Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 653/3455/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Генічевського районного суду Херсонської області 05.10.2018 року надійшов позов ОСОБА_1 до Генічеської міської ради Херсонської області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ХХХХ сесії Стрілківської сільської ради VII скликання № 722 від 26 червня 2018 в частині визначення орієнтовної площі в 5,5 га земельної ділянки, дозвіл на розробку проекту землеустрою якої надано цим рішенням;
- визнати протиправною бездіяльність Стрілківської сільської ради, яка проявилась у неприйнятті сільським головою до розгляду по суті заяви позивача про укладання договору оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 , площею 6,3552 га;
- зобов`язати Генічеську міську раду (код ЄДРПОУ 35248359) укласти із ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 площею, визначеною її зовнішніми межами в 6,3552 га, яка включає площі ділянок з кадастровими номерами 6522185200:02:001:0578 та 6522185200:02:001:0579.
Рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 31 травня 2021 року по справі № 653/3455/18 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Херсонського апеляційного суду від 02 листопада 2021 року по справі № 653/3455/18 апеляційну скаргу задоволено частково.
Рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 31 травня 2021року скасовано. Закрито провадження у справі та роз`яснено ОСОБА_1 право звернутись до апеляційного суду із заявою про передачу справи до суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд такої справи (Херсонському окружному адміністративному суду) протягом десяти днів із дня отримання цієї постанови.
Ухвалою Херсонського апеляційного суду від 17 листопада 2021 заяву ОСОБА_1 про передачу справи за встановленою юрисдикцією - задоволено та передано дану справу до Херсонського окружного адміністративного суду як суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд справи.
31 грудня 2021 справа надійшла до Херсонського окружного адміністративного суду та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями головуючим суддею призначено Пекного А.С.
Ухвалою від 05.01.2022 позов залишено без руху та надано позивачу термін для усунення недоліків, а саме: позивачу необхідно надати до суду оформлену належним чином позовну заяву, сформулювавши позовні вимоги в частині, які стосується вимог щодо визнання недійсною відмови Стрілківського сільського голови у розгляді заяви позивача про надання в оренду земельної ділянки та зобов`язання Генічевської міської ради укласти із позивачем договір оренди земельної ділянки, - відповідно до способів захисту прав, які передбачені ст. ст. 5, 245 КАС України, зазначивши зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги.
До Херсонського окружного адміністративного суду 19 січня 2022 року на виконання ухвали суду про залишення позову без руху, від позивача надійшла належним чином оформлена позовна заява до Генічеської міської ради, відповідно до якої позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ХХХХ сесії Стрілківської сільської ради VII скликання № 722 від 26 червня 2018 в частині визначення орієнтовної площі в 5,5 га земельної ділянки, дозвіл на розробку проекту землеустрою якої надано цим рішенням;
- визнати протиправною бездіяльність Стрілківської сільської ради, яка проявилась у неприйнятті сільським головою до розгляду по суті заяви позивача про укладання договору оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 , площею 6,3552 га;
- зобов`язати Генічеську міську раду (код ЄДРПОУ 35248359) укласти із ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 площею, визначеною її зовнішніми межами в 6,3552 га, яка включає площі ділянок з кадастровими номерами 6522185200:02:001:0578 та 6522185200:02:001:0579.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 року після усунення виявлених недоліків, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк на надання відзиву на позовну заяву.
Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 року № 11/0/9-22 про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської області), змінено підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд та справу передано до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 30.03.2023 року, справа № 653/3455/18 розподілена на суддю Юхтенко Л.Р.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2023 року адміністративну справу № 653/3455/18 за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, - прийнято до провадження Одеського окружного адміністративного суду. Розгляд справи розпочато спочатку.
Продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.
Зупинено провадження за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, - до одержання матеріалів справи.
Через канцелярію суду 01.11.2023 року (вхід. № 37752/23) від Відділу забезпечення роботи третьої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду надійшли відокремлені матеріали справи № 653/3455/18.
Ухвалою від 09 листопада 2023 року поновлено провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, зі стадії, на якій його було зупинено.
Продовжено розгляд справи № 653/3455/18 у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.
Копія ухвали про поновлення провадження у справі доставлена одержувачу ОСОБА_1 до його електронного кабінету 10.11.2023 о 01:52, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 10.11.2023 року.
Копія ухвали про поновлення направлена на електронну пошту відповідача, 10.11.2023, що підтверджено звітом про доставку листа.
До суду не надходили заяви чи клопотання від сторін, також до суду не надходив відзив на позовну заяву.
Відповідно до належним чином оформленої позовної заяви від 19.01.2022 року позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що за його зверненням рішенням Стрілківської сільської ради від 26 червня 2018 року № 722 йому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_2 площею 5,5 га.
Разом з цим позивач зазначає, що він сплачує земельний податок за земельну ділянку площею 6,3552 га.
Також позивач зазначив, що звернувшись з рішенням № 722 до землевпорядної організації з`ясувалось, що зробити документацію із землеустрою неможливо, оскільки за вказаним адресом раніше вже сформована земельна ділянка, а тому в силу ст. 79-1 ЗК України вона стала об`єктом цивільних прав, її кадастровий номер 6522185200:11:018:0096, а площа 6,3552 га та з`ясувалось, що 20 березня 2018 року право власності на вказану земельну ділянку зареєстроване за відповідачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Позивач звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в державному земельному кадастрі, право власності, на яку зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Позивач вважає, що оскаржуване рішення в частині визначення орієнтовної площі, має бути скасованим, виходячи з того, що на вказаній земельній ділянці розташоване нерухоме майно, яке належить позивачу. Формування земельної ділянки відбувалось з урахуванням рішення Генічевського районного суду у справі № 2-804/07, яким за позивачем було визнано право користування вказаною земельною ділянкою площею 6,3552 га.
Позивач зазначає, що в матеріалах справи наявні інвентарна справа на належний позивачу об`єкт нерухомого майна та технічна документація щодо відновлення її меж, ці докази суд вилучав за клопотанням відповідача під час розгляду позову за правилами цивільного судочинства, які позивач просить дослідити в межах розгляду цієї справи.
Позивач вважає, що спір про площу земельної ділянки, яка підлягає передачі в оренду має бути вирішений обраний ним способом, що узгоджується з висновками викладеними у постанові ВП Верховного Суду по справі № 921/158/18.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність, позивач зазначив, що він подав заяву, в якій просив внести на розгляд сільської ради нову заяву для розгляду по суті, але 15 серпня 2018 року сільський голова своєю відповіддю відмовив у внесенні в порядок денний для розгляду на пленарному засіданні сесії Стрілківської сільської ради заяви від 26 липня 2018 року за вх. № С-700.
Таким чином, на думку позивача, відповідач у 2018 році вчинив протиправну бездіяльність, яка проявилась у тому, що не розглянуто по суті його звернення з вимогою укласти договір оренди землі на відомих йому істотних умовах щодо об`єкту оренди.
Також позивач звертає увагу, що об`єкт оренди вже сформований та відмова укласти договір на такій істотній умові не ґрунтується на чинному на час звернення законодавстві. Отже, з цього слідує, що обов`язок відповідача надати йому в оренду земельну ділянку не є його дискреційними повноваженнями.
Також позивач звертає увагу, що після звернення до Генічеського районного суду 04 жовтня 2018 року процесуальний попередник відповідача зменшив площу земельної ділянки з 6,3552 га до 6,0796 га внаслідок формування в межах спірної ділянки (за рахунок її площі) двох нових, яким присвоєні кадастрові номери 6522185200:02:001:0578 та 6522185200:02:001:0579.
З наведених вище підстав позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Наявними у розпорядженні суду матеріалами справи підтверджено, що за результатами розгляду заяви і документів від ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 із земель рекреаційного призначення та за пропозиціями земельної комісії, рішенням ХХХХ сесії Стрілківської сільської ради VII скликання № 722 від 26 червня 2018 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років орієнтовною площею 5,5000 га за адресою АДРЕСА_2 із земель рекреаційного призначення (а.с. 3).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно (інформаційна довідка 132098895 від 25.07.2018) земельна ділянка кадастровий номер 6522185200:11:018:0096, площею 6.3552 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, за адресою АДРЕСА_2 , належить на праві комунальної власності Стрілківській сільській раді (а.с. 4).
