Рішення № 120318087, 10.07.2024, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2024
Номер справи
120/3476/24
Номер документу
120318087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

10 липня 2024 р. Справа № 120/3476/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі відповідач) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на протиправні дії відповідача щодо відмови у призначенні з 01.05.2023 житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Тому, з метою зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2023, позивач, звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою від 25.03.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

18.04.2024 відповідач подав, відзив у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що згідно даних субсидійної справи позивача, мігрованої з територіального органу соціального захисту населення, домогосподарству було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг та по квітень 2023 року включно зараховано в повному обсязі на відповідний відкритий рахунок в АБ "УкрГазбанк".

3 травня 2023 року органами Пенсійного фонду здійснено автоматичний перерахунок житлових субсидій на неопалювальний сезон. Відповідач зазначає, що відповідно до абз.4 п.78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, у разі закінчення строку отримання житлової субсидії, призначення житлової субсидії на наступний період здійснюється автоматично, крім домогосподарств у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб.

Оскільки, у домогосподарстві позивача зареєстровані, але фактично не проживають (за даними мігрованої субсидійної справи) ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , підстави для автоматичного призначення субсидії для домогосподарства відсутні.

Також, відповідач зазначив, що згідно з даними Міністерства фінансів України під час отримання житлової субсидії, будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначалася житлова субсидія, тобто на 01.11.2022 та 01.04.2023, мав на депозитних банківських рахунках кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень. А саме: - код валюти депозиту: 840, МФО банку: 322669, назва банку: АТ "Ощадбанк", назва відділення/філії: філія - Головне управління по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк"; - код валюти депозиту: 980, МФО банку: 322669, назва банку: АТ "Ощадбанк" Києву та Київській області АТ "Ощадбанк"; - код валюти депозиту: 980, МФО банку: 380805, назва банку: АТ "Райффайзен Банк Аваль", назва відділення/філії: Ірпінське районне відділення (м. Ірпінь).

Суд, вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом № 22 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (а.с. 16).

До квітня 2023 року за місцем проживання отримувала житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

На опалювальний період позивач не отримувала субсидію, тому звернулася за роз`ясненнями до відповідача.

Відповідач листом від 31.01.2024 № 1566-847/К-02/8-0200/24 повідомив, що згідно з даними субсидійної справи позивача, мігрованої з територіального органу соціального захисту населення, домогосподарству було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг та по квітень 2023 року включно зараховано в повному обсязі на відповідний відкритий рахунок в АБ "УкрГазбанк".

Органами Пенсійного фонду 03.05.2023 здійснено автоматичний перерахунок житлових субсидій на неопалювальний сезон. Відповідач зазначає, що відповідно до абз. 4 п.78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, у разі закінчення строку отримання житлової субсидії, призначення житлової субсидії на наступний період здійснюється автоматично, крім домогосподарств у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб.

Оскільки, у домогосподарстві позивача зареєстровані, але фактично не проживають (за даними мігрованої субсидійної справи) ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , підстави для автоматичного призначення субсидії для домогосподарства відсутні.

Також, відповідач зазначив, що згідно даних Міністерства фінансів України під час отримання житлової субсидії, будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначалася житлова субсидія, тобто на 01.11.2022 та 01.04.2023, мав на депозитних банківських рахунках кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, а саме: - код валюти депозиту: 840, МФО банку: 322669, назва банку: АТ "Ощадбанк", назва відділення/філії: філія - Головне управління по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк"; - код валюти депозиту: 980, МФО банку: 322669, назва банку: АТ "Ощадбанк" Києву та Київській області АТ "Ощадбанк"; - код валюти депозиту: 980, МФО банку: 380805, назва банку: АТ "Райффайзен Банк Аваль", назва відділення/філії: Ірпінське районне відділення (м. Ірпінь).

Тому, відповідач зауважив, що для з`ясування ситуації і визначення права на подальшу виплату житлової субсидії необхідно надати документи, спростовуючи або підтверджуючи вказану інформацію, тобто надати документи які підтверджують на кого з членів сім`ї відкриті вищезазначені депозитні рахунки (а.с. 19-20).

Позивач не погоджується із такою відмовою, тому звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами У країни.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.95 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення № 848 ).

За змістом пункту 3 Положення № 848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до п. 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках)

Згідно абз. 1 п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Відповідно до абз. 1 п. п. 5 п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також у разі, коли заборгованість виникла через те, що об`єднання, які є колективними споживачами (замовниками) усіх або частини житлово-комунальних послуг, та виконавці комунальних послуг не надали уповноваженим органам інформацію, необхідну для призначення та розрахунку розміру житлової субсидії, про співвласників багатоквартирного будинку/споживачів комунальних послуг).

Згідно п. п. 9 п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.

Пункт 25 Положення № 848 передбачає, що у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства.

Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян).

Наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 цього Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.

Відповідно до п. 91 Положення №848, у разі зміни складу зареєстрованих/задекларованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, настання умов, зазначених в абзацах третьому і дев`ятому пункту 90 цього Положення, подаються нові заява та декларація.

Суд встановив, що ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні житлової субсидії з травня 2023 року та зазначено, що згідно даних Міністерства фінансів України під час отримання житлової субсидії, будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначалася житлова субсидія, тобто на 01.11.2022 та 01.04.2023, мав на депозитних банківських рахунках кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, а саме:

- код валюти депозиту: 840, МФО банку: 322669, назва банку: АТ "Ощадбанк", назва відділення/філії: філія - Головне управління по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк";

- код валюти депозиту: 980, МФО банку: 322669, назва банку: АТ "Ощадбанк" Києву та Київській області АТ "Ощадбанк";

- код валюти депозиту: 980, МФО банку: 380805, назва банку: АТ "Райффайзен Банк Аваль", назва відділення/філії: Ірпінське районне відділення (м. Ірпінь).

Проаналізувавши доводи відповідача, суд звертає увагу, що вказана інформація не містить ні номерів рахунків у банках, ні приналежність таких рахунків позивачу, ні суми коштів на рахунках.

Тому зазначені дані не підтверджують наявність у заявниці коштів на депозитному рахунку (рахунках) у сумі, що перевищує 100 тис. грн.

ОСОБА_1 , в свою чергу, заперечила наявність депозитних рахунків, ні будь-яких інших рахунків у зазначених банках.

Отже, відмова відповідача у призначенні позивачу субсидії з наведеної підстави є необґрунтованою.

Відповідач покликається також на те, що в допомогсподарстві ОСОБА_1 зареєстровані, але фактично не проживають ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Однак, суд вказані доводи відхиляє, адже ОСОБА_3 з 02.10.2019, а ОСОБА_2 з 18.08.2021 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується витягами з реєстру територіальної громади від 08.02.2024 № 2024/011357433 та № 2024/001356898 (а.с. 17-18).

Враховуючи зазначене, відмова відповідача щодо призначення (продовження) з 01.05.2023 житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг є протиправною.

Зважаючи на встановлені судом обставини справи, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2023.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1211,20 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо призначення (продовження) ОСОБА_1 з 01.05.2023 житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, оформлену листом від 31.01.2024 № 1566-847/К-02/8-0200/24.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна