Рішення № 120475950, 18.07.2024, Чигиринський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
18.07.2024
Номер справи
708/461/24
Номер документу
120475950
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 708/461/24

Номер провадження № 2/708/183/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року

Чигиринський районний суд Черкаської області

в складі:

головуючої судді - Івахненко О.Г.,

при секретарі - Тендітній Л.В.,

з участю:

представника позивача - адвоката Слинька С.М.,

відповідачки - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду м. Чигирина Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Служба у справах дітей Чигиринської міської ради, про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач через свого представника - адвоката Слинька С.М. звернувся до суду з позовом до відповідачки про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відділенні Державного ощадного банку України.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що згідно з рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 29 березня 2024 року у справі № 708/189/24 стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання повнолітнього непрацездатного сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти в розмірі однієї дванадцятої частки від його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, щомісячно, на весь період його непрацездатності, починаючи з 23 лютого 2024 року.

На час звернення до суду заборгованість зі сплати аліментів у позивача відсутня.

Позивач, крім сплати аліментів на сина, за рішенням суду також сплачує аліменти на утримання неповнолітньої дочки.

Також позивач є військовослужбовцем Збройних Сил України та має інших утриманців, окрім дочки і сина від першого шлюбу.

З метою перевірки цільового використання відповідачкою грошових коштів, які стягуються з позивача в рахунок сплати аліментів на утримання повнолітнього непрацездатного сина, позивач звернувся до Служби у справах дітей Чигиринської міської ради.

Згідно з висновком Служби у справах дітей Чигиринської міської ради від 17 квітня 2024 року за результатами інспекційного відвідування встановлено, що розмір аліментів на дітей перевищує два прожиткових мінімуми на дітей відповідного віку, відповідачка не забезпечує базові потреби дитини відповідно до суми коштів, сплачених на дитину платником аліментів (належного медичного догляду за дитиною, яка має захворювання, діти не забезпечені шкільним приладдям, письмовим столом, стільцем).

Враховуючи викладене, стягнення аліментів здійснюється з сум грошового забезпечення позивача, а тому розмір аліментів, які стягуються з позивача, перевищує два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

Враховуючи викладене, позивач просить суд перерахувати 90% аліментних виплат на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Відповідачкою відзив на позовну заяву не подано.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Відповідачка в судовому засіданні заперечила проти задоволення заявлених позовних вимог в зв`язку з їх необгрунтованістю та безпідставністю, додавши, що кошти по аліментам після винесення Чигиринським районним судом рішення від 29.03.2024 року вона почала отримувати хз кінця травня 2024 року, атому доводи позивача у позові , поданому у квітні 2024 року щодо нераціонального використання нею даних коштів не відповідають дійсності.

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без їх участі та відсутності запеерчень з їх боку щодо задоволення позовних вимог позивача по даному спору.

Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, об`єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши всі обставини справи, суд приходить до таких висновків.

Як передбачено ч. 1., ч. 2 ст. 179 Сімейного кодексу України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.

Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Частинами 1,2 статті 186 Сімейного кодексу України передбачено, що контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці.

У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 19.08.2005 року позивач та відповідачка записані батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як визначено ч.1 ст.198 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Відповідно до рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 29 березня 2024 року у справі № 708/189/24, витребуваної за клопотанням представника позивача, стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання повнолітнього непрацездатного сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти в розмірі однієї дванадцятої частки від його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, щомісячно, на весь період його непрацездатності, починаючи з 23 лютого 2024 року.

Вказане рішення суду набрало законної сили 30.04.2024 року і сторонами у справі не оскаржувалось.

А як передбачено ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено з оглянутих матеріалів цивільної справи № 708/189/24, витребуваних за клопотанням представника позивача, відповідачка отримала виконавчий лист 15.05.2024 року, тобто, після подачі даного позову.

Відповідно до п. 1 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, цей Порядок визначає процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає (далі - одержувач аліментів).

Згідно з п.2 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.

Відповідно до п.3 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається на службу у справах дітей відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів із залученням (за потреби) інших посадових осіб суб`єктів соціальної роботи із сім`ями, дітьми та молоддю (психолог, соціальний педагог, фахівець із соціальної роботи). Кількість посадових осіб, що проводять інспекційне відвідування, не може бути меншою ніж дві особи.

Згідно п. 4 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів, подана до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.

З метою перевірки цільового використання відповідачкою грошових коштів, які стягуються з позивача в рахунок сплати аліментів на утримання малолітньої дитини, позивач звернувся до Служби у справах дітей Чигиринської міської ради.

Згідно з п.8 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» в ході проведення інспекційного відвідування здійснюється обстеження умов проживання дитини з метою визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб. При цьому береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину.

Відповідно до п.10 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» у разі якщо розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути: наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання; приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб; обладнання для занять спортом; музичних інструментів; відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім`я дитини банківського рахунку; витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо.

Пунктом 11 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» передбачено, що під час проведення інспекційного відвідування звертається увага на зовнішній вигляд дитини, її загальний стан та самопочуття, інші ознаки, що можуть свідчити про неналежний рівень задоволення її індивідуальних потреб з урахуванням віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку (хворобливий вигляд, невідповідність ваги та зросту віку дитини, занедбаність, відсутність продуктів харчування тощо).

Відповідно до п. 12 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» у разі якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку, проводиться бесіда з дитиною з метою з`ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні необхідним одягом, іншими речами та засобами, необхідними для її належного догляду та розвитку.

Згідно з п.14 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» чеки, квитанції, довідки та інші документи для підтвердження цільового використання коштів одержувач аліментів може надати виключно за власним бажанням та за умови їх наявності.

Також виключно за власним бажанням одержувач аліментів може надати письмове пояснення щодо цільового використання аліментів, яке долучається до висновку за результатами проведення інспекційного відвідування.

Відповідно до п.15 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину за формою згідно із додатком до цього Порядку.

Згідно з висновком Служби у справах дітей Чигиринської міської ради від 17 квітня 2024 року, копію якого додано позивачем до позовної заяви, за результатами інспекційного відвідування встановлено, що розмір аліментів на дітей перевищує два прожиткових мінімуми на дітей відповідного віку, відповідачка не забезпечує базові потреби дитини відповідно до суми коштів, сплачених на дитину платником аліментів (належного медичного догляду за дитиною, яка має захворювання, діти не забезпечені шкільним приладдям, письмовим столом, стільцем).

А як зазначено в п.17 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» у разі виявлення за результатами проведеного інспекційного відвідування ознак, що можуть свідчити про нецільове витрачання аліментів, платник аліментів відповідно до статті 186 Сімейного кодексу України має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

В той же час, аналізуючи наданий позивачем висновок суд вважає його неповним та однобічним виходячи з такого.

Так, посадовими особами Служби у справах дітей Чигиринської міської ради однією з підстав не забезпечення одержувачем аліментів потреб ОСОБА_3 , аліментні інтереси якого є предметом даного спору, у вище вказаному висновку зазначено не забезпечення належного медичного догляду за дитиною, яка має захворювання, однак жодного документального підтвердження цьому суду не надано, де висновок складено на двох дітей.

А вказані у висновку не забезпечення дітей шкільним приладдям, письмовим столом, стільцем теж не свідчить про не забезпечення потреб дитини, оскільки ОСОБА_3 , інтереси якого є предметом спору, є повнолітньою особою з інвалідністю 1 групи безтерміново, отже навчальних закладів не відвідує, а відтак не має потреби у шкільному приладді.

З наведеного слідує також, що даний висновок складено 17.04.2024 року поверхово, через два тижні після винесення рішення Чигиринського районного сду Черкаської області від 29.03.2024 року (справа № 708/189/24), яке, на час складання висновку, ще не набрало законної силии.

Іншого документального підтвердження - належних, достатніх, достовірних, допустимих доказів нецільового використання аліментів відповідачкою ні позивачем, ні його представником суду не надано.

У той же час, згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст.95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Аналізуючи зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позов подано позивачем передчасно, оскільки рішення суду про стягнення з останнього аліментів на утримання повнолітнього непрацездатного сина набрало чинності 30.04.2024 року, де до суду з позовом позивач звернувся цього ж дня.

Тобто, відповідачка на час відкриття провадження у даній справі аліменти за відповідним судовим рішенням ще жодного разу не отримувала, а відтак, і не витрачала їх.

Виходячи з цього, доводи позивача про нецільове використання відповідачкою аліментів, стягнутих з ОСОБА_2 на утримання повнолітнього непрацездатного сина ОСОБА_3 , не знайшли свого підтвердження, відтак позов не підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, п.п.1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 17 «Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2019 року за № 102/33073, ст.51 Конституції України, ст.ст. 179,186,198 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст.76,81,82,95,141,263,352,354 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Служба у справах дітей Чигиринської міської ради, про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 19 липня 2024 року.

Суддя О.Г.Івахненко