Рішення № 120318008, 10.07.2024, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2024
Номер справи
120/2732/24
Номер документу
120318008
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

10 липня 2024 р. Справа № 120/2732/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує на протиправну бездіяльність відповідача, яка полягає у не перерахунку та невиплаті пенсії на підставі заяви від 26.04.2023.

Тому, з метою зобов`язання відповідача з 12.07.2022 перерахувати та виплатити пенсію відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із врахуванням інформації зазначеній в грошовому атестаті № 1230 та довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.08.2022 № 10/59/444, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою від 11.03.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребувано у відповідача додаткові документи.

Відповідач 29.03.2024 подав відзив на позовну заяву, у якому вказує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та одержує пенсію по вислузі років як пенсіонер Державної прикордонної служби з 23.08.2008.

У зв`язку з цим відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії по вислузі років, як колишньому військовослужбовцю Міністерства Оборони України.

Головним управлінням прийнято рішення від 12.01.2024 № 02010001944 про відмову позивачу в проведенні перерахунку пенсії згідно з заявою від 26.04.2023 в зв`язку з недотриманням Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Державній прикордонній службі військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та на даний час перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

26.02.2022 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 32 позивача зараховано у списки особового складу роти охорони на всі види забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 .

12.07.2022 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 152, позивача з 12.07.2022 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 .

26.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії з 12.07.2022 з урахуванням грошового забезпечення, що зазначено у грошовому атестаті № 1230 та в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.08.2022 № 10/59/444.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 19.05.2023 позивачу відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку з тих підстав, що заяву про перерахунок пенсії необхідно подавати до пенсійного органу через уповноважений структурний підрозділ за місцем проходження військової служби.

Не погодившись з такою відмовою пенсійного органу, позивач оскаржив її в судовому порядку.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.12.2023 у справі № 120/7794/23, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянути заяву про здійснення перерахунку пенсії, що подана ОСОБА_1 26 квітня 2023 року.

На виконання вказаного рішення відповідач розглянув заяву та 12.01.2024 прийняв рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 .

У рішенні зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та одержує пенсію по вислузі років як пенсіонер Державної прикордонної служби з 23.08.2008.

У зв`язку з цим відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії по вислузі років, як колишньому військовослужбовцю Міністерства Оборони України.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).

Вказаним законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону № 2262-XII, обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), яким передбачено, зокрема,

- заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. (абзац 1 пункту 4 цього Порядку);

- перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (пункт 23 цього Порядку).

З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Тобто, ОСОБА_1 , як пенсіонер, після призначення пенсії має право самостійно надати до відповідного Пенсійного органу додаткові документи для перерахунку пенсії, а в останнього виникає обов`язок перерахувати призначену позивачу пенсію.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, в силу вимог статті 63 Закону № 2262-XII, позивач отримав право на перерахунок пенсії, яким і скористався шляхом подання відповідачу відповідної заяви, грошового атестата № 1230 та довідки, виданих ІНФОРМАЦІЯ_4 .

За таких обставин суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на підставу для відмови у перерахунку пенсії позивача про те, що заяви про перерахунок пенсії подаються особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи, зокрема Міністерства оборони України.

Посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та одержує пенсію по вислузі років як пенсіонер Державної прикордонної служби з 23.08.2008, суд відхиляє, оскільки пенсія позивачу призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому в силу ст. 63 Закону № 2262-XII він має право на перерахунок його пенсії.

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі грошового атестата № 1230 та довідки від 03.08.2022 № 10/59/444, виданих ІНФОРМАЦІЯ_4 .

При цьому, суд враховує, що відмова відповідача оформлена рішенням від 12.01.2024 № 02010001944, яке є правовим актом індивідуальної дії, який відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується.

Відтак, суд вважає за необхідне, керуючись статтею 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.

Так, згідно з частиною 2 вказаної норми, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина з боку суб`єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому, вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.

Вказане підтверджується роз`ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту третього цієї постанови, виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відтак, керуючись положеннями частини 2 статті 9 КАС України, суд вважає можливим вийти за межі заявлених позовних вимог та з метою ефективного захисту порушених прав позивача визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.01.2024 № 02010001944 про відмову в проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 120/7794/23 від 11.12.2023.

Вимога зобов`язального характеру є похідною, тому підлягає задоволенню.

Визначаючись щодо строку з якого необхідно перерахувати пенсію, суд ураховує, що за приписами ч. 2 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

За обставин справи позивач звернувся до відповідача 26.04.2023 з проханням перерахувати його пенсію з 12.07.2022, що вказує про дотримання позивачем строку 12 місяців.

Проте, оскільки день звільнення є останнім робочим днем, який відповідним чином обліковується та оплачується на рівні звичайного робочого дня (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 24 жовтня 2019 року по справі № 821/1226/16) та враховуючи, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 152, позивача виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 з 12.07.2022, тому слід відповідача зобов`язати перерахувати пенсію та виплачувати з 13.07.2022.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача належить стягнути судовий збір у розмірі 807,46 грн.

Керуючись ст.ст. 73 - 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 12.01.2024 № 02010001944 про відмову в проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 120/7794/23 від 11.12.2023.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати з 13.07.2022 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із врахуванням грошового забезпечення зазначеного в грошовому атестаті № 1230 та довідці від 03.08.2022 № 10/59/444, виданих ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В іншій частині вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 807,60 грн (вісімсот сім гривень 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).

СуддяДмитришена Руслана Миколаївна