Рішення № 120062785, 27.06.2024, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2024
Номер справи
480/13319/23
Номер документу
120062785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 червня 2024 року Справа № 480/13319/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/13319/23 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення УБД у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасникій бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України (вул. Солом`янська, 13,м. Київ,03110), в якій просить:

- визнати протиправним рішення №19/2023/27 Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, що оформлене протоколом №19/2023 від 31.10.2023 у частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Адміністрацію Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить службу в Управлінні і під керівництвом начальника Управляння ОСОБА_2 , на посаді водія автотранспортних засобів Сектору господарського та матеріально-технічного забезпечення Управління Держспецзв"язку в Сумській області приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією шляхом евакуації, охорони, транспортування матеріальних носіїв інформації, особових справ, архівних документів, зброї, боєприпасів та військового майна, розгортання запасного пункту Управління у м.Ромни Сумської області. Виконання завдань здійснювалося в умовах активних бойових дій, що підтверджується відповідними бойовими наказами, журналом бойових дій, довідкою керівника Управління. Таким чином, на думку позивача, має право отримати статус учасника бойових дій.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання статусу учасника бойових дій, додавши всі необхідні документи. Однак, рішенням відповідача позивачу відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій, підстав відмови не зазначено. Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать нормі закону, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Представник відповідача у відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Комісія є колегіальним органом, а рішення, яке ухвалює Комісія, приймається більшістю голосів. Зазначає, що Комісією в законний спосіб, який не суперечить жодному акту законодавства, що регулює правовідносини в зазначеній сфері, було вивчено документи та прийнято рішення про відмову позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.

Крім того, щодо відсутності правових підстав для надання позивачу статусу учасника бойових дій відповідач зазначив, що засідання Комісії відбулося 30.08.2023 (повторне 31.10.2023), на той момент діяла редакція абзацу десятого пункту 4 Порядку № 413-2014, що визначав документи, які можуть слугувати підставою для надання статусу учасника бойових дій: "для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6".

В абзаці сьомому пункту 6 Порядку № 413-2023 встановлено, що "комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій".

Зазначена норма дублюється й Положенням про Комісію, де визначено, що Комісію розглядає рапорти (заяви), довідки та інші документи, що надійшли, за необхідності надсилає запити до відповідних архівних установ, може заслуховувати пояснення осіб, стосовно яких подані документи, начальників підрозділів Держспецзв`язку, які подали рапорти (заяви), довідки (інші документи), а також свідків.

Тобто наявність відповідної довідки, наказів чи журналів, тощо, не є автоматично підставою для надання статусу учасника бойових дій. Комісія, як колегіальний орган вивчає всі документи та їх зміст, і лише після їх вивчення приймає рішення.

Рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій було прийнято колегіально, після ретельного вивчення всіх документів, з дотриманням норм законодавства, а оскільки представник позивачки не навів обґрунтованих доводів можливого порушення норм законодавства, вважає, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення Комісії є необґрунтованими та задоволенню не підлягають. З наведених підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що позивач проходить службу на посаді водія автотранспортних засобів Сектору господарського та матеріально-технічного забезпечення Управління Держспецзв"язку в Сумській області.

Позивачем подано рапорт від 27.07.2023 на ім`я голови Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України з проханням розглянути на засіданні Комісії матеріали про визнання його учасником бойових дій .

До рапорту було додано, крім інших документів, довідку від 26.07.2023 №58 (а.с.26) про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Рішенням Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України №13/2023/33 від 30.08.2023 відповідно до протоколу №13/2023 комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України від 30 серпня 2023 року позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій .

03.10.2023 позивачем за клопотанням начальника Управління Держспецзв`язку в Сумській області Іванющенко В. подано рапорт з проханням повторного розгляду питання щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій, до якого було додано копію рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Рішенням Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України № 19/2023/27 від 31.10.2023 відповідно до протоколу №19/2023 комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України від 31 жовтня 2023 року позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій.

Не погоджуючись з рішеннями відповідача щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій, позивач звернулася за захистом своїх прав з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі Закон № 3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій визначає Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).

За приписами пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобовязаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально- виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення:

для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;

для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Пунктом 5 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається:

комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку;

міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, яка утворюється Мінветеранів (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно осіб, зазначених в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку № 413 встановлено, що для надання статусу учасника бойових дій:

особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Отже, на комісії покладено обов`язок з вивчення документів та прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій.

