Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 204/16458/23
провадження № 2/179/376/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2024 року Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Ковальчук Т.А.
при секретарі Хорольській І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Магдалинівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям,
В С Т А Н О В И В:
До Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Позивач посилається на те, що 05.12.2019 до ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася відповідачка за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі поданих відповідачкою документів їй було призначено на період з 01.12.2019 по 31.05.2020 державну допомогу на дітей одиноким матерям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 N 264 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги" установлено, що на період карантину, встановленого постановою КМ України від 11.03.2020 N 2011 "Про запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Cov-2", строк виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
На виконання вказаної постанови управлінням продовжено та виплачено відповідачеві державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2 118 грн. починаючи з 01.06.2020 року.
Враховуючи те, що відповідач було виплачено допомогу, вона зобов`язана повернути надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 в сумі 2 118,00 грн., у зв`язку із тим, що її право на отримання допомоги у цей період не підтверджено.
16.02.2023 та 12.06.2023 року управлінням надіслано відповідачеві повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів, однак до цього часу кошти відповідач не повернула. На підставі викладеного просить стягнути із відповідачки надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 2 118,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу у його відсутність. У разі неявки відповідача не заперечував проти винесення заочного рішення.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином повідомлялася про час, дату та місце його проведення .
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів, ухваливши заочне рішення.
Дослідивши наявні у матеріалах справи заяви по суті, докази, оцінивши їх в сукупності, судом установлені такі фактичні обставини та відповідні їм спірні правовідносини.
Судом встановлено, що 05.12.2019 ОСОБА_1 подала до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг № 433077, а саме просила призначити їй допомогу на дітей одиноким матерям, вказавши при цьому у заяві, що вона пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію не отримує (а. с. 14-16).
Також відповідачкою ОСОБА_1 подано до ІНФОРМАЦІЯ_1 Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де зазначила, що до складу її сім`ї входять, окрім неї, син ОСОБА_3 (а. с. 17-20).
Відповідно до розрахунку ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 за період з 01.07.2020-31.07.2020 отримала допомогу в розмірі 2 118,60 грн. Розмір надміру виплачених коштів становить 2 118,00 грн. (а. с. 29).
Вказаний спір регулюється положеннями Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 250 від 24.02.2003, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27.12.2001, постановою Кабінету Міністрів України N 264 від 08.04.2020 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги", які були чинні на час виникнення спірних правовідносин, які регулюють спірні правовідносини, на які посилались і сторони у заявах по суті.
Відповідно до ст. 3, 5 Закону України "Про державну допомогу сім`я з дітьми" державна допомога призначається одиноким матерям. Така допомога призначається органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Статтею 1 вказаного закону визначено, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`я з дітьми» визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід). Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. N 632. До складу сім`ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються.
Відповідно до п. п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку. Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.
Згідно п. п. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» N 264 від 08.04.2020 (далі - Постанова N 264), строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
Пунктом 2 Постанови N 264 передбачено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, на підставі поданої особою заяви та необхідних документів. Не підлягають поверненню кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, виплачені отримувачам під час карантину до 1 липня 2020 р., якщо не було підтверджено право на отримання допомоги або її розмір внаслідок перерахунку зменшився. Якщо отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям повернув суми надміру виплачених коштів, орган соціального захисту населення повертає такі кошти отримувачу допомоги.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачці було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.07.2020. В цей період, у порушення пункту 2 Постанови N 264, відповідачка не звернулася до позивача та не подала заяву про надання вищевказаної державної допомоги разом з необхідними документами, тобто не підтвердила своє право на отримання такої допомоги від держави, що в свою чергу призвело до надмірної виплати вказаного виду соціальної допомоги.
Враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно положень ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 280-289 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 2 118 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 2 684 грн. судового збору.
Відомості про учасників справи згідно з п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України.
Позивач - ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3
Відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто за письмовою заявою відповідача, яку він може подати протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Суддя Т.А.Ковальчук