Рішення № 120346682, 12.07.2024, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2024
Номер справи
440/6987/24
Номер документу
120346682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/6987/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Удовіченка С.О., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в якому просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення № 916310156340 від 24.05.2024 Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про результати розгляду заяви ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській з 01.06.2024 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, починаючи з 01.06.2024 року, у відповідності до вимог частини першої статті 27 та частин першої, другої, третьої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ з урахуванням розміру заробітної плати, отриманої ОСОБА_1 за період роботи на територіях радіоактивного забруднення з 29.07.1986 по 03.09.1986, що вказана в Архівній довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02- 06/2/1342-Ж, виданої Архівним відділом Кременчуцької міської ради.

В обгрунтування позовної заяви позивач вказував на протиправну відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в перерахунку пенсії, викладеної в рішенні № 916310156340 від 24.05.2024. Стверджував, що ним подано усі необхідні документи для здійснення такого перерахунку, однак відповідач безпідставно їх не прийняв.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

25.06.2024 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли пояснення третьої особи: Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. У поясненнях третя особа заперечувала проти задоволення позовних вимог через їх безпідставність (а.с. 47-48).

27.06.2024 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області. У відзиві відповідач зазначив, що 16.05.2024 позивач звернувся за місцем проживання до ГУ ПФУ у Полтавській області із заявою щодо зміни виду розрахунку згідно статті 57 Закону №796-XII, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. До заяви про проведення перерахунку пенсії додані наступні документи: скан-копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків, а також архівну довідку №02-06/2/1342-ж від 08.09.2023. Первинних документів на основі яких видані вказані довідки та акт їх перевірки не надано. Рішенням відповідача від 24.05.2024, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог частини першої статті 27 та частин першої, другої та третьої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ з урахуванням розміру заробітної плати, отриманої ОСОБА_1 за період роботи на територіях радіоактивного забруднення з 29.07.1986 по 03.09.1986, що вказана в Архівній довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02-06/2/1342-Ж, виданої Архівним відділом Кременчуцької міської ради (а.с. 134-136).

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 17.03.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 52).

16.05.2024 ОСОБА_1 звернувся за місцем проживання до ГУ ПФУ у Полтавській області із заявою щодо зміни виду розрахунку згідно статті 57 Закону №796-XII, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (а.с. 116).

До заяви про проведення перерахунку пенсії додано, зокрема, архівну довідку №02-06/2/1342-ж від 08.09.2023 (а.с. 115).

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області та 24.05.2024 прийнято рішення № 916310156340, яким відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку пенсії (а.с. 117).

Підставою для відмови слугувало те, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 17.03.2007 по Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стаття 55.1 (Робота під час ліквідації аварії на ЧАЕС за списком № 1). Заробіток за період з 01.01.1986 по 31.12.1986 врахований при первинному призначенні.

Не погодившись із відмовою у перерахунку пенсії за віком у зв`язку зі зміною виду розрахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Частиною першою статті 55 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до частини третьої статті 55 Закону №796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 57 Закону №796-ХІІ передбачено пільги щодо визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Так, за приписами частин першої - третьої статті 57 Закону №796-ХІІ визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Відповідно до положень частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною другою статті 27 Закону № 1058-IV встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Згідно з абзацами 1, 2, 4, 5 частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини четвертої статті 15 Закону №796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2.10. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 4.1. Порядку 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до пункту 4.3. Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

В силу вимог пункту 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

У цій справі предметом спору є наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням фактичного заробітку, одержаного за період роботи у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 25.07.1986 по 03.09.1986, на підставі архівної довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02- 06/2/1342-Ж, виданої Архівним відділом Кременчуцької міської ради.

Зміст наведених вище норм права свідчить, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При цьому Законом №796-ХІІ передбачено пільги щодо визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, за приписами частини третьої статті 57 Закону №796-ХІІ, якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Документом, який підтверджує розмір заробітної плати, є довідка про розмір заробітної плати, форма якої є додатком № 5 до Порядку № 22-1.

Суд наголошує, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних відносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-11а15, від 15.12.2015 у справі №2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а, від 05.03.2020 у справі №539/3234/16-а, від 10.08.2020 у справі №266/2743/17, від 08.07.2021 у справі №359/5785/16-а.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) (а.с. 9 зворотній бік) та отримує дострокову пенсію за віком, призначену відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У свою чергу, відповідно до Архівного витягу Архівного відділу Кременчуцького району Полтавської області Кременчуцької міської ради від 09.09.2023 № 02-06/2/1341-94 ОСОБА_1 - слюсар-електрик 4р з 25.07.1986 по 03.09.1986 перебував у розпорядженні міськвійськомата (а.с. 104)

16.05.2024 подано до територіального органу Пенсійного фонду України заяву щодо перерахунку пенсії із включенням до розрахунку пенсії заробітку з 25.07.1986 по 03.09.1986 за період перебування в зоні ЧАЕС.

До заяви додано, зокрема, довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02- 06/2/1342-Ж, видану Архівним відділом Кременчуцької міської ради.

Вказана довідка містить відомості про заробітну плату позивача за період з січня 1986 року по грудень 1986 року, при цьому сума заробітної плати з розшифруванням за вересень 1986 становить 589,22 (в т.ч. сума 158,32 значиться в графі "з/пл. черноб"*); за листопад 1986 становить 232,48 (в т.ч. сума 13,29 за 07 та сума 58,84 за 08 значиться в графі "з/пл. черноб"*).

Дана довідка видана на підставі особових рахунків працівників управління торгівлі Кременчуцького міськвиконкому за 1986 рік. В особовому рахунку ОСОБА_1 за 1986 рік значиться запис: 11.09.1986 пр. 316 Считать наход. в распоряж. ОГВКС с 25.07.-03.09.1986 г. с опл. согл. справки" (мовою оригіналу). Підстава Ф-584-ОС, оп. 1-ОС, спр. 766 арк. 28.

У свою чергу архівна довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 13.03.2007 № 797 (а.с. 63) не містить розшифровки заробітної плати отриманої позивачем перебуваючи в зоні Чорнобильської катастрофи.

Таким чином вищевказане спростовує доводи відповідача, що заробіток за період з 01.01.1986 по 31.12.1986 в повному обсязі врахований при первинному призначенні пенсії.

Відповідач у відзиві на позов зазначає, що первинні документи про заробітну плату за роботу в населених пунктах, які відносяться до зони відчуження та які підтверджують оплату праці у кратному розмірі позивачем до довідки не надано, а тому провести перевірку наданої довідки не вбачається можливим.

З даного приводу суд зазначає, що в силу вимог абзацу 5 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, водночас Порядок № 22-1 не покладає на заявника обов`язку надати первинні документи, на підставі яких видано довідку про заробітну плату органу Пенсійного фонду разом із заявою про перерахунок пенсії.

Так, відповідно до пункту 2.7. Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

За змістом абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У свою чергу згідно з частиною третьою статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, перевірка наявності та змісту документів, на підставі яких видано довідку про заробітну плату, належить до компетенції органів Пенсійного фонду, тому посилання відповідача на те, що довідка про заробіток не підтверджена первинними документами, в жодному разі не може бути належною підставою для відмови у перерахунку пенсії. Доказів проведення перевірки довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02-06/2/1342-Ж, виданої Архівним відділом Кременчуцької міської ради, відповідачем до суду не надано.

Підсумовуючи викладене, суд констатує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області передчасно прийнято рішення № 916310156340 від 24.05.2024, а тому останнє підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у відповідній частині - задоволенню.

Стосовно позовних вимог зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській з 01.06.2024 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, починаючи з 01.06.2024 року, у відповідності до вимог частини першої статті 27 та частин першої, другої, третьої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ з урахуванням розміру заробітної плати, отриманої ОСОБА_1 за період роботи на територіях радіоактивного забруднення з 29.07.1986 по 03.09.1986, що вказана в Архівній довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02-06/2/1342-Ж, виданої Архівним відділом Кременчуцької міської ради, суд зазначає наступне.

За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо призначення та перерахунку пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, з огляду на втручання в дискреційні повноваження пенсійного органу та виходять за межі завдань адміністративного судочинства.

Однак, враховуючи те, що в ході розгляду справи суд дійшов висновку щодо протиправності рішення № 916310156340 від 24.05.2024, суд з метою повного та належного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.05.2024 та прийняти рішення з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02-06/2/1342-Ж за період роботи на територіях радіоактивного забруднення з 29.07.1986 по 03.09.1986.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 1335882, вул. Кравчука, 22В, м.Луцьк), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 916310156340 від 24.05.2024 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 16.05.2024 та прийняти рішення з урахуванням Архівної довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.09.2023 року № 02-06/2/1342-Ж за період роботи на територіях радіоактивного забруднення з 29.07.1986 по 03.09.1986.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко