Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2024 року справа № 580/5840/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В. розглянув в порядку спрощеного провадження адміністративну справу №580/5840/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
12.06.2024 вх.28929/24 позивач звернувся до суду, просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника - ОСОБА_2 , розрахованій в розмірі 30% від заробітку з 15.03.2024 на підставі довідки з обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04.10.2023 №ФР 37213 про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019, якою визначене грошове забезпечення у сумі 21 711,88 грн з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 05.03.2024, розраховану відповідно до ст. 36 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 30% від заробітку годувальника згідно довідки з ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.10.2023 № ФР 37213 про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019, якою визначене грошове забезпечення в сумі 21 711,88 грн з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 15.03.2024 до моменту здійснення перерахунку пенсії.
14.06.2024 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст.258 КАС України). Відповідно до ч. 2. ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 ст. 12 КАС України. Згідно із частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі під час розгляду справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії у разі втрати годувальника на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.10.2023 №ФР37213, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідач листом від 31.05.2024 повідомив про відсутність підстав для перерахунку. Зазначена відмова (на думку позивачки) є протиправною, позаяк згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 визнано нечинними пункти 1,2 Постанови № 103 (набрало чинності 05.03.2019), тому позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2023 у справі 580/5840/24 зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з 15.03.2024 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.10.2023 №ФР37213 відсутні.
IV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, що позивач отримує пенсію у разі втрати годувальника ОСОБА_2 відповідно до Закону № 2262 (протокол про призначення від 30.03.2024 звернення 15.03.2024, призначена пенсія з 15.03.2024).
17.05.2024 позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії на підставі довідки від 04.10.2023 №ФР37213 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2023 №580/10255/23.
Відповідач листом від 31.05.2024 №7748-7244/К-03/8-2300/24 надав відповідь інформаційного характеру відповідно до Закону України «Про звернення громадян» за результатом розгляду заяви, де повідомив рішення у справі №580/10255/23 ухвалене на користь ОСОБА_2 , підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.10.2023 №ФР37213 відсутні, проте мотивованого індивідуального акта на спростування чи підтвердження очікувань позивача щодо пенсії у контексті наявної оновленої довідки та перевірки додаткових видів грошового забезпечення не прийняв, про релевантну практику Верховного Суду з огляду на зміст ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» під час реалізації повноважень не повідомив, не врахував.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 (далі - Закон №2262).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина 3 статті 9 Закону №2011).
Згідно із статтею 43 Закону №2262 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до статті 43 Закону №2262 міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. Відповідно до статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, що дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Перерахунок здійснюється за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 затвердив Порядок №45. Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з додатком 2 до Порядку №45 визначена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, де визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 - з 05.03.2019, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
З 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.
Згідно із частинами 2, 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Суд зв`язаний предметом і обсягом заявлених вимог (постанова Верховного Суду від 19.02.2019 у справі № 824/399/17-а). Обираючи спосіб захисту, позивач не формулює вимоги відповідно до частини 1 статті 5 КАС України, позаяк просить визнати протиправними дії, що фактично не вчинені відповідачем, чим власне допущено протиправну бездіяльність, тому законодавець розмежував наслідки у п.3 і п.4 цієї частини норми права. Верховний Суд у справі №640/16224/19 зауважує, що як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Надаючи оцінку твердженню відповідача щодо пропуску звернення позивача до суду, суд зазначає про таке. Суворе застосування адміністративними судами під час воєнного стану процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та ст. 6 зазначеної Конвенції (висновки Верховного Суду у справі №500/1912/22 від 29.09.2022).
Відповідно до протоколу від 30.03.2024 ОСОБА_1 призначена пенсія у разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262 з 15.03.2024. ОСОБА_1 звернулась про перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.10.2023 №ФР37213, проте відповідач листом надав немотивовану відповідь, де повідомив про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 04.10.2023 №ФР37213 .
Суд у справі № 580/10255/23 за позовом ОСОБА_2 : зокрема зобов`язав здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.10.2023 №ФР37213, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум (рішення набрало законної сили 11.01.2024).
Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду.
Звертаючись до відповідача 17.05.2024 щодо перерахунку пенсії на підставі довідки №ФР37213 від 04.10.2023 позивач мала легітимні очікування на відповідний розмір пенсії у разі втрати годувальника, проте матеріали справи не містять мотивованого індивідуального акта, що направлений/вручений позивачеві за результатом такого звернення.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою від 30.03.2024 ОСОБА_1 з 15.03.2024 призначена пенсія у разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог.
У триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухилився від виконання обов`язків (триваюча протиправна бездіяльність, починаючи з дати звернення позивача) щодо врахування складових за новою довідкою від від 04.10.2023 №ФР37213 для перерахунку пенсії позивача суб`єктом публічної адміністрації, проте протиправних дій (з урахуванням наслідків згідно з п.3 ст. 5 КАС України) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за відсутності здійсненого перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки станом на 05.03.2019 про розмір грошового забезпечення від №ФР37213 від 04.10.2023 у контексті не вчинених дій, суд не встановив за їх не вчинення, тому у цій частині позовної вимоги належить відмовити.
Суд критично оцінює та відхиляє необгрунтовані покликання відповідача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії за оновленою довідкою з огляду на те, що п. 1 і 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019 та у зв`язку зі зміною складових у структурі грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців наявні підстави за довідкою ( наявна в матеріалах пенсійної справи) здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вирішеної справи № 580/10255/23 стосовно вимог ОСОБА_2 .
Суд зазначає, що відповідач управлінське рішення про відмову у перерахунку пенсії не приймав, немотивовано відмовив позивачеві листом від 31.05.2024 інформаційного характеру, чим допустив протиправну бездіяльність.
Оцінюючи доводи і докази сторін щодо бездіяльності відповідача у не здійсненні перерахунку пенсії позивачеві за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про протиправність, позаяк відповідач, відмовляючи листом без здійснення перерахунку пенсії та без ухвалення мотивованого управлінського рішення - діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно/несправедливо, без врахування висновків Верховного Суду та необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), без законних мотивів для відмови за результатом перевірки отриманої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 04.10.2023 №ФР37213 у контексті оцінених аргументів щодо спірних правовідносинах.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Верховний Суд у справі № 640/11938/20 зазначає: порушення вимог Закону рішенням чи діями суб`єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов`язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
У частині вимог здійснити перерахунок на підставі довідки з обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04.10.2023 №ФР 37213 про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019 належить відмовити, позаяк довідка складена станом на 05.03.2019, проте перерахунок має здійснюватись за ухваленим рішенням у справі № 580/10255/23 станом на 01.04.2019.
У справі суд не встановив, що відповідач висловлював застереження щодо обсягу чи змісту наданих позивачем документів до заяви від 15.03.2024 у зв`язку із відсутністю доводів щодо не врахування під час перерахунку позивачеві рішення у справі № 580/10255/23. Відповідач не довів і не спростував доводів позивача про незаконне втручання у право на повагу мирно володіти майном (легітимні очікування на пенсію, обчислену за матеріалами пенсійної справи у межах правового регулювання з урахуванням висновків ВС у подібних правовідносинах стосовно членів сімей військовослужбовців).
Відповідно до статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд встановив і визнає протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у не сприянні позивачеві у реалізації майнового права у сфері пенсійного забезпечення на підставі поданої позивачем заяви та довідки станом на 05.03.2019 про розмір грошового забезпечення від 04.10.2023 №ФР37213, тому позовні вимоги належить задовольнити частково і для захисту майнового права позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 15.03.2024 (з дати призначення пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262) перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.10.2023 №ФР37213 з урахуванням виплачених сум.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Позивач сплатила 1211,20 грн (квитанція до платіжної інструкції від 11.06.2024 №9344-9462-2614-7437), позовні вимоги задоволені частково, наявні підстави для стягнення витрат зі сплати судового збору у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. 2, 5-16, 90, 139, 242-246, 255, 258, 295-297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у відмові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 15.03.2024 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04.10.2023 №ФР37213 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 15.03.2024 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04.10.2023 №ФР37213з урахуваннями виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв`язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538].
Рішення суду складене 03.07.2024.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА