Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-7924/09/0670
категорія 2.11.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Бєлоусовій Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить скасувати рішення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції №0000372302, №0000382302 №0000392302 від 21.05.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 1041,00 грн., винесені на підставі актів планової перевірки №0139/06/03/23/03116751, №0136/06/03/23/03116751, №0137/06/03/23/03116751 від 14.05.2009 року щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. В позові зазначено, що підставами для прийняття рішень стали реалізація без використання РК квитків та невідповідність сум готівкових коштів, зазначених в денних звітах. Зазначені податкові повідомлення - рішення оскаржувалось позивачем до ДПА в Житомирській області та ДПА України, однак, скарги підприємства залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін. Позивач вважає, що рішення відповідача є протиправними, оскільки згідно ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" книга ОРО, РК або РРО в маршрутних автобусах та маршрутних таксі не ведуться, так як видаються квитки з нанесеними друкарським способом серією, номером і номінальною вартістю. Крім того, вказує, що вищевказана планова перевірка була проведена з порушенням вимог Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а саме: без повідомлення адміністрації підприємства про майбутню перевірку за 10 днів, направлення на перевірку були надані під розписку не уповноваженим особам платника податку, а кондукторам і водію автобусів, планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік, а в даному випадку видано чотири направлення. Зазначає, що після проведення перевірок податкові інспектори примусили водіїв з"явитись в податкову інспекцію та сплатити штрафи в розмірі 380 грн.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представники відповідачів в судовому засіданні позов не визнали. Надали суду заперечення проти доводів позовної заяви.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що на підставі направлень №331, №332, №333, №334 від 14.05.2009 року уповноваженими особами податкового органу проведена перевірка трьох маршрутних таксі, автобусів маршрутів: м.Бердичів, смт. Гришківці - м. Бердичів, маршрутів 6-10, на яких позивач надає послуги з перевезення пасажирів. За результатами перевірки ВАТ "Бердичівське АТП-11837", Бердичівською ОДПІ складені акти перевірок №0139/06/03/23/03116751, №0136/06/03/23/03116751, №0137/06/03/23/03116751 від 14.05.2009 року.
На підставі вказаних актів відповідач прийняв податкові рішення №0000372302, №0000382302 №0000392302 від 21.05.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В актах перевірок №0139/06/03/23/03116751, №0136/06/03/23/03116751, №0137/06/03/23/03116751 від 14.05.2009 року зазначено, що позивачем порушені вимоги п.п.1, 2, 5, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: при отриманні послуги з перевезення пасажирів в автобусах та маршрутному таксі будь-які розрахункові документи не видавались, реєстратори розрахункових операцій (РРО), розрахункові книжки (РК) не застосовувались, готівкові кошти на місці проведення розрахунків не відповідали загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
На підставі актів перевірок №0139/06/03/23/03116751, №0136/06/03/23/03116751, №0137/06/03/23/03116751 від 14.05.2009 року відповідно до ст. ст.17, 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" винесені рішення №0000372302, №0000382302 №0000392302 від 21.05.2009 року про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 1041,00 грн.
Зазначені податкові повідомлення - рішення оскаржувалось позивачем до ДПА в Житомирській області та ДПА України, однак, скарги підприємства залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.
Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
Статтями 8, 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.
Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Статтею 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Стосовно планових перевірок суб'єктів господарювання щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій органами державної податкової служби, то згідно п.2.6 додатка 2 Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану-графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005 року №441, такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби.
Слід зауважити, що ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а в даному випадку проведена перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
У питаннях застосування реєстраторів розрахункових операцій Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є спеціальним.
Отже, підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" і наказом ДПА України від 11.10.2005 року №441 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану - графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні", проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлень на перевірку.
Судом встановлено, що перевірка позивача проведена відповідно до плану - графіку перевірок на травень 2009 року від 01.05.2009 року та на підставі направлень №331, №332, №333, №334 від 14.05.2009 року, направлення на перевірку надавались для ознайомлення під розписку представникам господарюючого суб"єкта позивача водію ОСОБА_1 і кондукторам ОСОБА_2, ОСОБА_3, в присутності яких проводились перевірки.
За таких обставин, перевірка позивача проведена правомірно, з додержанням вимог чинного законодавства в порядку, встановленому Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Така ж правова позиція щодо проведення перевірок викладена і в рішеннях Вищого Адміністративного Суду України.
Відповідно до п.п. 1, 2, 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Пунктом 5 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Згідно з пункту 19 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою КМ України від 18.02.1997 № 176 пасажирський перевізник здійснює перевезення пасажирів за квитками, форма яких затверджується в установленому законодавством порядку.
Пунктом 4 ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів. Тобто, виданий розрахунковий документ (квиток, квитанція, талон) прирівнюється до розрахункової квитанції.
Отже, якщо видаються талони, квитанції, квитки без нанесених друкарським способом серії, номера, номінальної вартості або якщо такі документи не видаються, то розрахунки повинні проводиться на загальних підставах із застосуванням РРО чи розрахункової книжки.
В судовому засіданні представник позивача не заперечував факт невидачі квитків на даних маршрутах під час проведення перевірок, пояснив, що в актах перевірки зафіксовані випадки невидачі талонів, з чим погодились і водій ОСОБА_1 та кондуктори ОСОБА_2, ОСОБА_3, які були присутні під час проведення перевірок та підписали акти перевірок без жодних зауважень.
Пунктом 3 ст. 17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.
Згідно ст. 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що під час проведення перевірок проводились перевірки книг обліку руху квитків та готівки на кожному маршруті (квитково-касові листки), проводився підрахунок готівкових коштів на місці здійснення розрахункових операцій, ці дані звірялись і таким чином виявлялась невідповідність готівкових коштів загальній сумі продажу.
В своїх поясненнях на ім"я директора Бердичівського АТП 11837 від 18.06.2009 року водій ОСОБА_1 підтвердив факт виявлення невідповідності готівки на місці здійснення розрахунків в сумі 2,25 грн.
Всі акти перевірок підписані водієм та кондукторами без заперечень та зауважень.
Посилання представника позивача на той факт, що водій ОСОБА_1 був змушений податковими інспекторами сплатити штраф за виявлені порушення, а оскаржуваними рішеннями до позивача повторно застосовані штрафні санкції за ті ж самі порушення, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду справи. Згідно долученої копії квитанції (а.с.32) ОСОБА_1 19.05.2009 року сплачено штрафні санкції за порушення законодавства в сумі 380 грн., тоді як оскаржувані штрафні санкції застосовані до підприємства в сумі 351,25 грн. Клопотання про виклик в судове засідання водія ОСОБА_1 було зняте представником позивача в зв"язку з невиліковною хворобою водія.
Будь-яких доказів, які б спростовували встановлені в ході перевірок порушення чинного законодавства, суду не надано.
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги відкритого акціонерного товариства "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" є безпідставними, штрафні санкції нараховані правомірно, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України "Про державну податкову службу України", Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та керуючись ст.ст. 86, 158-162, 167, 254 КАС України, суд-
постановив:
В позові Відкритого акціонерного товариства "Бердичівське автотранспортне підприємство 11837" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних санкцій - відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлений 26.07.2010 року