Таким чином, Закон 3551-XII та Порядок № 413 чітко окреслюють категорію осіб за посадою та статусом, які за наявності сукупних ознак (участь у захисті незалежності, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення) та підтвердження таких даних відповідними документами, визнаються учасниками бойових дій.

Адміністрацією Держспецзв`язку на виконання постанови видано наказ від 06.02.2019 № 63 "Про затвердження Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України та Інструкції про порядок видачі посвідчень учасників бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" і листів талонів на право одержання ветераном війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.02.2019 № 210/33181.

Цим наказом затверджено Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Комісію, вона створюється в Адміністрації Держспецзв`язку для розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій.

Відповідно до пункту 3 Положення про Комісію до її складу входять голова - перший заступник Голови Держспецзв`язку, заступник голови - заступник Голови Держспецзв`язку, члени - представники кадрового, фінансового та юридичного підрозділів, керівники інших структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв`язку, Головного управління урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку, секретар - посадова особа Департаменту кадрової роботи та управління персоналом Адміністрації Держспецзв`язку.

Засідання Комісії веде її голова, у разі відсутності голови Комісії - заступник голови Комісії.

У разі відсутності голови Комісії та його заступника роботу Комісії на її засіданнях очолює член Комісії, якого головуючим обирає наявний на засіданні склад Комісії.

Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії, вважається правоможним, якщо за нього проголосувало не менше половини її членів.

У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови Комісії (головуючого на засіданні Комісії). Секретар Комісії не бере участі у голосуванні.

Рішення з усіх розглянутих Комісією питань оформлюється протоколом протягом 3 робочих днів з дня проведення засідання.

Протокол підписують голова та секретар Комісії, а також усі члени Комісії.

У разі незгоди з прийнятим рішенням член Комісії письмово викладає свої заперечення у рапорті (службовій записці), що додається до протоколу засідання і є його невід`ємною частиною (п. 7, 8, 9 Положення).

Відповідно до пункту 15 Положення про Комісію, Комісія у місячний строк з дня надходження документів до Адміністрації Держспецзв`язку розглядає рапорти (заяви), довідки та інші документи, що надійшли, і приймає рішення щодо надання (відмови у наданні, позбавлення) статусу учасника бойових дій.

Комісія має право:

надсилати запити до відповідних архівних установ, повідомивши про це особу або начальника підрозділу Держспецзв`язку;

заслуховувати пояснення осіб, стосовно яких подані документи, начальників підрозділів Держспецзв`язку, які подали рапорти (заяви), довідки (інші документи), а також свідків;

у разі неналежного оформлення документів та за відсутності підстав надання статусу учасника бойових дій повертати їх начальникам підрозділів Держспецзв`язку з метою подальшого доопрацювання;

подавати на розгляд міжвідомчої комісії документи зі спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання (п. 16 Положення).

Матеріалами справи підтверджується, що 30.08.2023 відбулося засідання Комісії, на якому прийняте рішення щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій позивачці.

Вказане засідання проведено заступником Голови комісії бригадний генералом ОСОБА_3 , заступник Голови Держспецзв`язку. На засідання Комісії був запрошений полковник ОСОБА_2 - начальник Управління Держспецзв`язку в Сумській області з поясненнями щодо виконання підлеглими військовослужбовцями службових (бойових) завдань, та який відповів на запитання членів Комісії. За відмову у наданні статусу учасника бойових дій позивачу проголосувало 5 членів Комісії з 8 присутніх, загалом Комісія складається з 9 членів. Протокол комісії № 13/2023 від 30.08.2023 складений у цей же день та підписаний усіма членами Комісії.

Реалізуючи своє право вдруге бути розглянутим на засіданні Комісії, позивач підготував рапорт Голові Держспецзв`язку з проханням надати можливість ще раз Комісії розглянути документи, які були розглянуті під час першого засідання комісії 30.08.2023, що було подано Начальником Управління Держспецзв`язку в Сумській області до Голови Держспецзв`язку, серед яких і рапорт позивача.

За рішенням Голови Держспецзв`язку документи були передані Комісії і розглянуті на її засіданні 31.10.2023. За результатами повторного розгляду та вивчення Комісією документів щодо позивача, враховуючи їх повну ідентичність та відсутність будь-яких додаткових відомостей, Комісією було прийнято рішення щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій позивачці, яке було оформлене Протоколом засідання Комісії від 31.10.2023. За відмову у наданні статусу учасника бойових дій позивачці проголосувало 4 членів Комісії з 8 присутніх, загалом Комісія складається з 9 членів. Протокол комісії від 31.10.2023 складений у цей же день та підписаний усіма членами Комісії присутні на засіданні. Відповідно до пункту 8 Положення про Комісію, засідання Комісії є правомочним, якщо на ньому присутні не менше половини її членів. Рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що оскаржуване рішення, прийняте за результатом повторного розгляду рапорту позивача, не містить посилання на норми чинного законодавства щодо підстав відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.

Крім того, відсутні правові обґрунтування також і у рішенні від 30.08.2023 про відмову у наданні статусу учасника бойових дій і при первинному розгляді рапорту позивача.

Суд зазначає, що у протоколах засідань комісії як вперше, так і повторно, відсутні також правові обґрунтування саме підстав відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій, в протоколі засідань Комісії перелічено зміст наданих документів на Комісію, при цьому відсутні посилання щодо зауважень до поданих документів, не зазначено підстави неврахування наданих документів на Комісію.

Вказані обставини позбавляють суд можливості оцінити обґрунтованість прийняття спірного рішення. У відзиві на позов відповідачем також не зазначено підстави відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій. Наявність необхідної кількості голосів Комісії для прийняття відповідного рішення також не надають можливості встановити підстави прийнятого рішення.

При цьому суд зазначає, що під час розгляду поданих документів Комісія повинна ретельно вивчати зміст поданих до розгляду первинних документів, в разі необхідності заслуховувати пояснення осіб. Наявність будь-яких документів не є автоматичною підставою для надання особі статусу учасника бойових дій, разом із тим, саме на відповідача покладено обов`язок обґрунтувати прийняте рішення, а разі зауважень до поданих документів чи відсутність доказів участі позивача у бойових діях зазначити у відповідних рішеннях (протоколах засідання Комісії) зазначити підстави та мотиви прийнятого рішення.

Тобто, суд зазначає, що орган, всупереч вимогам ч.2 ст.2 КАС України, прийняв спірне рішення (індивідуальний акт), взагалі не обґрунтувавши та не зазначивши підстав відмови, зокрема і підставу відмови у прийнятому рішенні.

Належна мотивація рішення (як форма зовнішнього вираження дискреційних повноважень) дає можливість перевірити, як саме (за якими ознаками) відбувалася процедура прийняття відповідного рішення.

Обсяг і ступінь мотивації рішення залежить від конкретних обставин, які були предметом обговорення, але у будь-якому випадку має показувати, приміром, що доводи/пояснення/документи взято до уваги і, що важливо, давати розуміння чому і чим керувалася Комісія, коли досліджувала документи під час засідання, тобто встановити мотиви ухваленого рішення. Особливо-виняткової значимості обґрунтованість/вмотивованість рішення набуває тоді, коли йдеться про відмову у наданні особі статусу учасника бойових дій, з огляду на наслідки, які це потягне.

З урахуванням викладеного, а також того, що відповідачем в спірному рішенні відсутні обґрунтування підстав прийняття рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, суд дійшов висновку про те, що спірне рішення відповідача прийнято необґрунтованим, безпідставним у зв`язку із чим підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права і свої визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Згідно з пунктом 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05 квітня 2005 року суд зазначає засіб захисту, що вимагається статтею 13 Конвенції, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Як вбачається з положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 pоку, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Таким чином, суд не наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти відповідне рішення.

Враховуючи викладене, з урахуванням положень ст.9 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог та зобов`язання Адміністрацію Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України повторно розглянути матеріали щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 210 КАС України, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо вимоги позивача про стягнення на її користь судового збору суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом її розгляду є визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.

Пунктом 16 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов`язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи зазначене, судовий збір, сплачений позивачем, при подачі позову до суду не підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення УБД у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення №19/2023/27 Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, що оформлене протоколом №19/2023 від 31.10.2023 у частині відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .

Зобов`язати Адміністрацію Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України (м.Київ, вул. Соломянська,13, код ЄДРПРОУ 34620942) повторно розглянути матеріали щодо надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) статусу учасника бойових дій та прийняти за наслідками обґрунтоване рішення.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець