Рішення № 120487044, 19.07.2024, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2024
Номер справи
300/1951/24
Номер документу
120487044
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2024 р. справа № 300/1951/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ), 18.03.2024 звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі також відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо припинення виплати позивачу 01.09.2022 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити щомісячну доплату до у розмірі 2000 грн, до призначеної позивачу пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з 01.09.2022.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Позивач зазначила, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 300/6053/21 здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. При цьому, відповідачем при проведенні такого перерахунку не враховано установлену доплату в розмірі 2000 грн. згідно постанови КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713. Позивач вважає, що проведений перерахунок пенсії на виконання вказаного судового рішення не може бути підставою для невиплати щомісячної доплати, передбаченої постановою КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713.

Ухвалою суду від 25.03.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій залишено без руху. Позивачеві надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням та доказами поважності причин його пропуску (а.с. 19-21).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій в частині позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 в сумі 2000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" за період з 01.09.2022 по 12.09.2023 повернуто позивачу (а.с.29-33).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 відкрито провадження в такій частині позовних вимог:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у поновленні виплати з 12.09.2023 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії позивачу в сумі 2000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про, додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 12.09.2023, у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) (а.с. 26-28).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 30.04.2024, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 300/6620/23 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого, розмір пенсійної збільшився більше ніж на 2000 грн. З урахуванням викладеного, представник відповідача вважає, що щомісячна доплата передбачена абзацом першим та другим пункту 1 постанови КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713 не встановлюється, внаслідок чого, вважає, що позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 300/6053/21, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням проведених платежів.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 300/6053/21, відповідачем з 01.09.2022 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що визнається сторонами. При цьому, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 до розміру пенсії позивача не нараховано (а.с.10).

Надалі, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 в справі №300/6620/23, яке набрало законної сили 23.02.2024, зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі відомостей довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/2366/31 від 15.05.2023, про розмір грошового забезпечення, з урахуванням фактично виплачених сум.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в лютому 2024 року, на виконання вказаного судового рішення, проведено перерахунок пенсії позивача згідно довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/2366/31 від 15.05.2023. Виплату пенсії здійснено в сумі 15615,05 грн.

Як вбачається з розрахунку відповідача, зазначеного у відзиві, з 01.02.2024 щомісячну доплату передбачену Постановою КМУ №713 до розміру пенсії позивача не встановлено.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 18.12.2023 про нарахування та виплату йому доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови КМУ №713 з урахуванням виплачених сум (а.с.6).

За наслідками розгляду вищевказаної заяви відповідач листом від 19.01.2024 №907-12715/М-02/8-0900/24 повідомив позивача, що оскільки розмір її пенсійної виплати внаслідок перерахунку на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного від 18.07.2022 у справі № 300/6053/21 збільшився більше ніж на 2000 грн, то щомісячна доплата, відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1 Постанови КМУ №713, не підлягає встановленню (а.с.7-8).

Позивач не погодившись з відмовою у встановленні щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постанови КМУ №713 від 14.07.2021, звернулася в суд із даним позовом.

З фактичних обставин справи вбачається, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення позивача регулюються зокрема Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (зі змінами) (надалі Закон №2262-XII).

Згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв Постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі Постанова КМУ №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Прийняття Постанови КМУ №704 та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало підставою для перерахунку пенсії позивача починаючи з 01.01.2018.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (надалі Постанова КМУ №103).

В пункті 1 цієї Постанови вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

З системного аналізу пункту 1 Постанови КМУ №103 слідує, що нормотворець пов`язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом №2262-ХІІ з 1 березня 2018 року із складовими грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувалися військовослужбовцям у березні 2018 року.

Постановою КМУ №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови КМУ №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови КМУ №704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 Постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45.

Як вже зазначено, законодавець в статті 63 Закону №2262-ХІІ делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під "умовами" слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. Під "порядком" розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення "розміру" перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262-XII.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватися Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що частина третя статті 1-1 Закону №2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Наведене свідчить про суперечність положень пункту 1 Постанови КМУ №103 нормам Закону №2262-ХІІ, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103.

Враховуючи визначені в частині 3 статті 7 КАС України правила, суди у період чинності пункту 1 Постанови КМУ №103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови КМУ №704.

З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення військовослужбовців після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, тобто після 05.03.2019, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови КМУ №704, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.

Зі свого боку, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови КМУ №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

З системного аналізу наведених норм слідує, що Постановою КМУ за №713 встановлено, зокрема для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій. При цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, якщо розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому разі щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Суд зазначає, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо наявності підстав для нарахування та виплати позивачу з 13.09.2023 доплати до пенсії саме за приписами постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Відтак, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі № 300/6053/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.04.2019 із розрахунку сум грошового забезпечення визначених у довідці складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019. Загальний розмір пенсії склав 12099,45 грн.

Надалі, в лютому 2024 року, відповідачем на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №300/6620/23 здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2021 із розрахунку грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2021. Основний розмір пенсії становив 15615,05 грн.

Таким чином, у лютому 2024 року розмір пенсії позивача перерахований починаючи з 01.01.2021 основний розмір пенсії позивача підвищився з 12099,45 грн до 15615,05 грн тобто більше ніж на 2000 грн.

З наведеного слідує, що проведений перерахунок пенсії на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №300/6620/23 здійснено з підстави зміни складових грошового забезпечення.

Як наслідок, з урахуванням тієї обставини, що при здійсненні зазначеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився більш ніж на 2000 грн., суд дійшов висновку, що щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 за №713 не підлягає встановленню та виплаті.

При цьому, посилання позивача на те, що виконання рішення суду неможливо вважати переглядом (перерахуванням) пенсії у розумінні Постанови №713, є безпідставними, оскільки визначена цією постановою умова для виплати доплати є безвідносною до того, з яких причин проводився перерахунок пенсії після 01.03.2018. Визначальним є те, що після такого перерахунку усувається диспропорція у пенсіях призначених до та після 01.03.2018.

Крім того, суд зазначає, що хоча перерахунок пенсії позивача і здійснено на виконання рішення суду, однак нормами Постанови №713 не розмежовано підстави проведення перерахунків (перегляду) пенсій. Так, постановою, як вже зазначено вище, чітко та однозначно передбачено, що у разі, коли пенсія особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Такий висновок узгоджується із метою прийняття Постанови №713, яка полягає у зменшенні диспропорцій в розмірах пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Вказана диспропорційність у розмірах пенсії усувається шляхом здійснення спірної доплати лише тим пенсіонерам, розмір пенсії яких не переглядався (не перераховувався) або внаслідок такого перерахунку розмір пенсії збільшився на суму меншу від 2000 грн, що є підставою для часткового здійснення доплати.

Одночасно суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 зауважив, що аналіз мети прийняття Постанови КМУ №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови КМУ №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ №713, а саме - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Такий висновок Верховний Суд обґрунтував посиланням на те, що здійснений на виконання судового рішення перерахунок пенсій військовослужбовців з 01.04.2019, а працівників органів внутрішніх справ з 01.12.2019, не пов`язаний зі збільшенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб. Натомість такий перерахунок пов`язаний з визнанням нечинними у судовому порядку приписів пунктів 1, 2, 3 Постанови КМУ №103, які обмежували складові грошового забезпечення, що підлягали врахуванню при обчисленні пенсій військовослужбовців з 01.01.2018, а працівників органів внутрішніх справ з 01.01.2016.

Зокрема, у силу пункту 1 Постанови КМУ №103 для обчислення пенсій військовослужбовців з 01.01.2018 враховувалися виключно три складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним (військовим) званням та надбавка за вислугу років.

Разом з цим, як вже зазначено судом, 05.03.2019 набрало законної сили рішення окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

З наведених підстав позивачу в серпні 2022 року відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019, з урахуванням грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019.

При цьому суд вкотре зазначає, що предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для встановлення та виплати позивачу з 13.09.2023 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Водночас підстави для встановлення та виплати позивачу спірної доплати з 13.09.2023 відсутні, оскільки проведений у лютому 2024 року відповідачем перерахунок пенсії позивача з 01.02.2021 пов`язаний саме з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Таке підвищення має місце з урахуванням приписів пункту 4 Постанови КМУ №704 у редакції, чинній на дату прийняття, тобто передбачене нормативно-правовим актом компетентного органу.

При цьому суд звертає увагу, що перерахунок пенсії позивача, проведений рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №300/6620/23, з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якої виникло з 01.01.2021, є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, і внаслідок такого перерахунку досягнута мета прийняття Постанови КМУ №713 - пенсія позивача збільшилася понад 2000 грн.

Як наслідок, у спірних правовідносинах відсутні підстави для врахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, з огляду на наведені відмінності спірних правовідносини, що є предметом дослідження судом у цій справі.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд погоджується з тим, що підстави та мотиви, якими керувався відповідач при відмові позивачу у проведенні доплати до пенсії згідно з листом від 19.01.2024 №907-12715/М-02/0900/24 є частково відмінними від визначених у відзиві на позов від 26.04.2024 №0900-0904-8/25355 та відрізняються від вищенаведених висновків суду, проте визнання такої відмови протиправною жодним чином не відновить право позивача на отримання доплати 2000,00 грн, за відновленням якого вона й звернулася до суду, оскільки таке право вона втратила після проведення відповідачем перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 30.11.2023 у справі №300/6620/23, згідно з довідкою від 15.05.2023 №8/1/2366/31 про розмір грошового забезпечення позивача, визначений за відповідною посадою, станом на 01.01.2021.

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії не підлягає до задоволення.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом не вирішується.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -відмовити.

Відповідачу рішення надіслати через підсистему Електронний суд.

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ Мої справи.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.