Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №295/2141/24
3/295/940/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.06.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира
у складі:
головуючого-судді Костенко С.М.
секретаря судового
засідання Янчук А.Ю.
представника
митниці ОСОБА_1
розглянув ввідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Житомирі справупро притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 483 ч.1 МК України, громадянку України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу за адресою АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ) і. код - НОМЕР_1 ,
в с т а н о в и в :
Житомирською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов`язкових митних платежів, отримувачами яких є суб`єкти, розташовані (зареєстровані) на території Житомирської області, встановлено наступне. Одним із таких отримувачів гуманітарної допомоги є військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 ). З метою встановлення законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги, отримувачем яких зазначено вказану військову частину, Житомирською митницею до останньої було направлено запит про надання інформації за вих. № 7.19-3/20/8.2/3453 від 10.05.2023, на який отримано відповідь (вх. Житомирської митниці № 55/82/8.2-20 від 30.06.2023) про те, що зазначена військова частина ряд транспортних засобів, вказаних в запиті, не отримувала та на обліку у військовій частині вони не перебувають.
Зокрема, у відповідності до баз даних АСМО «Інспектор» 09.09.2022 о 14 год. 56 хв. через міжнародний пункт пропуску «Угринів-Долгобичув» митного поста «Угринів» Львівської митниці громадянкою України ОСОБА_2 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN», модель «TOUAREG», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , 2005 року виготовлення, бувший у використанні, об`єм двигуна - 2461 см3, тип двигуна - дизель, оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України.
З метою з`ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу Житомирською митницею направлено запит у Львівську митницю за № 7.19-1/20/7.4/4690 від 03.07.2023 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортний засіб ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги даного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор» та копіями документів, які додані до відповіді Львівської митниці від 28.07.2023 № 7.4-5/20-02/7/19183. Так, згідно поданої громадянкою України ОСОБА_2 до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 09.09.2022, відправником товару зазначено громадянина Республіки Польща ОСОБА_3 , отримувачем військову частину НОМЕР_2 (Житомирська область).
З метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною транспортного засобу, Житомирською митницею було направлено лист до 2 відділу 8 управління ДКВР Служби безпеки України за вих. № 7.19-3/20/8.6/7106 від 09.10.2023 про сприяння в отриманні інформації від вказаної військової частини із зазначених вище питань, на який 26.10.2023 за вх. № 9100/8.6-20 Житомирської митниці отримано відповідь, згідно якої військова частина НОМЕР_2 не підтверджує отримання вказаного автомобіля.
Також на електронну пошту, повідомлену гр.. ОСОБА_2 , направлено виклик за № 7.19-2/20/10/7120 від 10.10.2023 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN», модель «TOUAREG», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , на який на електронну адресу Житомирської митниці отримано пояснення ОСОБА_2 з доданням акту прийому-передачі вказаного транспортного засобу від 09.09.2022 одержувачу (вхідний Житомирської митниці № 8735/10-20 від 16.10.2023), в якому зазначено, що вказаний транспортний засіб нею було передано представнику військової частини НОМЕР_2 . З метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною транспортного засобу, Житомирською митницею було також направлено лист до 2 відділу 8 управління ДКВР Служби безпеки України за вих. № 7.19-3/20/8.6/7271 від 18.10.2023 про сприяння в отриманні інформації від вказаної військової частини із зазначених вище питань, на який 23.11.2023 за вх. № 10042/8.6-20 Житомирської митниці отримано відповідь, згідно якої військова частина НОМЕР_2 не підтверджує отримання та замовлення вказаного автомобіля та зазначає, що молодшого сержанта ОСОБА_4 (представник військової частини НОМЕР_2 згідно акту приймання-передачі від 09.09.2022) командування військової частини не наділяло повноваженнями діяти від імені військової частини з питань отримання гуманітарної допомоги.
Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення). У даному випадку датою виявлення та встановлення ознак правопорушення є 23.11.2023, тобто дата отримання Житомирською митницею письмової відповіді від 2 відділу 8 управління ДКВР Служби безпеки України про направлення належним чином завіреної копії відповіді військової частини НОМЕР_2 за вих. № 16734 від 18.11.2023.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 року № 1192-XIV гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.
Згідно ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митним кодексом України визначено, що товари будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі (п. 57 ст. 4 Митного кодексу України).
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Таким чином, в діях громадянки України ОСОБА_2 є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
В судовому засідання представник митниці просить визнати винною ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України та застосувати стягнення за санкцією статті, у вигляді штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.
ОСОБА_2 в судові засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, шляхом направленням смс-повістки на мобільний номер телефону останньої, яку згідно довідки про доставку в останнє, отримано 07.05.2024. Крім того, на її адресу поштовим відправленням направлялися судові повістки.
