Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/30232/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2024 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Гавдик З.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач 1, ГУПФ України в м. Києві), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач 2, ГУПФ України у Львівській області), в якому просить:
- ухвалити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області від 09.10.2023 №34933/53-16 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.10.2023 №134750008572 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 »;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.10.2023 №2257 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020, з дати звернення, тобто з 11 жовтня 2023 року, зарахувавши до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, період роботи за професією електрогазозварювальник з 03.08.1988 по 23.06.1997, з 24.06.1997 по 03.04.2000, з 04.04.2000 по 01.06.2005, з 02.09.2021 по 30.04.2023, з урахуванням висновків суду.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. З позиції позивача, підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. При цьому, відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці, а також те, що на Комісію подаються заяви на підтвердження спеціального трудового стажу у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, які у зв`язку з цим не можуть надати уточнюючу довідку про підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Відтак Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, не зарахувавши позивачу пільгового стажу за Списком №2, та Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, відмовляючи у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, діяли за відсутності підстав, які не передбачені чинним законодавством, чим порушили вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України та права на соціальний захист.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді у даній справі відкрито спрощене провадження.
Відповідачі проти позову заперечили з підстав викладених у відзиві.
ГУПФ України в м. Києві вказало, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки у відповідності зі Списками, затверджуваними Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві. Відповідно наданих до заяви документів (ідентифікаційний номер, військовий квиток, пільгові довідки, трудова книжка, диплом, довідки про підтвердження трудового стажу) загальний страховий стаж враховано повністю та складає 36 років 8 місяців 12 днів, пільговий стаж за Списком №2 не враховано. Враховуючи вищезазначене, гр. ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2 (12 років 6 місяців).
ГУПФ України у Львівській області зазначило, що у зв`язку з тим, що пільговий стаж роботи позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до положень пункту 2 частини 2 ст. 114 Закону №1058 є недостатнім, Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві 18.10.2023 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1
30 квітня 2023 року позивачу виповнилось 55 років, що підтверджується паспортом громадянина України ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , виданим Буським РВ УМВСУ у Львівській області від 23.10.1997.
Згідно рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 09.10.2023 №34933/53-16 відмовлено в підтвердженні стажу роботи позивача в Буській спеціалізованій пересувній механізованій колоні №46 (ВАТ Буська СПМК) з 03.08.1988 по 23.06.1997 за професією газоелектрозварник, оскільки, не підтверджені умови, передбачені Списком №2.
11.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області із заявою №2257 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з урахуванням принципу екстериторіальності, розглянуто заяву ОСОБА_1 від 11.10.2023 та прийнято Рішення від 18.10.2023 №134750008572 про відмову у призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до змісту вказаного рішення не враховано до стажу за Списком №2 періоди роботи згідно довідки від 07.07.2023 №790-СЛ- 15380-0723 з 23.06.1997 по 03.04.2000 (в довідці замість посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 міститься посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 та не надано наказі: про результати атестацій робочих місць та перелік робочих місць, виробництв професій і посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення), згідно довідки від 14.06.2023 №9 з 04.04.2000 по 31.05.2005 на посаді «Електрогазозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки» (за період з 04.04.2000 по 03.01.2005 має місце розбіжність посади, зазначеної в пільговій довідці з посадою, що зазначена в трудовій книжці «Газоелектрозварник» та не надано накази про результати атестацій робочих місць та перелік робочих місць, виробництв професій і посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення).
Вважаючи означені рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З доказів у справі суд з`ясував, що однією з підстав прийняття спірного рішення ГУПФ України в м. Києві стало рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області від 09.10.2023 №34933/53-16 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи».
З аналізу вказаного рішення вбачається, що таке прийняте у зв`язку з тим, що не надано документи про проведення атестації робочих місць та документами не підтверджено на яких саме видах зварювальних робіт був зайнятий заявник повний робочий день.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі Закон №1058-VI) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» №1058-VI пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону №1058-VI, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч.ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-VI, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абз. 1 і 3 - 13 цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок.
Аналіз викладених норм законодавства вказує, що для зарахування певної роботи із шкідливими і важкими умовами праці до пільгового стажу передусім потрібно підтвердити, що виконання цієї роботи дає право на пільгову пенсію, тобто, що виконані всі умови, зазначені в ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- зайнятість у шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня (час простою, відпустки без збереження заробітної плати, тощо до пільгового стажу не зараховуються);
- виконувана робота відповідає Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України;
- підтвердження пільгової роботи результатами атестації робочих місць.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до абзацу першого пункту 20 цього ж Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, це визначено ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України, у якій зазначено: трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
З даного приводу суд вважає за доцільно зазначити та врахувати наступне.
1 вересня 1985 року позивач вступив до середнього професійно-технічного училища №57 м. Львова і 29 квітня 1986 року закінчив повний курс даного училища на базі середньої освіти за професією електрогазозварювальник, про що свідчить диплом №521647, виданий СПТУ №57 м. Львова від 29.04.1986.
З військового квитка ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 від 14.04.1986 вбачається, що позивач проходив військову службу у Радянській Армії в період з 11.05.1986 по 30.05.1988.
Згідно записів у його трудовій книжці серія НОМЕР_3 від 18.11.1988 позивач працював повний робочий день:
1) газоелектрозварником у Буській спеціалізованій пересувній механізованій колоні №46, правонаступником якої є ВАТ «Буська спеціалізована пересувна механізована колона», в період з 03.08.1988 по 23.06.1997;
2) електрогазозварювальником у філії Красненського управління підсобних виробництв ВАТ «Львівгаз» в період з 24.06.1997 по 03.04.2000;
3) газоелектрозварником у спільному українсько-німецькому підприємстві «Олнова» в період з 04.04.2000 по 01.06.2005; 4) майстром у спільному українсько-німецькому підприємстві «Олнова» в період з 01.06.2005 по 07.10.2020;
5) майстром у ТОВ «Олнова» в період з 08.10.2020 по 31.08.2021;
6) електрогазозварником транспортного цеху у державному підприємстві «Буське лісове господарство», правонаступником якого є філія «Радехівське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України», в період з 02.09.2021 по 30.04.2023.
Спірний період не зарахований до пільгового стажу зокрема у зв`язку з ненаданням підтверджуючих документів, однак такі доводи відповідачів спростовуються наступним.
Відповідно до п. 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до Порядку №383 застосування Списків №1 і Списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18 листопада 2005 року, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Пунктом 10 даного Наказу передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, який набрав чинності 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, а також загальний страховий стаж ро 5оти, зокрема для чоловіків із 25 років до 30 років.
Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1 -р/2020 визнано неконституційною ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII.
Отже суд погоджується з позивачем, що у цій справі застосуванню підлягають саме норми п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020, а не Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що узгоджується із правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20.
Згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за спискам № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягненні 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до п. 3 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 «Про порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи де 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Розділом XXXII «Загальні професії» Списку №2, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, який застосовується до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року, передбачені професії газозварники та їх підручні, електрозварники і їх підручні.
Позицією 23200000-19756 розділу XXXIII «Загальні професії» Списку №2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 №10, який застосовується до пільгової роботи з 01 січня 1992 року до 11 березня 1994 року, визначена професія електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки.
Позицією 23200000-19756 розділу XXXIII «Загальні професії» Списку №2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, який застосовується до пільгової роботи з 11 березня 1994 року до 16 січня 2003 року, вказана професія електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки.
Позицією 23200000-19756 розділу XXXIII «Загальні професії» Списку №2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, який застосовується до пільгової роботи з 16 січня 2003 року до 24 червня 2016 року, передбачена професія електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки.
Абзацом 12 розділу XXXIII «Загальні професії» Списку №2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 24.06.2016 №461, який застосовується до пільгової роботи після 24 червня 2016 року, визначено професію електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки.
Отже посада позивача відповідає Списку №2.
Таким чином, суд з`ясував, що у трудовій книжці позивача наявні відповідні записи, які підтверджують факт його роботи у спірному періоді на посаді, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, як такій, що зазначена у Списках №2, чинних у відповідні періоди часу.
Приймаючи постанову у справі №520/15025/16-а, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов`язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров`я. Окрім того, роботодавець зобов`язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.
Отже, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до п. «б» ст. 13 Закону №1788-XII.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Враховуючи вказане в сукупності суд висновує, що Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області дійшла помилкових висновків та при прийняла спірне рішення без врахування усіх обставин.
