Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-2696/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Ковзель П.О., Суддя-доповідач: Бабенко К.А
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" жовтня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді:Бабенка К.А.,
суддів: Попович О.В.,
Шведа Е.Ю.,
при секретарі: Спєлковій М.В.,
розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2009 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромімпекс»про стягнення заборгованості перед бюджетом, -
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2009 року у задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити його позовні вимоги.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції - скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем проведено виїзну позапланову документальну перевірку Відповідача з питань дотримання вимог валютного законодавства України, за результатами якої складено Акти № 288/1-22-20-31745196 від 24.05.2007 року та № 523/1-22-20-31745196 від 17.09.2007 року. Перевіркою встановлено порушення Відповідачем вимог ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23.09.1994 року №185/94-ВР (далі Закон № 185/94-ВР).
На підставі вищезазначених Актів Позивачем прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті від 01.06.2007 року №0001152220/0 у сумі 340,00 грн., від 01.06.2007 року №0001142220/0 у сумі 220013,61грн., від 28.09.2007 року №0001982220/0 у сумі 76038,41 грн. та від 28.09.2007 року № 0001992220/0 у сумі 170,00 грн. та прийнято першу та другу податкові вимоги від 23.04.2007 року №1/2735 на суму податкового боргу 58588,40грн., від 02.07.2007 року №2/4395 на суму податкового боргу 58248,40грн. відповідно.
Підставою для відмови у задоволені адміністративного позову є пропуск процесуального строку, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України вiд 16.01.2003 № 436-IV (далі ГК).
Відповідно до ст. 2 ГК, учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Згідно із ст. ст. 1, 2 Закону № 185/94-ВР, виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики; імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
За порушення ст. 2 вищезазначеного Закону передбачено нарахування пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 % від суми митної вартості недопоставленої продукції (товару) в іноземній валюті, перерахованої в грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості (ст. 4 цього Закону).
Відповідно до ст. 238 ГК, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Статтею 239 ГК, органам державної влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень та у порядку, встановленому законом, надано право застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції такі як: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); зупинення операцій за рахунками суб'єктів господарювання; застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.
Штрафні (фінансові) санкції (пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності) можуть бути застосовані лише з дотриманням строків, встановлених ст. 250 цього Кодексу, тобто протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік з дня порушення субєктом установлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, дата виявлення Позивачем здійснених Відповідачем порушень вимог, передбачених статтями 1 і 2 Закону 185/94-ВР - 24.05.2007 року та 17.09.2007 року. Отже, гранична дата застосування адміністративно - господарських санкцій, відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України, починаючи з дня виявлення факту правопорушення 24.11.2007 року та 17.03.2008 року, тобто штрафні (фінансові) санкції Позивачем застосовано в строк передбачений Законом.
Таким чином, штрафні (фінансові) санкції у сумі 281052 грн. 02 коп. підлягають стягненню з Відповідача.
Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції зроблено неправильний висновок про необґрунтованість позовних вимог, порушено норми матеріального права.
Згідно із п. 4 частини першої ст. 198 та ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, ПостановаОкружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2009 року підлягає скасуванню з ухваленням нової Постанови, якою адміністративний позов задовольняється повністю.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва задовольнити, Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2009 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромімпекс»до Державного бюджету України на рахунок № 31117104700002 в ГУ ДКУ у м. Києві МФО 820019 код ЄДРПОУ 31745196, 281052 грн. 02 коп. штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Постанову складено у повному обсязі 01.11.2010 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Попович О.В.
Швед Е.Ю.