Ухвала суду № 120110948, 26.06.2024, Перечинський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
26.06.2024
Номер справи
304/2686/23
Номер документу
120110948
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 304/2686/23 Провадження № 1-кс/304/512/2024

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2024 рокум. Перечин

Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , детектива підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , розглянувши його клопотання, погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , на підставі матеріалів досудового розслідування, внесених до ЄРДР за №12022070000000053 від 14 лютого 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 203-2, ч. 1 ст. 209 КК України, про обшук,

У С Т А Н О В И В:

детектив звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання групі слідчих - детективам Бюро економічної безпеки України у Закарпатській області, які здійснюють досудове розслідування даного кримінального провадження, працівникам оперативних підрозділів за відповідним дорученням, спеціалістам, працівникам спеціальних підрозділів фізичного захисту дозвіл на проведення обшуку у приміщенні, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (право власності згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна зареєстроване за ПАТ «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40075815), з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення, в тому числі вилучення наступних предметів, речей та документів: чорнових записів (зошитів, блокнотів, окремих аркушів паперу), на яких ведеться облік споживання енергоресурсів, прейскуранти цін, записані цифрові коди доступу, документи обліку грошових коштів, подвійної (чорнової) бухгалтерії в документальному та електронному вигляді; жорстких дисків, флеш-накопичувачів, планшетів, телефонів; печаток, штампів та інших речей та предметів, що свідчать та підтверджують факт ухилення від сплати податків та протиправну незаконну діяльність у сфері зайняття гральним бізнесом; документів в печатному та електронному вигляді, які містять інформацію та відомості про проведення незаконної діяльності у сфері грального бізнесу; готівкових грошових коштів, отриманих від незаконної діяльності; засобів мобільного зв`язку, які використовувались при здійсненні злочинної діяльності; грального обладнання (системні блоки, монітори, клавіатури, мишки, планшети, рекламні банери, дроти, модеми, телевізори на які транслюється інформація щодо азартних ігор, ігрові столи, стільці, тощо); пристрої для друку чеків, касові апарати, ультрафіолетові лампи для сканування голограм на грошових купюрах, бирки персоналу, килими для мишок з назвами ігрових закладів; пристрої для з`єднання інтернет-мережі, роздільники інтернет-мережі (комутатори, свіч), відео реєстратори, подовжувачі), яке використовується для забезпечення незаконної діяльності у сфері грального бізнесу; магнітних носіїв інформації, USB флеш-накопичувачів інформації, комп`ютерної техніки; інших носіїв інформації на яких можуть зберігатись зазначені відомості, інші предмети та речі, які можуть бути використані для забезпечення діяльності гральних закладів та можуть бути доказом по кримінальному провадженні (кулери з водою, кавові автомати, холодильники, пилососи, генератори, дроти живлення, подовжувачі, інтернет дроти, камери відеоспостереження, тощо).

Клопотання мотивує тим, що детективами Територіального управління БЕБ у Закарпатській області проводиться досудове розслідування даного кримінального провадження, в ході якого встановлено, що на території Закарпатської області невідомими особами здійснюється незаконна діяльність з організації та проведення азартних ігор без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності, що видається відповідно до закону та організації, функціонування закладів з метою надання доступу до азартних ігор, які проводяться у мережі «Інтернет» без відповідних на те ліцензій. Детектив вказує, що на адресу ТУ БЕБ у Закарпатській області надійшов лист керівника департаменту БЕБ України ОСОБА_5 про те, що на адресу Департаменту щоденно надходять звернення стосовно функціонування місць, де відбувається незаконна діяльність з організації або проведення азартних ігор, в тому числі на території Закарпатської області. Так, на виконання доручення детектива встановлено місця на території області, де у порушення вимог Закону здійснюється незаконна діяльність у сфері зайняття гральним бізнесом. Зокрема у ході відпрацювання встановлено, що для проведення такої незаконної діяльності використовується приміщення ігрової зали, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; оглядом головної сторінки офіційного вебпорталу Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено, що за вказаною адресою будь які ліцензії КРАІЛ не надавалися, а відтак вважає, що там можуть знаходитися зазначені у клопотанні речі, предмети, майно. Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, право власності на приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , належить ПАТ «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40075815). Відтак детектив вказує, що наразі стороною обвинувачення здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, і такі неможливо отримати у добровільному порядку або ж за допомогою інших слідчих дій, а тому за таких обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування даного кримінального провадження. Окрім цього детектив вказує, що гральне обладнання, яке використовується для забезпечення незаконної діяльності у сфері грального бізнесу, магнітні носії інформації, USB флеш-накопичувачі інформації, комп`ютерна техніка, а також встановлене на ній програмне забезпечення є знаряддям кримінального правопорушення, передбаченого ст. 203-2 КК України. Відтак детектив вважає, що з метою забезпечення всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, у органу досудового розслідування виникла необхідність у відшуканні знарядь кримінального правопорушення, майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, у зв`язку з чим просить клопотання задовольнити.

У судовому засіданні детектив клопотання підтримав та просив таке задовольнити з наведених у ньому підстав.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення детектива, вивчивши матеріали клопотання, прийшов до такого висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий, серед іншого, уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 216 КПК України передбачено, що детективи органів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема ст. 203-2 КК України. Частина 10 статті 216 КПК визначає, що у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 209 і 209-1 КК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу, який розпочав досудове розслідування або до підслідності якого відноситься кримінальне правопорушення, що передував легалізації (відмиванню) майна, одержаного злочинним шляхом, крім випадків, коли ці кримінальні правопорушення віднесено згідно із цією статтею до підслідності Національного антикорупційного бюро України.

Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

В той же час згідно з ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Як видно з матеріалів клопотання, органом досудового розслідування - відділом детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного 14 лютого 2022 року до ЄРДР за №12022070000000053 з правовою кваліфікацією за ч. 1, 2 ст. 203-2, ч. 1 ст. 209 КК України за фактом порушення вимог Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» №1334-VI від 15.05.2009 та Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» від 14.07.2020, а саме організації та проведення азартних ігор без ліцензії, забезпечення функціонування закладів, де надається доступ до азартних ігор, які проводяться у мережі «Інтернет» без відповідних на те ліцензій; а також за фактом здійснення систематичних банківських операцій по ухиленню від сплати податків тіньового сектору грального бізнесу та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом (а. к. 5-7, 12-зворот).

Окрім цього матеріалами клопотання встановлено, що на виконання доручення від 27 травня 2024 року № 23.6/2985/3.2.33-10 надійшли документальні матеріали, в тому числі рапорт старшого о/у на ОВО 2 сектору 2 відділу ГВ ЗНД Управління СБУ в Закарпатській області ОСОБА_6 № 5/2-1377 від 20 червня 2024 року про те, що в ході відпрацювання ним встановлено адреси незаконних гральних закладів, які на даний час функціонують та вхід всередину гравців здійснюється за пропускним режимом шляхом дистанційного відкриття дверей адміністратором, що знаходяться зокрема у АДРЕСА_1 . Жодних ліцензій на проведення такої діяльності немає, бухгалтерський обік не ведеться, податки не сплачуються. У приміщеннях наявне обладнання, що використовується для легалізації електронних коштів, під приводом надання різного роду послуг, в тому числі і продажу лотерей, ігор (а. к. 17-зворот, 22, 23-24).

Вказані обставини також підтверджуються протоколом додаткового допиту свідка від 19 червня 2024 року, який зокрема вказував на те, що на вихідних полюбляє відпочивати з друзями у ігрових залах, які розташовані на території області. Раніше таких залів було багато, майже у кожному місці, однак наразі більшість з них припинили своє функціонування через постійні рейди працівників правоохоронних органів та ТЦК. На даний час йому достеменно відомо про функціонування декількох незаконних гральних закладів, зокрема у АДРЕСА_1 . Інколи він вигравав і адміністратор виплачувала йому виграші або ж із шухляди стола або з власної сумки (а. к. 25-28). Крім цього органом досудового розслідування 20 червня 2024 року проведено огляд зазначеної свідком адреси, у приміщенні якої можливо надається доступ до азартних ігор через мережу «Інтернет» без відповідної ліцензії (а. к. 21).

Органом досудового розслідування за протоколом огляду від 27 травня 2024 року на підставі огляду офіційного веб-порталу Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей встановлено, що за адресою: АДРЕСА_3 , відсутня ліцензія (будь які дозволи) на зайняття гральним бізнесом (а. к. 13).

Як видно з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №362527903 від 19 січня 2024 року, будинок АДРЕСА_1 (склад та побутове приміщення) належить на праві власності Публічному акціонерному товариству «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40075815) (а. к. 14-16).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожен має право на повагу до свого житла.

Разом з цим, слідчий суддя вважає проведення обшуку за вказаною у клопотанні адресою законною метою розслідування кримінального правопорушення, оскільки у інший спосіб здобути докази неможливо, тобто втручання у здійснення права власника на недоторканість майна здійснюється «згідно із законом».

Вказане узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, викладеною у п. 104 Рішення від 07 листопада 2013 року у справі «Бєлоусов проти України», зокрема Суд нагадує, що будь-яке втручання згідно з п. 1 ст. 8 Конвенції повинно бути виправданим у розумінні п. 2 вказаної статті як таке, що здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві задля досягнення однієї або більше законних цілей, що в ньому наводяться. Головною метою статті 8 Конвенції є захист особи від свавільного втручання державних органів.

Також у п. 45 Рішення Європейського суду з прав людини від 28 квітня 2005 року у справі «Бук проти Німеччини», де Суд висловив свою думку щодо проведення обшуків та неодноразово постановляв, що договірні держави можуть за необхідності вдаватися до таких дій з метою отримати докази на підтвердження факту вчинення певних правопорушень … Критерії, які Суд враховує при з`ясуванні такого питання - це тяжкість правопорушення, у зв`язку з яким проводиться обшук та виїмка, обставини, за яких ухвалено відповідну постанову, зокрема наявність інших доказів на той момент, статус приміщення, яке підлягає обшуку.

Аналогічні твердження також викладені й у Рішенні від 07 листопада 2013 року у справі «Геращенко проти України», у п. 131 якого Суд погоджується з тим, що необхідність виявлення доказів злочину може обумовити обшук приміщення третьої особи.

Отже з урахуванням вищевикладеного та приймаючи до уваги відомості, отримані в ході проведення досудового розслідування, слідчий суддя прийшов до висновку, що є всі підстави надати дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , задля відшукання зазначених у клопотанні речей/ предметів/ документів/майна.

У той же час детектив просить надати дозвіл на проведення обшуку слідчим - детективам у провадженні, працівникам оперативних підрозділів за відповідним дорученням, спеціалістам, працівникам спеціальних підрозділів фізичного захисту, з приводу чого слідчий суддя констатує таке.

Як виснувала у Постанові від 06 грудня 2021 року у справі № 663/820/15-к Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду, системне тлумачення процесуальних норм, передбачених п. 3 ч. 2 ст. 40, ст. 236 КПК України дає підстави для висновку про те, що виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи покладається на слідчого чи прокурора і не може бути доручене відповідним оперативним підрозділам.

Окрім цього за позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 17 лютого 2021 року у справі № 263/10353/16-к, із системного тлумачення статей 36, 40, 235, 236 КПК України не вбачається, що до компетенції слідчого судді належить визначення як конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати таку слідчу (розшукову) дію, так й інших осіб, що будуть брати участь у проведенні обшуку (понятих, працівників оперативного підрозділу, спеціалістів та ін.).

Відтак, на підставі наведених висновків Суду, слідчий суддя прийшов до висновку, що у цій частині клопотання детектива задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 30 Конституції України, ст. 40, 233, 234, 235 КПК України, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В :

клопотання детектива підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 про обшук - задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення обшуку у приміщенні, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , що належить на праві власності Публічному акціонерному товариству «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40075815), з метою виявлення та вилучення чорнових записів (зошитів, блокнотів, окремих аркушів паперу), на яких ведеться облік споживання енергоресурсів, прейскуранти цін, записані цифрові коди доступу, документи обліку грошових коштів, подвійної (чорнової) бухгалтерії в документальному та електронному вигляді; жорстких дисків, флеш-накопичувачів, планшетів, телефонів; печаток, штампів та інших речей та предметів, що свідчать та підтверджують факт ухилення від сплати податків та протиправну незаконну діяльність у сфері зайняття гральним бізнесом; документів в печатному та електронному вигляді, які містять інформацію та відомості про проведення незаконної діяльності у сфері грального бізнесу; готівкових грошових коштів, отриманих від незаконної діяльності, засобів мобільного зв`язку, які використовувались при здійсненні злочинної діяльності; грального обладнання (системні блоки, монітори, клавіатури, мишки, планшети, рекламні банери, дроти, модеми, телевізори на які транслюється інформація щодо азартних ігор, ігрові столи, стільці, тощо); пристроїв для друку чеків, касових апаратів, ультрафіолетових ламп для сканування голограм на грошових купюрах, бирок персоналу, килимків для мишок з назвами ігрових закладів; пристроїв для з`єднання інтернет-мережі, роздільників інтернет-мережі (комутатори, свіч), відео реєстраторів, подовжувачів), що використовуються для забезпечення незаконної діяльності у сфері грального бізнесу; магнітних носіїв інформації, USB флеш-накопичувачів інформації, комп`ютерної техніки; інших носіїв інформації, на яких можуть зберігатись зазначені відомості, інші предмети та речі, які можуть бути використані для забезпечення діяльності гральних закладів та можуть бути доказом по кримінальному провадженні (кулери з водою, кавові автомати, холодильники, пилососи, генератори, дроти живлення, подовжувачі, інтернет дроти, камери відеоспостереження).

У задоволенні вимог решти клопотання відмовити.

Строк дії даної ухвали до 25 липня 2024 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1