Єдиний державний реєстр судових рішень
Постанова
Іменем України
06 серпня 2024 року
смт Краснопілля
справа № 578/480/24
провадження № 3/578/429/24
Краснопільський районний суд Сумської області у складі головуючого судді КОСАР А. І. розглянув у приміщенні суду в селищі Краснопілля Сумського району Сумської області справу про адміністративне правопорушення за частиною п`ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення
особа, щодо якої розглядається справа:
ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянство: України; ІПН: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце роботи: ЗСУ, в/ч НОМЕР_2 , командир відділення; має статус учасника бойових дій;
та установив:
ОСОБА_2 15 травня 2024 року о 08:32 год. за вулицею Сумська, 104 в селищі Краснопілля Сумського району Сумської області повторно протягом року керував транспортним засобом ВАЗ 2102номерний знак НОМЕР_3 не маючи відповідного права керувати таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1.а Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_2 поліцейським уповноваженого органу поліції кваліфіковано за частиною п`ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення /далі - КУпАП/.
На засідання суду 06.08.2024 ОСОБА_2 не з`явився.Судом повідомленийпро дату,час тамісце проведеннясудового засіданняу визначенийзаконодавством спосіб/направленняСМС-повідомленняна номертелефону,зазначений уЗаявці наотримання судовихповісток задопомогою СМС-повідомлення,ас 17/.Клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надійшло.
Відповідно до статті 268 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 126 КУпАП, не є обов`язковою.
Суд враховує, що відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
Суд уважає за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у ній доказів.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості, передбаченого статтею 62 Конституції України, згідно з якою всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Згідно зі статтею 7 КУпАП - ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.
Відповідно до пункту 1 частини п`ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пункт 2.1.а Правил дорожнього руху передбачає обов`язок водія механічного транспортного засобу мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Адміністративна відповідальність за частиною п`ятою статті 126 КУпАП передбачена за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, зокрема, за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Обставини, установлені судом під час розгляду справи, підтверджуються сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, зокрема даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 06513 від 15.05.2024, відповідно до якого 15.05.2024о 08:32год.за вулицеюСумська,104в селищіКраснопілля Сумськогорайону Сумськоїобласті ОСОБА_2 повторно протягом року керував транспортним засобом ВАЗ 2102номерний знак НОМЕР_3 не маючи відповідного права керувати таким транспортним засобом, оскільки поліцейським 20.09.2023на останньогобуло складенопостанову серіяБАБ №853729за статтею126ч.4КУпАП, чим порушив вимоги п.2.1.аПравил дорожньогоруху, за що відповідальність передбачена частиною 5 статті 126 КУпАП. Документування правопорушення зафіксовано на портативне відео №11139948/7.
Указаний протокол відповідає вимогам статті 256 КУпАП, серед іншого в ньому зазначено місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушенн, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
У відповідності до національного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
З урахуванням правової позиції, викладеній в рішенні ЄСПЛ по справі «Карелін проти російської федерації» протокол про адміністративне правопорушення не може визнаватись автоматично недопустимим доказом, а підлягає оцінці із сукупністю з іншими доказами.
Зазначені у протоколі обставини підтверджуються письмовими доказами: Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване не в автоматичному режимі Серія БАБ № 853729 від 20.09.2023 за частиною четвертою статті 126 КУпАП стосовно ОСОБА_2 ; Витягом з бази інформаційного порталу Національної поліції (ІПНП, від 28.05.2024 № 3731) з інформацією про те, що ПОСВІДЧЕННЯ ВОДІЯ УКРАЇНСЬКЕ НОМЕР_4 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здане на зберігання, відеоматеріалом.
Відомостей про скасування Постанови поліцейського Серія БАБ № 853729 від 20.09.2023 матеріали справи не містять.
Відповідно до вимог стст.245,251,252,280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
З оглядуна викладене,винуватість ОСОБА_2 доведена позарозумним сумнівомі його дії за частиною п`ятоюстатті 126КУпАПполіцейським уповноваженого підрозділу поліції кваліфіковані вірно.
Підстави, які б давали можливість суду вважати, що вказані докази є сумнівними та неправдивими, відсутні, оскільки вони узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи.
Доказів же, що спростовували б винність порушника в порушенні вимог п. 2.1. а Правил дорожнього руху, суду не надано.
Обставин, які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність, немає.
Згіднозі статтею 23 КУпАП,адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Відповідно до статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Санкцією частинип`ятої статті126КУпАП передбаченаадміністративна відповідальність у виді накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п`яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Оплатне вилучення предмета як вид адміністративного стягнення передбачено статтею 28 КУпАП. Відповідно до норм вказаної статті, оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні за рішенням суду і наступній реалізації з передачею вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням витрат по реалізації вилученого предмета.
Власник трамнспортного замсобу фізична абоюридична особа,яка володіємайновими правамина транспортнийзасіб,що підтверджуєтьсявідповідними документами(свідоцтвомпро реєстраціютранспортного засобу, Постанова КМ "Про Правила дорожнього руху" від 10.10.2001 N 1306).
Власник транспортного засобу - громадянин, що відповідно до законів України має право власності на транспортний засіб, яке підтверджується документально (Державна митна служба, Наказ "Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України" від 17.11.2005 N 1118).
Розгляд справ про адміністративне правопорушення за частиною п`ятою статті 126 КУпАП та призначення стягнення є виключно дискреційними повноваженнями суду.
Згідно зі статтею 34 КУпАП, обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Згідно зі статтею 35 КУпАП, обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
З довідки РЕГІОНАЛЬНОГО СЕРВІСНОГО ЦЕНТРУ ГСЦ МВС В ХАРКІВСЬКІЙ, ПОЛТАВСЬКІЙ ТА СУМСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ (№ 31/32/03/08-1929-2024 01.07.2024 (7482) слідує, що згідно з обліковими даними ЄДР МВС станом на 01.07.2024 транспортний засіб ВАЗ 2102 з номерним знаком НОМЕР_5 зареєстрованим не значиться /ас 13/.
Відповідно до частини другої статті 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цьогоКодексучи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенніне пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частинах третій і четвертій цієї статті.
Зважаючи навикладене,у відповідностідо вимогстатей 33,38КУпАП вважаюза необхідненакласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у межахсанкції статтіобвинувачення увигляді штрафуу розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк сім років та з оплатним вилученням транспортного засобу, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
На підставі пунктів 12,13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_2 звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Постановив:
ОСОБА_3 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною п`ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього за цим законом адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить40800/сороктисяч вісімсот/гривень зпозбавленням правакерування транспортнимзасобом настрок сімроків зоплатним вилученнямтранспортного засобуВАЗ 2102 номерний знак НОМЕР_5 .
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбаченихстаттею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення /стаття 307 КУпАП/.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першоюстатті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України /стаття 308 КУпАП/.
Реквізити рахунків для зарахування надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 21081800 «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху»
Отримувач: ГУК у Сумській обл./Сумська обл./21081300,
Код за ЄДРПОУ: 37970404,
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
МФО: 899998
Рахунок: UA628999980313090149000018001
Код класифікації доходів: 21081300
Призначення платежу *;21081800; ___; ___;
(серія протоколу про (номер протоколу про адмінправопорушення) адмінправопорушення)
*___________.
(прізвище, ім`я, по батькові правопорушника)
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя А. І. Косар