З огляду на зазначене рішення від 09.10.2023 №34933/53-16 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи» слід визнати протиправним та скасувати.
Щодо решти вимог суд враховує наступне.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.10.2023 №134750008572 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 » окрім посилання на вищезгадане рішення комісії та ненадання доказів підтвердження атестації робочих місць зазначив також і про інші розбіжності та недоліки поданих документів. А саме: не враховано до стажу за Списком № 2 періоди роботи згідно довідки від 07.07.2023 № 790-СЛ-15380-0723 з 23.06.1997 по 03.04.2000 (в довідці замість посилання на постанову КМУ від 11.03.1994 №162 міститься посилання на постанову КМУ від 16.01.2003 №36; згідно довідки від 14.06.2023 № 9 з 04.04.2000 по 31.05.2005 на посаді «Електрогазозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки» (за період з 04.0і-.2000 по 03.01.2005 має місце розбіжність посади, зазначеної в пільговій довідці з посадою, що зазначена в трудовій книжці «Газоелектрозварник». Стосовно вказаного сосуд акцентує увагу, що за загальним правилом, формальні неточності у документах не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації її права на соціальний захист шляхом призначення пенсії.
Аналогічні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 25 квітня 2019 року у справі №593/283/17, від 30 вересня 2019 року у справі №638/18467/15-а, від 23 жовтня 2019 року у справі №263/3783/17, від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/1 від 20 січня 2021 року у справі №588/647/17 та інших.
Записи у трудовій книжці позивача в сукупності з доданими документами підтверджують, на момент досягнення ним віку 55 років його загальний страховий стаж роботи становить 37 років 5 місяців 1 день, з них 18 років 5 місяців 26 днів спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Враховуючи викладене, суд висновує, що оскаржене рішення про відмову у призначенні пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо вимог які стосуються обраного позивачем способу відновлення порушених прав суд зазначає таке.
У межах спірних правовідносин судом надана оцінка правомірності оскарженого рішення щодо не зарахування до страхового стажу позивача спірних періодів роботи.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
За п. 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абз. 1 пункту 6 Порядку № 3-1).
За п. 14 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
За п. 16 Порядку №3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку №3-1).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Також слід звернути увагу на приписи ст. 245 КАС України, згідно з якими перелік способів захисту порушених прав викладений у цій статті не є вичерпним.
Суд звертає увагу на те, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше.
При цьому, суд не може перебирати на себе компетенцію суб`єктів владних повноважень (у цьому конкретному випадку пенсійного органу) та досліджувати документи, яким не надавалась оцінка, а також встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення пенсії.
У спірному рішенні відповідач 2 дійшов висновку про відсутність у позивача необхідного пільгового стажу та з цієї підстави відмовив у призначенні позивачу пільгової пенсії.
Отже, з вказаного рішення слідує, що відповідач, отримавши заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та додані до неї документи надав оцінку лише одній з обов`язкових умов, необхідних для призначення зазначеної пенсії, а саме наявності стажу роботи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2.
Суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17 зазначив, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, а тому належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, а не зобов`язання відповідача призначити таку пенсію.
Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 10 вересня 2019 року у справі №818/985/18 та від 26 грудня 2019 року у справі №810/637/18.
У межах спірних правовідносин судом надана оцінка правомірності оскаржених рішень щодо не зарахування до пільгового стажу позивача спірних періодів його роботи
Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи.
Беручи до уваги викладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов`язання ГУПФУ у Львівській області зарахувати до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 період роботи за професією електрогазозварювальник з 03.08.1988 по 23.06.1997, з 24.06.1997 по 03.04.2000, з 04.04.2000 по 01.06.2005, з 02.09.2021 по 30.04.2023, та повторно розглянути заяву від 11.10.2023 №2257, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити.
Відповідно до правил ст. 139 КАС України судові витрати належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області від 09.10.2023 №34933/53-16 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.10.2023 №134750008572 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 період роботи за професією електрогазозварювальник з 03.08.1988 по 23.06.1997, з 24.06.1997 по 03.04.2000, з 04.04.2000 по 01.06.2005, з 02.09.2021 по 30.04.2023, та повторно розглянути заяву від 11.10.2023 №2257, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Суддя Гавдик З.В.