Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.10.10Справа №2а-8092/10/11/0170 о 14 годині 19 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., за участю:
представника відповідача Василец В.О., довіреність від 09.03.2010р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора м. Керчі АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції
до Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Керчі АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань про стягнення податкового боргу у сумі 19093,68грн., в тому числі 4417,53 грн. - з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, 12169,12грн. штрафні санкції з податку з доходів фізичних осіб, 2507,03грн. пені.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушені вимоги Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000р., а саме: не сплачені самостійно визначені зобов'язання з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та штрафні санкції з податку доходів фізичних осіб, у встановлені строки та у повному обсязі.
Заявою від 05.10.2010р. позивач зменшив позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідача 12169,12грн. штрафних санкцій з податку доходів фізичних осіб, 4417,53грн. по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, із яких 1910,5грн. податкових зобовязань та 2507,03грн. пені.
Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою, надав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю не зявившегося представника позивача.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Керченська виправна колонія №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань(код ЄДРПОУ 08563872) зареєстрована, як юридична особа 01.12.2006р. виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим (а.с.17).
Відповідач є платником податків та зборів, взятий на облік у ДПІ в м. Керч АР Крим.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 від 21.12.2001р. платники податків повинні надавати до органів ДПІ звітність за періодичністю, встановленою нормами діючого законодавства.
Відповідно п. 5.1. ст.5 Закону 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно преамбули Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» цим Законом встановлюється податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 р. №1963-XII платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Частиною 2 ст.6 Закону встановлено, що юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Статтею 5 даного Закону визначені строки сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, зокрема згідно частини 1 цієї статті юридичними особами податок сплачується щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідачем самостійно у порядку звітності наданий розрахунок вх. №2791 від 26.02.2009 року сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009р., якими визначені до сплати зобов'язання по строку сплати на:
- 14.07.2009р. у сумі 515,00грн.,
- 14.12.2009р. у сумі 515,00грн.,
- 15.01.2010р. у сумі 515,00грн.
18.03.2009р. відповідачем наданий до ДПІ в м. Керч АР Крим уточнений розрахунок вх. № 3793 сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів якими визначені до сплати зобов'язання за 2- й квартал 2009р. - 177,75грн., (по строку сплати на 14.07.2009р.), за 3-й квартал - 177,75грн. (по строку сплати до 14.10.2009р.), за 4-й квартал - 177,75грн. (по строку сплати до 14.01.2010р.).
18.02.2010р. відповідачем наданий до ДПІ в м. Керч АР Крим розрахунок сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів якими визначені до сплати зобов'язання за 2010р., яким визначено до сплати за період 1 по 4 квартали по 355,50грн. (а.с.37-38).
15.04.2010р. відповідачем надано до ДПІ в м. Керч АР Крим уточнений розрахунок вх. № 11397 сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів яким визначено до сплати зобов'язання за 1- квартал 2010р. - 364,00грн. (по строку сплати на 14.04.2010р.), за 2- квартал 2010р. - 363,00грн. (по строку сплати на 14.07.2010р. (а.с.36-38).
Згідно платіжним дорученням № 275 від 02.07.2009р., № 423 від 07.10.2009р., № 326 від 07.07.2010р., № 140 від 01.04.2010р., квитанції № 031Е030069 від 14.01.2010р. відповідачем сплачений податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідно до наданих уточнених розрахунків за період з 2-го до 4-го кварталу 2009р., за 1 -й, 2-й квартал 2010р. (а.с.39-41).
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем сплачені податкові зобовязання самостійно визначені в уточнених розрахунках зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, крім того, наданими документами підтверджується сплата зазначеного податку у повному обсязі та у визначені Законом №2181 строки, а відтак, у цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо стягнення пені у сумі 2507,03грн., яка нарахована на податковий борг відповідача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів суд зазначає наступне.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п.1.3. ст.. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання( з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Положеннями ст. 16 Закону № 2181 встановлений початок строків нарахування пені, зокрема, п.п. 16.1.1. визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно п.п.16.1.2. нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Відповідно до п.п.16.4.1.ст.16 Закону №2181 пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Положеннями п.п.16.4.2. ст.16 Закону №2181 визначено, що зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Таким чином, суд дійшов висновку, що обовязковою підставою нарахування пені є наявність податкового боргу, виникнення якого повинно бути підтверджено документально.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, ч. 4 зазначеної статті встановлено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.09.10р. позивача зобовязано надати розрахунок пені та докази виникнення заборгованості на яку нарахована пеня, що підлягає стягненню.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог про стягнення пені, яка нарахована на податковий борг відповідача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період з 15.04.2006. до 01.04.2010. у сумі 2507,03грн. наданий лише розрахунок зазначеної пені, який не містить посилання на підставу виникнення податкового боргу (розрахунок, податкове повідомлення рішення, тощо).
Крім того, позивачем заявлені вимоги по стягнення пені за період з 23.12.2008р. до 20.05.2010р., проте, згідно наданому розрахунку, пеня розрахована за період з 15.04.2006р. до 01.04.2010р.
Таким чином, суд дійшов висновку, оскільки, позивачем не надано доказів виникнення податкового боргу відповідача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, на який нарахована пеня у сумі 2507,03грн., позовні вимоги про її стягнення є необґрунтованими, а відтак, задоволенню не підлягають.
26.01.2010р. актом про результатами перевірки правильності утримання, повноти і своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб відповідачем за період з 01.04.2009р. до 30.09.2009р. зафіксовані порушення п.3.5 ст. 3, абз. а) п.п.19.2 ст. 19, п.п.22.7 ст.22 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, а саме, не перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб у сумі 6084,56грн., на підставі якого 08.02.2010р. позивачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0000131701/0 на суму 18253,68грн., з яких: податок з доходів фізичних осіб у сумі 6084,56грн., 12169,12грн. - штрафні санкції. Рішення отримано посадовою особою відповідача 08.02.2010р. (а.с.15).
У порядку передбаченому ст. 71 КАС України відповідачем відомостей щодо оскарження зазначеного податкового повідомлення - рішення, скасування у законному порядку або сплати штрафних санкцій у повному обсязі, суду не надано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення штрафних санкцій у сумі 12169,12грн. є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а відтак, в цій частині підлягають задоволенню.
Закон України “Про державну податкову службу в Україні” передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.
Примусове стягнення податкової заборгованості передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Як вказано у п.п.1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження обєктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умовами попереднього і повного відшкодування їх вартості.
Статтею 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 07.10.2010р. У повному обсязі постанову складено 11.10.2010р.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань податкову заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 12169,12грн. на р/р 33212800500019 УДК в АР Крим м. Сімферополя, код платежу 11010100, до місцевого бюджету м. Керч, МФО 824026, ЗКПО 24030783.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.