Постанова № 12040499, 13.10.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.10.2010
Номер справи
2а-8229/10/11/0170
Номер документу
12040499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

13.10.10Справа №2а-8229/10/11/0170 о 16 годині 06 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., за участю

представника відповідача Яворського В.С., наказ № 1 від 04.03.2010р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Стрілець"

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція м. Сімферополі АР Крим звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Стрілець" про стягнення фінансових санкцій у сумі 9116,40грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення перевірки відповідача встановлено порушення ним вимог Законів України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, у звязку з чим прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 9116,40грн. Зазначені фінансові санкції відповідачем самостійно не сплачені.

Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представника відповідача, розглянувши надані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідач є платником податків та зборів, взятий на облік у ДПІ в м. Сімферополі АР Крим .

За результатами перевірки відповідача 14.05.2009р. посадовими особами державної податкової служби складений акт № 001654, яким зафіксовано продаж (зберігання) алкогольних напоїв із порушенням встановленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на загальну суму 2931,00грн., невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, які зазначені в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 17,94грн., сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 115,15грн., сума готівкових коштів зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій склала 97,21грн.

На підставі викладеного, перевіряючи дійшли висновку про порушення відповідачем вимог п.12, п.13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР (далі Закон про РРО). Акт підписаний продавцем ОСОБА_2 без зауважень. (а.с.25-26).

За результатами перевірки позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010002303 від 28.05.2009р. на суму 5951,70грн., яке отримано посадовою особою відповідача 28.05.2009р. (а.с.29).

За результатами перевірки відповідача 09.09.2009р. посадовими особами державної податкової служби складений акт №002301, яким зафіксовано здійснення продажу товарів на суму 40,00грн, товар та здача були видані, розрахункова операція через реєстратор розрахункових операцій та розрахункову книжку не проведена, відповідний розрахунковий документ не роздрукований, не виписаний та не виданий; невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, які зазначені в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 436,85грн.: сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 583,00грн. (з урахування покупки), сума готівкових коштів зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій склала 106,15грн.

На підставі викладеного, перевіряючи дійшли висновку про порушення відповідачем вимог п.п.1,2,13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР (далі Закон про РРО). Акт підписаний продавцем ОСОБА_3 без зауважень. (а.с.19-20).

За результатами перевірки позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001923303 від 21.09.2009р. на суму 2384,25грн., яке отримано посадовою особою відповідача 23.09.2009р. (а.с.23).

За результатами перевірки відповідача 01.02.2010р. посадовими особами державної податкової служби складений акт №003175, яким зафіксовано продаж (зберігання) алкогольних напоїв із порушенням встановленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на загальну суму 1089,00грн., невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, які зазначені в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 52,49грн.: сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 65,00грн., сума готівкових коштів зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій склала 12,51грн., не забезпечення зберігання у книзі обліку розрахункових операцій фіскальних звітних чеків.

На підставі викладеного, перевіряючи дійшли висновку про порушення відповідачем вимог п.9, п.12, п.13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” . Акт підписаний продавцем ОСОБА_3 без зауважень. (а.с.14-15).

За результатами перевірки позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002292303 від 11.02.2010р. на суму 2780,45грн., яке отримано посадовою особою відповідача 11.02.2010р. (а.с.17).

Згідно з пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 р. №509-ХІІ органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Стаття 1 Закону про РРО передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно з вимогами статті 3 Закону про РРО, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема, зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно з пунктом 4 статті 17 Закону про РРО за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно статті 22 Закону про РРО, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно застосовані фінансові санкції рішенням № 0010002303 від 28.05.2009р. у сумі 89,70грн. (17,94грн. *5, ст.22 Закону про РРО), рішенням № 0001923303 від 21.09.2009р. у сумі 2384,25грн. (40,00грн.*5+436,85грн.*5, п.1 ст.17, ст. 22 Закону про РРО), рішенням № 0002292303 від 11.02.2010р. у сумі 602,45грн. (52,49грн.*5+17,00грн.*20, п. 1, п.4 ст. 17 Закону про РРО).

Актами про направлення грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу № 165/24-14 від 06.11.2009р., № 19/24-1 від 09.02.2010р., квитанціями № 002-6 від 05.10.2009р., № 82В6128049 від 06.11.2009р. підтверджується сплата штрафних санкцій за рішенням № 0001923303 від 21.09.2009р. у сумі 2000,00грн., отже, суд дійшов висновку, що заборгованість зі сплати фінансових ( штрафних ) санкцій застосованих до відповідача рішенням № 0001923303 від 21.09.2009р., станом на день розгляду справи складає 384,25грн.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача фінансових (штрафних санкцій) застосованих № 0010002303 від 28.05.2009р. у сумі 89,70грн., рішенням № 0001923303 від 21.09.2009р. у сумі 384,25грн., рішенням № 0002292303 від 11.02.2010р. у сумі 602,45грн. підлягають задоволенню.

В частині стягнення з відповідача фінансових (штрафних санкцій) застосованих рішенням № 0010002303 від 28.05.2009р. у сумі 5862,00грн., рішенням № 0002292303 від 11.02.2010р. у сумі 2178,00грн., суд зазначає наступне.

Згідно з вимогами статті 3 Закону про РРО, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема, зобов'язані:

12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно ст.21 Закону про РРО до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з частиною 2 вказаної статті закону первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати визначені обов'язкові реквізити. В частині 5 статті 9 Закону міститься вимога, що господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Згідно відомості від 14.05.2009р. про результати повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) виявлено не відображення в обліку товарних запасів (додаток до акту перевірки № 001654 від 14.05.2009р.), а саме, відсутність первинних бухгалтерских документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій на алкогольні напої на загальну суму 2931,00грн. (далі - відомість) (зворотній бік а.с.29) та рішенням № 0010002303 від 28.05.2009р. застосовані фінансові санкції у сумі 5862,00грн.

У акті перевірки № 001654 від 14.05.2009р. у п.п.4.4 зазначений перелік документів, які не надані під час проведення перевірки та які необхідно надати для розгляду до ДПІ в м. Сімферополь у термін 10 днів, відповідно, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був надати первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій на алкогольні напої, згідно відомості.

У акті перевірки № 003175 від 01.02.2010р. продавцем зроблені зауваження щодо відсутності первинних документів на алкогольні напої, та зазначено, що документи знаходяться у бухгалтерії і будуть надані протягом 10 днів. (а.с.15).

У судовому засіданні представником відповідача пояснено, що у зазначених в актах від 14.05.2009р. та 01.02.2010р. терміни, позивачу надані первинні бухгалтерські документи, які підтверджують належне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Стрілець" вимог законодавства щодо ведення обліку товарних запасів товарів за місцем реалізації та зберігання, проте, ці обставини позивачем при прийняті рішень до уваги не прийнято.

Судом дослідженні надані відповідачем податкові, видаткові накладні та встановлено, що у відповідача на момент перевірки від 14.05.2009р. взагалі відсутні первинні документи на лікер "Салют" ємкістю 0,5л. за ціною 46,00грн. (у кількості 1 шт.), коньяк "Магарач" 5 зірочок ємкістю 0,5л. за ціною 50,00грн. (у кількості 1шт.), (а.с.69-127), таким чином, відсутні документи первинного обліку на алкогольні напої на загальну суму 96,00грн., тобто, суд дійшов висновку, що позивачем повинні були застосовані фінансові санкції у сумі 192,00грн. (96,00грн.*2).

З урахуванням вищезазначеного, позовні вимоги про стягнення фінансових (штрафних) санкцій за порушення встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання за рішенням № 0010002303 від 28.05.2009р. підлягають частковому задоволенню, а саме, у сумі 192,00грн.

Згідно відомості від 01.02.2010р. (додаток до акту перевірки № 003175 від 01.02.2010р.) про результати повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) виявлено не відображення в обліку товарних запасів, а саме, відсутність первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій на алкогольні напої на загальну суму 1089,00грн. ( зворотній бік а.с.16).

Дослідивши податкові, видаткові накладні судом встановлено, що у відповідача відсутні первинні документи лише на вино "Чорний полковник" ємкістю 0,5л. (у кількості 1шт.) за ціною 90,00грн., ємкістю 0,75л. (у кількості 1шт.), за ціною 181,00грн., (а.с.69-127), а відтак, фінансові санкції (штрафні) повинні бути застосовані у сумі 542,00грн. (181,00грн.+90,00грн*2), таким чином, позовні вимоги по стягнення фінансових (штрафних) санкцій за порушення встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання за рішенням № 0002292303 від 11.02.2010р. підлягають частковому задоволенню, а саме, у сумі 542,00грн.

Суд звертає увагу сторін, що стягнення з субєкту господарювання може бути здійснено тільки на підставі законного рішення субєкта владних повноважень.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що рішення позивача № 0010002303 від 28.05.2009р. в частині застосування фінансових санкцій у сумі 5670,00грн., рішення № 0002292303 від 11.02.2010р. в частині застосування фінансових санкцій у сумі 547,00грн. за порушення п.12.ст.3 Закону про РРО на підставі ст.21 Закону РРО, не відповідають вимогам Закону та прийняті необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати фінансових (штрафних) санкцій підлягають частковому задоволенню, а саме, за рішенням № 0010002303 від 28.05.2009р. у сумі 281,70грн., за рішенням № 0001923303 від 21.09.2009р. у сумі 384,25грн., за рішенням № 0002292303 від 11.02.2010р. у сумі 1144,45грн., а всього у сумі 1810,40грн.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 13.10.2010р. У повному обсязі постанову складено 18.10.2010р.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Стрілець" (ЄДРПОУ 32471305, вул. К Лібкнехта, 38, м. Сімферополь) заборгованість по фінансовим (штрафним) санкціям за порушення Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” код платежу 3021080908 (р/р 31114104700002 до державного бюджету м. Сімферополь, ГУ ГКУ в АР Крим, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026 у сумі 1632,20грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.