Рішення № 120121982, 01.07.2024, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2024
Номер справи
140/5175/24
Номер документу
120121982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/5175/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області», Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» (далі ДУ «ТМО МВС України по Волинській області», відповідач 1), Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (далі МВС України в особі Відділу координації пенсійних питань, відповідач 2) з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправними дії щодо зменшення в довідці від 02.04.2024 №3061д станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 в справі №140/20525/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 1% та премії з 125% до 10%;

- зобов`язати на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 в справі №140/20525/23, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 125% посадового окладу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 по справі №140/20525/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, зокрема, зобов`язано ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

На виконання рішення суду від 28.02.2024 по справі №140/20525/23 ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку від 02.04.2024 №3061д про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.

12.04.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року у справі №140/20525/23 з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50 %, премії в розмірі 125 %, проте відповідачем листом відмовлено у видачі оновленої довідки.

Предметом даного позову є не включення до вищевказаної довідки усіх складових у належному розмірі за нормами чинними станом на 01.01.2023.

Не погоджуючись із протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного від 15.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

23.05.2024 до суду надійшло клопотання представника відповідача про заміну первісного відповідача Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» на Міністерство внутрішніх справ України.

Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 №259 в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Відділ координації пенсійних питань.

Пунктом 2 наказу (застосовується з 01.05.2024) уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі 160/8324/19 та судових рішень у справах №826//3858/18 та №826/12704/18 з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

Відповідно до цього наказу з 01.05.2024 Державна установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» не має повноважень на видачу довідок про розмір грошового забезпечення особам, що отримують пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому заявник просить його замінити на Міністерство внутрішніх справ України.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 клопотання представника Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» про заміну неналежного відповідача, - задоволено частково, та залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань.

У поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, а позовна заява ОСОБА_1 не містить позовних вимог до Міністерства внутрішніх справ України, отже MBC не є належним відповідачем розумінні пункту 9 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Крім того, представник відповідача 2 зазначив, що беручи до уваги те, що іншого нормативно-правового акту, окрім Постанови №103, Урядом прийнято не було, то за відсутності доказів підвищення грошового забезпечення відповідних військовослужбовців підстави для складання нової довідки відсутні.

Одночасно представник відповідача 2 зауважив, що Міністерство внутрішніх справ України не є розпорядником інформації щодо розміру грошового забезпечення (із урахуванням складових), яке фактично виплачено військовослужбовцям Національної гвардії відповідно до положень постанови Міністрів України від 30.08.2017 №704. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Розпорядником вищезазначеної інформації є Національна гвардія України.

З урахуванням наведеного просив у задоволені позову відмовити повністю.

11.06.2024 від відповідача 2 надійшло клопотання про закриття провадження по справі на підставі пункту 4 частини першої статті 238 КАС України, оскільки правовідносини, які лягли в основу позовних вимог у справі №140/5175/24, уже були досліджені судами по справі №140/20525/23, так як є рішення суду з того самого предмету спору і між тими самим сторонами, що набрала законної сили. При цьому різне формулювання позивачем позовних вимог у справах №140/5175/24 та №140/20525/23 не змінює того факту, що ці вимоги виникли із одних тих же підстав та стосуються одного і того ж предмету позову, що зумовлює необхідність дослідження судом ідентичних обставини і норм права.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу клопотання про закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Закриття провадження у справі у цьому разі можливе за умови, що рішення, яке набрало законної сили, ухвалено за результатами розгляду тотожного позову тому, що поданий до суду, тобто збігаються сторони, предмет і підстави позовів.

Так, підстава позову - це ті обставини і норми права, які дозволяють особі звернутися до суду, а предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, стосовно яких він просить ухвалити судове рішення.

Визначаючи підстави позову як елемент його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.

Позови вважаються тотожними, якщо в них одночасно збігаються сторони, підстави і предмет спору, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників справи, матеріально-правовими вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Нетотожність хоча б одного із цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.

Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.12.2019 справа № 826/3678/16.

Неможливість повторного розгляду справи за наявності рішення суду в тотожній справі, що набрало законної сили, ґрунтується на правових наслідках дії законної сили судового рішення. Після набрання рішенням законної сили сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову заявляти в суді ті ж позовні вимоги й з тих же підстав.

Позови вважаються тотожними лише тоді, коли в них співпадають сторони, предмет і підстави, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників процесу, матеріально-правовими вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. У випадку зміни хоча б одного з цих елементів позови вважаються не тотожними і суддя не вправі відмовити у відкритті провадження у справі (чи закрити провадження у справі).

З урахуванням наведеного, достатньою та необхідною правовою підставою для закриття провадження у справі на підставі пункту 4 частини першої статті 238 КАС України є одночасна сукупність наступних умов: тотожність спору (підстави, предмет позову та сторони співпадають); наявність постанови чи ухвали, якими завершено розгляд справи; набрання судовим рішенням в іншій справі законної сили.

Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 в адміністративній справі №140/20525/23 зобов`язано ДУ «ТМО МВС України по Волинській області`підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Водночас, в даній адміністративній справі позивач просить суд: зобов`язати ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 в справі №140/20525/23, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 125% посадового окладу.

Крім того, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань.

Таким чином, судове рішення у справі №140/20525/23, на яке посилається представник відповідача, не є рішенням у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет.

Відтак, підстави для закриття провадження у справі №140/5175/24 відсутні та, як наслідок, заява представника відповідача про закриття провадження у справі до задоволення не підлягає.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію, передбачену Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 по справі №140/20525/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, зокрема, зобов`язано ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання рішення суду від 28.02.2024 по справі №140/20525/23 ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку від 02.04.2024 №3061д про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу 4 700 грн.; окладу за військове(спеціальним) званням (прапорщик) 1 450,00 грн.; надбавки за вислугу років (40% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним званням) 2 460,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 1% 86.10 грн та премії (10% від посадового окладу) 470,00 грн.

Такі нарахування ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» призвели до суттєвого зменшення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.02.2023 з 12 313,00 грн (відповідно до довідки від 15.02.2023 №2859д) до 9166,10 грн, а отже і до суттєвого зменшення розміру моєї пенсії з 01.02.2023 року.

Позивач не погодившись із зазначеними складовими в оновленій довідці 12.04.2024 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив внести до неї зміни.

Відповідач листом від 02.05.2024 №33/23-890 відмовив позивачу щодо внесення змін в оновлену довідку та зазначив, що листом від 08.06.2023 №27/11/4-6213/11 ГУ НГУ повідомило, що в Головному управлінні Національної гвардії України відсутня інформація про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями, що визначались шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

У зв`язку з відсутністю офіційної інформації про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями, що визначались шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт позивачу у довідку включено мінімальні розміри надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1 %, та премії в розмірі 10% ( підпункт 2 пункту 5 Постанови №704).

Враховуючи вищевикладене, підстави для видачі ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2023 року з урахуванням зазначених позивачем розмірів основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відсутні.

Не погоджуючись із такими рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів ч.2 ст.21 Закону України «Про Національну гвардію України» від 13 березня 2014 року №876-VII, військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цього Закону, інших актів законодавства.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року (далі по тексту - Закон України №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокремаЗакон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі по тексту Закон України №2262-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим, 30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Вказана постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з`єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров`я та установах Національної гвардії України (далі - військові частини) визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 №200 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 року за №405/31857 (далі - Наказ №200).

Відповідно до пункту 2 розділу І Наказу №200, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із положеннями пунктів 1-2 розділу VIІІ Наказу №200 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.

Розділом XVII Наказу №200 визначено порядок преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, зокрема, командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину. Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

З огляду на наведене, за рішенням командувача Національної гвардії України встановлюються надбавка за особливості проходження служби та визначається обсяг преміювання.

Відповідно до листа від 02.05.2024 №33/23-890 вбачається, що відсутня інформація про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями, що визначались шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, тому позивачу встановлені мінімальні розміри надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1 %, та премії в розмірі 10% (підпункт 2 пункту 5 Постанови №704).

За таких обставин, складена відповідачем оновлена довідка від 02.04.2024 №3061д про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, станом на 01.01.2023, є такою, що не відповідає діючим нормам законодавства станом на січень 2023 року.

Крім того, суд звертає увагу, що при визначенні розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 15.02.2023 №2859д відповідачем було застосовано відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 50 відсотків, премії - 125 відсотків.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відсутність інформації про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 не є підставою для зменшення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, так як позивачу вже було встановлено відсоткового розміру у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою - надбавки за особливості проходження служби - 50 відсотків, премії - 125 відсотків.

Разом з тим, при вирішенні позовних вимог зобов`язального характеру суд враховує, що відповідно до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено уповноваженим підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

В подальшому до цього наказу внесені зміни наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №291, пункт 1 викладено в новій редакції, згідно з яким уповноваженим підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу в особі управління координації пенсійних питань та соціальної роботи Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України; а уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення - територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву в особі відповідних секторів (відділів) із соціально-гуманітарних питань цих установ.

22.04.2024 Міністерством внутрішніх справ України прийнято новий наказ №259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій».

Відповідно до пункту 1 цього наказу Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України визначений уповноваженим підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Згідно з пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 №259 уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 з покладанням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

Установлено, що пункт 2 наказу застосовується з 01.05.2024 (пункт 3 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 №259).

Згідно з пунктом 4 цього ж наказу визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129.

Таким чином, наразі суб`єктом владних повноважень, до відання якого віднесено питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій є Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України.

Отже, зважаючи на встановлення судом протиправності дій відповідача 1 у визначенні надбавки за особливості проходження служби у розмірі 1% та премії - 10% при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2023 з метою відновлення порушеного права позивача слід зобов`язати МВС України в особі Відділу координації пенсійних питань підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача із врахуванням вже наявного рішення суду про виготовлення довідки та зазначених у виданій на виконання такого судового рішення довідці складових грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, а саме: відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 50 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячної премії 125 відсотків, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.

Відповідно до ч. 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати згідно статті 139 КАС Українирозподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» щодо зменшення в довідці від 02.04.2024 №3061д станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 в справі №140/20525/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 1% та премії з 125% до 10%;

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача із врахуванням рішення суду від 28 лютого 2024 року по справі №140/20525/23 про виготовлення довідки та зазначених у виданій на виконання такого судового рішення довідці складових грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, а саме: відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 50 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячної премії 125 відсотків, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії позивача.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач1: Державна установа «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» (43016, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Чернишевського, 114Б,код ЄДРПОУ 08734463).

Відповідач 2: Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (01601, місто Київ, вулиця Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684).

Суддя В.В. Дмитрук