Відповідно до витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно нежитлові будівлі, які розташовані на б/в «Волна» за адресою АДРЕСА_2 належать на праві приватної власності ОСОБА_1 , підстава рішення суду справа № 2-66/10 від 09.07.2010 Генічевський районний суд Херсонської області (а.с. 5).
Згідно з рішення Генічевського районного суду Херсонської області від 09 січня 2008 року у справі № 2-804/07 визнано за ОСОБА_1 право користування земельною ділянкою площею 6.3552 га, межі якої в плані зовнішніх меж землекористування пансіонату «Волна» на 500 місць в Державному акті на постійне користування землею, який виданий 04.03.1996 року за № 424, на земельну ділянку виробничому об`єднанню « Станкозавод » за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 6-7).
Також суд встановив, що п. 1 та п. 2 розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 27.09.2010 року № 817 було припинено виробничому об`єднанню «Станкозавод» право постійного користування частиною земельної ділянки площею 6,3552 га та надано громадянину ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку (шляхом викупу) площею 6,3552 га … із земель, розташованих на території Стрілківської сільської ради Генічевського району, під розміщення існуючої бази відпочинку «Волна».
Пунктом 3 вказаного розпорядження було зобов`язано громадянина ОСОБА_1 замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у п. 2 даного розпорядження (а.с.8).
Суд встановив, що позивач звернувся до голови Стрілківської сільської ради із заявою від 26.07.2018 року (зареєстрована за вхід. № С-700 від 26.07.2018 року), в якій просив внести на розгляд сесії сільської ради вказану заяву для прийняття рішення про укладання із ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки площею 6.3552 га з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, реєстрований номер об`єкта нерухомого майна в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 1516115165221, адреса розташування: АДРЕСА_2 (а.с. 9).
Вказану заяву позивач обґрунтував тим, що 26 червня 2018 року було прийнято рішення ХХХХ сесії Стрілківської сільської ради VII скликання № 722 від 26 червня 2018 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду». Після ухвалення зазначеного рішення, стало відомо, що право власності на вказану земельну ділянку зареєстроване 20 березня 2018 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під реєстраційним номером 1516115165221, форма власності - комунальна - Стрілківська сільська рада. На вказаній земельній ділянці розташовано належне йому нерухоме майно.
Матеріалами справи підтверджено, що за результатами розгляду заяви за вхід. № С-700 від 26.07.2018 року, Стрілківська сільська рада направила позивачу лист, в якому повідомила, що питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду на сесії сільської ради вже розглянуто та прийнято рішення № 772 від 26.06.2018 року, та згідно з п. 2 прийнятого рішення громадянину ОСОБА_1 необхідно замовити в землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію, розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та після затвердження проекту землеустрою сільська рада укладе із ОСОБА_1 договір оренди. (а.с. 70).
Додатково суд встановив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року № 726-р Стрілківська територіальна громада увійшла до складу Генічевського району.
Таким чином, правонаступником Стрілківської сільської ради стала Генічевська міська рада.
Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України в редакції на дату виникнення спірних правовідносин, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Відповідно до ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) (ч. 2 ст. 79-1 ЗК України).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі (ч. 3 ст. 79-1 ЗК України).
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок (ч. 5 ст. 79-1 ЗК України).
За змістом ч. 1, 2, 3 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно з ст. 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Судом встановлено, що рішенням ХХХХ сесії Стрілківської сільської ради VII скликання від 26 червня 2018 року № 722 за результатами розгляду заяви та документів ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташовану по АДРЕСА_2 із земель рекреаційного призначення було надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, орієнтовною площею 5,5000 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 із земель рекреаційного призначення; ОСОБА_1 замовити в землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію, розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Позивач не погоджується із цим рішенням в частині визначення орієнтовної площею 5,5 га земельної ділянки, обґрунтовуючи тим, що на вказаній земельній ділянці розташовано належне йому нерухоме майно, та формування земельної ділянки відбувалось з урахуванням рішення Генічеського районного суду у справі № 2-804/07, яким за позивачем визначено право користування земельною ділянкою площею 6,3552 га, що також визнавалось попереднім власником земельної ділянки - державою в особі Херсонської обласної державної адміністрації, яка в своєму рішенні визнавала вказану обставину та надавала дозвіл на розробку документації з землеустрою площею 6,3552 га.
Також позивач зазначив, що він сплачує земельний податок саме за земельну ділянку площею 6,3552 га.
Надаючи оцінку таким доводам позивача, суд виходить із застосування вище наведених норм права таким чином.
Так, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 09 січня 2008 року за ОСОБА_1 визнано право користування земельною ділянкою площею 6.3552 кв.м за адресою: АДРЕСА_2 .
Також матеріалами справи підтверджено, що п. 1 та п. 2 розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 27.09.2010 року № 817 було припинено виробничому об`єднанню «Станкозавод» право постійного користування частиною земельної ділянки площею 6,3552 га та надано громадянину ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку (шляхом викупу) площею 6,3552 га … із земель, розташованих на території Стрілківської сільської ради Генічевського району, під розміщення існуючої бази відпочинку «Волна», та пунктом 3 вказаного розпорядження було зобов`язано громадянина ОСОБА_1 замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у п. 2 даного розпорядження (а.с.8).
Разом з цим вказані докази не змінюють обставини щодо правомірності прийняття оскаржуваного рішення в частині визначення орієнтовної площі земельної ділянки, на яку надається дозвіл на розробку проекту землеустрою.
Сукупний аналіз наведених вище норм Земельного кодексу України доводить, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є одним з етапів процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку.
Однак отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим актом, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов`язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування (постанова Великої Палати Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц, постанова від 28 листопада 2018 року у справі № 826/5735/16).
Тим більш суд зазначає, що у оскарженому рішенні зазначено орієнтовну площу земельної ділянки, що не виключає, що її розмір в ході розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду може бути змінено.
Посилання позивача на розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації від 27 вересня 2010 року № 817, яким було розглянуто заяву ОСОБА_1 та надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку (шляхом викупу) площею 6,3552 га, як на підставу обґрунтованості позовних вимог, є безпідставними, оскільки надання дозволу на розробку технічної документації для викупу та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду є різними, між собою не пов`язаними процедурами, якими позивач мав право скористатись відповідно до вимог земельного законодавства України.
Прийняття розпорядження Голови Херсонської обласної державної адміністрації від 27 вересня 2010 року № 817 не впливає на зміст та обсяг повноважень Стрілківської сільської ради Генічевського району щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду.
З таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги -визнати протиправним та скасувати рішення ХХХХ сесії Стрілківської сільської ради VII скликання № 722 від 26 червня 2018 в частині визначення орієнтовної площі в 5,5 га земельної ділянки, дозвіл на розробку проекту землеустрою якої надано цим рішенням, є необґрунтованими, а тому не належать задоволенню.
Щодо позовних вимог - визнати протиправною бездіяльність Стрілківської сільської ради, яка проявилась у неприйнятті сільським головою до розгляду по суті заяви позивача про укладання договору оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 , площею 6,3552 га; - зобов`язати Генічеську міську раду (код ЄДРПОУ 35248359) укласти із ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 площею, визначеною її зовнішніми межами в 6,3552 га, яка включає площі ділянок з кадастровими номерами 6522185200:02:001:0578 та 6522185200:02:001:0579, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування вУкраїні» №280/97-ВР (далі- Закон №280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п. 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.ч. 1-2 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Згідно з частини п`ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Таким чином, аналіз наведених норм доводить, що відповідач як орган місцевого самоврядування має розглядати клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки виключно на пленарних засіданнях ради.
Відповідно до ст. 123 ЗК України надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Згідно з ч. 1 ст. 124 КАС України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Суд встановив, що позивач звернувся до голови Стрілківської сільської ради із заявою від 26.07.2018 року (зареєстрована за вхід. № С-700 від 26.07.2018 року), в якій керуючись ст. 123,124 ЗК України, просив внести на розгляд сесії сільської ради вказану заяву для прийняття рішення про укладання із ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки площею 6.3552 га з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, реєстрований номер об`єкта нерухомого майна в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 1516115165221, адреса розташування: АДРЕСА_2 (а.с. 9).
Вказану заяву позивач обґрунтував тим, що 26 червня 2018 року було прийнято рішення ХХХХ сесії Стрілківської сільської ради VII скликання № 722 від 26 червня 2018 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду». Після ухвалення зазначеного рішення, стало відомо, що право власності на вказану земельну ділянку зареєстроване 20 березня 2018 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під реєстраційним номером 1516115165221, форма власності - комунальна - Стрілківська сільська рада, на вказаній земельній ділянці розташовано належне йому нерухоме майно, посилаючись на приписи ч. 1 ст. 123 ЗК України, що у разі наявності реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, передача такої земельної ділянки в оренду без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складання документації із землеустрою.
Матеріалами справи підтверджено, що за результатами розгляду заяви за вхід. № С-700 від 26.07.2018 року, відповідач направив позивачу лист, в якому повідомив, що питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду на сесії сільської ради вже розглянуто та прийнято рішення № 772 від 26.06.2018 року, та згідно з п. 2 прийнятого рішення громадянину ОСОБА_1 необхідно замовити в землевпоряднім організації, яка має відповідну ліцензію, розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та після затвердження проекту землеустрою сільська рада укладе із ОСОБА_1 договір оренди. (а.с. 70).
Таким чином, з матеріалів справи суд встановив, що Стрілківською сільською радою не було розглянуто клопотання позивача на пленарному засіданні ради, що є порушенням п. 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР.
Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача - визнати протиправною бездіяльність Стрілківської сільської ради, яка проявилась у неприйнятті сільським головою до розгляду по суті заяви позивача про укладання договору оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 , площею 6,3552 га, є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльністю Стрілківської сільської ради у розгляді заяви позивача про укладання договору оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096 (вхід. № С-700 від 26.07.2018 року) на пленарному засіданні ради.
З огляду на те, що обставинами у справі встановлено, що відповідач не розглянув заяву позивача на пленарному засіданні ради, та не ухвалив рішення по суті її розгляду у спосіб та порядок, передбачений чинним законодавством України, суд доходить висновку, що позовні вимоги - зобов`язати Генічеську міську раду (код ЄДРПОУ 35248359) укласти із ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096, що розташована по АДРЕСА_2 площею, визначеною її зовнішніми межами в 6,3552 га, яка включає площі ділянок з кадастровими номерами 6522185200:02:001:0578 та 6522185200:02:001:0579, є передчасними, а тому не належать задоволенню.
Разом з цим з метою забезпечення належного захисту прав позивача, керуючись ст. 9 КАС України, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Генічеську міську раду (код ЄДРПОУ 35248359) розглянути на пленарному засіданні ради заяву позивача про укладання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096 (вхід. № С-700 від 26.07.2018 року) та прийняти відповідне рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач, не довів правомірності своєї бездіяльності, в зв`язку з чим позовні вимоги належать задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльністю Стрілківської сільської ради у розгляді заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про укладання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096 (вхід. № С-700 від 26.07.2018 року) на пленарному засіданні Стрілківської сільської ради.
Зобов`язати Генічеську міську раду (код ЄДРПОУ 35248359, місце знаходження: 75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, 8) розглянути на пленарному засіданні ради заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про укладання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6522185200:11:018:0096 (вхід. № С-700 від 26.07.2018 року) та прийняти відповідне рішення.
В іншій частині позовних вимог, -відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України
Суддя Л.Р. Юхтенко