Закон виходить з презумпції, що учасник справи повинен дізнатися про хід розгляду справи, тобто діє презумпція обізнаності. Цю ж презумпцію обізнаності слід застосувати і до випадків інформування учасника справи про дату судового розгляду альтернативними способами повідомлення. Тим більше, така презумпція застосовується під час вручення судової повістки. Якщо учасник надав суду телефон та електронну адресу (хоча міг цього і не робити), зазначивши їх в протоколі, то слід припустити, що учасник бажає, принаймі не заперечує, що ці засоби комунікації використовувалися судом. Це, в свою чергу, покладає на учасника справи обов`язок отримувати повідомлення і відповідати на них. З огляду на це, суд який комунікує з учасником справи з допомогою повідомлених ним засобів комунікації, діє правомірно і добросовісно. Тому слід виходити з «презумпції обізнаності»: особа, якій адресовано повідомлення суду через такі засоби комунікації, знає або принаймі повинна була дізнатися про повідомлення. Суд, який добросовісно інформує учасника справи з наміром забезпечити здійснення правосуддя, не повинен нести «ризик незнання» учасника, який надав суду свої номери і адреси, але не користується чи не стежить за ними.
Попри те, що конституційне право на суд є правом, його реалізація покладається на учасників справи певні обов`язки. Практика ЄСПЛ визначає, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду справи, зобов`язані з розумним інтервалом часу сама цікавитися проваджденням у її справі, добросовісно користуватися належними їй правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Як зазначено у рішенні ЄСПЛ у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуюються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засобі внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення ЄСПЛ у справі «Юніон Аліментарія Сандерс С.О. проти Іспанії від 07.07.1989).
Зважаючи на викладене, байдужа поведінка учасника справи, що виявляється зокрема у не отриманні повідомлень суду, не повинна схвалюватися судовою практикою. Навпаки, судова практика повинна стимулювати учасників справи використовувати прогресивні форми роботи (правова позиція ВС рішення № 560/5541/20 від 17.11.2022.
Суд, відповідно до ч.4. ст.526 МК проводить розгляд справи у відсутність ОСОБА_2 оскільки остання своєчасно та належним чином сповіщена про час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи не подавала.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Вина ОСОБА_2 у вчиненніадміністративного правопорушення,передбаченого ч.1ст.483МК Українипідтверджується наступнимидоказами:протоколом проадміністративне правопорушення№ 0475/10100/23від 06.12.2023;довідкою провиготовлення витягуз Центральноїбази данихДержмитслужби від06.12.2023;копією листаза данимидиспетчера ЗМКта пасажирськогопункту пропуску;довідкою від06.12.2023про визначеннявартості т/з;довідкою провиготовлення скріншотуз Центральноїбази данихДержмитслужби від06.12.2023;скріншотами №1,№2,№3,№4:відповіддю зЛьвівської митницівід 18.10.2022про наданняінформації щодомитного оформленняв періодз 01.07.22по 30.09.22;відповіддю зв/ч НОМЕР_2 від 27.06.2023про те,що військовачастина неотримувала вказанийт/зта наобліку вчастині неперебуває;митною декларацією;письмовими поясненнями ОСОБА_2 з додаваннямакту прийомупередачі транспортногозасобу від09.09.22,в якомузазначено,що вказанийт/знею булопередано представникув/ч НОМЕР_2 ОСОБА_5 ;повідомленням від26.10.23від 2відділу 8управління ДКВРСБУ,про тещо зв/ч НОМЕР_2 отримано відповідь,щодо порушенняпроцедури ввезенняна митнутериторію Українит/зяк гуманітарноїдопомоги (листизвернення)в/ч НОМЕР_2 до митнихорганів неподавалися,транспортні засобидо частинине надходилита наобліку неперебувають;повідомленням командирав/ч НОМЕР_2 №16734від 18.11.2023,з якоговбачається,що військовачастина неотримувала іне замовлялат/з«VOLKSWAGEN», модель «TOUAREG», кузов № НОМЕР_3 , в якості гуманітарної допомоги та не наділяла повноваженнями діяти від імені військової частини, військовослужбовця ОСОБА_4 .
Витягом з ЄРДР від 22.09.2023, внесено відомості, по факку того, що мешканці Житомирської області, за попередньою змовою, з метою власного збагачення здійснюють продаж товарів, що визнаються гуманітарною допомогою для ЗСУ, в умовах воєнного стану; довідкою у кримінальному провадженні №12023060000000499 від 22.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, в якому зазначено про продаж ОСОБА_2 т/з, які були ввезені як гуманітарна допомога; повідомленням командира в/ч НОМЕР_2 , з якого вбачається, що ОСОБА_5 військову службу у в/ч НОМЕР_2 не проходив і не проходить. Зазначені докази спростовують відомості викладені в декларації про те, що вказаний т/з був ввезений як гуманітарна допомога для в/ч НОМЕР_2 .
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у виді штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.
Керуючись ст.ст. 483, 527-529 МК України, суд, -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 300 000 (триста тисяч) гривень 00 коп. зконфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил : транспортний засіб марки «VOLKSWAGEN», модель «TOUAREG», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , 2005 року виготовлення.
Штраф стягнути на рахунок: (Отримувач Житомирська митниця, код отримувача (ЄДРПОУ) -44005610, МФО 899998, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), р/р UA028999980355749089801466726, призначення платежу: справа про порушення митних правил №0475/101000/23, ОСОБА_2 .
Стягнутиз ОСОБА_2 на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 536,80 грн. Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Роз`яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушеником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя С.М. Костенко
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.