Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №949/199/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді: Оборонової І.В.,
за участю секретаря: Волкодав А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця в режимі відеоконференцзв`язку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області про встановлення факту родинних відносин,
В С Т А Н О В И В:
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 були батьками її чоловіка ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Свою заяву обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 при виконанні бойового завдання по захисту України від військової агресії з боку російської федерації, загинув її чоловік - ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати її чоловіка - ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько - ОСОБА_3 . Заявниця вказує, що відповідно до чинного законодавства України, родині загиблого виплачується грошова компенсація. Поскільки батьки її чоловіка померли, то суми грошової компенсації, які мали бути ними отримані, мають бути виплачені сім`ї заявниці, але через розбіжності в документах між її померлим чоловіком та його померлими батьками, а саме, що у свідоцтві про смерть її чоловіка вписано прізвище « ОСОБА_5 », а в свідоцтвах про смерть його батьків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 їхні прізвища зазначені « ОСОБА_8 », померлих батьків неможливо виключити з числа осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової допомоги, а отже і отримати частку, яка мала бути їм виплачена. Тобто, встановлення факту родинних відносин між її загиблим чоловіком та його померлими батьками у судовому порядку обумовлений необхідністю отримання грошової компенсації у зв`язку із загибеллю її чоловіка, так як іншим шляхом це зробити неможливо.
З метою видачі повторних свідоцтв про смерть ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявниця звернулася до Дубровицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Проте листом від 30 січня 2024 року, їй було повідомлено, що у зв`язку із розбіжностями у документах, не підтверджено родинні відносини між її померлим чоловіком ОСОБА_4 та його померлими батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Єдиним способом захисту права заявниці є звернення до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту родинних відносин. З цих підстав заяву просить задоволити.
Від представника заявниці - адвоката Куліша Т.Л. надійшла заява про розгляд справи без його та заявниці участі. Заявлені вимоги підтримує та просить заяву задоволити.
Від представника заінтересованої особи Дубровицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі (а.с.68).
Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі, приходить до висновку, що заяву слід задоволити з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Судом згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01 серпня 2023 року судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Мала Токмачка Пологівського району Запорізької області помер ОСОБА_4 (а.с.47).
Заявниця є дружиною загиблого ОСОБА_4 , про що свідчить копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 31 травня 2019 року (а.с.49).
Згідно довідки №106 від 26 січня 2024 року, виданої виконавчим комітетом Дубровицької міської ради, померлий ОСОБА_4 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 з ним постійно були зареєстровані та проживали: дружина - ОСОБА_1 ; дочка - ОСОБА_9 та син - ОСОБА_10 (а.с.49 зворот).
З метою отримання одноразової грошової допомоги, у зв`язку із загибеллю чоловіка, заявниця звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_4 , на що тримала відповідь за вих. №6330 від 12 грудня 2023 року, що документи на виплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку із загибеллю її чоловіка ОСОБА_4 , відправлені до ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.50).
Частиною 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.
Так, ч.4 ст.16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч.1 ст.16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Як вбачається із копії свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 від 10 лютого 1971 року, його батьками зазначено: " ОСОБА_3 " та " ОСОБА_11 " (а.с.48 зворот).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 17 липня 2017 року (а.с.47 зворот), а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 21 серпня 2017 року (а.с.48).
Як вбачається із поданої заяви до суду, заявниця вказує, що в ІНФОРМАЦІЯ_7 їй повідомили, що оскільки батьки її чоловіка померли, то суми грошової компенсації, які мали вони отримати, мають бути виплачені її сім`ї. У зв`язку з наявними розбіжностями в записах у свідоцтвах про смерть її чоловіка та його батьків, їй пояснили, що потрібно внести зміни в офіційні документи або підтвердити факт родинних відносин у судовому порядку.
Крім того зазначає, що встановлення факту родинних відносин між її загиблим чоловіком та його померлими батьками у судовому порядку обумовлений необхідністю отримання грошової компенсації у зв`язку із загибеллю її чоловіка, так як іншим шляхом це зробити неможливо.
Таким чином, метою встановлення факту родинних відносин є реалізація права заявниці на одноразову грошову допомогу, відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців».
З метою видачі повторних свідоцтв про смерть ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявниця звернулася до Дубровицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Проте листом від 30 січня 2024 року, їй було повідомлено, що у зв`язку із розбіжностями у документах, не підтверджено родинні відносини між її померлим чоловіком ОСОБА_4 та його померлими батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.51)
Згідно експертного висновку Українського бюро лінгвістичних експертиз №056/1125-а/4 від 19 серпня 2023 року, записи українською мовою прізвища ОСОБА_12 та Рощин/Рощина, попри розбіжності в орфографічній фіксації в документах, наданні для експертизи, а також в інших документах зазначеної особи є ідентичними. Розбіжності між документальними записами прізвища українською мовою, виникли при його міжмовних (українсько-російських і російсько-українських) перетвореннях, що є типовою девіацією в умовах українсько-російської двомовності (а.с.50 зворот)
З огляду на вищевказані обставини, встановлення юридичного факту, про який просить заявниця, має для неї юридичне значення, оскільки породжує для неї юридичні наслідки, від яких залежить виникнення особистих та майнових прав, а саме отримання грошової компенсації, у зв`язку із загибеллю її чоловіка. При цьому єдиним способом захисту права заявниці є звернення до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.1 ч.1ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Як передбачено ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.1, 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що обставини, викладені у заяві, знайшли своє підтвердження, є достовірними, обґрунтованими і сумніву в суду не викликають, а тому факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 були батьками ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 є доведеним, а відтак заяву про встановлення факту родинних відносин, слід задоволити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.293, п. 1 ч.1 ст.315,319 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області про встановлення факту родинних відносин - задоволити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 були батьками чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 , захищаючи Україну від російської агресії.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Дубровицький районний суд Рівненської області в Рівненський апеляційний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , паспорт серії НОМЕР_7 , виданий 09 грудня 1997 року Жовтневим РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області
Заінтересована особа: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, вул. Воробинська, 4, м.Дубровиця Рівненська область, код ЄДРПОУ 35080399.
Суддя: підпис.
Виготовлено з автоматизованої
системи документообігу суду
Суддя Дубровицького
районного суду Оборонова І.В.