Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2024 рокусправа № 380/27555/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в обчисленні позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною з 20.11.2020 у розмірі 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом та з 18.04.2022 в розмірі 35% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно з пунктом 2 статті 1 Закону № 1767 та Схеми № 2054;
- зобов`язати відповідача з 20.11.2020 встановити позивачу пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом, згідно з пунктом 2 статті 1 Закону № 1767 та Схеми № 2054 та здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 34% з 20.11.2020 з урахуванням зміни прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність за весь період протиправної дії відповідно до частини другої статті 13 Закону № 1767;
- зобов`язати відповідача з 18.04.2022 встановити позивачу пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 35% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно з пунктом 2 статті 1 Закону № 1767 та Схеми № 2054 та здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 34% з 18.04.2022 з урахуванням зміни прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність за весь період протиправної дії відповідно до частини другої статті 13 Закону № 1767.
Ухвалою від 27.11.2023 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій та з 20.11.2020 перебуває на обліку у Головному управління ПФУ у Львівській області як військовий пенсіонер.
Відмічає, що нагороджений двома державними нагородами України, а саме орденами Богдана Хмельницького ІІ та ІІІ ступеня.
Під час нарахування позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною з 20.11.2020 відповідач встановив пенсію у розмірі 23% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність як особі, нагородженій одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, відповідно до пункту 6 статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" від 01.06.2000 № 1767-ІІІ.
Після нагородження ОСОБА_1 орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня, він звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 34% та 35% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, надавши відповідачу відповідні документи. Проте відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Таким чином, позивач стверджує, що відповідач порушив вимоги чинного законодавства, оскільки відмовився перераховувати позивачу пенсію.
Із наведених підстав. просить позовні вимоги задовольнити повністю.
08.03.2024 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому Головне управління ПФУ у Львівській області просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Вказує, що згідно із статтею 4 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветеранами війни є, зокрема, учасники бойових дій, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
Так, відповідач зазначає, що перелік держав і періодів бойових дій на їх території затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 № 63. Оскільки ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, що не передбачено Переліком № 63, підстави для встановлення надбавки, згідно із Законом № 1767-ІІІ у розмірі 35 %, відсутні.
Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідач наголошує про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України в частині позовних вимог про встановлення та здійснення перерахунку пенсії з 20.11.2020, оскільки до суду ОСОБА_1 звернувся у листопаді 2023 року.
Із наведених підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 20.11.2020 перебуває на обліку у органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується протоколом про призначення пенсії від 20.11.2020 за пенсійною справою 1301022453 (Міноборони). Під час призначення пенсії, пенсійний орган нарахував позивачу, окрім іншого, такі надбавки до пенсії: учасник бойових дій 428,00 грн, особливі заслуги (23%) 249,38 грн та особливі заслуги (23%) 144,38 грн.
За період участі в антитерористичній операції на сході України ОСОБА_1 нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (Указ Президента України від 27.06.2015 № 366/2015) та орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня (Указ Президента України від 18.04.2022 № 262/2022).
У зв`язку із нагородженням позивача 18.04.2022 орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня за участь в бойових діях, відповідач 01.02.2023 здійснив перерахунок пенсії позивача за особливі заслуги перед Україною в розмірі 24% - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами.
04.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги перед Україною, а саме: з 20.11.2020 у розмірі 34% - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом, та з 18.04.2022 у розмірі 35% - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами.
Листом від 21.08.2023 № 22250-22351/Х-52/8-1300/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, зазначивши, що оскільки ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, що не передбачено Постановою № 63, підстави для встановлення надбавки згідно із Законом №1767-ІІІ у розмірі 34 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відсутні.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Щодо дотримання позивачем строків звернення до суду, суд враховує таке.
Частиною 1 статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантує кожному право на справедливий суд, що включає, крім іншого, право на розгляд справи. Відповідні положення Конвенції знайшли своє втілення також у статті 55 Конституція України, згідно з якою права і свободи людини і громадянина захищає суд; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Разом з тим право на доступ до правосуддя в Україні, як і в більшості держав світу, не є абсолютним і обмежене передусім встановленим строком звернення до суду. Такий підхід обумовлений необхідністю дотримання принципу - верховенства права, а точніше, одного з його елементів - принципу правової визначеності.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за особливі заслуги перед Україною.
При цьому, суд встановив, що позивач 04.08.2023 звернувся до відповідача за здійсненням перерахунку пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Відповідач листом від 21.08.2023 № 22250-22351/Х-52/8-1300/23 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки підстави для такого перерахунку відсутні.
