Постанова № 120253121, 09.07.2024, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
09.07.2024
Номер справи
204/6292/24
Номер документу
120253121
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №204/6292/24

Провадження №3/204/2364/24

ПОСТАНОВА

іменем України

09липня 2024року суддяКрасногвардійського районногосуду м.Дніпропетровська Книш А.В.,розглянувши справупро адміністративнеправопорушення відносно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, працюючої головним бухгалтером ТОВ «НАФТАРЕСУРС», яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163? КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , яка є головним бухгалтером ТОВ «НАФТАРЕСУРС», знаходячись за адресою: м. Дніпро, вул. Енергетична, буд. 14/А, порушила п.189.1 ст.189, абз. «г» п.198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України в частині встановленого законом порядку ведення податкового обліку, в результаті чого підприємством занижено суми податку на додану вартість на загальну суму 764397 грн, в т.ч. за лютий 2019 на суму 7464 грн, за березень 2019 в сумі 376 грн, за вересень 2019 в сумі 70867 грн, за листопад 2019 в сумі 72817 грн, за грудень 2019 в сумі 33551 грн, за січень 2020 в сумі 7326 грн, за лютий 2020 в сумі 4579 грн, за липень 2020 в сумі 15824 грн, за листопад 2020 в сумі 4000 грн, за грудень 2020 в сумі 65669 грн, за березень 2021 в сумі 91974 грн, за квітень 2021 в сумі 4083 грн, за травень 2021 в сумі 4529 грн, в червні 2021 в сумі 10604 грн, за липень 2021 в сумі 21249 грн, за серпень 2021 в сумі 4005 грн, за вересень 2021 в сумі 27369 грн, за жовтень 2021 в сумі 6500 грн, за листопад 2021 в сумі 5994 грн, за грудень в сумі 37617 грн, за січень 2022 в сумі 5000 грн, за вересень 2022 в сумі 34250 грн, за липень 2023 в сумі 228750 грн, відповідно до п.1201.1, п.1201.2 ст.1201, п.201.10 ст.201 Податкового Кодексу України буде застосовано штрафну санкцію не реєстрацію податкових накладних, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового Кодексу України, в результаті чого підприємством занижено суми податку на прибуток на загальну суму 482083 грн, в т.ч. у 2019 у сумі 166567 грн, у 1 кв. 2020 у сумі 10715 грн, 3 кв. 2020 у сумі 14242 грн, 4 кв. 2020 у сумі 62702 грн, 1 кв. 2021 у сумі 82777 грн, 2 кв. 2021 у сумі 17295 грн, у 3 кв. 2021 у сумі 47361 грн, 4 кв. 2021 у сумі 45099 грн, 1 кв. 2022 у сумі 4500 грн, 4 кв. 2022 у сумі 30825 грн. Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163? КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 , належним чином та завчасно сповіщена про час та місце розгляду справи, не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила. На підставі ч. 1 ст. 268 КУпАП справу розглянуто за її відсутності.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного.

Так дії ОСОБА_1 кваліфіковані працівниками поліції за ч. 1 ст. 163? КУпАП, як порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку.

Положеннями ч. 1 ст. 11 Загальної декларації прав людини від 10 грудня 1948 року та ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 01 листопада 1950 року, рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23 рп/2010 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 14-1 КУпАП передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено у законному порядку при додержанні, зокрема, процедури притягнення до адміністративної відповідальності, яка повинна ґрунтуватись на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

Наведені правові позиції закріплюють, що особа не вважається винною, доки її провина не буде доведена у встановленому законом порядку. Тобто, особа не повинна доказувати свою невинуватість і її поведінка вважається правомірною, доки не буде доведено зворотне.

При цьому, за вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини Хдалі - ЄСПЛ) як джерело права. ЄСПЛ поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки у справі «Надточий проти України від 15.05.2008» Суд зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.

А тому, зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016, заява № 926/08), виходжу з того, що суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, порушення п.189.1 ст.189, абз. «г» п.198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України відбулось за період з лютого 2019 року по липень 2023 року, а також порушення пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового Кодексу України відбулось за період з 2019 року по 2022 рік.

Однак, у доданому до протоколу про адміністративне правопорушення Витягу з акту перевірки ТОВ «НАФТАРЕСУРС» від 10 червня 2024 року №1572/04-36-07-04/31037533 зазначено, що у періоді, за який проводилась перевірка, головний бухгалтер ОСОБА_1 є відповідальною за фінансову-господарську діяльність платника податків лише за період з 26 травня 2023 року.

Крім того, згідно копії наказу №25/05-1 від 25 травня 2023 року, доданої до протоколу про адміністративне правопорушення, на ОСОБА_1 покладено виконання обов`язків головного бухгалтера з 25 травня 2023 року.

Отже, ОСОБА_1 була відповідальною за фінансову-господарську діяльність ТОВ «НАФТАРЕСУРС» лише за липень 2023 року.

Таким чином, в судовому засіданні знайшло своє підтвердження порушення ОСОБА_1 вимог п.189.1 ст.189, абз. «г» п.198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України в частині встановленого законом порядку ведення податкового обліку, в результаті чого підприємством занижено суми податку на додану вартість за липень 2023 в сумі 228750 грн, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст.1631 КУпАП.

Обставини справи підтверджуються: протоколом про адміністративне правопорушення №899 від 10 червня 2024 року; копією витягу з акту перевірки ТОВ «НАФТАРЕСУРС» від 10 червня 2024 року №1572/04-36-07-04/31037533; наказу №25/05-1 від 25 травня 2023 року.

Однак, суд дійшов висновку, що справа про адміністративне правопорушення на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП в частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.1631 КУпАП щодо порушення нею вимог п.189.1 ст.189, абз. «г» п.198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України про заниження суми податку на додану вартість за липень 2023 в сумі 228750 грн підлягає закриттю, оскільки на час розгляду справи в суді скінчився визначений ч. 2 ст. 38 КУпАП тримісячний строк накладення адміністративного стягнення, який обчислюється не з часу складання протоколу, а з часу допущення порушення порядку ведення податкового обліку, оскільки саме з цього часу скоєне правопорушення.

В іншій частині згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163? КУпАП, оскільки вона не є суб`єктом адміністративного правопорушення за події, які передують 25 травня 2023 року.

Керуючись ст.ст. 247, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.1631 КУпАП в частині порушення вимог п.189.1 ст.189, абз. «г» п.198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України щодо заниження суми податку на додану вартість за липень 2023 в сумі 228750 грн, закрити у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності. В іншій частині провадження у справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163? КУпАП. Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: