Постанова № 120311314, 05.07.2024, Полонський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
05.07.2024
Номер справи
681/757/24
Номер документу
120311314
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 681/757/24

Провадження 3/681/338/2024

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2024 року

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.,

за участю секретаря судового засідання Салюк Т.М.

прокурора Карпюка А.М.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1

розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , керівника комунального підприємства Полонської міської ради Полонської міської об`єднаної територіальної громади «Бюро технічної інвентаризації», громадянина України,

за ч.1ст.172-7,ч.2ст.172-7КУпАП, -

встановив:

ОСОБА_1 будучи керівником комунального підприємства Полонської міської ради Полонської міської об`єднаної територіальної громади «Бюро технічної інвентаризації» являється відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

ОСОБА_1 не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а саме голову Полонської міської ради, перед виданням (підписанням) наступних наказів:

30.06.2022 наказу № 9 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за червень 2022 в розмірі 6500 гривень собі особисто;

29.07.2022 наказу № 12 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за липень 2022 в розмірі 6500 гривень собі особисто;

31.08.2022 наказу № 15 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за серпень 2022 в розмірі 6500 гривень собі особисто;

30.11.2022 наказу № 25 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за листопад 2022 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

29.12.2022 наказу № 26 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за грудень 2022 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.01.2023 наказу № 1 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за січень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

28.02.2023 наказу № 2 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за лютий 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.03.2023 наказу № 4 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за березень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

28.04.2023 наказу № 5 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за квітень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.05.2023 наказу № 7 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за травень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

30.06.2023 наказу № 9 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за червень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.07.2023 наказу № 10 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за липень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

31.08.2023 наказу № 12 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за серпень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

29.09.2023 наказу № 13 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за вересень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

31.10.2023 наказу № 15 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за жовтень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

30.11.2023 наказу № 16 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за листопад 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

28.12.2023 наказу № 18 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за грудень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

31.01.2024 наказу № 2 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за січень 2024 в розмірі 14200 гривень собі особисто;

29.02.2024 наказу № 3 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за лютий 2024 в розмірі 14200 гривень собі особисто.

При цьому ОСОБА_1 усупереч публічному інтересу надав перевагу приватному, обумовленому бажанням покращити власне матеріальне становище, самостійно оцінивши особисті показники його роботи та встановивши відповідний розмір премії, оскільки у останнього наявна можливість одноособово встановлювати такий розмір.

Такими діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до якого особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, та скоїв адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Крім того, ОСОБА_1 вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видав (підписав) наступні накази:

30.06.2022 наказ № 9 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за червень 2022 в розмірі 6500 гривень собі особисто;

29.07.2022 наказ № 12 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за липень 2022 в розмірі 6500 гривень собі особисто;

31.08.2022 наказ № 15 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за серпень 2022 в розмірі 6500 гривень собі особисто;

30.11.2022 наказ № 25 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за листопад 2022 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

29.12.2022 наказ № 26 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за грудень 2022 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.01.2023 наказ № 1 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за січень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

28.02.2023 наказ № 2 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за лютий 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.03.2023 наказ № 4 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за березень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

28.04.2023 наказ № 5 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за квітень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.05.2023 наказ № 7 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за травень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

30.06.2023 наказу № 9 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за червень 2023 в розмірі 6700 гривень собі особисто;

31.07.2023 наказ № 10 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за липень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

31.08.2023 наказ № 12 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за серпень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

29.09.2023 наказ № 13 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за вересень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

31.10.2023 наказ № 15 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за жовтень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

30.11.2023 наказ № 16 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за листопад 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

28.12.2023 наказ № 18 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за грудень 2023 в розмірі 13400 гривень собі особисто;

31.01.2024 наказ № 2 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за січень 2024 в розмірі 14200 гривень собі особисто;

29.02.2024 наказ № 3 «Про нарахування премії», яким нарахував та виплатив щомісячну премію за лютий 2024 в розмірі 14200 гривень собі особисто,

При цьому ОСОБА_1 усупереч публічному інтересу надав перевагу приватному, оскільки покращив власне матеріальне становище шляхом самостійного прийняття рішень про виплату премій собі особисто.

Такими діями ОСОБА_1 порушив вимогип.3ч.1ст.28Закону України«Про запобіганнякорупції», відповідно до якого особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані не вчиняти дії та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів, та вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

В судовому засіданні порушник вину у вчиненому визнав частково, пояснив, що дійсно підписував зазначені накази та не повідомляв голову Полонської міської ради про наявний конфлікт інтересів. Однак умовами укладеного з ним контракту передбачено погодження лише річних премій з безпосереднім керівником, тобто головою міської ради, а про погодження щомісячних премій нічого не зазначеного, тому не знав, що так чинити не можна.

Прокурор в судовому засіданні вказав, що ОСОБА_1 як керівник підприємства мав повідомляти свого безпосереднього керівника голову Полонської міської ради перед підписанням вказаних наказів про преміювання себе особисто, однак не вчинив цього та підписав відповідні накази, тому просив визнати його винним в інкримінованих йому порушеннях та призначити стягнення у виді штрафу в максимальному розмірі.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази, суд зазначає про наступне.

Згідно зіст.1 Закону України «Про запобігання корупції»правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони, та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до абзацу 12 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-7 КУпАП реальним конфліктом інтересів є суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Згідно забзацом 11ч.1ст.1Закону України«Про запобіганнякорупції» підприватним інтересомособи розумієтьсябудь-якиймайновий чинемайновий інтересособи,у томучислі зумовленийособистими,сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Суб`єктом вказаних правопорушень є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідностатті 28 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 цього Закону зобов`язані:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Згідно зіст.81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади Автономної Республік Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно зі ст.167та169цьогокодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановленихКонституцією Українита законом.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права. Посадові особи таких підприємств (інших юридичних осіб) є суб`єктами відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Відповідно до п. 1.2 розділу 1 статуту КП «БТІ», затвердженого рішенням 65-ї позачергової сесії Полонської міської ради Полонської міської об`єднаної територіальної громади І скликання № 11 від 21.12.2018, засновником/власником Підприємства є територіальна громада міста Полонного в особі Полонської міської ради. Згідно з п.3.1. розділу 3 вказаного статуту підприємство є юридичною особою.

За положеннями ч.3ст.65 Господарського кодексу Україникерівник підприємства є посадовою особою підприємства.

У відповідності до підпункту «а» пункту 2 частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичної особи публічного права є суб`єктами, на яких поширюється дія цьогоЗакону, таким чином ОСОБА_1 , будучи керівником комунального підприємства Полонської міської ради Полонської міської ОТГ «Бюро технічної інвентаризації» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Згідно з контрактом з керівником підприємства, що є у комунальній власності від 09.10.2019, укладеним між Полонською міською радою в особі голови ради ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , останній призначений на посаду керівника КП Полонської міської ради Полонської міської ОТГ «Бюро технічної інвентаризації» терміном з 09.10.2019 по 09.10.2024

Відповідно до п.2.6.6. розділу 2 контракту керівник має право заохочувати та накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства, в за положеннями п.2.6.7 в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти.

З даних наказів «Про нарахування премії» від 30.06.2022 № 9, від 29.07.2022 № 12, 31.08.2022 № 15, 30.11.2022 № 25, 29.12.2022 № 26, 31.01.2023 № 1, 28.02.2023 № 2, 31.03.2023 № 4, 28.04.2023 № 5, 31.05.2023 № 7, 30.06.2023 № 9, 31.07.2023 № 10, 31.08.2023 № 12, 29.09.2023 № 13, 31.10.2023 № 15, 30.11.2023 № 16, 28.12.2023 № 18, 31.01.2024 № 2, 29.02.2024 № 3 ОСОБА_1 будучи керівником КП Полонської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» нарахував та виплатив щомісячні премії собі особисто, при цьому не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а саме голову Полонської міської ради, перед виданням (підписанням) вказаних наказів.

Прийнявши рішення про видачу таких наказів самостійно без повідомлення голови Полонської міської ради ОСОБА_1 усупереч публічному інтересу надав перевагу приватному та діяв в умовах реального конфлікту інтересів.

Відтак вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП об`єктивно доведена сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів: даними протоколів про адміністративні правопорушення, даними наказів про нарахування та виплату премій, даними статуту КБ Полонської міської ради «Бюро технічної інвентаризації», даними контракту від 09.10.2019.

Відповідно до ч.2ст.36 КУпАПякщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

При накладенні стягнення, судвраховує характер вчинених правопорушень, дані про особу правопорушника, його ставлення до вчиненого, а тому, з урахуванням положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, яка передбачає відповідальність за більш серйозне з числа вчинених правопорушень, що буде достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, та необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.

Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 279, 280, 283, 287, 288, 294, 307, 308 КУпАП суддя, -

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти на нього стягнення, з урахуванням положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірітрьохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5950 (п`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят) гривень в дохід держави(стягувач Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, місцезнаходження: вул.Зарічанська, 7 м.Хмельницький, поштовий індекс 29017, код ЄДРПОУ: 43305056; отримувач ГУК у Хмел.обл./Полонська мтг/21081100, код отримувача ЄДРПОУ37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA798999980313020106000022657, призначення платежу адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. в дохід держави (стягувач Державав особіДержавної судовоїадміністрації України,місцезнаходження:вул.Липська,18/5,м.Київ,поштовий індекс:01601,код ЄДРПОУ26255795;отримувачГУК ум.Києві/м.Київ//22030106, код отримувача ЄДРПОУ37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, що становитиме 11900 (одинадцять тисяч дев`ятсот) грн.

Постанова може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.

Повний текст постанови проголошено 09.07.2024 о 12:00 годині

Суддя А.Г.Горщар