Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2024 рокуСправа №160/7826/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
УСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про утримання надміру виплачених сум з ОСОБА_1 у вигляді одноразової доплати за березень та квітень 2019р. в розмірі 2391 грн, та виплати доплати (бюджет 2010 року) в розмірі 28,40 грн. за період з 01.07.2019р. по 31.03.2020р.;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 кошти, які були утримані з її пенсії рішенням про утримання надміру виплачених сум пенсій.
В обґрунтування позову, позивач посилається на протиправну дії щодо утримання коштів з пенсії оскільки, відповідачем будь-яких доказів того, що відбувались зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, не надано.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Відповідачем надано відзив в якому зазначено, що при проведені перевірки пенсійної справи виявлена безпідставна виплата одноразової доплати за березень та квітень 2019 року, відповідно до постанови № 124 від 20.02.2019 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році за період з 01.03.2019 по 30.04.2019 та виплата доплати (бюджет 2010 року) в розмірі 28,40 грн за період з 01.07.2019 по 31.03.2020. з огляду на вищевикладене, просить відмовити в задоволенні позовної заяви.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку з 02.04.2002 та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- ХІІ.
Позивача з 01.03.2021 було переведено на пенсію за віком, обчислену відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону № 1058, у зв`язку з доцільністю.
При проведені перевірки пенсійної справи виявлена безпідставна виплата одноразової доплати за березень та квітень 2019 року, відповідно до постанови № 124 від 20.02.2019 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році за період з 01.03.2019 по 30.04.2019 та виплата доплати (бюджет 2010 року) в розмірі 28,40 грн за період з 01.07.2019 по 31.03.2020.
Пенсійну справу приведено у відповідність з 01.03.2019.
Після перевірки аудиту даної пенсійної справи було прийнято рішення від 22.06.2020 №65 на утримання переплати з 01.08.2020.
Переплата утворилася за період з 01.03.2019 по 30.04.2019 та з 01.07.2019 по 31.03.2020 у сумі 2391,07 грн., залишок переплати, станом на 01.04.2024, складає 351,07 грн.
З листа відповідача від 14.09.2023 року позивачу стало відомо про утримання коштів з пенсії.
Нормами ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно частини першої статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно зі статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХІІ) органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Частиною першою статті 103 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Крім того, згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення встановлено Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 № 25-3) (далі Порядок № 6-4).
Згідно із пунктом 3 Порядку № 6-4 суми повернення коштів проводиться відповідно до статті 103 Закону №1788-ХІІ пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії
Таким чином, відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов: або зловживання з боку пенсіонера або / та подання страхувальником недостовірних даних.
Тобто, законодавством визначено дві самостійні підстави для відшкодування надмірно сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб`єкта, на якого покладається такий обов`язок в залежності від того, хто із цих суб`єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої надмірної сплати, а саме:
у випадку зловживань з боку пенсіонера обов`язок відшкодування може бути покладений на нього;
у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником обов`язок відшкодування надмірно виплачених сум покладається на страхувальника.
Водночас відповідальність може бути покладена на фізичну особу на підставі частини першої статті 50 Закону № 1058-IV, частини першої статті 103 Закону № 1788-ХІІ і статті 1215 Цивільного кодексу України виключно внаслідок зловживання з боку пенсіонера, яке може полягати, зокрема, в поданні ним документів з явно неправильними відомостями.
Тобто, умовою настання вказаної відповідальності є прямий умисел з боку пенсіонера, який призвів до надмірної виплати йому пенсії.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 214/6976/16-а.
Суд встановив, що при проведені перевірки пенсійної справи виявлена безпідставна виплата одноразової доплати за березень та квітень 2019 року, відповідно до постанови № 124 від 20.02.2019 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році за період з 01.03.2019 по 30.04.2019 та виплата доплати (бюджет 2010 року) в розмірі 28,40 грн за період з 01.07.2019 по 31.03.2020.
Тобто, підставою для надмірної виплати позивачу одноразової доплати стало не наявність зловживань з боку пенсіонера при призначенні (перерахунку) пенсії, а дії самого ж відповідача при перерахунку пенсії позивача.
Як наслідок, відповідач не мав права приймати рішення про стягнення з позивача надмірно виплачених позивачу сум пенсії. Відповідне рішення є протиправним.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1211,20 грн. з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 22.06.2020 №65 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про утримання надміру виплачених сум з ОСОБА_1 у вигляді одноразової доплати за березень та квітень 2019р. в розмірі 2391 грн, та виплати доплати (бюджет 2010 року) в розмірі 28,40 грн. за період з 01.07.2019р. по 31.03.2020р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 кошти, які були утримані з її пенсії рішенням про утримання надміру виплачених сум пенсій.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова