Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2023 р. м. Київ Справа № 911/2166/23
м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 16/108
Господарський суд Київської області
Господарський суд Київської області, одноособово, у складі судді Саванчук С.О., секретар судового засідання Муковоз В.І., розглянув матеріали справи
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227
до Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС"
07100, Київська область, місто Славутич, вулиця Збройних Сил України, будинок 7/1, код ЄДРПОУ 14310862
про зобов`язання вчинити певні дії з укладання додаткової угоди до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління
за участі представників сторін:
позивача: Сапунцов В.Д., посвідчення адвоката України №698 від 03.10.2008, довіреність №03/01-16 від 03.01.2023;
відповідача: Стужна В.М., дані КЕП (ЕЦП) №2338006187 користувача, довіреність у порядку передоручення сформована через систему «Електронний суд» від 05.10.2022, виписка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій,
Обставини справи:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява (вх. №1864/23 від 17.07.2023) Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" про зобов`язання вчинити певні дії з укладення додаткової угоди до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Позовні вимоги обґрунтовані неправомірною та необґрунтованою відмовою відповідачем в укладенні додаткової угоди до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління в редакціях позивача, що суперечить постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2022 №1234 щодо типової форми договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Судом встановлено, що позовна заява і додані до неї документи відповідають вимогам статей 162, 164, 172, частині 5 статті 174, статті 175 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 20.07.2023 позовну заяву (вх. №1864/23 від 17.07.2023) про зобов`язання вчинити певні дії з укладення додаткової угоди до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/2166/23 за правилами загального позовного провадження, проведення підготовчого засідання суду призначено на 17.08.2023.
Через канцелярію Господарського суду Київської області від Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх. №2409/23 від 26.07.2023).
Ухвалою Господарського суду Київської області від 28.07.2023 заяву відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх. №2409/23 від 26.07.2023) задоволено та призначено провести судове засідання у справі №911/2166/23, що призначене на 17.08.2023 о 12:00, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
У судове засідання 17.08.2023 з`явився представник позивача та представниця відповідача шляхом відеоконференцзв`язку.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 17.08.2023 відкладено підготовче засідання на 05.10.2023 та витребувано докази у сторін.
Через канцелярію Господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №2760/23 від 22.08.2023).
Через канцелярію Господарського суду Київської області від позивача надійшла заява на виконання вимог ухвали суду (вх. №16459/23 від 30.08.2023).
У судове засідання 05.10.2023 з`явились представники позивача та відповідача.
У підготовчому засіданні 05.10.2023 судом, відповідно до пункту 15 частини 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України встановлено порядок з`ясування обставин та дослідження доказів при розгляді справи по суті, вчинено інші дії, передбачені частиною 2 статті 182 цього Кодексу, відповідно до обставин справи, у суду відсутні підстави для відкладення підготовчого засідання або оголошення у ньому перерви, сторонами не вказано про бажання реалізувати будь-які процесуальні права на цій стадії процесу.
Згідно з частинами 2, 5 статті 185 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Також представник відповідача заявила про перегляд її заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх. №2409/23 від 26.07.2023).
У судове засідання 31.10.2023 з`явились представники позивача та відповідача, представник позивача позов повністю підтримав, представник відповідача позов повністю заперечив.
За результатом дослідження наявних у матеріалах справи доказів, всебічного і повного з`ясування всіх обставин справи, об`єктивної оцінки доказів, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, з урахуванням пояснень обох сторін, суд
встановив:
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, утворено 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 №73 та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №829-р «Про перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України, пункту 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 №802, пункту 3.2 Статуту Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволень обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (пункт 55 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Між Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» як оператором системи передачі/виконавцем та Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильська АЕС» як користувачем укладено Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2021 №1945-03032 (далі Договір).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2022 №1234 (далі Постанова №1234) внесено зміни до типової форми договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, який є додатком 5 до Кодексу системи передачі (далі - КСП), затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309, відтак, позивач зазначає, що оскільки даний нормативний акт підлягає застосуванню на загальних підставах, це вимагає приведення договору до відповідності його вимогам щодо форми договору.
Позивач також зазначає, що така вимога не стосується виключно відповідача та особливостей правовідносин між сторонами та не віднесена на розсуд сторін, а є загальною, оскільки усім користувачам системи слід привести договірні взаємовідносини з оператором системи передачі у відповідність до цього нормативно-правового акту.
Враховуючи вищезазначене, позивач листом від 28.12.2022 №01/58779 направив відповідачу для підписання проєкт Додаткової угоди до Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управлінні, що містить відповідні зміни, внесені до додатків 5 КСП згідно із Постановою №1234.
У відповідь на зазначений лист, відповідач надіслав позивачу лист від 17.01.2023 №138/01120300-2023 та надав підписаний зі своєї сторони проєкт Додаткової угоди з протоколом розбіжностей, не погодившись із запропонованими позивачем умовами пункту 2.5. Додаткової угоди в частині визначення порядку розрахунків за надані послуги.
За результатами розгляду зазначеного протоколу розбіжностей позивач листом від 07.03.2023 №01/115886 направив відповідачу протокол узгодження розбіжностей. Однак, як зазначив позивач, вказаний лист залишено відповідачем без відповіді та реагування. Позивач листом від 12.04.2023 №01/18003 повторно надіслав відповідачу протокол узгодження розбіжностей, з детальною інформацією про необхідність внесення змін до Договору. У відповідь на зазначений лист відповідач листом від 03.05.2023 №1443/01120300-2023 відмовився від підписання протоколу узгодження розбіжностей до протоколу розбіжностей, що надісланий позивачем.
Позивач вважає відмову відповідача від укладення Додаткової угоди №5 до Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління в редакціях позивача безпідставною і неправомірною. Редакції Додаткової угоди, що запропоновані позивачем, стосуються змін, зокрема, до пункту 2.5 Договору: «Розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків: до 10 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги; до 20 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги; до останнього банківського дня календарного місяця - 30% вартості послуги».
На обґрунтування необхідності внесення змін до договору шляхом укладення додаткової угоди позивач зазначає, що відповідно до частини 4 статті 30, частини 3 статті 46, частини 2 статті 55 та частини 2 статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії», укладення відповідного договору є обов`язковим для здійснення діяльності на ринку електричної енергії.
Згідно з пунктами 5.5. та 6.4. розділу XI Кодексу системи передачі, договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління укладаються за типовою формою, а типові форми договорів містять положення про те, що у разі внесення змін до типових форм договорів сторони зобов`язані внести відповідні зміни до цих договорів. Абзацом 2 пункту 1.3.5. Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307, встановлено імперативну норму про необхідність наявності у кандидата в учасники ринку чинних договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що укладаються згідно із КСП. Пунктом 1.3. розділу XI КСП встановлено імперативну норму, що доступ до системи передачі надається користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії. Діяльність на ринку електричної енергії без укладення Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у випадках, передбачених цим Кодексом, не допускається.
Заперечуючи проти позову, відповідач у відзиві зазначив, що фінансування витрат за Договором здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Проведення попередньої оплати за рахунок бюджетних коштів регламентується Бюджетним кодексом України та постановами Кабінету Міністрів України. Проєкт Додаткової угоди до Договору, що містить зміни, внесені до додатку 5 КСП згідно із Постановою НКРЕКП від 30.09.2022 №1234, який надісланий позивачем, підписаний відповідачем з протоколом розбіжностей та викладено пункт 2.5. Договору з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і закуповуються за бюджетні кошти» та постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території України у зв`язку із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Відповідач посилаючись на пункт 3.1 Статуту ДСП «Чорнобильська АЕС» та пункту 1 статті 49 Бюджетного кодексу України зазначає, що чинним законодавством не передбачено здійснення оплати в інший спосіб, а лише після отримання товарів, робіт або послуг.
За результатами розгляду матеріалів справи, повного та всебічного дослідження наданих суду доказів, суд встановив таке.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і закуповуються за бюджетні кошти» та постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території України у зв`язку із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, розпорядникам (одержувачам) бюджетних коштів заборонено проведення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, а Державній казначейській службі заборонено здійснення відповідних платежів, крім випадків щодо певних предметів закупівлі, в перелік яких не включено послуги з передачі електричної енергії та для закупівлі інших товарів, робіт і послуг, якщо розмір такої оплати не перевищує 30% вартості їх річного обсягу на строк не більше 3 місяців. Тому, на думку відповідача, запропоновані позивачем умови попередньої оплати за Договором порушують умови чинного законодавства України та не можуть бути прийняті відповідачем для здійснення попередньої оплати зазначених послуг за рахунок коштів державного бюджету України. Закон України «Про ринок електричної енергії» та Кодекс системи передачі не містять умов щодо неможливості додержання Бюджетного кодексу України та встановлення в договорах умов оплати за надані послуги, а тому відповідач не має можливості, в порушення норм законодавства, підписати запропонований протокол узгодження розбіжностей до протоколу розбіжностей до додаткової угоди №3 до Договору та щомісячно здійснювати попередню оплату за спірними умовами.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 92 Конституції України, засади організації та експлуатації енергосистеми визначаються Законами України.
Правовідносини, що виникли між сторонами у справі регулюються Господарським кодексом України, Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), у редакціях, станом на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно з Указом Президента України від 27.08.2014 №694/2014, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, що утворена та функціонує на виконання Закону України «Про природні монополії», «Про електроенергетику», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг».
У своїй діяльності НКРЕКП керується, окрім іншого, Положенням «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», затвердженим Указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014 (далі - Положення).
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України. НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг. НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням (пункти 1, 2 Положення).
Згідно із статтею 6 Закону України «Про ринок електричної енергії», державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
До основних завдань Регулятора на ринку електричної енергії належить, зокрема, забезпечення належних умов для ефективного і надійного функціонування електричних мереж з огляду на довгострокові цілі розвитку; сприяння розвитку безпечної, надійної та ефективно функціонуючої ОЕС України; забезпечення короткострокових та довгострокових стимулів для оператора системи передачі, операторів систем розподілу та користувачів системи з метою підвищення ефективності експлуатації енергосистеми та інтеграції ринку електричної енергії. До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належить, зокрема: затвердження правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, правил управління обмеженнями та порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, інших нормативноправових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; затвердження методик (порядків) встановлення (формування) тарифів на послуги з передачі електричної енергії; типових та примірних договорів, визначених цим Законом; встановлення (зміна) тарифів на послуги з передачі електричної енергії; забезпечення дотримання оператором системи передачі та операторами систем розподілу, а також іншими учасниками ринку (крім споживачів) їхніх зобов`язань за цим Законом; здійснення моніторингу функціонування ринку електричної енергії та його сегментів, застосування тарифів, інших платежів, пов`язаних з доступом до електричних мереж, а також моніторинг застосування та забезпечення дотримання методик (порядків) визначення таких тарифів та платежів; моніторингу виконання функцій та обов`язків учасниками ринку електричної енергії відповідно до положень цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; розгляд скарг і вирішення спорів, що виникають на ринку електричної енергії; сприяння налагодженню процесу обміну даними для забезпечення розвитку ринку електричної енергії.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП), Регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) - постійно діючий центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України; НКРЕКП є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що до основних завдань Регулятора віднесено, зокрема, забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема: приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; розробляє та затверджує нормативно-правові акти; здійснює визначення умов доступу до товарів (послуг), що виробляються (реалізуються) суб`єктами природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг; контролює виконання операторами систем передачі та розподілу, операторами газотранспортної та газорозподільних систем, іншими суб`єктами ринків електричної енергії і природного газу, а у відповідних випадках - власниками систем їхніх зобов`язань відповідно до закону; затверджує типові та схвалює примірні договори відповідно до закону; бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг у випадках, визначених законом; встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб`єктів природних монополій та інших суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом, та змінює їх за результатами перевірки або моніторингу; забезпечує надання роз`яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора; здійснює моніторинг та аналіз ринків у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно із статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (пункт 10 частини 1 статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Порядок укладання типових договорів, зокрема, про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначається Кодексом системи передачі (далі КСП), затвердженим постановою НКРЕКП №309 від 14.03.2018.
На виконання наведених повноважень НКРЕКП Постановою №309 від 14.03.2018 затверджено Кодекс системи передачі (далі - КСП), додатком 6 до якого є Типовий договір про надання послуг з передачі електричної енергії (далі - Типовий договір), на підставі якого між позивачем і відповідачем укладено спірний у справі договір №1945-03032 від 01.01.2021.
Відповідно до частини 4 статті 30, частини 3 статті 46, частини 2 статті 55 та частини 2 статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії», укладення відповідного договору є обов`язковим для здійснення діяльності на ринку електричної енергії.
Відповідно до частини 4 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії», оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління затверджуються Регулятором. Порядок укладання таких договорів визначається кодексом системи передачі.
Пунктом 3 частини 2 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з передачі та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Оплата послуг з передачі електричної енергії та послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління здійснюється за тарифами, які визначаються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики (частина 5 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Згідно з пунктами 5.5, 6.4 розділу XI Кодексу систем передач, договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління укладаються за типовою формою, а типові форми договорів містять положення про те, що у разі внесення змін до типових форм договорів сторони зобов`язані внести відповідні зміни до цих договорів.
Абзацом 2 пункту 1.3.5. Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП №307 від 14.03.2018 встановлена необхідність наявності у кандидата в учасники ринку чинних договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що укладаються згідно із Кодексом систем передач.
Пунктом 1.3 розділу XI КСП встановлено, що доступ до системи передачі надається користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії. Діяльність на ринку електричної енергії без укладення Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у випадках, передбачених цим Кодексом, не допускається.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2022 №1234 (далі Постанова №1234) внесено зміни до типової форми договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, який є додатком 5 до Кодексу системи передачі (далі - КСП), затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309, а тому користувачам системи необхідно привести договірні взаємовідносини з оператором системи передачі у відповідність до чинного нормативно-правового акту.
Враховуючи зазначене, позивач листом №01/58779 від 28.12.2022 направив відповідачу для підписання проєкт Додаткової угоди до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що містить відповідні зміни, внесені до додатків 5 та 6 КСП згідно з Постановою НКРЕКП №360 від 07.02.2020. Однак, на думку відповідача, зміна умов договору, зокрема щодо необхідності здійснення попередньої оплати, буде суперечить законодавству, а саме: вимогам Бюджетного кодексу України.
Частинами 1.2 та 1.3 глави 1 розділу ХІ Кодексу систем передач, визначено, що послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з Порядком, визначеним Кодексом системи передач, а діяльність на ринку електричної енергії без укладення Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у випадках, передбачених цим Кодексом, не допускається.
Згідно з пунктом 6.1 глави 6 розділу ХІ Кодексу системи передач, договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначає організаційні, технічні та фінансові умови на яких ОСП здійснює диспетчерське (оперативно - технологічне) управління в ОЕС України. Договір встановлює обов`язки та права сторін у процесі оперативного та перспективного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також, формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.
Згідно з пунктом 6.2 глави 6 розділу ХІ Кодексу системи передач (зі змінами від 11.10.2022), послуги у період до приєднання ОСП до ІТС механізму надаються ОСП безперервно на підставі договору між ним та оператором системи розподілу (у тому числі оператори малої системи розподілу, для яких оператором системи є ОСП); виробником електричної енергії з генеруючими одиницями типу В, С, D; трейдером/електропостачальником/виробником, що здійснює імпорт та/або експорт електричної енергії в обсягах імпорту/експорту електричної енергії споживачем, для якого оператором системи є ОСП.
Користувачі, зазначені у цьому пункті, не можуть здійснювати свою діяльність на ринку електричної енергії до укладення договору про надання послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Враховуючи зазначені норми, укладення Договорів з ОСП за надані послуги є обов`язком учасників ринку, визначених у розділі ХІ Кодексу системи передач.
Пунктами 1.1, 1.2 глави 1 Типового договору про надання послуг з диспетчерського (оперативио-технологічного) управління, що є додатком 5 до Кодексу системи передач (далі - Договір), зокрема визначено, що оператор системи розподілу зобов`язується надавати послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а користувач зобов`язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього Договору.
Згідно з пунктом 8.9 глави 8 Типового договору, у разі внесення змін або скасування нормативно-правових актів, що регулюють відносини, пов`язані з наданням послуги, сторони вносять до цього Договору відповідні зміни, які необхідні для усунення протиріч.
Як встановлено судом, Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2022 №1234 внесені зміни до типової форми договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, який є додатком 5 до Кодексу системи передачі (далі - КСП), затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309, станом на день вирішення спору, постанова НКРЕКП №360 від 07.02.2020 чинна та не скасована в судовому порядку.
Станом на момент виникнення та в період дії спірних правовідносин, зміни до Типового договору підлягали внесенню відповідно до постанови НКРЕКП від 30.09.2022 №1234, однак, відповідні зміни до Договору, що укладений між сторонами, внесені не були.
Крім того, обов`язковість внесення таких змін погоджена сторонами в самому Договорі: згідно з пунктом 8.9 глави 8 Договору, що укладений між сторонами, у разі внесення змін або скасування нормативно-правових актів, що регулюють відносини, пов`язані з наданням послуги, сторони вносять до цього Договору відповідні зміни, які необхідні для усунення протиріч.
Водночас, якщо Договір, що укладений сторонами, не відповідає змісту Типового договору, або у разі не приведення Договору у відповідність до вимог Типового договору з урахуванням внесених до нього змін, чинне законодавство не передбачає можливості безпосереднього застосування до відповідних правовідносин Типового договору.
Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини; інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.
Частиною 1 статті 173 Господарського кодексу України, передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно із статтею 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до статей 626, 638 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України). Зміст договору згідно із частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України становлять (пункти), визначенні на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Типовий договір у розумінні статей 179, 184 Господарського кодексу України не є ані нормативним актом, ані самостійним укладеним договором. Натомість, він становить собою сукупність істотних умов, які уповноважений орган визначає як такі, що є обов`язковими при укладенні сторонами договору відповідного типу, однак, такі умови можуть бути конкретизовані, що є невід`ємним правом сторін при встановленні, зміні або припиненні їх взаємних прав та обов`язків.
Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Документально підтвердженими об`єктивними обставинами для внесення змін до Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2021 №1945-03032 є Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30.09.2022 №1234, якою внесені зміни до Кодексу системи передачі, зокрема, зміни до типової форми договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що також передбачено пунктом 8.9 глави 8 самого Договору.
Як встановлено судом, Кодекс систем передачі визначає надання оператором системи передачі, яким є позивач, користувачу послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління виключно на договірних засадах. При цьому, договір укладається на основі Типового договору, форма якого затверджена постановою НКРЕКП, у зв`язку із чим сторони не можуть відступати від його умов.
Статтею 5 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно з частиною 1 статті 15, частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту. При цьому застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності в тому числі належності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством).
Під захистом цивільних прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права.
Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.
Обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а відповідно до статті 13 зазначеної Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правовідношення.
Водночас, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005, заява № 38722/02).
Так, згідно з частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Зміна умов договору в судовому порядку з причин істотного порушення договору є правовим наслідком порушення зобов`язання іншою стороною договору відповідно до пункту 2 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України, тобто, способом реагування та захисту права від порушення договору, яке вже відбулося.
Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.
Статтею 188 Господарського кодексу України врегульовано порядок зміни та розірвання господарських договорів, за яким сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (частини друга-четверта статті 188 Господарського кодексу України). Правову позицію Верховного Суду з таких правовідносин викладено, зокрема, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі №914/2649/17.
Позивач, з дотриманням вищевказаних вимог статті 188 Господарського кодексу України, листом від 28.12.2022 №01/58779 направив відповідачу для підписання проєкт Додаткової угоди до Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що містить відповідні зміни, внесені до додатків 5 КСП згідно із Постановою №1234. Відповідачем вказаний лист розглянутий та надана відповідь: відповідач надіслав позивачу лист від 17.01.2023 №138/01120300-2023 та надав підписаний зі свого боку проєкт Додаткової угоди з протоколом розбіжностей, не погодившись із запропонованими позивачем умовами пункту 2.5. Додаткової угоди в частині визначення порядку розрахунків за надані послуги. Зазначений протокол розбіжностей позивач розглянув, листом від 07.03.2023 №01/115886 направив відповідачу протокол узгодження розбіжностей, який, як зазначив позивач, залишений відповідачем без відповіді та реагування. Позивач листом від 12.04.2023 №01/18003 повторно надіслав відповідачу протокол узгодження розбіжностей, з детальною інформацією про необхідність внесення змін до Договору, у відповідь на зазначений лист відповідач листом від 03.05.2023 №1443/01120300-2023 відмовився від підписання протоколу узгодження розбіжностей до протоколу розбіжностей надісланого позивачем.
Враховуючи Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30.09.2022 №1234, як наявність законодавчо визначених підстав внесення змін до Договору, погодження внесення таких змін у самому Договорі, а також те, що позивачем в порядку досудового врегулювання спору скеровувалися листи із пропозицію укласти додаткову угоду, суд дійшов висновку про дотримання позивачем порядку внесення змін до договору.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідно до статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Суд зазначає, що заперечення відповідача проти внесення змін до договору фактично зводяться до вірогідності неузгодження таких змін контролюючим органом. При цьому, судом встановлено, що Постанова НКРЕКП від 30.09.2022 року №1234 є правовою підставою для внесення змін до договірних відносин.
Суд також зазначає, що Договір, який укладений між сторонами, на час розгляду справи, не відповідає змісту типового договору, і у разі неприведення договору у відповідність до вимог типового договору, з урахуванням внесених до нього змін, чинне законодавство не передбачає можливості безпосереднього застосування до відповідних правовідносин типового договору (аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 28.07.2021 року у справі №927/1041/19).
Усі інші твердження та заперечення відповідача не спростовують вищевикладених висновків суду.
Крім того, суд звертає увагу сторін, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, №4241/03, від 28.10.2010).
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до абзацу 11 частини 2 статті 20 Господарського кодексу України, одним із способів захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів є установлення, зміна чи припинення господарських правовідносин. Визнання договору укладеним з викладенням його змісту у резолютивній частині судового рішення як один із способів установлення господарських правовідносин є належним способом захисту прав суб`єктів господарювання.
У постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.09.2020 у справі №916/1423/18 викладено правовий висновок стосовно того, що визначення позивачем предмета спору «про зобов`язання відповідача укласти договір у певній редакції» є письмовим волевиявленням позивача щодо вступу у зобов`язальні правовідносини шляхом укладення такого договору за рішенням суду про укладення договору відповідно до статті 187 Господарського кодексу України.
За наслідками розгляду такої вимоги у резолютивній частині свого рішення суд, керуючись частиною дев`ятою статті 238 Господарського процесуального кодексу України, має зробити висновки про визнання укладеним договору у запропонованій позивачем редакції, виклавши текст редакції договору, яка за висновками суду відповідає вимогам законодавства та визнається судом укладеною, чи висновки про відмову у визнанні укладеним договору у запропонованій позивачем редакції.
Вказані висновки містяться у постанові Верховного Суду від 02.06.2021 у справі №910/6139/20.
Беручи до уваги викладене, вимога позивача про визнання укладеною додаткової угоди до Договору забезпечить відновлення порушеного права позивача.
Частиною 1 стітті 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до частини 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов (вх. №1864/23 від 17.07.2023) Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" про зобов`язання вчинити певні дії з укладання додаткової угоди до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління задовольнити повністю.
2. Вважати укладеною з 28.12.2022 Додаткову угоду №5 до Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2021 №1945-03032 укладеного між Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" та Державним спеціалізованим підприємством "Чорнобильська АЕС" в редакції Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", а саме:
«Додаткова угода №5
до Договору
про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління
від 01.01.2021 №1945-03032
м. Київ
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО», далі оператор системи передачі (ОСП), Виконавець, який діє на підставі статуту та ліцензії, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 17.12.2021 №2624, енергетичний ідентифікаційний код (EIC) № 10Х1001С--00001Х, в особі начальника відділу роботи з користувачами ОСП Дирекції забезпечення обліку та єдності вимірювань Маценка Андрія Олеговича, який діє на підставі довіреності від 15.12.2022 №15/12-1, та
ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧОРНОБИЛЬСЬКА АЕС", далі - Користувач, який діє на підставі статуту, енергетичний ідентифікаційний код (EIC) №-, в особі т.в.о. генерального директора Сейди Валерія Олександровича, який діє на підставі статуту, далі Сторони, з метою приведення договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2021 №1945-03032 у відповідність до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №309 (зі змінами та доповненнями, внесеними постановою НКРЕКП від 30.09.2022 №1234, якою в тому числі внесено зміни до типової форми Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління), дішли згоди:
1.Викласти договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2021 №1945-03032 (далі-Договір) в такій редакції:
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО», далі оператор системи передачі (ОСП), Виконавець, який діє на підставі статуту та ліцензії, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 17.12.2021 №2624, енергетичний ідентифікаційний код (EIC) № 10Х1001С--00001Х, в особі начальника відділу роботи з користувачами ОСП Дирекції забезпечення обліку та єдності вимірювань Маценка Андрія Олеговича, який діє на підставі довіреності від 15.12.2022 №15/12-1, та
ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧОРНОБИЛЬСЬКА АЕС", далі - Користувач, який діє на підставі статуту, енергетичний ідентифікаційний код (EIC) №-, в особі т.в.о. генерального директора Сейди Валерія Олександровича, який діє на підставі статуту, далі Сторони, уклали цей Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (далі-Договір).
1. Предмет Договору
1.1. Цей договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії Сторін в умовах паралельної роботи у складі об`єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.
За цим Договором ОСП зобов`язується надавати послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв`язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі Послуга).
1.2. Користувач зобов`язується здійснювати оплату за надану Послугу відповідно до умов цього Договору.
1.3. Під час виконання вимог цього Договору, а також вирішення питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами ринку, Кодексом системи передачі, Кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України та ОЕС України.
1.4. Договір встановлює обов`язки та права Сторін у процесі оперативного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.
2. Ціна Договору та умови оплати
2.1. Ціна договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.
2.2. Оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятором), відповідно до затвердженої нею методики та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному вебсайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
2.3. Обсяг наданої Послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі.
2.4. Вартість Послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої Послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. На вартість Послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
2.5. Розрахунок за надану Послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості Послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
до 10 числа розрахункового місяця 35 % вартості Послуги;
до 20 числа розрахункового місяця 35 % вартості Послуги;
до останнього банківського дня календарного місяця 30 % вартості Послуги.
2.6. Плановий обсяг Послуги на розрахунковий період визначається на основі наданих Користувачем повідомлень щодо планового обсягу Послуги на розрахунковий період.
У разі зміни планових обсягів Послуги протягом розрахункового місяця Користувач передає оператору системи передачі (ОСП), Виконавцю повідомлення про зміну обсягів Послуги. Оператор системи передачі (ОСП), Виконавець протягом 5 робочих днів після отримання такого повідомлення коригує розмір наступних планових платежів.
2.7. Користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання Послуги, наданих Виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (далі - СУР), або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.
Вартість наданої Послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), підставі даних, що надаються На Адміністратором комерційного обліку (далі - АКО). Акти приймання-передачі Послуги направляються Користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості наданої Послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості Послуги, після коригування обсягів, Користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання Послуги (включно).
Акти надання Послуги та акти коригування до актів надання Послуги у відповідному розрахунковому періоді Виконавець направляє Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає Користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.
2.8. Користувач здійснює підписання актів надання Послуги відповідного розрахункового періоду протягом трьох робочих днів з дня їх отримання Користувачем та повертає Виконавцю.
2.9. За відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду, зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду. За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення. При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів зараховується в оплату штрафних санкцій, за наявності згоди Користувача.
2.10. Оплата вартості нарахованих штрафних санкцій та/або пені здійснюється на поточний рахунок ОСП, що зазначається в рахунку до сплати. За дату оплати рахунку приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок ОСП.
3. Права та обов`язки Сторін
3.1. Обов`язки оператора системи передачі (ОСП), Виконавця:
3.1.1. Своєчасно та професійно надавати Послугу.
3.1.2. Здійснювати оперативно-технологічне управління режимом роботи об`єктів диспетчеризації у складі ОЕС України в реальному часі відповідно до структури диспетчерського управління відповідно до вимог Кодексу системи передачі, інших нормативно-технічних документів та вимог технічної документації заводів-виробників.
3.1.3. Здійснювати диспетчерське управління шляхом надання розпоряджень та/або оперативних команд, у тому числі шляхом застосування засобів дистанційного управління.
3.1.4. Надавати дані Користувачу згідно з вимогами Кодексу системи передачі, зокрема дані згідно з главою 6 розділу Х.
3.1.5. Попереджувати та сприяти ліквідації технологічних порушень роботи об`єктів електроенергетики у складі ОЕС України.
3.1.6. Проводити оперативні перемикання в електричних установках об`єктів диспетчеризації, на обладнанні, що знаходиться в оперативному управлінні або віданні оператора системи передачі (ОСП), Виконавця.
3.1.7. Розробляти та узгоджувати із Користувачем перелік електротехнічного обладнання, турбогенераторів, котлів, основного та допоміжного обладнання енергоблоків (включно з системами управління та регулювання) тощо, зупинка (вимкнення) якого знижує наявну потужність електростанцій, перелік енергоблоків (генераторів), підключених до автоматики регулювання перетоків активної потужності, автоматики виділення блоків на власні потреби, об`єктів диспетчеризації, які знаходяться в оперативному управлінні чи віданні оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, який є додатком до цього Договору.
3.1.8. Здійснювати обмін інформацією у відповідності з вимогами щодо планування, координації виведення з роботи обладнання та планування введення в роботу обладнання, передбаченими Кодексом системи передачі.
3.1.9. Здійснювати річне, сезонне, місячне, тижневе, добове прогнозування споживання та виробництва електричної енергії в ОЕС України з метою планування забезпечення балансової надійності енергосистеми та забезпечення планового виведення з роботи (введення в роботу) обладнання.
3.1.10. Визначати прогнозовані, річні, квартальні, місячні обсяги виробництва електроенергії і потужності на годину максимального навантаження на електростанціях.
3.1.11. Розробляти та доводити до відома Користувача комплект необхідних інструкцій і положень щодо оперативно-диспетчерського управління роботою об`єктів диспетчеризації Користувачів у складі ОЕС України і забезпечувати їх своєчасний перегляд та коригування.
3.1.12. Повідомляти Користувача про аварійне вимкнення повітряних ліній та обладнання підстанцій основної мережі ОЕС України та надавати оперативні команди та/або розпорядження знизити генеруючу потужність електростанції (з метою врегулювання системних обмежень в ОЕС України).
3.1.13. Зберігати та не розголошувати службову та комерційну таємницю, а також іншу конфіденційну інформацію, що стала йому відома під час виконання обов`язків за цим Договором.
3.1.14. При виникненні обставин, що перешкоджають належному виконанню своїх зобов`язань згідно з цим Договором, терміново повідомляти про це Користувача.
3.1.15. Складати та передавати Користувачу акти про надання Послуг.
3.1.16. Здійснювати розрахунки за надані Послуги.
3.2. Обов`язки Користувача:
3.2.1. Своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за Договором.
3.2.2. Підтримувати в належному стані технічні та технологічні системи експлуатації своїх електроустановок, а також структуру управління цими системами відповідно до вимог Кодексу системи передачі, інших нормативно-технічних документів та вимог технічної документації заводів-виробників.
3.2.3. Забезпечити наявність обладнання зв`язку для передачі в режимі реального часу з належним захистом таких сигналів:
від генеруючого об`єкта до диспетчерських пунктів оператора системи передачі (ОСП), Виконавця:
сигнал індикації стану нормованого первинного регулювання частоти FSM (ув./вимк.);
планова активна потужність (за графіком);
фактичне значення активної потужності;
фактичні завдання по активній потужності для відповідного відхилення частоти;
статизм і зона нечутливості;
від Оператора системи розподілу інформації, пов`язаної з областю спостереження, включаючи:
фактичну топологію підстанції;
активну і реактивну потужність через комірку лінії;
активну і реактивну потужність через комірку трансформатора;
вливання активної і реактивної потужності через комірку генеруючого об`єкта;
положення відгалужень трансформаторів, приєднаних до передавальної мережі;
напругу на системах шин;
реактивну потужність через комірки реакторів і конденсаторів;
сукупне вироблення в області спостереження з розподілом за джерелами первинної енергії;
сукупне споживання в області спостереження;
від кожного об`єкта енергоспоживання, який знаходиться в оперативному підпорядкуванні оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, такої інформації:
активну й реактивну потужність у точці приєднання;
мінімальну і максимальну потужність, у діапазоні яких може здійснюватися регулювання споживання.
Від УЗЕ до диспетчерських пунктів оператора системи передачі (ОСП), Виконавця інформація передається в режимі реального часу в залежності від типу УЗЕ в обсязі, визначеному главою 6 розділу III Кодексу системи передачі та додатками 8 та 9 до КСП.
3.2.4. Повертати оператору системи передачі (ОСП), Виконавцю підписаними зі свого боку акти про надання Послуг.
3.2.5. Невідкладно виконувати розпорядження оперативного персоналу оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, якщо вони не становлять загрози для життя людей, обладнання та не можуть призвести до втрати живлення власних потреб об`єкта електроенергетики.
3.2.6. Підтверджувати виконання оперативних команд та/або розпоряджень після їх виконання.
3.2.7. Невідкладно повідомляти оперативний персонал оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, якщо отримані розпорядження суперечать вимогам технологічного регламенту експлуатації обладнання електростанції.
3.2.8. Робити обґрунтовані заперечення, якщо розпорядження оператора системи передачі (ОСП), Виконавця розтлумачене як помилкове, із поясненням причин відмови і відображенням запису в оперативному журналі, але у випадку підтвердження розпорядження оператора системи передачі (ОСП), Виконавця виконати його.
3.2.9. Діяти відповідно до вимог чинних інструкцій та положень, оформлених та доведених оператором системи передачі (ОСП), Виконавцем відповідно до вимог цього Договору.
3.2.10. Узгоджувати дії з оперативного управління обладнанням, яке знаходиться в оперативному віданні іншого суб`єкта та/або оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, з персоналом цього суб`єкта та/або оператора системи передачі (ОСП), Виконавцем.
3.2.11. Невідкладно повідомляти оператора системи передачі (ОСП), Виконавця у разі виникнення:
на електростанції ситуації, яка вимагає розвантаження чи зупинки енергоблоків електростанції;
на інших об`єктах електроенергетики Користувача ситуації, яка вимагає відключення чи значного зниження споживання.
3.2.12. Попередньо узгоджувати з оператором системи передачі (ОСП), Виконавцем розпорядження керівників Користувача з питань, що стосуються експлуатації об`єктів диспетчеризації, засобів обліку електричної енергії та іншого обладнання, яке знаходиться в оперативному управлінні або віданні оператора системи передачі (ОСП), Виконавця.
3.2.13. Невідкладно повідомляти оператора системи передачі (ОСП), Виконавця про вимкнення повітряних ліній та обладнання, спрацювання релейного захисту, лінійної автоматики та протиаварійної автоматики, параметри аварійного режиму для визначення місць пошкодження на повітряних лініях, порушення нормальної роботи обладнання та пристроїв, які знаходяться в оперативному управлінні чи віданні оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, а також про порушення режиму роботи основного і допоміжного генеруючого обладнання електростанції, які призвели або можуть призвести до зниження її навантаження або порушення вимог безпечної експлуатації обладнання.
3.2.14. Повідомити оператора системи передачі (ОСП), Виконавця про факт настання технологічного порушення у термін згідно з Регламентом оперативних повідомлень щодо порушень у роботі підприємств паливно-енергетичного комплексу України, але не пізніше доби після виявлення такого порушення та залучати до участі у двосторонній комісії з розслідування.
3.2.15. Мати відповідну структуру диспетчерського управління та перелік обладнання з його розподілом за формами оперативної підпорядкованості.
3.2.16. З урахуванням переліку, отриманого від оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, згідно з підпунктом 3.1.7 затверджувати перелік електротехнічного обладнання із доповненнями. Здійснювати обмін інформацією відповідно до Порядку планування зміни стану обладнання системи передачі та Користувачів, Порядку координації виведення з роботи обладнання та Порядку введення в роботу обладнання, передбачених главами 2, 3 та 4 розділу VI Кодексу системи передачі відповідно.
3.2.17. Надавати на погодження оператору системи передачі (ОСП), Виконавцю нормальні схеми з`єднань обладнання об`єктів електроенергетики (електричних станцій, електричних підстанцій, електричних мереж) Користувача щороку станом на 01 січня в термін до 15 січня поточного року, а також після виконання реконструкції чи модернізації об`єктів електроенергетики до введення їх в експлуатацію.
3.2.18. Надавати постійні дані та дані, що надаються на періодичній основі оператору системи передачі (ОСП), Виконавцю згідно з вимогами Кодексу системи передачі.
3.2.19. Надавати оператору системи передачі (ОСП), Виконавцю свої прогнози споживання та виробництва електричної енергії згідно з вимогами Кодексу системи передачі.
3.2.20. Забезпечити підготовку експлуатаційного та оперативного персоналу електростанції, з якими взаємодіє оператор системи передачі (ОСП), Виконавець, відповідно до вимог Кодексу системи передачі.
3.2.21. У частині планування та ведення режиму роботи електростанцій:
забезпечити виконання заходів, необхідних для надійної паралельної роботи своїх електричних станцій у складі ОЕС України;
забезпечити надання інформації, необхідної для ведення режимів ОЕС України в осінньо-зимовий та весняно-літній періоди;
забезпечити електростанції паливом у кількості, необхідній для виробництва електроенергії у прогнозованих та затверджених обсягах.
3.2.22. Здійснювати технічне обслуговування обладнання та апаратури, які знаходяться в оперативному управлінні чи віданні оператора системи передачі (ОСП), Виконавця.
3.2.23. Створити необхідні умови для реалізації оператором системи передачі (ОСП), Виконавцем своїх обов`язків за цим Договором.
3.2.24. Відшкодовувати витрати оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, пов`язані з виконанням ним своїх обов`язків за цим Договором.
3.2.25. На запит оператора системи передачі (ОСП), Виконавця надавати дані для визначення пропускної спроможності як фактичні, так і планові, а також дані з оцінювання безпеки постачання, у тому числі і дані комерційного характеру.
3.2.26. Забезпечити відповідність електроустановок об`єктів вимогам Кодексу системи передачі упродовж усього терміну експлуатації об`єкта.
3.3. Права оператора системи передачі (ОСП), Виконавця:
3.3.1. Брати участь у розслідуванні технологічних порушень на будь-якій електроустановці об`єкта електроенергетики ОЕС України, якщо це технологічне порушення призвело до порушення нормальної експлуатації цього об`єкта, економічних втрат або невиконання договірних зобов`язань, у тому числі перед третьою стороною.
3.3.2. Своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надану Послугу.
3.3.3. Самостійно розраховувати планові обсяги Послуги на підставі обсягу наданої Послуги у попередньому розрахунковому періоді у разі ненадання у встановлені терміни повідомлень щодо планових обсягів Користувачем.
3.3.4. Обмежувати або припиняти надання Послуги у випадках, передбачених цим Договором.
3.3.5. Вимагати від Користувача дотримання на належному рівні показників якості електроенергії на межі балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності Сторін.
3.3.6. Звертатися до Користувача із запитом про надання додаткової інформації, необхідної для визначення пропускної спроможності у відповідному напрямку та у відповідний період часу.
3.3.7. Доповнювати та уточнювати перелік постійних даних, необхідних для складання перспективних планів.
3.3.8. Указувати вимоги для обладнання щодо забезпечення дистанційного керування відповідним вхідним портом, регулювання вихідної активної потужності.
3.3.9. Установлювати параметри апаратури реєстрації аварійних подій, зокрема критерії запуску і частоту дискретизації.
3.3.10. Висунути вимоги щодо необхідності встановлення додаткових пристроїв на генеруючому об`єкті з метою попередження аварійних ситуацій в енергосистемі.
3.3.11. Вимагати підтвердження відповідності електроустановок Користувача вимогам Кодексу системи передачі шляхом проведення випробувань та/або моделювання відповідності.
3.3.12. Визначати перелік посад та встановлювати кваліфікаційні вимоги до працівників, задіяних у системі диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України середнього та нижчого рівня, щодо яких ним погоджуються програми підготовки до самостійної роботи, а також брати участь у перевірці знань цих працівників у складі комісій, створених відповідно до положень Кодексу системи передачі.
3.4. Права Користувача:
3.4.1. Отримати відшкодування збитків за надання Послуг, якщо внаслідок рішення оператора системи передачі (ОСП), Виконавця щодо зміни графіка виведення з роботи обладнання та за відсутності відповідних письмових пояснень буде завдано будь-яких збитків.
3.4.2. Звертатися у встановленому законодавством України порядку до відповідних центральних органів виконавчої влади, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з нагляду (контролю) у сфері електроенергетики, та Регулятора щодо неналежної експлуатації електроустановок, вирішення спірних питань, у тому числі пов`язаних з технологічними порушеннями на об`єкті електроенергетики, яким володіє та/або експлуатує інша сторона.
4. Підпорядкування оперативного персоналу та його взаємодія
4.1. Суб`єкти середнього та нижчого рівнів диспетчерського управління взаємодіють між собою з оперативно-технологічних питань на підставі відповідного положення, узгодженого між ними.
4.2. Взаємодія між оперативним персоналом Сторін відповідно до його оперативної підпорядкованості регулюється Кодексом системи передачі та цим Договором.
4.3. Оперативні команди та/або розпорядження надаються черговим диспетчером оператора системи передачі (ОСП), Виконавця підпорядкованому персоналу щодо виконання конкретних дій з управління технологічними режимами роботи об`єктів ОЕС України та оперативним станом обладнання об`єктів.
4.4. Оперативні команди та/або розпорядження віддаються диспетчером оперативному персоналу об`єкта управління безпосередньо за ієрархічною структурою диспетчерського управління. Дії з оперативного управління обладнанням, яке знаходиться в оперативному віданні іншого суб`єкта, мають бути попередньо узгоджені з персоналом цього суб`єкта.
4.5. Диспетчерські пункти мають бути обладнані спеціалізованим розподільним щитом диспетчерського зв`язку для голосового обміну даними під час управління в режимі реального часу.
4.6. У разі відсутності зв`язку оперативна команда та/або розпорядження передається через будь-якого суб`єкта, включеного до системи диспетчерського управління.
4.7. Голосовий зв`язок між оперативним персоналом оператора системи передачі (ОСП), Виконавця та Користувача має постійно записуватися з обох Сторін. Ці записи архівуються та зберігаються Сторонами впродовж 3 років.
4.8. Технічні вимоги до комунікаційної інфраструктури, яку використовують усі причетні сторони для потреб оперативно-технологічного управління в реальному часі, визначаються оператором системи передачі (ОСП), Виконавцем.
5. Порядок утворення, скликання та роботи комісії з розслідування технологічних порушень
5.1. Факт технологічного порушення має право зафіксувати кожна зі Сторін цього Договору.
5.2. Порушення фіксується шляхом складання акта технологічного порушення у вільній формі. Актом визначається дата, час та місце технологічного порушення, вид технологічного порушення, опис обставин, за яких таке порушення відбулося, опис наслідків технологічного порушення із зазначенням завданої шкоди, перелік учасників та свідків такого порушення. Додатково може вказуватися інша інформація, яка може бути корисна у розслідуванні. При складанні такого акта здійснюється фотофіксація, відзнятий матеріал є невід`ємною частиною акта.
5.3. Розслідування технологічних порушень на об`єктах Користувача здійснюється комісією Користувача. Комісія скликається протягом 1 робочого дня. Членів комісії призначає голова. Головою комісії є головний диспетчер Користувача.
5.4. Голова включає до складу двосторонньої комісії представників оператора системи передачі (ОСП), Виконавця. Повідомлення про долучення до складу комісії разом із програмою проведення розслідування направляється факсограмою або електронною поштою на адресу оператора системи передачі (ОСП), Виконавця.
5.5. Користувач організовує роботу з розслідування за програмою, що погоджується оператором системи передачі (ОСП), Виконавцем.
5.6. Робота з розслідування технологічних порушень полягає у виявленні причин, обставин, що спричинили таке порушення, вжиття заходів щодо усунення технологічного порушення та унеможливлення виникнення його у майбутньому.
5.7. За рішенням голови комісії здійснюється притягнення до відповідальності винних осіб.
5.8. Комісія розробляє заходи щодо недопущення в майбутньому подібних технологічних порушень.
6. Відповідальність Сторін та вирішення спорів
6.1. За внесення платежів, передбачених главою 2 цього Договору, з порушенням термінів Користувач сплачує Виконавцю пеню в розмірі 0,1 % від суми боргу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України. Оплата пені здійснюється за окремим рахунком.
6.2. Сторони несуть відповідальність за достовірність даних, що надаються.
6.3. Відповідальність за технічну експлуатацію об`єктів несе та Сторона, у власності та/або користуванні якої перебуває цей об`єкт.
6.4. Відповідальність за шкоду будь-якій Стороні, завдану внаслідок неналежної експлуатації чи технічного стану обладнання або технологічного порушення на об`єкті, несе Сторона, у власності та/або користуванні якої перебуває цей об`єкт.
6.5. Сторони не несуть відповідальності одна перед одною у разі неналежної експлуатації чи технічного стану обладнання або технологічного порушення на об`єкті суб`єкта господарювання, який не є стороною цього Договору.
6.6. Сторони є власниками комунікаційної інфраструктури, що використовується для потреб диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України в реальному часі, і несуть відповідальність за експлуатацію, технічне обслуговування та модернізацію її засобів.
6.7. Оператор системи передачі (ОСП), Виконавець несе відповідальність за розроблення та оновлення інструкцій щодо вимог до передачі оперативної інформації в реальному часі.
6.8. У випадку порушення своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним законодавством. Порушенням зобов`язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
6.9. Сторони не несуть відповідальність за порушення своїх зобов`язань за цим Договором, якщо воно сталося не з їх вини. Сторона вважається невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів для належного виконання зобов`язання.
6.10. За необґрунтовану відмову від виконання своїх зобов`язань винна Сторона сплачує іншій Стороні штраф у розмірі 3 % від вартості послуг розрахункового періоду, у якому зафіксовано невиконання такого зобов`язання. Сплата штрафних санкцій за відмову від виконання своїх зобов`язань не звільняє Сторони від виконання зобов`язання в натурі, крім випадку, коли управнена Сторона відмовилася від прийняття виконання зобов`язання.
7. Форс-мажор
7.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором, якщо вони є наслідком непереборної сили (пожежі, повені, землетрусу, стихійного лиха, воєнних дій та інших обставин непереборної сили), якщо ці обставини безпосередньо вплинули на виконання цього Договору.
7.2. Якщо форс-мажор продовжується більше шести місяців, то кожна зі Сторін має право відмовитися від подальшого виконання зобов`язань за цим Договором, і в цьому випадку цей Договір вважається припиненим у випадку досягнення Сторонами згоди про правові наслідки по всіх умовах цього Договору.
7.3. Сторона, яка не може виконати зобов`язання за цим Договором, повинна письмово не пізніше 5 днів з дня настання форс-мажорних обставин повідомити про це іншу Сторону.
7.4. Наявність форс-мажору має бути підтверджена документами уповноваженого органу України.
7.5. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання чи припинення форс-мажору позбавляє Сторону права на них посилатися.
8. Інші умови
8.1. У разі закінчення терміну дії кваліфікованого сертифіката відкритого ключа Сторони зобов`язані врегулювати це питання протягом 10 робочих днів з дня виникнення таких обставин.
8.2. Виробники, які мають у власності та/або експлуатують енергогенеруюче обладнання встановленою потужністю понад 200 МВт включно, мають зберігати впродовж п`яти років інформацію, необхідну для перевірки оперативно-диспетчерських рішень та поведінки під час подання заявок (пропозицій) на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку, балансуючому ринку, ринку допоміжних послуг та при розподілі пропускної спроможності, яка включає, зокрема, погодинні дані по кожній електростанції щодо доступних генеруючих потужностей та обов`язкових резервів, включаючи постанційний розподіл таких резервів на момент подачі заявок/пропозицій, та фактичні дані.
8.3. Сторони погоджуються підтримувати конфіденційність будь-якої інформації, що стосується обох Сторін, і яку було визнано конфіденційною.
8.4. Сторони зобов`язані старанно зберігати конфіденційну інформацію. Конфіденційні зобов`язання продовжуються після того, як цей Договір припиняє свою дію, й доти, доки конфіденційна інформація має значення для Сторін.
8.5. Конфіденційні зобов`язання залишаються чинними протягом 10 років, якщо інше не погоджено в письмовій формі Сторонами або якщо інше не передбачено законодавством.
8.6. Конфіденційні зобов`язання не перешкоджають Сторонам передавати або розкривати конфіденційну інформацію, якщо одна зі Сторін зобов`язана зробити це відповідно до закону, наказу, припису, постанови або доручення органів влади, суду.
8.7. Сторони погоджуються з тим, що до цього Договору у разі необхідності можуть бути внесені зміни та доповнення за взаємною згодою.
8.8. У разі необхідності внесення змін до цього Договору (у тому числі у випадку ухвалення рішення про реорганізацію та/або ліквідацію підприємства, банкрутство, про внесення змін до установчих документів щодо найменування і місця знаходження підприємства, про зміну банківських реквізитів, інших даних, що впливають на належне виконання передбачених цим Договором зобов`язань) вони мають бути оформлені у вигляді додаткової угоди за підписами уповноважених осіб Сторін.
8.9. У разі внесення змін або скасування нормативно-правових актів, що регулюють відносини, пов`язані з наданням Послуги, Сторони вносять до цього Договору відповідні зміни, які необхідні для усунення протиріч.
9. Відключення, обмеження, припинення живлення
9.1. Сторони інформують одна одну якомога швидше щодо порушень, які впливають на роботу системи диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та системи передачі, і вживають негайних заходів з локалізації порушення та усунення небезпеки для обслуговуючого персоналу та обладнання, що не задіяне в порушенні.
9.2. Оператор системи передачі (ОСП), Виконавець має право відключити електрообладнання Користувача від системи передачі:
1) з метою запобігання порушенням режиму роботи об`єднаної енергетичної системи України або її окремих частин, забезпечення надійної та безпечної роботи об`єктів електроенергетики з виробництва, передачі і постачання електричної енергії;
2) для запобігання порушень та розвитку аварій у системі передачі, пожежі, створення загрози життю людей, при видачі помилки або відмови оперативно-інформаційних комплексів Користувача, які порушують управління режимом роботи ОЕС України і корекція яких значно затримується;
3) після закінчення терміну дії або у разі розірвання цього Договору.
9.3. Оператор системи передачі (ОСП), Виконавець має право застосування обмеження або припинення надання Послуги Користувачу, повідомивши його за три робочі дні про такі наміри.
9.4. Оператор системи передачі (ОСП), Виконавець має право обмежити, припинити, знизити надійність надання Послуги після повідомлення Користувача не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт, огляду, тестування або інших аналогічних робіт у системі передачі та електроустановках оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, для приєднання нових Користувачів до системи передачі у разі відсутності резервного живлення Користувача або у разі зниження показників якості електроенергії з вини Користувача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок оператора системи передачі (ОСП), Виконавця.
9.5. Порядок припинення/відновлення електроживлення Споживача визначено Кодексом системи передачі.
10. Обмін інформацією в рамках Договору
10.1. Планові обсяги Послуги Користувач зобов`язаний подавати Виконавцю до десятої доби місяця, що передує розрахунковому місяцю. Виконавець протягом 3 днів їх погоджує і повертає Користувачу.
10.2. Виконавець щокварталу оформлює акт звірки розрахунків наданої Послуги відповідно до форми, наведеної в додатку 5 до цього Договору, та надсилає його Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (за допомогою Сервісу) або надає Користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом уповноваженої особи зі своєї сторони. Користувач протягом трьох робочих днів з дня отримання акта звірки розрахунків наданої Послуги підписує його та повертає Виконавцю.
За окремим запитом Користувача може бути оформлено додатковий акт звірки розрахунків наданої Послуги.
10.3. У разі виникнення розбіжностей в акті звірки розрахунків наданої Послуги Користувач має право протягом 3 робочих днів з дня отримання такого акта направити Виконавцю свій варіант з мотивованим запереченням. Виконавець має розглянути, підписати у разі згоди та надати акт звірки розрахунків Користувачу протягом 3 робочих днів з дня його отримання.
10.4. Акти надання Послуги, акти коригування до актів надання Послуги, акти звірки розрахунків наданої Послуги, рахунки, повідомлення про планові обсяги та будь-які інші повідомлення за цим Договором повинні направлятися однією Стороною іншій за допомогою Сервісу, електронною поштою або факсимільним повідомленням, а також можуть бути підтверджені рекомендованим листом, іншим реєстрованим поштовим відправленням або доставлені кур`єром під розписку за адресою, зазначеною в цьому Договорі.
10.5. Податкові накладні отримуються Користувачем виключно в електронному вигляді у порядку, визначеному податковим законодавством.
10.6. Будь-які документи, що створюються/укладаються Сторонами під час виконання Договору (у тому числі акт надання Послуги або акт коригування до акта наданої Послуги), можуть бути підписані Сторонами як у паперовій формі шляхом проставлення власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового нефункціонування Сервісу, про що Виконавець зобов`язаний повідомити на своєму вебсайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/. Один документ повинен бути підписаний обома Сторонами в один і той самий спосіб (залежно від форми документа).
10.7. Рахунки, акти надання Послуги, акти коригування до актів надання Послуги, акти звірки розрахунків та повідомлення вважаються отриманими Стороною:
у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачу, що підписується його уповноваженим представником;
у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.
Електронний документ, який направляється Стороною на виконання Договору через Сервіс, вважається одержаним іншою Стороною з часу набуття документом статусу "Доставлено" у Сервісі.
Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою Сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, породжує права та обов`язки для Сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичним документу, який міг би бути створений однією зі Сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб.
10.8. Для забезпечення електронного документообігу Сторони зобов`язуються здійснити реєстрацію в Сервісі та дотримуватися правил та інструкції користування Сервісом, які ним передбачені.
10.9. При підписанні документів електронним підписом використовується сертифікат, виданий кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, у порядку, встановленому законодавством.
10.10. Сторона підтверджує, що документи, підписані електронним підписом за допомогою Сервісу з використанням реєстраційних даних Сторони, вважаються такими, що підписані цією Стороною (уповноваженою нею особою).
11. Порядок врегулювання спорів
11.1. Усі суперечки та розбіжності, що виникають з цього Договору або у зв`язку з ним, у тому числі що стосуються його укладення, дії, виконання, змін, доповнень, припинення, Сторони вирішують шляхом переговорів, якщо інше не передбачено цим Договором.
11.2. Наявність спору, що виникає у зв`язку з цим Договором, не звільняє Сторони від виконання їх зобов`язань відповідно до умов цього Договору.
11.3. Спірні питання між Користувачем та оператором системи передачі (ОСП), Виконавцем розглядаються в межах наданих законодавством повноважень НКРЕКП, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та судом.
11.4. У випадках, не передбачених цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.
12. Термін дії Договору
12.1. Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2023. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
12.2. Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої зі Сторін у порядку, визначеному законодавством України.
12.3. Сторони зобов`язуються письмово повідомляти про зміну реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно-правової форми, банківських реквізитів тощо) не пізніше ніж через 10 днів після настання таких змін.
12.4. Цей Договір укладено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них зберігається в оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, другий - у Користувача.
12.5. Цей Договір припиняє свою дію, якщо одна зі Сторін перестає бути учасником ринку електричної енергії та/або визначена згідно з Правилами ринку "Дефолтним" учасником ринку, з дати, зазначеної у заяві Сторони, що вирішила позбутися статусу учасника ринку електричної енергії добровільно та/або у разі відсутності ліцензії на проведення певного виду діяльності, та/або за рішенням Адміністратора розрахунків. В іншому випадку цей Договір припиняє свою дію з дати набрання законної сили рішенням суду про розірвання цього Договору.
12.6. Припинення/розірвання дії цього Договору не звільняє Сторони від належного виконання обов`язків, що виникли в період дії цього Договору.
13. Інші умови
13.1. Усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими особами обох Сторін.
13.2. Межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається в додатку 3 до цього Договору.
13.3. Додатками до цього Договору є:
перелік точок комерційного обліку, зареєстрованих за Користувачем (споживачем)/перелік віртуальних точок комерційного обліку Користувача на межі з оператором системи передачі (додаток 1);
схема з`єднань обладнання об`єкта диспетчеризації та перелік електротехнічного обладнання (додаток 2);
акт розмежування балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності Сторін (додаток 3);
акт надання Послуги (додаток 4);
акт звірки розрахунків (додаток 5);
Положення про взаємодію ОСП та Виробника при диспетчерському (оперативно-технологічному) управлінні (додаток 6);
Положення про взаємодію ОСП та ОСР при диспетчерському (оперативно-технологічному) управлінні (додаток 7);
Положення про взаємодію ОСП та Споживача при диспетчерському (оперативно-технологічному) управлінні (додаток 8);
Положення про взаємодію ОСП та ОУЗЕ при диспетчерському (оперативно-технологічному) управлінні (додаток 9);
Перелік об`єктів електроенергетики виробника/ОУЗЕ (додаток 10 (виробникам/ОУЗЕ)).
14. Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін
Оператор системи передачі (ОСП), Виконавець Користувач
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧОРНОБИЛЬСЬКА АЕС"
Адреса: 01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, 25 Адреса: 07100, Київська, обл., м. Славутич, вул. 77-ї Гвардійської дивізії, 7/1
Код EIC: 10X1001C--00001X Код EIC: -
IBAN НОМЕР_1 IBAN
у АТ Ощадбанк»
ЄДРПОУ 00100227 ЄДРПОУ 14310862
ІПН: 001002226654 ІПН 143108610298
Телефон: (044)238-37-00; (044)238-38-38 Телефон: (04593) 4-41-56, 4-33-66, 4-31-07
Факс: (044) 238-32-64 Факс: (04579) 2-56-70
E-mail: nec-kanc@ua.energy dimp.nec@ua.energy online.noreply@ua.energy Email: office@chnpp.gov.ua; mejueva@chnpp.gov.ua seyda@chnpp.gov.ua
Статус платника податку: на загальних підставах Статус платника податку: на загальних підставах
2. Додатки до Договору, які укладені до внесення змін обумовлених п.1 цієї додаткової угоди, вважати чинними.
3. Додаток «Перелік об`єктів електроенергетики виробника електричної енергії» до Договору (за наявності) вважати додатком «Перелік об`єктів електроенергетики виробника/ОУЗЕ (додаток 10 (виробникам/ОУЗЕ))».
4. Додаткова угода набуває чинності з моменту її підписання обома Сторонами.
5. Дана додаткова угода складена українською мовою у двох оригінальних примірниках, що мають однакову юридичну силу та є невід`ємною частиною Договору, по одному примірнику для кожної із Сторін.
Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін
Оператор системи передачі (ОСП), Виконавець Користувач
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧОРНОБИЛЬСЬКА АЕС"
Адреса: 01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, 25 Адреса: 07100, Київська, обл., м. Славутич, вул. 77-ї Гвардійської дивізії, 7/1
Код EIC: 10X1001C--00001X Код EIC: ----------------
IBAN НОМЕР_1 IBAN
у АТ «Ощадбанк»
ЄДРПОУ 00100227 ЄДРПОУ 14310862
ІПН: 001002226654 ІПН 143108610298
Телефон: (044)238-37-00; (044)238-38-38 Телефон: (04593) 4-41-56, 4-33-66, 4-31-07
Факс: (044) 238-32-64 Факс: (04579) 2-56-70
E-mail: nec-kanc@ua.energy dimp.nec@ua.energy online.noreply@ua.energy Email: office@chnpp.gov.ua; mejueva@chnpp.gov.ua seyda@chnpp.gov.ua
Статус платника податку: на загальних підставах Статус платника податку: на загальних підставах начальник відділу роботи з користувачами ОСП А.О. Маценко т.в.о. генерального директора В.О. Сейда».
3. Стягнути з Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" (07100, Київська область, місто Славутич, вулиця Збройних Сил України, будинок 7/1, код ЄДРПОУ 14310862) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227) 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні) судового збору за подання позовної заяви.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 12.07.2024.
Суддя С.О. Саванчук