Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-15669/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Каракашьян С.К.
Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
У Х В А Л А
Іменем України
"26" жовтня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого суддіЛітвіної Н.М.
суддів:Хрімлі О.Г.
Борисюк Л.П.
при секретарі: Соловіцькій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 лютого 2010 року у справі за адміністративним позовом скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Сі Ейч Ес Україна»до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 лютого 2010 року позов ТОВ «Сі Ейч Ес Україна»до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було задоволено. Скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004172330 від 28 серпня 2009 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва звернулася з апеляційною скаргою та просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва проведена планова виїзна перевірка ТОВ «Сі Дейч Ес Україна»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 12 лютого 2008 року по 31 березня 2009 року, про що складено акт перевірки від 17 серпня 2009 року №177/23-50/35704808.
Перевіркою встановлено, що позивач несвоєчасно оприбуткував готівку в сумі 78 155, 33 грн., що підтверджується бланками прибуткових касових ордерів суворої звітності №327301-327305, які отримані 'ГОВ «Сі Ейч Ес Україна»18 квітня 2008 року по видатковій накладній №704, оскільки вказані бланки прибуткових касових ордерів оформлені після 18 квітня 2008 року.
На підставі вказаного акту рішенням ДПІ у Святошинському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28 серпня 2009 року №0004172330 до позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 390 776, 65 грн. (78 155, 33 грн. х 5).
Позивач не заперечував факту несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів, однак, вважав, що відповідач пропустив строку застосування адміністративно господарських санкцій, встановлених ст. 250 ГК України та відсутність бланків суворого обліку нового зразка.
Постановою суду першої інстанції доводи позивача прийняті до уваги, позовні вимоги задоволені в повному обсязі у зв»язку з закінченням одного року з дня його вчинення.
Між тим, на думку відповідача, застосовані до позивача санкції не є адміністративно-господарськими санкціями в розумінні ст. 238 ГК України, а тому до них не може застосовуватися річний строк давності.
Проте, колегія суддів з доводами апелянта не погоджується. Виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 238 ГК України - за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно до ч. 1 ст. 239 ГК України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що адміністративно-господарські санкції застосовуються до суб'єктів господарювання, які порушили встановлені законодавством правила ведення господарської діяльності.
Відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджених постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637 - уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Згідно до п. 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року N 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»- у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Відповідно до ст.. 250 ГК України - адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що застосовані до позивача санкції відповідають всім ознакам адміністративно господарських санкцій, а тому суд першої інстанції правомірно скасував рішення ДПІ у Святошинському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28 серпня 2009 року №0004172330 до позивача у зв»язку з пропуском річного строку давності їх застосування.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 лютого 2010 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 02 листопада 2010 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 01 листопада 2010 року.