Враховуючи, що позивач звернувся до суду у листопаді 2023 року, тобто в межах шести місяців від моменту виникнення такого права, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" від 01.06.2000 №1767-ІІІ (далі - Закон № 1767-ІІІ) (у редакції від 01.07.2023, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено встановлення для окремих категорій громадян за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення у певний період додаткових соціальних благ у вигляді додаткових або підвищених грошових виплат, пільг або компенсацій для задоволення окремих потреб.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: ветеранам війни, які після проголошення незалежності України нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.
Згідно з ст. 5 Закону № 1767-ІІІ пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах, зокрема, від 23 до 35 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону.
Розмір надбавки особам, зазначеним у пунктах 1-6 статті 1 цього Закону, визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, а особам, зазначеним у пункті 7 статті 1 цього Закону, - відповідно до абзацу другого частини першої цієї статті. У разі якщо особа одночасно має право на надбавки з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою, у максимальному розмірі.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги, розмір якої визначений відповідно до абзаців третього і четвертого частини першої цієї статті, з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму. Розмір пенсії за особливі заслуги, визначений згідно з абзацом другим частини першої цієї статті, починаючи з 2024 року, щороку з 1 березня підвищується на коефіцієнт збільшення, який визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за рішенням Кабінету Міністрів України.
Міністерство соціальної політики України наказом від 27.12.2017 № 2054 затвердило Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (далі - Схеми), норми якого суд застосовує у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Розмір надбавки визначається у відсотках прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Встановлюється, зокрема, ветеранам війни, нагородженим за бойові дії одним орденом у розмірі 34% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність; ветеранам війни, нагородженим за бойові дії двома та трьома орденами у розмірі 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
За правилами ст. 10 Закону № 1767-ІІІ у разі виявлення нових даних про заслуги пенсіонера перерахунок пенсії за особливі заслуги здійснюється з дати подання заяви з усіма необхідними документами.
Відносини щодо визначення статусу ветерана війни регулюються Законом України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Закон № 3551-XII).
Статтею 2 Закону № 3551-XII визначено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до ст. 5 цього Закону учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктом 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-XII передбачено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених доказів, суд керується такими міркуванням.
Відповідно до положень Закону № 1767-ІІІ та Схеми № 2054 пенсія за особливі заслуги перед Україною у розмірі 35% встановлюється ветеранам війни, нагородженим за бойові дії двома або трьома орденами.
За правилами Закону № 3551-ХІІ до ветеранів війни належать, зокрема, учасники бойових дій.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується наявним у матеріалах справи посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 , виданим 12.03.2015.
Як зазначено у довідці військової частини НОМЕР_2 від 02.08.2023 № 97/397, позивач з 14.03.2022 та на час звернення до суду із цим позовом, бере безпосередню участь у бойових діях по захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України.
На підставі Указів Президента України від 27.06.2015 № 366/2015 та від 18.04.2022 №262/2022, ОСОБА_1 нагороджений двома орденами (орден Богдана Хмельницького ІІІ та ІІ ступенів) у період бойових дій в Україні, а тому згідно із положеннями Закону № 1767-ІІІ та Схеми № 2054 у редакціях, чинних на час виникнення правовідносин, має підстави для збільшення розміру надбавки до пенсії до 35%.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що участь у АТО на Сході України та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України не відноситься до переліку держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого Постановою КМУ від 08.02.1994 № 63, зважаючи на таке.
Постанова № 63, на яку покликається відповідач, стосується надання статусу учасника бойових дій особам, котрі брали участь в бойових діях на території іноземних держав, тобто стосується інших правових відносин, ніж ті, які виникли у цій справі.
Так, суд встановив, що позивач брав участь у бойових діях на території України у зв`язку із участю в АТО (ООС) та після введення в Україні воєнного стану на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, який триває по теперішній час у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України.
Отже, відмова відповідача у призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 35% із зазначеної підстави є протиправною.
Таким чином, документи, які надав позивач є достатніми для прийняття рішення про перерахунок розміру пенсії заявника за особливі заслуги перед Україною, шляхом встановлення йому надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 1767 та Схеми № 2054, тобто виходячи із розміру 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Щодо заявлених позовних вимог про дату, з якої слід перерахувати розмір пенсії, а також щодо встановлення надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 1767-ІІІ та Схеми № 2054, тобто виходячи із розміру 34% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 5 № 1767-ІІІ встановлено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Відповідно до статті 10 Закону № 1767-ІІІ у разі виявлення нових даних про заслуги пенсіонера перерахунок пенсії за особливі заслуги здійснюється з дати подання заяви з усіма необхідними документами.
Суд встановив, що 20.11.2020 під час призначення пенсії ОСОБА_1 . пенсійний орган нарахував позивачу, окрім іншого, такі надбавки до пенсії: учасник бойових дій 428,00 грн, особливі заслуги (23%) 249,38 грн та особливі заслуги (23%) 144,38 грн.
У зв`язку із нагородженням позивача 18.04.2022 орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня за участь в бойових діях, відповідач 01.02.2023 здійснив перерахунок пенсії позивача за особливі заслуги перед Україною в розмірі 24% - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами.
Отже, нагородження позивача 18.04.2022 ще одним орденом, у розумінні статті 10 Закону № 1767-ІІІ, є новими відомостями про заслуги пенсіонера, та є підставою для перерахунку розміру пенсії за особливі заслуги (надбавки до його пенсії за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ), шляхом збільшення її розміру у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, а саме до 35%.
Також, суд встановив, що 04.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги перед Україною з 20.11.2020 у розмірі 34% - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом, та з 18.04.2022 в розмірі 35% - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами.
Тобто, станом на дату звернення до відповідача із завою про перерахунок пенсії (04.08.2023), позивач був нагородженим двома орденами, що, як зазначено вище, є підставою для прийняття рішення про перерахунок розміру пенсії заявника за особливі заслуги перед Україною, шляхом встановлення надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 1767-ІІІ та Схеми № 2054, тобто виходячи із розміру 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що наявність у позивача двох орденів станом на дату звернення із заявою про перерахунок пенсії, унеможливлює одночасне встановлення надбавки у розмірі 34% та 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Вказане обумовлено тим, що перерахунок розміру пенсії за особливі заслуги відбувається у порядку, визначеному статтею 10 Закону № 1767-ІІІ, тобто з дати подання заяви з усіма необхідними документами, а саме з 04.08.2023, а не з 20.11.2020 та 18.04.2022, як помилково вважає позивач.
Беручи до уваги наведені обставини, суд вважає, що одночасне встановлення із однієї і тої ж дати (04.08.2023), надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії, як одним, так і двома орденами, тобто виходячи із розміру 34% та 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, є неможливе, оскільки станом на дату звернення із заявою про перерахунок пенсії за позивач вже набув право на встановлення надбавки. як нагородженому за бойові дії двома орденами, виходячи із 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в обчисленні позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом та зобов`язання відповідача встановити позивачу пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність - як ветерану війни, нагородженому за бойові дії одним орденом, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 1767-ХІІ та Схеми № 2054.
Щодо зміни розміру прожиткового мінімуму, як підстави для перерахунку пенсії за особливі заслуги перед Україною, то у справі відсутні докази, а у позовній заяві не наведено аргументів, які свідчили б про те, що відповідач не виконує вимоги частини четвертої статті 5 Закону № 1767-ІІІ, та у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, не здійснює перерахунок пенсії позивача за особливі заслуги.
Отже, позивач не навів обставин та не надав доказів того, що відповідач порушує його права в цьому контексті. Відтак, з цього питання між сторонами фактично відсутній спір, а тому у цій частині позовні вимоги є безпідставними, та такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
Разом із цим, суд зауважує, що оскільки перерахунок розміру пенсії за особливі заслуги відбувається у порядку, визначеному статтею 10 Закону № 1767-ІІІ, то такий відповідач повинен здійснений з дати подання заяви з усіма необхідними документами, тобто з 04.08.2023.
За наведених обставин вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 20.11.2020 та 18.04.2022 є безпідставними, тому суд відмовляє у їх задоволенні.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З огляду на наведену оцінку фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні з 04.08.2023 перерахунку пенсії із встановленням надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 1767-ІІІ та Схеми № 2054, виходячи із розміру 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність та зобов`язання відповідача здійснити позивачу з 04.08.2023 перерахунок та виплату пенсії із встановленням надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 1767-ІІІ та Схеми № 2054, виходячи із розміру 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, із урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ст .9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд не здійснює, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_3 ) у здійсненні перерахунку пенсії з 04.08.2023 із встановлення надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" № 1767-ІІІ та Схеми №2054, виходячи із розміру 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити з 04.08.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_3 ) пенсії із встановленням надбавки до пенсії за вислугу років як ветерану війни, нагородженому за бойові дії двома орденами, згідно із пунктом 2 статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" № 1767-ІІІ та Схеми № 2054, виходячи із розміру 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, із урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна