Рішення № 12051748, 04.11.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
04.11.2010
Номер справи
14/401пд
Номер документу
12051748
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

04.11.10 р.                     Справа № 14/401пд                               

за позовом Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”,

ЄДРПОУ 00191678, м.Донецьк в особі Красноарміського регіонального

виробничого управління, ЄДРПОУ 35397811, м.Красноарміськ

до відповідача Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс”,

ЄДРПОУ 35324209, м.Новогродівка

про зобов’язання укласти договір

                                                                                          Суддя Левшина Г.В.

Представники:

від позивача: Чапек Т.В.-нач. юр. служби

від відповідача: Бєліченко Л.В.-по дов., Чельмак О.В.-по дов.

В засіданні суду брали участь:

Згідно із ст.77 ГПК України в засіданні суду

оголошувалась перерва з 10.03. по 23.03.2010р.

СУТЬ СПРАВИ:

Комунальне підприємство „Компанія „Вода Донбасу”, м.Донецьк в особі Красноарміського регіонального виробничого управління, м.Красноарміськ, позивач, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс”, м.Новогродівка, про спонукання відповідача укласти договір „Про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків” від 25.11.2009р. №09-128.

В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на Закони України „Про житлово-комунальні послуги” та „Про питну воду та питне водопостачання”.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву від 10.02.2010р., в яких позовні вимоги не визнав, посилаючись на ті обставини, що він не є виконавцем у сфері житлово-комунальних послуг.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:

Відповідно до ч.1 ст.67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.

За приписами п.7 ст.179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

У відповідності з ч.2 ст.181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін.

Як встановлено судом, 26.11.2009р. позивачем листом №3677 на адресу відповідача було направлено, зокрема, два примірники проекту договору „Про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків”.

Направлення позивачем примірників договору на адресу відповідача підтверджується поштовою квитанцією №0412 від 26.11.2009р.

Відповідно до ст.181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

У зв’язку з відмовою відповідача від підписання запропонованого проекту договору, позивачем заявлені вимоги про спонукання відповідача укласти договір „Про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків” від 25.11.2009р. №09-128.

Відповідач проти укладання договору заперечує з підстав, викладених у запереченнях на позов від 10.02.2010р. Зокрема, як вказує відповідач, він не є виконавцем житлово-комунальних послуг, враховуючи, що згідно рішення виконавчого комітету Новогродівської міської ради від 21.01.2010р. №15 виконавцем у сфері житлово-комунальних послуг в житловому фонді територіальної громади м.Новогродівка з централізованого постачання холодної води та водовідведення є позивач.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об’єктивного розгляду всіх обставин справи, суд твердження відповідача щодо неправомірності укладання спірного договору до уваги не приймає та вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:

Відповідно до п.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Послуги з надання водопостачання та водовідведення за змістом ч.1 п.1 ст.13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” є одним з видів комунальних послуг.

Статтею 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” встановлено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Тобто, укладання договору на водопостачання та водовідведення є обов’язковим в силу закону.

За вимогами статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Як встановлено під час судового розгляду справи, позивачем було дотримано вимоги ст.181 Господарського кодексу України щодо загального порядку укладання господарських договорів.

Одночасно, відповідач проти укладання спірного договору з позивачем заперечує, посилаючись на ті обставини, що він не є виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення.

Як вказувалось вище, водопостачання та водовідведення за змістом ст.1, п.1 ч.1 ст.13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” є одним з видів комунальних послуг.

Згідно ст.19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

За змістом п.1.1 статуту Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” останнє створене відповідно до рішення Донецької обласної ради від 28.12.2004р. №4/24-557, шляхом перетворення Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому постачанню „Укрпромводчормет”. Метою діяльності підприємства згідно п.3.1 статуту є забезпечення технічною та питною водою населення, підприємств, міст, інших населених пунктів та споживачів води, надання послуг водовідведення.

За таких обставин, враховуючи зміст статуту позивача, він є виробником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд – це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального та поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Одночасно, відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги” виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробником є суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; внутрішньобудинковими системами є мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди.

Статтею 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг.

Як встановлено, рішенням виконавчого комітету Новогродівської міської ради від 21.01.2010р. №15 виконавцем у сфері житлово-комунальних послуг в житловому фонді територіальної громади м.Новогродівка з централізованого постачання холодної води та водовідведення визначено позивача.

Проте, постановою Новогродівського міського суду Донецької області від 02.06.2010р. по справі №2-а-833/2010 визнано нечинним п.1.2.2 рішення виконавчого комітету Новогродівської міської ради від 20.01.2010р. №15 “Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м.Новогродівка”.

Як наслідок, посилання відповідача на ті обставини, що виконавцем послуг з водовідведення та водопостачання у м.Новогродівка є позивач, не відповідають дійсності.

Наказом Держкомунгоспу України від 25.04.2005р. №60 затверджено „Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді”.

Відповідно до Порядку органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці таких житлово-комунальних послуг: з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд; з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення.

За приписом п.1.3 Порядку виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у п.1.1 Порядку, може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у ч.2 ст.21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Згідно п.4.1 Порядку виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення (далі - комунальні послуги) може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб'єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг, та який відповідає вимогам пункту 1.3 Порядку.

Частиною 2 ст.21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено наступні обов’язки виконавця:

1) забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;

2) здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень;

3) підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором;

4) надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо;

5) своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період;

6) розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості;

7) утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством;

8) сплачувати споживачу компенсацію за перевищення встановлених термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт у розмірі, визначеному договором або законодавством;

9) вести облік вимог (претензій) споживачів у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт;

10) своєчасно за власний рахунок проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини.

Як встановлено судом, рішенням Новогродівської міської ради №5/20-3 від 04.09.2007р. було надано згоду на передачу житлових будинків з балансу комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” на баланс наново створених товариств співвласників багатоквартирних будинків, у тому числі й Товариству співвласників багатоквартирного будинку “Шанс”, розташовані за адресою: м.Новогродівка, вул.Мічуріна, 39, згідно до списку.

При цьому, житловий фонд було прийнято Об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків “Шанс”, що підтверджується актом приймання-передачі житлового фонду з балансу на баланс, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень (а.с.45).

Згідно статуту Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс” відповідач має право здійснювати необхідну господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладання договорів з фізичними чи юридичними особами (п.п.2.3, 6.1.7 статуту).

Пунктом 7.15 статуту відповідача передбачено, що для керівництва поточною діяльністю об’єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об’єднання, визначених статутом.

Згідно п.7.18.4 статуту Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс” до компетенції правління об’єднання відноситься укладання договорів з суб’єктами підприємництва, які виконують роботи, надають послуги, та здійснення контролю за їх виконанням.

Відповідно до п.3.4 статуту відповідача до майна Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс” відноситься, зокрема, частина житлового комплексу, яка складається з сходових клітин, вестибюлів, перехідних шлюзів, позаквартирних коридорів, підвальних приміщень, інших технічних приміщень, конструктивних елементів будинку (зовнішні та несучі стіни, фундаменти, колони, балки та інші будівельні опори), технічне обладнання будинку: насоси, мотори, колодязі, каналізаційні труби та стояки, системи та пристрої освітлення, електроводопостачання, якщо вони призначені для спільного користування і забезпечення належного функціонування житлового комплексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а також типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Згідно п.2.2 Типового договору точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві у багатоквартирному будинку з постачання холодної та гарячої води є водозабірні крани (душова сітка).

Тобто, за висновками суду, позивач здійснює постачання води до зовнішнього зрізу будинків житлового фонду (до точки вводу до першого колодязя) багатоквартирних будинків. Одночасно, як вказувалось вище, водопровідні вводи житлового будинку не знаходяться на балансі позивача. Як встановлено судом, позивач не має жодних правових підстав використовувати для здійснення своєї господарської діяльності майно, що знаходиться на балансі іншої юридичної особи.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про неможливість забезпечення позивачем виконання обов’язків, передбачених ч.2 ст.21 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”.

Відповідно до ст.24 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” балансоутримувач має право укладати договори на надання житлово-комунальних послуг.

Статтею 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначено, що договір про надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири та баласоутримувачем. Виробник не укладає договори із власниками квартир, орендаторами, квартиронаймачами. На підставі п.1 ч.2 ст.22 Закону виробник зобов’язаний укласти договір з виконавцем (споживачем) про умови надання житлово-комунальних послуг.

Тобто з вказаних норм вбачається, що позивач є постачальником комунальних послуг, а відповідач надає житлово-комунальні послуги.

Дослідивши зміст спірного договору, судом встановлено, що останній містить всі істотні умови передбачені для договорів про надання послуг з питного водопостачання та водовідведення, які визначені ст.180 Господарського кодексу України та ст.20 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”.

З огляду на вказані обставини зміст спірного договору №09-128 від 25.11.2009р. викладено позивачем у відповідності з вимогами чинного законодавства.

Відповідачем не доведено суду існування підстав, передбачених законами України, які б мали правовим наслідком можливість відмови Комунальному підприємству “Компанія “Вода Донбасу” в укладанні договору на умовах, запропонованих в його редакції.

За таких обставин, враховуючи, що позов повністю доведений позивачем та обґрунтований матеріалами справи, вимоги про спонукання відповідача укласти договір „Про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків” від 25.11.2009р. №09-128 підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”, м.Донецьк в особі Красноарміського регіонального виробничого управління, м.Красноарміськ до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс”, м.Новогродівка задовольнити повністю.

Зобов’язати Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс”, м.Новогродівка укласти договір „Про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків” від 25.11.2009р. №09-128, в редакції, запропонованій Комунальним підприємством „Компанія „Вода Донбасу”, м.Донецьк в особі Красноарміського регіонального виробничого управління, м.Красноарміськ.

Стягнути з Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку „Шанс”, м.Новогродівка на користь Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”, м.Донецьк в особі Красноарміського регіонального виробничого управління, м.Красноарміськ витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. 00 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 04.11.2010р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 04.11.2010р.

          

Суддя