Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 204/16401/23
Провадження № 2/204/1278/24
РІШЕННЯ
іменем України
(заочне)
11 липня 2024 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючий суддя Книш А.В.,
секретар судового засідання Малкамова О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 4236 грн. В підтвердження своїх позовних вимог посилається на те, що відповідач з 2015 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги на дітей одиноким матерям. 13 грудня 2019 року відповідач надала позивачу чергову заяву про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі поданої заяви та декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням державної допомоги, відповідачу була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року у розмірі 2218 грн щомісячно. Постановою КМУ №211 від 11 березня 2020 року встановлено карантин на усій території України, на період якого строк виплати державної допомоги на дітей одиноким матерям продовжується та на один місяць після дати його відміни і державна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до органів соціального захисту населення. Призначення державної допомоги відповідачу після закінчення шестимісячного строку її виплати було здійснено у розмірі 2218 грн на період з 01 червня 2020 року по 30 червня 2020 року, у розмірі 2118 грн з 01 липня 2020 року по 31 серпня 2020 року. 28 липня 2020 року відповідач звернулась із заявою та декларацією про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (за нормами, які діють до 01 липня 2020 року) на підтвердження виплати державної допомоги з урахуванням доходів за період з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року. Заяву, декларацію та відповідні документи для призначення державної допомоги за нормами, які діють з 01 липня 2020 року подано не було. Оскільки відповідач не працювала і не сплатила, або за неї не було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, вона не мала права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів). Позивачем було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01 липня 2020 року до 31 серпня 2020 року у розмірі 4236 грн.
Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 22 січня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 13 травня 2024 року призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
У судове засідання представник позивача не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення суду.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у його відсутність, а також відзив не подавав, у зв`язку із чим, суд, враховуючи згоду представника позивача, ухвалив відповідно до ст. 280 ЦПК України проводити заочний розгляд справи з ухваленням заочного рішення суду.
На підставі досліджених доказів судом встановлені наступні фактичні обставини.
Відповідач з 2015 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.41-42).
28 липня 2020 року відповідач звернувся до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, у якій просила призначити допомогу на дітей одиноким матерям (а.с.12-15).
Вказаною заявою відповідач зобов`язався повідомити органи праці та соціального захисту населення в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсації та пільг.
Разом із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг відповідач надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.16-19).
Відповідно до розпоряджень Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради відповідачу продовжено строк виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) у розмірі 2218 грн з 01 червня 2020 року по 30 червня 2020 року та у розмірі 2118 грн з 01 липня 2020 року по 31 серпня 2020 року (а.с.46).
Згідно наданого позивачем розрахунку надміру отриманих коштів, розмір надміру виплачених коштів за період з 01 липня 2020 року по 31 серпня 2020 року становить 4236 грн (а.с.46 зворотна сторона).
Відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання допомоги та повернення надмірно виплачених коштів №8/7-162 від 25 лютого 2021 року (а.с.22).
Також позивач неодноразово направляв відповідачу повідомлення про необхідність повернення суми надміру отриманих коштів у розмірі 4236 грн (а.с.23, 24).
Вирішуючи пред`явлені позовні вимоги судом враховується наступне.
Державна допомога на дітей одиноким матерям призначається на підставі Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі - Закон) та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Відповідно до ст. 3 Закону допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної допомоги сім`ям з дітьми.
Положеннями ст. 18-1 Закону та п. 33 Порядку передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно із п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до пункту 35-1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 року (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.
Згідно із п. 35-2 Порядку, у редакції від 24.07.2020 року, встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи. Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Пунктом 49 Порядку визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Сума надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила, по-перше: - якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге: - у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 06 лютого 2019 року по справі № 545/163/17, а також у Постанові від 11 квітня 2019 року по справі № 150/164/17 у складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду.
Станом на час розгляду справи відповідачем не повернуто позивачу суму надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 липня 2020 року по 31 серпня 2020 року на загальну суму 4236 грн.
З огляду на викладене позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, а тому з останнього на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 2684 грн.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 141, 264, 280-282 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 липня 2020 року по 31 серпня 2020 року у розмірі 4236 (чотири тисячі двісті тридцять шість) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Трудова, буд.1 А, ідентифікаційний код 42788513.
Відповідач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Головуючий: