Рішення № 120066517, 28.06.2024, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.06.2024
Номер справи
200/3819/24
Номер документу
120066517
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 червня 2024 року Справа№200/3819/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

11 червня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 10 червня 2024 року, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 13 червня 2024 року, позивач просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01 січня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 січня 2024 року нараховувати та виплачувати щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

13 червня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 06 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії в разі втрати годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 , яка їй призначена відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) з 30 червня 2023 року.

Позивач доводила, що відповідно до абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі Постанова КМУ № 713) має право на отримання щомісячної допалати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої абз. 1 п. 1 цієї постанови, з огляду на те, що пенсія в разі втрати годувальника їй призначена після 01 березня 2018 року, однак розмір пенсії обчислений відповідно до ст. 36 Закону № 2262 з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у ненарахуванні та невиплаті щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою КМУ № 713 з 01 січня 2024 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 26 травня 1989 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

З 08 грудня 2020 року ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим 08 грудня 2020 року Мирноградським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ, а в подальшому перебував на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії, що була призначена відповідно до Закону № 2262.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер, що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим 26 жовтня 2021 року Мирноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

На час виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію в разі втрати годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , яка їй призначена відповідно до Закону № 2262.

До призначення пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 отримувала пенсії за віком, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_5 , виданим Пенсійний фондом України 25 липня 2018 року.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503021159-МВС, з 01 серпня 2023 року пенсія позивача була перерахована:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад 2500,00 грн;

- оклад за військове звання 1800,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% 1935,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.3 10% 250,00 грн;

- премія 2,05% 132,94 грн;

всього 6617,94 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 6617,94 грн;

оснований розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (загиблий в/сп / пом. інвалід ВВВ) у розмірі на 1 утриманця 4632,56 грн;

нараховано пенсію для ОСОБА_1

7000028 Нараховано пенсіонеру (ВГ) 4632,56 грн;

виплачується ОСОБА_1

7000029 Виплачується пенсіонеру (ВГ) 4632,56 грн;

підсумок пенсії 4632,56 грн;

підстава перерахунку первинне призначення;

з 01 серпня 2023 року 4632,56 грн;

строк призначення пенсії довічно;

період перерахунку з 01 червня 2023 року.

Згідно з протоколом за пенсійною справою № 0503021159 (МВС) від 06 вересня 2023 року пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого:

годувальник ОСОБА_2 ;

вид пенсії в разі втрати годувальника;

дата народження годувальника 22 травня 1960 року;

дата смерті годувальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

причина смерті загиблий в/сп / пом. інвалід ВВВ;

дата звернення 30 червня 2023 року;

військове звання капітан поліції;

посада старший інспектор;

заявник ОСОБА_1 ;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад 2500,00 грн;

- оклад за військове звання 1800,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% 1935,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.3 10% 250,00 грн;

- премія 2,05% 132,94 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 6617,94 грн;

члени сім`ї, яким призначена пенсія, та її розрахунок:

дружина ОСОБА_1 ;

оснований розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (загиблий в/сп / пом. інвалід ВВВ) у розмірі на 1 утриманця 4632,56 грн;

всього призначено 4632,56 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за пенсійною справою в сумі 4632,56 грн з 30 червня 2023 року довічно на 1 утриманця.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з її індексацією.

Так, відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503021159-МВС з 01 березня 2024 року пенсія в разі втрати годувальника ОСОБА_1 була перерахована, виходячи з такого:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад 2500,00 грн;

- оклад за військове звання 1800,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% 1935,00 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.3 10% 250,00 грн;

- премія 2,05% 132,94 грн;

всього 6617,94 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 6617,94 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (загиблий в/сп / пом. інвалід ВВВ) у розмірі на 1 утриманця 4632,56 грн;

з урахуванням індексації 5001,31 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (4632,56*0,0796) 368,75 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн 0,00 грн;

50024 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2023 року;

нараховано пенсію для ОСОБА_1 5001,31 грн;

7000028 Нараховано пенсіонеру (ВГ)

виплачується ОСОБА_1 5001,31 грн;

7000029 Виплачується пенсіонеру (ВГ)

підсумок пенсії 5001,31 грн;

підстава перерахунку: Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» + індексація з березня 2024 року;

з 01 березня 2024 року 5001,31 грн;

строк закінчення виплати пенсії довічно;

період перерахунку з 01 березня 2024 року.

У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Під час розгляду справи № 200/5146/23, серед іншого, Донецький окружний адміністративний суд встановив такі фактичні обставини, що знайшли відображення в рішенні від 24 жовтня 2023 року:

«[…]

За матеріалами справи судом установлено, що позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ в Донецькій області є отримувачем пенсії по втраті годувальника, що призначена після смерті чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі Закон № 2262-XII) з 30.06.2023.

ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» за зверненням представника позивача видано довідку від 17.07.2023 № 6791/Д про розмір грошового забезпечення. За змістом останньої вказано, що розмір грошового забезпечення з урахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою поліцейського: старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) становив:

посадовий оклад 2 500,00 грн;

оклад за спеціальним званням капітан поліції 1 800 грн;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) (45%) 1 935,00 грн;

надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (44,91%) 2 800,14 грн;

надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) (10%) - 250,00 грн;

премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (62,58%) 5 810,64 грн;

всього 15 095,78 грн.

Позивач звернулась до відповідача із заявою від 10.08.2023 про перерахунок пенсії, де просив перерахувати пенсію за вислугу років згідно оновленої довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській області».

Листом відповідача від 08.09.2023р. № 12254/02-16 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність правових підстав для перерахунку її пенсії, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області», оскільки довідка ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 17.07.2023 р. № 6791/Д про розмір грошового забезпечення видана на померлого ОСОБА_2 , а довідка про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 до Головного управління не надходила. Тому підстави, для проведення перерахунку за довідкою, наданою Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» від 17.07.2023 р. вих. № 6791/Д, відсутні.

[…]».

24 жовтня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/5146/23, яким позов ОСОБА_1 задовольнив, а саме:

- визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягала у непроведенні перерахунку пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 згідно з довідкою від 17 липня 2023 року № 6791/Д, що видана державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсій станом на листопад 2019 року;

- зобов`язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 на підставі наданої державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області» оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 6791/Д від 17 липня 2023 року, з урахуванням виплачених сум пенсії з 30 червня 2023 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2024 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/5146/23 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачці пенсії в разі втрати годувальника.

Так, згідно з протоколом за пенсійною справою № 0503021159 (МВС) від 25 квітня 2024 року пенсія ОСОБА_1 була перерахована, виходячи з такого:

годувальник ОСОБА_2 ;

вид пенсії в разі втрати годувальника;

дата народження годувальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

дата смерті годувальника 20 жовтня 2021 року;

причина смерті внаслідок в/сп / пом. інвалід ВВВ;

дата звернення 30 червня 2023 року;

військове звання капітан поліції;

посада старший інспектор;

заявник ОСОБА_1 ;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад 2500,00 грн;

- оклад за військове звання 1800,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% 1935,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.3 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 62,58% 8860,78 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15095,78 грн;

члени сім`ї, яким призначена пенсія та її розрахунок:

дружина ОСОБА_1 ;

оснований розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (загиблий в/сп / пом. інвалід ВВВ) у розмірі на 1 утриманця 10567,05 грн;

з урахуванням індексації 11408,19 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (10567,05*0,0796) 841,14 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн 0,00 грн;

50026 Доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року;

всього призначено 11408,19 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 11408,19 грн;

з 30 червня 2023 року довічно на 1 утриманця.

24 березня 2024 року позивач, від імені якої діяла її представник адвокат Співак В.В., звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просила здійснити виплату з 01 липня 2023 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713.

У відповідь за цю заяву листом від 25 квітня 2024 року № 10262-7762/С-02/8-0500/24 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області з 30 червня 2023 року як отримувач пенсії в разі втрати годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , яка призначена відповідно до Закону № 2262.

Пенсійний орган вказав на те, що згідно з п. 1 Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262, до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21, 36 Закону № 2262 станом на 01 березня 2018 року, установлена щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн.

ГУ ПФУ в Донецькій області вважало, що підстави для здійснення перерахунку щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відсутні, виходячи з того, що на момент набрання чинності Постановою КМУ № 713 ОСОБА_1 ще не була призначена пенсія.

Пенсійний орган зазначив, що з моменту призначення позивачці пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 з 30 червня 2023 року щомісячна доплата до пенсії, установлена Постановою КМУ № 713, їй не нараховувалась і не виплачувалась.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Ухвалою від 13 червня 2024 року суд витребував у відповідача пенсійну справу (матеріали електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з усіма наявними в ній матеріалами.

Витребувані докази ГУ ПФУ в Донецькій області суду не надало, про причини, що унеможливили їх надання, суд не повідомило, а тому справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262).

Ст. 29 Закону № 2262 визначено, що пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Згідно зі ст. 36 Закону № 2262 пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абз. 2 ст. 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім`ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім`ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків;

б) сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї.

Ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч. 3 ст. 43 та ст. 63 Закону № 2262.

Так, ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що передбачено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.

Ст. 45 Закону № 2262 передбачено, що сім`ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові. Членам сімей пенсіонерів з числа військовослужбовців строкової служби, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому ст. 44 цього Закону, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються із заробітку, з якого було проведено або мало бути проведено зазначений перерахунок пенсії.

Вказані норми Закону № 2262 структурно розміщені в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова КМУ № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

При цьому п. 7 Постанови КМУ № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Відповідно до ст. 94 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580), Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі Порядок № 260), та який набрав чинності 27 травня 2016 року.

Тобто, у встановлений Постановою КМУ № 988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських.

Таким чином, у січня 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.

В подальшому, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Абз. 1 п. 3 Постанови КМУ № 103 Уряд постановив, перерахувати з 01 січня 2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988. Розмір премії мав визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Зміст наведеної норми п. 3 Постанови КМУ № 103 свідчить про те, що нормотворець пов`язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262 з 01 січня 2016 року із складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов`язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у ст. 43 Закону № 2262.

При цьому п. 2 вказаного вище наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом № 580, тобто з 07 листопада 2015 року.

Так, п. 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103.

Разом з цим, законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Вказане свідчить про суперечність положень п. 3 Постанови КМУ № 103 нормам Закону № 2262, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103.

Водночас, відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, в період чинності п. 3 Постанови КМУ № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, належало застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови КМУ № 988.

З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року на підставі Постанови КМУ № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у ст. 43 Закону № 2262 та в повному розмірі.

У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова КМУ № 713).

П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (абз. 1 п. 1 Постанови КМУ № 713).

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту (абз. 2 п. 1 Постанови КМУ № 713).

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713).

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року (абз. 4 п. 1 Постанови КМУ № 713).

П. 3 Постанови КМУ № 713 на Пенсійний фонд України покладений обов`язок забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених п. п. 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови КМУ № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови КМУ № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн 2 700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови КМУ № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22 та інших.

Аналіз норм п. 1 Постанови КМУ № 713 зумовлює висновок, що Урядом впроваджений додатковий засіб соціального захисту у вигляді щомісячної доплати до пенсії для певних категорій осіб, яким:

- пенсія призначена до 01 березня 2018 року;

- пенсія призначена (поновлена) після 01 березня 2018 року, однак з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Суд встановив, що пенсія в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262 призначена ОСОБА_1 з 30 червня 2023 року, тобто після 01 березня 2018 року.

Разом з цим пенсія позивача обчислена із грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_2 , визначеного на підставі Постанови КМУ № 988 та Постанови КМУ № 103, і яке мало застосовуватися для обчислення пенсії осіб, звільнених зі служби в органах внутрішніх справ, починаючи з 01 січня 2016 року, (тобто із грошового забезпечення до 01 березня 2018 року).

Посилання пенсійного органу на те, що пенсія ОСОБА_1 призначена після 01 березня 2018 року суд не бере до уваги, оскільки позивачці призначена пенсія в разі втрати годувальника, обчислена відповідно до ст. 36 Закону № 2262 з грошового забезпечення годувальника померлого чоловіка ОСОБА_2 , визначеного за нормами, чинними до 01 березня 2018 року.

Таким чином, обґрунтованим є аргумент позивача про те, що вона має право на щомісячну доплату до пенсії, передбачену абз. 1 п. 1 Постанови КМУ № 713, відповідно до норми абз. 2 цього пункту.

Суд зауважує, що перерахунок пенсії позивача в квітні 2024 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/5146/23, яким ГУ ПФУ в Донецькій області зобов`язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 2262 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 17 липня 2023 року № 6791/Д про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії станом на листопад 2019 року, яка була підготовлена у зв`язку з набранням законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103, починаючи з 01 грудня 2019 року.

Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/5146/23 перерахунок призначеної позивачці пенсії відбувся з метою відновлення її порушеного права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в квітні 2024 року на виконання судового рішення у справі № 200/5146/23 з метою відновлення її порушеного права на належний розмір пенсії, обчисленої із грошового забезпечення померлого годувальника чоловіка ОСОБА_2 і право на отримання пенсії, обчисленої з цього грошового забезпечення у нього (годувальника) виникло до 01 березня 2018 року.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачки, проведений на виконання рішення суду у справі № 200/5146/23, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

З урахуванням наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії, установлену абз. 1 п. 1 Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись їй для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/5146/23 хоч і призвів до збільшення пенсійної виплати більш ніж на 2000,00 грн, проте не мав наслідком втрату позивачкою права на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Виходячи з принципу диспозитивності та відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 з 01 січня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника у розмірі 2000,00 грн, передбачену абз. 1 п. 1 Постанови КМУ № 713, відповідно до абз. 2 п. 1 цієї постанови, підлягає визнанню протиправною.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01 січня 2024 року, установивши їй щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбачену абз. 1 п. 1 Постанови КМУ № 713, на підставі абз. 2 п. 1 цієї постанови, а також провести виплату пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги в частині покладання на пенсійний орган обов`язку нараховувати і виплачувати щомісячну доплату задоволенню не підлягають як такі, що заявлені на майбутнє.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20 грн (квитанція від 04 червня 2024 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 з 01 січня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника у розмірі 2000,00 грн, передбачену абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», відповідно до абз. 2 п. 1 цієї постанови.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01 січня 2024 року, установивши їй щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбачену абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист деяких категорій осіб», на підставі абз. 2 п. 1 цієї постанови, а також провести виплату пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 28 червня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко