Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
04 липня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/466/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши у спрощеному письмовому провадженні без виклику (повідомлення) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03 травня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), за такими вимогами:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо проведення виплати пенсії позивачу з 01 березня 2024 року з обмеженням максимального розміру, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
2) зобов`язати відповідача здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером Національної поліції України та має пільги, встановлені законодавством України для пенсіонерів, в тому числі на перерахунок пенсії. З 21.09.2021 позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
В лютому 2024 року відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2023 року у справі № 360/739/23 здійснено перерахунок пенсії позивача. Після перерахунку, 05.03.2024 позивач отримав пенсію за березень 2024 року в сумі 23610,00 гривень. Вивченням на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України електронного кабінету позивача, а саме розділу «Моя пенсія», встановлено що відповідачем з 01.03.2024, на думку позивача, безпідставно обмежено розмір пенсії максимальним розміром сумою 23610,00 гривень
Відповідач за розглядом звернення позивача від 14.03.2024 надіслав позивачу відповідь від 25.03.2023 № 1644-1253/Л-02/8-1200/24, в якій заначив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23 (набрало законної сили 06.12.2023), яким зобов`язано відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії за вислугу років позивачу, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 01.02.2022, відповідачем у березні 2024 року зроблено перерахунок пенсії. Відповідно покладених зобов`язань, судом не вимагається виплачувати розмір пенсії позивачу без обмежень після наступних перерахунків. Отже, розмір пенсії позивача на виконання зазначеного рішення суду встановлено з 01.02.2022 без обмежень максимальним розміром, а саме 19515,70 грн. Після перерахунку складових пенсійної виплати з 01.07.2022 у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, сума до виплати перевищила максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону 2262, тому саме з цього періоду застосовано обмеження відповідно вимог чинного законодавства.
Позивач вважає дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів протиправними.
Ухвалою суду від 08 травня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від ГУПФУ в Луганській області 21 травня 2024 року надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.
За даними електронної підсистеми ПВП ДКГ ОСОБА_1 перебуває на обліку, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Національної поліції України, пенсію призначено з 21.09.2021 (дата звільнення 20.09.2021) та розраховано у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Позивачу проведено індексацію пенсії: з 01.03.2022 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі визначеному пунктом 10 цієї постанови (розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 гривень). Враховуючи встановлений прожитковий мінімум особам, які втратили працездатність, розмір пенсійної виплати складав: з 01.03.2022 - 19340,00 грн, з 01.03.2023 - 20930,00 грн. У травні 2023 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1390/22 Головним управлінням здійснено ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії з 21.09.2021, врахувавши до грошового забезпечення, з якого нараховано пенсію, суму індексації грошового забезпечення в розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням за період з 01 вересня 2019 року по 31 серпня 2021 року, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Представник відповідача зазначив, що вищезазначеним судовим рішенням зобов`язань щодо обчислення пенсії без обмежень максимальним розміром на Головне управління покладено не було, перерахунок проведено відповідно норм, чинного на час перерахунку, законодавства.
З 01.03.2024 позивачу проведено індексацію пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Також у березні 2024 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/739/23 Головним управлінням позивачу здійснено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.02.2022, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. Розмір пенсії на виконання зазначеного рішення суду встановлено з 01.02.2022 без обмежень максимальним розміром, а саме 19515,70 грн.
Представник відповідача зазначає, що під час виконання рішення суду пенсія без обмеження максимальним розміром встановлюється станом на дату, з якої судом зобов`язано провести перерахунок, та її розмір не переглядається до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства. Отже, у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян з 01.07.2022, після проведеного перерахунку за рішенням суду, сума до виплати перевищила максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону 2262, тому саме з цього періоду застосовано обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи встановлений прожитковий мінімум особам, які втратили працездатність, розмір пенсії з 01.03.2024 складає 23610,00 грн.
Стосовно обмеження максимального розміру пенсії представник відповідача зазначив, що питання максимального розміру пенсії регламентовано статтею 13 та частиною сьомою статті 43 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Представник відповідача вважає, що розмір призначеної або перерахованої відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема і належної позивачу пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років по лінії Національної поліції України.
За розпорядженням від 22.02.2022 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року, Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі: 12027,64 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 20670,59 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 19340,00 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.08.2022 у справі № 360/1390/22, яке набрало законної сили 18 квітня 2023 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 15 лютого 2022 року № 14 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 21 вересня 2021 року, врахувавши до грошового забезпечення, з якого нараховано пенсію, суму індексації грошового забезпечення в розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням за період з 01 вересня 2019 року по 31 серпня 2021 року, з урахуванням раніше виплачених коштів.
На виконання рішення суду від 11.08.2022 у справі № 360/1390/22 ГУПФУ в Луганській області за розпорядженням від 17.05.2023 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2023 року, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі: 12787,60 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 22493,23 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 20930,00 грн.
За розпорядженням від 27.02.2024 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року, Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі: 12787,60 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 24341,63 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23, яке набрало законної сили 06 грудня 2023 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганської області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії за вислугу років максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з 01.02.2022. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 01.02.2022. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23 ГУПФУ в Луганській області за розпорядженням від 20.03.2024 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2024 року, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі: 12787,60 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 24341,63 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн.
Дослідженням розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 встановлено, що на виконання рішення суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23 відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром з лютого 2022 року по червень 2022 року.
За інформацією, зазначеною в розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії. за пенсійною справою № 1213011883 ОСОБА_1 з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23 здійснено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром за період з лютого 2022 року по червень 2022 року; в лютому 2022 року підлягало до виплати 18741,45 грн базовий місяць лютий 2022 року фактично виплачено 18565,75 грн сума доплати 175,70 грн; в березні 2022 року підлягало до виплати 19515,70 грн базовий місяць березень 2022 року фактично виплачено 19340,00 грн сума доплати 175,70 грн; в травні 2022 року підлягало до виплати 19515,70 грн базовий місяць березень 2022 року фактично виплачено 19340,00 грн сума доплати 175,70 грн; в червні 2022 року підлягало до виплати 19515,70 грн базовий місяць березень 2022 року фактично виплачено 19340,00 грн сума доплати 175,70 грн.
У відповідь на звернення позивача відповідач листом від 25.03.2024 № 1644-1253/Л-02/8-1200/24 повідомив, що листом Головного управління від 28.06.2023 № 4276-4486/Л-02/8-1200/23 позивача інформовано про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.08.2022 у справі № 360/1390/22, яким було зобов`язано Головне управління здійснити позивачу перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з 21.09.2021, врахувавши до грошового забезпечення, з якого нараховано пенсію, суму індексації грошового забезпечення в розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням за період з 01 вересня 2019 року по 31 серпня 2021 року, з урахуванням раніше виплачених коштів. На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23 (набрало законної сили 06.12.2023), яким зобов`язано Головне управління здійснити Вам нарахування та виплату пенсії за вислугу років, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 01.02.2022, Головним управлінням у березні 2024 року зроблено перерахунок пенсії. Звертаємо увагу, що відповідно покладених зобов`язань, судом не вимагається виплачувати розмір Вашої пенсії без обмежень після наступних перерахунків. Отже, розмір позивача пенсії на виконання зазначеного рішення суду встановлено з 01.02.2022 без обмежень максимальним розміром, а саме 19515,70 грн. Після перерахунку складових пенсійної виплати з 01.07.2022 у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, сума до виплати перевищила максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону 2262, тому саме з цього періоду застосовано обмеження відповідно вимог чинного законодавства. Доплату за період з 01.02.2022 по 30.06.2022 у розмірі 878,50 гривень обліковано в Головному управлінні та буде виплачено відповідно до Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту частини першої статті
Отже відповідачем в квітні 2024 року на виконання рішення суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23 здійснено перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, без обмеження максимальним розміром з 01 лютого 2022 року, однак з 01.07.2022 розмір пенсії позивача знову обмежено.
Таким чином, відповідачем обмежено позивачу розмір пенсії станом на дату розгляду справи за період з 01 липня 2022 року по 01 квітня 2024 року.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Преамбула містить положення про те, що цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною першою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року:
- внесені зміни у статтю 43 Закону № 2262-ХІІ (підпункт 8 пункту 6 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI), зокрема частину п`яту цієї статті викладено в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність»;
- пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі Закон № 911-VIII), відповідно до якого внесені зміни у частину п`яту статті 43 Закону № 2262-ХІІ шляхом доповнення реченням такого змісту: Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Пунктом 2 розділу II Прикінцеві положення цього закону визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
В статтю 43 Закону № 2262-XII Законом України від 12 квітня 2016 року № 1080-VIII вносилися зміни (статтю 43 після частини третьої доповнено двома новими частинами), відповідно до яких наведена вище частина п`ята статті 43 Закону № 2262-XII з 06 травня 2016 року (з дати набрання чинності Закону № 1080-VIII) стала частиною сьомою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частин статті, що регламентувала обчислення пенсій особам із числа військовослужбовців.
Конституційний Суд України 20 грудня 2016 року за результатами розгляду справи № 1-38/2016 прийняв Рішення № 7-рп/2016, в якому, серед іншого, вирішив наступне:
- визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;
- положення частини сьомої статті Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/201 зазначив, що оспорюваними положеннями Закону № 2262-XII тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10740 гривень (друге речення частини сьомої статті 43). Разом з тим, обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України. Відтак, Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення другого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII суперечать статті 17 Конституції України.
Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774-VІII), який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни у частину сьому статті 43 Закону № 2262-XII слова і цифри у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року.
При прийнятті рішення у цій справі суд враховує правовий висновок Верховного Суду, зроблений у постановах від 30 жовтня 2020 року у справі № 522/16881/17, від 17 травня 2021 року у справі № 343/870/17, від 10 вересня 2021 року у справі № 300/633/19, щодо застосування Закону № 2262-ХІІ у питанні обмеження максимальним розміром пенсій військовослужбовців про те, що буквальне розуміння змін, внесених Законом № 1774-VIII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262-ХІІ відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Отже, внесені Законом № 1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року (Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016) обмеження максимальним розміром пенсії є протиправним та відповідно є протиправними дії відповідача щодо такого обмеження призначеної позивачу пенсії.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Закон № 2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми підлягають першочерговому застосуванню для їх врегулювання.
Суттєвою є обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося частиною сьомою статті 43 Закону № 2262-XII, яка визнана неконституційною з 20 грудня 2016 року, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання підпадає під регулювання положень статті 2 Закону № 3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону № 2262-XII.
Застосування положень Закону № 3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично суперечить Рішенню Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/201, яким встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України.
Висновки по даній справі не спростовують можливість застосування норм Закону № 3668-VI по відношенню до осіб, щодо яких положення про обмеження виплати пенсії в максимальному розмірі встановлено іншими спеціальними Законами, які у встановленому порядку неконституційними не визнано.
Саме такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у постановах від 09 листопада 2020 року у справі № 813/678/18 і від 09 лютого 2021 року у справі № 640/2500/18.
Правильність такої позиції додатково підтверджена Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року № 7-р(ІІ)/2022, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»(Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 року:
1) розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, суд звертає увагу, що незважаючи на наявність в постанові Кабінету Міністрів України від 23.02.2023 № 185 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв`язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Крім того, право позивача на нарахування та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром вже було встановлено рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі № 360/739/23.
Обмеження розміру пенсії позивачу сталося за період з 01 липня 2022 року по 01 квітня 2024 року.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність обмеження позивача в розмірі виплати його пенсії починаючи з 01 липня 2022 року.
Щодо обраного представником позивача способу захисту порушених прав позивача, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Позивач в позовній заяві просить здійснити виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з 01.03.2024, однак, як встановлено судом, відповідачем застосовано обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.07.2022 після проведення перерахунку на виконання рішення суду в березні 2024 року. Тобто позивачу обмежено розмір пенсії станом на дату розгляду справи за період з 01 липня 2022 року по 01 квітня 2024 року.
За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та 245 КАС України, суд вважає за необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, а саме:
- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження позивачу пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2022;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01.07.2022 перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з виходом за їх межі та корегуванням обраного способу захисту порушених прав позивача.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з 01 липня 2022 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 липня 2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова