Рішення № 120376535, 15.07.2024, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2024
Номер справи
480/2210/24
Номер документу
120376535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2024 року Справа № 480/2210/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2210/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

У С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 04.03.2024 року № 262240008747 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до вимог ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 з 22.05.2023 року пенсію відповідно до вимог абзацу другого п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 22.05.2023 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовлено у призначенні пенсії.

Не погодившись з вищевказаним рішенням позивач звернувся до суду. Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, окрім іншого, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.05.2023 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2024, Рішенням Головного управління ПФУ в Сумській області від 04.03.2024 року № 262240008747 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до вимог ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки у матеріалах справи відсутні документи, які б підтверджували період виконання позивачем робіт у зоні відчуження, та посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Посилаючись на протиправність винесеного відповідачем рішення від 04.03.2024 року, представник звернувся до суду за захистом порушеного права позивача.

Ухвалою суду від 21.03.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/2210/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що при прийнятті оскаржуваного рішення діяло в порядку та у спосіб, визначений нормами чинного законодавства.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , відповідно до посвідчення, виданого 13.06.2019 року є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 22.05.2023 року про призначення пенсії за віком.

Рішенням від 30.05.2023 року № 262240008747 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.05.2023 року № 262240008747 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.05.2023 року № 262240008747. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 09.09.1985 р. по 19.12.1985 р. з 29.09.1986 р. по 09.10.1986 р., з 01.10.1987 р. по 16.05.1988 р., з 26.08.1988 по 01.03.1992 р., з 01.06.1992 р. по 16.07.1992 р., з 01.07.1992 р. по 28.08.1992 р., з 01.04.1993 р. по 28.04.1993 р., з 01.05.1993 р. по 01.07.1993 р., з 02.07.1993 р. по 15.09.1993 р., з 22.09.1993 р. по 30.10.1993 р., з 01.03.1994 р. по 30.04.1994 р. за фактично відпрацьований час, згідно записів трудової книжки та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.05.2023 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2024, Рішенням Головного управління ПФУ в Сумській області від 04.03.2024 року № 262240008747 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до вимог ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки у матеріалах справи відсутні документи, які б підтверджували період виконання позивачем робіт у зоні відчуження, та посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, таке зменшення становить 10 років.

Отже, право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 (яка діяла на момент видачі позивачу 30.04.2014 року дубліката посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році була чинною та втратила чинність 25.07.2018 року), інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» і «Постраждалий від Чорнобильської катастрофи» (категорії 1, 2, З серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. № 135 з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.

В пункті 10 Порядку зазначено на підставі яких документів видається посвідчення, зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Документи, які подаються до Пенсійного фонду України та його управлінь для призначення пенсії, в тому числі на пільгових умовах, визначені в Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 в (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 29.08.2014 року, що діяла на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності).

Відповідно до абзацу 6 підпункту 5 пункту 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на день звернення до відповідача 22.05.2023 року досяг віку 63 років та має страховий стаж, враховуючи рішення суду від 16.01.2024, 17 років 11 місяців 24 дні.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується наявною в матеріалах пенсійної справи копією посвідчення серія НОМЕР_1 (категорія 2) та доданою до позовної заяви копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Серія А № 231624 с (категорія 2).

Посвідчення містить позначку « Перереєстровано», що відповідає п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51.

Як зазначено вище, видача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 року серії А категорії 2, свідчить про те, що Державною визнано перебування позивача у 1987 році - не менше 14 календарних днів у зоні відчуження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Верховним Судом України викладена правова позиція в постановах від 21.11.2006 року № 21-1048во06 та від 04.09.2015 року № 690/23/15-а, а також Верховний Суд підтримав позицію у своїй постановах від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17, у справі № 295/1087/17 від 22.01.2019 року та від 12.02.2020 року у справі №497/1830/16-а, де зазначено, що з аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, зокрема щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Отже, довідка за формою ф.122 визначає лише час роботи особи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проте основним документом, що підтверджує статус особи як ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС є посвідчення.

Наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, означає, що уповноваженим органом перевірялись обставини його праці у зоні відчуження у 1986 році, а саме з моменту аварії до 1 липня 1986 року або ж в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше п`яти календарних днів.

Доказів того, що дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році визнано недійсним, відповідачем суду не надано, його статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.

Отже, суд вважає, що відповідачем не спростований факт праці позивача у зоні відчуження у 1986 році та наявність у нього необхідної кількості днів для призначення йому пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Підводячи підсумок викладеному, суд доходить до висновку, що винесене відповідачем рішення від 04.03.2024 року №262240008747 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправним та підлягає скасуванню.

Також суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2023 року.

При визначені періоду, з якого необхідно перевести позивача на інший вид пенсії, судом враховані положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, яка передбачає, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 04.03.2024 року № 262240008747.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_2 ) з 22.05.2023 року пенсію відповідно до вимог абзацу другого п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик