Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2024 рокусправа № 380/8497/22 зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого суддіКузана Р.І.,
секретар судового засіданняЯщишин І.А.,
за участю:
представника відповідачаФостяк Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: м.Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП 43968090) (далі відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №00039600901 від 25.05.2022, яким на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є неправомірним, оскільки винесене з порушенням чинного законодавства. Зазначає, що посадовою особою, якою прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення не враховано всіх обставин справи, докази на підставі яких воно було прийняте є неповними та недопустимими. Вважає, що на нього неправомірно накладено штрафну (фінансову) санкцію. Звертає увагу на відсутність у відповідача жодних доказів вчинення такої діяльності, а саме: продавець продаж алкогольних напоїв у заборонений час заперечує, фото- чи відеофіксація працівниками поліції не здійснювалася.
Ухвалою від 20.06.2022 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 06.07.2022 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач 01.08.2022 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що 03.02.2022 Головне управління ДПС у Львівській області листом №33-вих-5870 від 24.01.2022 отримало матеріали Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, а саме: копію постанови про накладення адміністративного стягнення №4 від 13.01.2022; копію протоколу про адміністративне правопорушення від 02.12.2021. Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №791103 працівниками поліції виявлено, що 02.12.2021 о 22 год. 40 хв. ОСОБА_2 перебуваючи на робочому місці в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Наукова, 10А, здійснила продаж алкогольною напою, а саме горілки «Наша Марка» ємністю 0,25 л., чим порушила вимоги пункту 1 ухвали Львівської міської ради №4710 від 11.09.2019 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного)». Пунктом 1 ухвали ЛМР №4710 передбачено заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного) у стаціонарних об`єктах торгівлі та тимчасових спорудах, за винятком закладів ресторанного господарства з 22.00 год до 10.00 год.
Зазначає, що відповідно до ч.9 ст.15-3 Закону №481/95 сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб`єктами господарювання, які діють (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби. Згідно з ліцензією на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №13050308202104894 від 26.07.2021, суб`єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність за адресою АДРЕСА_2 , де було реалізовано алкогольний напій у заборонений час, є ФОП ОСОБА_1 . Відповідно до абз.11 ч.2 ст.17 Закону №481/95 до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
З урахуванням наведених обставин відповідач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 25.05.2022 №00039600901 винесене на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та ч.2 ст.17 Закону №481/95 та є правомірним.
Ухвалою суду від 02.09.2020 провадження у даній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Личаківського районного суду м. Львова у справі №463/3863/22 за позовною заявою ОСОБА_2 до Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради про скасування постанови.
Ухвалою суду від 13.05.2024 провадження у справі поновлено.
Позивач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Подав заяву про розгляд справи за відсутності позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач отримав ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями №13050308202104894 від 26.07.2021, виданої Головним управлінням ДПС у Львівській області за місцем здійснення торгівлі: м. Львів, вул. Наукова, 29, кафе-бар, 39,9 м.кв., термін дії ліцензії з 26.07.2021 до 26.07.2022.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 02.12.2021 №791103, що складений лейтенантом поліції ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 , 02.12.2021 о 22 год. 40 хв. ОСОБА_2 перебуваючи на робочому місці в магазині «Baker Market», що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Наукова, 10А, здійснила продаж алкогольною напою, а саме горілки «Наша Марка» ємністю 0,25 л., чим порушила вимоги пункту 1 ухвали Львівської міської ради №4710 від 11.09.2019 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного)». Пунктом 1 ухвали ЛМР №4710 передбачено заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного) у стаціонарних об`єктах торгівлі та тимчасових спорудах, за винятком закладів ресторанного господарства, з 22.00 год. до 10.00 год.
13.01.2022 адміністративною комісією Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради винесено постанову №4 у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої на ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 13600,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 КУпАП.
Як зазначено у вказаній постанові ОСОБА_2 , перебуваючи на робочому місці в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою м. Львів, вул. Наукова, 10А, 02.12.2021 о 22 год. 40 хв. здійснила продаж алкогольною напою, а саме горілки «Наша Марка» ємністю 0,25 л., чим порушила вимоги пункту 1 ухвали Львівської міської ради № 4710 від 11.09.2019 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного)».
Головним управлінням ДПС у Львівській області 03.02.2022 отримано лист Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради №33-вих-8570 від 24.01.2022 разом з копіями протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАЕ 791103 від 02.12.2021 та постанови Адміністративної комісії при Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради про накладення адміністративного стягнення №4 від 13.01.2022.
На підставі вказаних документів відповідач 25.05.2022 прийняв податкове повідомлення-рішення року №00039600901. На підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та ч.2 ст.17 Закону №481/95 до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 6800 грн.
Рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 19.01.2024 у справі №463/3863/22 скасовано постанову в справі про адміністративне правопорушення №4 від 02.12.2021 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 за ч.2 ст. 156 КУпАП у виді штрафу в розмірі 13600,00 грн. і закрито справу про адміністративне правопорушення. Рішення Личаківського районного суду м. Львова від 19.01.2024 набрало законної сили 05.02.2024.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 08.04.2024 внесено виправлення в рішення Личаківського районного суду м. Львова від 19.01.2024, правильно зазначивши по тексту рішення оскаржувану постанову, а саме: замість «постанова в справі про адміністративне правопорушення №4 від 02.12.2021 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 за ч.2 ст. 156 КУпАП у виді штрафу в розмірі 13600,00 грн.», зазначити «постанова в справі про адміністративне правопорушення №4 від 13.01.2022 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 за ч.2 ст. 156 КУпАП у виді штрафу в розмірі 13600,00грн.»
Позивач, вважаючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду з позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Згідно з пп. 19-1.1.14, 19-1.1.16 - 19-1.1.20 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 зі змінами та доповненнями (далі ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:
- здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері;
- здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального;
- проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального;
- організовують роботу, пов`язану із замовленням марок акцизного податку, їх зберіганням, продажем, відбором зразків, з метою проведення експертизи щодо їх автентичності та здійснюють контроль за наявністю таких марок на пляшках (упаковках) з алкогольними напоями і пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації;
- забезпечують контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, які провадять роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів;
- забезпечують контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.
Згідно з п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. (п.61.1 ст.61 ПК України).
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95- ВР від 19.12.1995 (далі Закон №481/95) контроль за дотримання норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензію, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790 (далі Порядок №790).
Згідно з п.5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
- акт перевірки додержання суб`єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
- результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб`єкта підприємницької діяльності, пов`язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Пунктом 1 ухвали Львівської міської ради «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного)» №4710 передбачено заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного) у стаціонарних об`єктах торгівлі та тимчасових спорудах, за винятком закладів ресторанного господарства, з 22.00 год. до 10.00 год.
Відповідно до ч.9 ст.15-3 Закону №481/95 сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб`єктами господарювання, які діють (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.
Згідно із ст. 17 Закону №481/95, в редакції яка діяла на час виявлення правопорушення та прийняття спірного рішення, до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону 6800 грн.
Отже, з огляду на вказані норми матеріального права суд зазначає, що передбачена Законом відповідальність можлива лише у випадку встановлення факту порушення суб`єктом господарювання вимог ст. 15-3 вказаного Закону.
Суд встановив, що листом Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради №33-вих-5870 від 24.01.2022 проінформовано Головне управління ДПС у Львівській області про те, що адміністративною комісією винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №4 від 13.01.2022 та направлено копію такої постанови.
З матеріалів справи також встановлено, що постанова №4 від 13.01.2022 винесена відносно продавця магазину за адресою АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 02.12.2021 серія ВАЕ №6791103, що складений лейтенантом поліції АОП САОП ВП ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 .
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі матеріалів Личаківської районної адміністрації, надісланих відповідачеві листом №33-вих-5870 від 24.01.2022.
Суд встановив, що рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 19.01.2024 у справі №463/3863/22 (з урахуванням ухвали суду від 08.04.2024 про виправлення описки в рішенні Личаківського районного суду від 19.01.2024), скасовано постанову в справі про адміністративне правопорушення №4 від 13.01.2022 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 за ч.2 ст. 156 КУпАП у виді штрафу в розмірі 13600,00 грн. і закрито справу про адміністративне правопорушення. Рішення Личаківського районного суду м. Львова від 19.01.2024 набрало законної сили 05.02.2024.
Зі змісту рішення Личаківського районного суду м.Львова від 19.01.2024 у справі 463/3863/22 суд встановив, що постанова у справі про адміністративне правопорушення №4 від 13.01.2022 скасована та провадження у справі закрито у зв`язку з відсутністю доказів вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення. У цій справі суд вказав, що Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради не представлено жодних доказів, якими підтверджується факт продажу ОСОБА_2 алкогольних напоїв у заборонений час доби.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд зазначає, що у зв`язку з скасуванням постанови у справі про адміністративне правопорушення №4 від 13.01.2022, протиправним є застосування до позивача фінансових санкцій у сумі 6800,00 грн.
Крім того суд враховує, що згідно з ліцензією №13050308202104894 від 26.07.2021 ФОП ОСОБА_1 має право здійснювати підприємницьку діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями в кафе-барі за адресою АДРЕСА_3 , а не у магазині за адресою АДРЕСА_2 , де згідно з постановою у справі про адміністративне правопорушення №4 від 13.01.2022 відбувся продаж алкогольних напоїв у заборонений час.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області №00039600901 від 25.05.2022, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 6800,00 грн, винесено відповідачем без дотримання вимог закону, а тому є наявними правові підстави для його скасування.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, відповідно до ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який в силу ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00039600901 від 25.05.2022 Головного управління ДПС у Львівській області.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, вул. Стрийська, 35, м.Львів, код ЄДРПОУ ВП 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 08.07.2024.
СуддяР.І. Кузан