Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2024 рокусправа № 380/12216/24м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій, скасування повідомлення, зобов`язання вчинити дії,
установив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у якій просить:
- визнати протиправними дії Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, що полягають у винесенні повідомлення про повернення виконавчого документа стягувану без прийняття до виконання від 21.05.2024 року;
- скасувати повідомлення Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 21.05.2024 року;
- зобов`язати відповідача відкрити виконавче провадження за заявою про примусове виконання виконавчого листа від 16.01.2024 року у справі №380/15712/23 щодо зобов`язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки за 2022 рік.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив ОСОБА_1 направив відповідачу заяву про примусове виконання за виконавчими листами від 16.01.2024 року у справі №380/15712/23. Утім, 21.05.2024 року старшим державним виконавцем Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено повідомлення про повернення виконавчого документа стягувану без прийняття до виконання, на підставі п.6 ч;4 ст;4 Закону України про виконавче провадження», у зв`язку з тим, що у виконавчому документі не зазначено повного місцезнаходження (юридичної адреси) боржника. Зазначає, що не зазначення у виконавчому листі повного місцезнаходження (юридичної адреси) боржника не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання.
Ухвалою судді від 17.06.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 08.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у порядку статті 287 КАС України.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встанив таке.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі №380/15712/23 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2022 по 2023 роки. Зобов`язано військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2022 по 2023 роки. Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2022 рік. Зобов`язано військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2022 рік.
Львівським окружним адміністративним судом 16.01.2024 року видано два виконавчі листи про зобов`язання військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2022 по 2023 роки та про зобов`язання військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2022 рік.
21.05.2024 старшим державним виконавцем Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції розглянуто заяву ОСОБА_1 щодо примусового виконання виконавчого листа №380/15712/23 виданого 16.01.2024 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2022 рік та прийнято повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання через відсутність зазначення у виконавчому документі повного місцезнаходження (юридична адреса) боржника.
Не погодившись з таким повідомленням відповідача, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 гарантує право на справедливий суд, яке передбачає як прийняття судом остаточного рішення, так і його виконання, яке забезпечується державою.
ЄСПЛ вказує, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення ЄСПЛ від 19 березня 1997 року у справі "Горнсбі проти Греції"). Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок (рішення ЄСПЛ від 28 липня 1999 року у справі "Іммобільяре Саффі" проти Італії").
Саме на державу покладено обов`язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції (рішення ЄСПЛ від 15 жовтня 2009 року у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України").
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню в разі невиконання їх у добровільному порядку, встановлено Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження є процесуальною формою, що гарантує примусову реалізацію рішення суду, яким підтверджені права та обов`язки суб`єктів матеріальних правовідносин цивільної справи.
Відповідно до вимог частини першої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
У пункті 6 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, зокрема, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею.
Частиною четвертою статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" на виконавця покладено обов`язок вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
При цьому, пунктом 3 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавцю під час здійснення виконавчого провадження надано право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Тому не зазначення у виконавчому листі повного місцезнаходження (юридичної адреси) боржника не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання. Тим більше у виконавчому листі №380/15712/23 від 16.01.2024 зазначено область, місто та код ЄДРПОУ боржника (64600 Харківська область м. Лозова код ЄДРПОУ 26624442).
На етапі відкриття виконавчого провадження, якщо є всі відомості про особу - боржника по справі, однак неповно зазначено місцезнаходження (юридична адреса) боржника, державним виконавцем вживаються дії щодо одержання відомостей, для забезпечення відкриття виконавчого провадження.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 22.08.3018 у справі №639/2561/18-ц та від 27.12.2018 у справі №469/1357/16-ц (провадження №61- 32698св18), які в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховуються судом при вирішенні спірних правовідносин.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що прийняття старшим державним виконавцем Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції) повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу лише з причини не зазначення повного місцезнаходження (юридичної адреси) боржника, порушує права стягувача, є таким, що не відповідає вимогам закону, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Утім, щодо визнання протиправними дій відповідача щодо повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, суд зазначає, що за умови подальшого оформлення індивідуального акту державного органу вчинені дії не породжують виникнення прав та обов`язків в учасників правовідносин, а тому відсутні підстави для їх судового захисту.
На підставі аналізу наведених вище норм суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправним та скасування повідомлення старшого державного виконавця Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 21.05.2024 ОСОБА_2 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання та зобов`язання Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийняти до виконання виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду № 380/15712/23 від 16.01.2024 про зобов`язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2022 рік та вирішити питання про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 380/15712/23.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд
ухвалив:
позов ОСОБА_1 до Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій, скасування повідомлення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати повідомлення старшого державного виконавця Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 21.05.2024 ОСОБА_2 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання.
Зобов`язати Лозівський відділ державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийняти до виконання виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду № 380/15712/23 від 16.01.2024 про зобов`язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної відпустки за 2022 рік та вирішити питання про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 380/15712/23.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень) 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Лозівського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.07.2024.
СуддяГрень Наталія Михайлівна