсійний Фонд України, який здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління. Враховуючи усе наведене вище, вважаю, що відповідач, відмовляючи у призначенні пенсії позивачу відповідно до норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 01.07.2024 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_3 (виданого 15.12.1999 Броварським РВ ГУ МВС України в Київській області) ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Літочки Броварського району Київської області та його зареєстрованим місцем проживання з 23.01.1989 є: АДРЕСА_1 .
У Довідці Зазимської сільської ради Броварського району Київської області від 09.01.2024 за №3 зазначено: «… ДОВІДКА Видана Зазимською сільською радою Броварського району Київської області гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що він дійсно в період з травня місяця 1967 року по 23.01.1989 року був зареєстрований і проживав за адресою: АДРЕСА_1 . З 23.01.1989 року по теперішнй час зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно Постанови Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23 липня 1991 року село Літочки відносилося до зони посиленого радіоекологічного контролю до 01.01.2015 року і користувалося компенсаційними пільгами відповідно до ст.23 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України»). Підстава: записи в погосподарських книгах №3 села Літочки Зазимської сільської ради, номер об`єкта погосподарського обліку 273, паспорт НОМЕР_4 виданий Броварським РВ ГУ МВС України в Київській області 15.12.1999 року. …».
У Трудовій книжці НОМЕР_5 зазначено про наступну трудову діяльність позивача, зокрема: з 03.04.1989 по 26.06.2000 робота рибалкою у Літківському рибколгоспі ім.40 років Жовтня.
При цьому, з наданих до суду учасниками справи екземплярів Трудової книжки НОМЕР_5 останнім записом у ній є запис за №7 від 27.06.2000 про переведення позивача на роботу рибалкою до ТОВ «Ошитки».
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрований з 10.07.2000 як фізична особа-підприємець.
Також, за інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Сільськогосподарський виробничий кооператив «Рибколгосп ім. 40 років Жовтня» зареєстрований з 21.10.1996 як юридична особа.
За результатами розгляду заяви позивача від 07.06.2024 щодо призначення пенсії за віком згідно з п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідачем прийнято Рішення №103650012017 від 14.06.2024 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова про призначення пенсії за віком (4 кат. ЧАЕС) ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду 07.06.2024р. за призначенням пенсії за віком згідно із ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від №798-ХІІ від 28.02.1991 зі змінами. Вік заявника 57 років 00 місяців 27 днів. Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку. Згідно п.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», потерпілим від Чорнобильської катастрофи пенсії надаються, із зниженням пенсійного віку, якщо вони постійно проживали у зоні посиленого радіологічного контролю та за станом на 1 січня 1993 року прожили у цій зоні не менше 4 років. При цьому застосовується зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік з 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. Страховий стаж заявника становить 18 років 02 місяців 03 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: - за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи в рибколгоспі з 03.04.1989р. по 27.06.2000р., оскільки необхідно надати довідки про відпрацьовані трудодні та встановлений мінімум, а також довідку про реорганізацію колгоспа. Період проживання заявника в зоні посиленого радіологічного контролю на 01.01.1993р. становить 04 років 07 місяців 14 днів. Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно до п.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за відсутності необхідного страхового стажу. Згідно із ст.74, 75 Закону України «Про адміністративну процедуру» рішення набирає чинності з дня доведення його до відома особи, яка звернулась за призначенням пенсії. Уразі незгоди з рішенням воно може бути оскаржене протягом 30 календарних днів до Пенсійного фонду України або до суду, в порядку Кодексу адміністративного судочинства України. …».
За Формою РС-право до страхового стажу не зараховано, зокрема, періоди: з 03.04.1989 по 31.12.1997, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.01.1999 по 28.02.1999, з 01.04.1999 по 30.04.1999, з 01.11.1999 по 30.06.2000, з 21.07.2000 по 31.12.2003 загалом 13 років 02 місяці 10 днів.
Судом досліджено всі документи наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
За ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. (…).
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.62 Закону України №1788-ХІІ від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення»).
Згідно з п.2.4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої 29.07.1993 Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (надалі «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників»), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993". Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу (п.2.6 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).
Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім`я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім`я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім`я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів (п.2.13 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).
Відповідно до п.4.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів. (…).
Як зазначено у п.1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. (…).
У п.2 Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за №58 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110, зазначено, що з прийняттям цього наказу Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 №252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 №412, не застосовується.
За п.2.3 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 за №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 за №252, із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 за №412), всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). (…).
Відповідно до ч.1 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю (ч.2 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Згідно з п.«а» ч.3 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
У ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. … Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період діїкарантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу. …».
Згідно з п.«б» ст.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: особи, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності фізичної особи та виключно її праці, - за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
За п.3-1 Розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (Розділ XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" доповнено п.3-1згідно із Законом України №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій») до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно ізстаттею 26цього Закону включаються періоди: 1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску). (…).
Як зазначено у п.4 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності), а періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ). Періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності можуть підтверджуватися даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
При цьому, п.4 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, до 28.09.2022 мав наступну редакцію: «4.Час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та на виключно їхній праці, за період до 1 травня 1993 р., а також час роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (додаток №1). Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998р. по 31 грудня 2003р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб`єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004р. по 31 грудня 2017р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів».
У ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено: «Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: … 2.Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: … - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років … * Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. …».
У ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; …».
Згідно з п.6 «Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 20.01.1997 постановою Кабінету Міністрів України №51 (втратив чинність 25.07.2018), особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
За «Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи», який є Додатком №1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 за №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"», село Літочки Броварського району Київської області відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
У ст.64 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; …».
У п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 22.12.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 за №28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (надалі «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), зазначено, що Головне управління Фонду має право: (…) 2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань; (…) 5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв`язку та іншими технічними засобами; 6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; (…).
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
За матеріалами справи, станом на день звернення позивача за призначенням пенсії за віком згідно з п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 07.06.2024 вік позивача ставив 57 років 00 місяців 27 днів.
Період проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 становить понад 4 роки.
З огляду на обставини справи, на думку суду, до позивача можуть бути застосовані приписи п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає, що неналежне оформлення трудової книжки роботодавцем не може бути підставою для не врахування страхового стажу працівника для обчислення пенсії та для позбавлення працівника його права на пенсію.
Також, суд вважає, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії фізичній особі за спірний період через діяння роботодавця або інших осіб не є підставою для позбавлення її права на зарахування даних періодів до страхового стажу для обчислення пенсії.
Подібне застосування норм права здійснено судами в аналогічних адміністративних справах, наприклад: у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 20.11.2019 у справі №280/3480/19; у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі №242/5448/16-а (провадження № К/9901/39004/18); у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.03.2019 у справі №688/947/17 (провадження К/9901/35103/18).
Відповідачем не спростовано довід позивача «… по-перше позивач не був членом колгоспу, а виконував трудові відносини як найманий працівників, відповідно до запису трудової книжки був прийнятий на роботу на підставі відповідного наказу, а не у члени колгоспу. Крім того, 27.06.2000 був переведений до юридичної особи приватного права товариство з обмеженою відповідальністю і при цьому з членів колгоспу теж не виключався (оскільки і не примався). Висновки відповідача що позивач був членом колгоспу є припущенням і не ґрунтуються на будь-яких доказах. По-друге, якщо взяти до уваги припущення відповідача (рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях) що позивач був членом колгоспу, то в матеріалах пенсійної справи також відсутні будь-які відомості що позивач не виконував (без поважних причин чи з ними) будь-які норми праці, за що був би притягнутий до дисциплінарної відповідальності. …».
Судом прийнято до уваги, що відповідачем до загального стажу роботи/страхового стажу позивача зараховано періоди з 12.06.1986 по 16.09.1986, з01.01.1998 по 30.04.1998, з 01.06.1998 по 31.12.1998, з 01.03.1999 по 31.03.1999, з 01.05.1999 по 31.10.1999, з 01.07.2000 по 20.07.2000.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що до загального стажу роботи/страхового стажу позивача мають бути зараховані періоди з 03.04.1989 по 31.12.1997, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.01.1999 по 28.02.1999, з 01.04.1999 по 30.04.1999, з 01.11.1999 по 30.06.2000, з 21.07.2000 по 31.12.2003 загалом 13 років 02 місяці 10 днів.
На думку суду, у відповідача були у наявності всі необхідні документи для зарахування до загального стажу роботи/страхового стажу періодів роботи позивача з 03.04.1989 по 31.12.1997, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.01.1999 по 28.02.1999, з 01.04.1999 по 30.04.1999, з 01.11.1999 по 30.06.2000, з 21.07.2000 по 31.12.2003 загалом 13 років 02 місяці 10 днів.
Таким чином, загальний стаж роботи/страховий стаж позивача складає 31 рік 04 місяці 13 днів (31 рік 04 місяці 13 днів = 18 років 02 місяці 03 дні + 13 років 02 місяці 10 днів).
З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за можливе: визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.06.2024 за №103650012017 щодо відмови в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 , також щодо відмови у зарахуванні стажу його роботи; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення за її призначенням, а саме з 07.06.2024, зарахувавши до стажу його роботи для визначення розміру пенсії періоди з 03.04.1989 по 31.12.1997, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.01.1999 по 28.02.1999, з 01.04.1999 по 30.04.1999, з 01.11.1999 по 30.06.2000, з 21.07.2000 по 31.12.2003.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є частково обґрунтованою і підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,77,132,139,143,243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.06.2024 за №103650012017 щодо відмови в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 , також щодо відмови у зарахуванні стажу його роботи.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення за її призначенням, а саме з 07.06.2024, зарахувавши до стажу його роботи для визначення розміру пенсії періоди з 03.04.1989 по 31.12.1997, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.01.1999 по 28.02.1999, з 01.04.1999 по 30.04.1999, з 01.11.1999 по 30.06.2000, з 21.07.2000 по 31.12.2003.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 08.08.2024.
Суддя О.О. Прасов